Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Selamlar;

Soğutma ve sıcaklık kontrol için kendi sistemimi yavaş yavaş kurmaya başlıyorum. Termometrede bugün geldi. 14 TL + 4 TL kargo ile 18 TL ye mal oldu. 2,5 mt lik uzun bir kablosu var. Benim için fazla uzun olan bu kabloyu bantla saracağım. Fan içinde bir erkek adaptör ucu almam lazım. PC girişini kendim kestim. Haftasonu elimdeki adaptöre uygun bir uç ile bu işi de halledeceğim.

Elimdeki fan, teleskobun altındaki fan yuvalarından büyük olduğu için (12 cm lik fan aldım) silikon yardımı ile tüpün altında tutturacağım. Ayrıca termometrenin dış bağlantı ucu plastik, bunun altında küçük bir alıcı olması lazım. Onu direkt aynaya tuttursam daha hassas ölçüm yapabilirim ama elimle yaptığım testlerde bu haliyle de oldukça hassas olduğunu test ettim. 2-3 sn lik periyodlarla sıcaklığı sürekli güncelliyor.

Toplam 25 TL gibi bir rakama gezegen fotoğrafçılığı için çok önemli olan soğutma ve doğru zamanda (Ayna ve dış ortam sıcaklığı arasındaki fark 0.5 derece olmalı) video çekimine başlayabilmek için ucuz bir sistem kurmuş oldum. Teleskoba monte ettiğimde de fotoğrafları paylaşacağım.

Fan çalışırken çıt çıkarmıyor hatta çalıştığı belli olmuyor diyebilirim. Teknoloji amma ilerlemiş. 4-5 sene önce masaüstü PC kullanırken çok fan denedim, en sessiz diye satılanları da aldım ama hiçbiri bu kadar sessiz değildi;

Resim

Resim

Resim

Syg.
Sonunda sistemi tamamladım;

Fanın aynaya göre büyüklüğü burada görülebiliyor
Resim

Yaptırdığım adaptör girişi
Resim

Tüpe boyasına zarar gelmesi diye herhangi bir yapıştırıcı ile değil, montaj bandı ile sabitledim. Zorladım ama oynamıyor, gayet sağlam oldu.
Resim

Sıcaklığı geçirmesin diye tavsiye edilen mouse pad malzemesi benzeri bir maddeden yapılmış ve sandalyelerin altına yapıştırılan malzeme.
Resim

Alıcı ayna üzerinde.
Resim

Alıcıya göre bir parça kestim.
Resim

Alıcı malzemenin altında. İçine soğuk hava girmesin diye kenarları iyice yapıştırdım. Zaten üzerindeki yapıştırıcı çok etkili olduğu için birazcık bastırsanız tam olarak zemine tutunuyor. Dönem dönem kontrol etmek gerek yine de.
Resim

Resim

Göstergeyi tüpe sabitledim. Artık soğutmaya hazır...
Resim

Sistemin en zayıf halkası ucuz olan termometre... Şu anda test ettim aynanın üstündeki alıcı 19.5, dış ortam 19 gösteriyor ama henüz çok yeni çıkardım. Farkın daha fazla olması lazım. İlerleyen saatlerde düzenli olarak kontrol edeceğim. İstanbul' da akşamları gizemli bir sis tabası oluyor ama eğer çok rahatsız edici olmazsa bir Jüpiter çekebilirim.

Syg.
Gizemli sis diye hafife almışsın Burak, resmen Carpenter'ın sis filmindeki gibi meret, bir çöküyor 100 mt öteyi göremez oluyoruz kaç gündür, 1-2 gün daha devam edecekmiş kötü haber vermiş olmayayım ama... benim ufacık powermate ile telrad'ın laneti ise bu yuff diyorum :mrgreen:
Sistemin çok güzel olmuş güle güle kullan, termometrenin performansına göre tavsiye edersen bende alacağım haftaya.

:merhaba
Burak Yakut yazdı:Ya arkadaşlar yapmayın :( Hayatımın ilk iridium parlamasını görecektim. Tam ama tam karşımda ve jüpiterin biraz sağında olacak 18:46 da. -5 kadir hemde. Ben bu fanı havaya üfletim en iyisi sisi dağıtsın :D

http://www.heavens-above.com/flaredetai ... 3&Mirror=2

İzleyebildin mi Burak Abi?

Ben izledim. Tek kelimeyle mükemmeldi. Abartmıyorum resmen gözümü aldı. Jüpiter'in yanından geçerken parladığı için karşılaştırma yapma fırsatı da oldu. Jüpiter'den daha parlak hale geldiği rahatlıkla anlaşılıyordu.

İnşaallah kaçırmamışsındır! :)

Selametle...
Muazcım senin adına çok çok sevindim. Kendim izlemiş kadar oldum inan. Ama malesef ben senin kadar şanslı değilim. Öyle bir sis var ki yani yangın çıktı sanırsın yok böyle bir sis. Bir daha böyle belirgin bir hedefin yakınında ve tam görüş alanımın ortasında (evde oturduğum koltuktan bile görürdüm yani) yakalar mıyım bilmiyorum.

Nasıldı? Böyle flaş patlaması gibi miydi?
Çok müthişti. Flaş patlaması tabiri biraz hızlı kaçıyor. Yani ağır çekimde flaş patlaması izlemek gibi bir şey oldu. Ama insanın içi bir hoş oluyor parlamaya başlarken. :) Parlaklığının artmasıyla doğru orantılı olarak içimdeki o duyguda arttı. Yalnız fazla uzun sürmeden söndü. Jüpiter'den daha parlak olduğu zaman aralığı 5-6 sn kadardı ve en parlak haline Jüpiter'in hafif sağ alt tarafında geldi.

İzleyemediğinize çok üzüldüm. Bir daha ki sefere artık. Burda da çok sis var ama benim avantajım burada sisin yere yakın olmasıydı.

Selametle...
Fotoğraf aslında gezegen fotoğrafçılığı bölümüne konulmaya layık olacak kadar inanılmaz ama soğutucuyla ilgili ilginç bilgiler yer aldığı için buraya koymayı uygun gördüm.. İsteyen olursa webcam'lerle ilgili bir başlığa da koyabilirdi tabi. Çok fazla yerde olmayı hak ediyor konu..

Önce fotoğraf:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... 59-52b.jpg

Sonra, fotoğrafın kendisinden daha fazla ağızları açık bırakacak detay:

Fotoğraf, 10 inçlik bir dobsonla (gerçi gezegenin büyüklüğünü düşününce tahminen bir ekvatoryel platform kullanılmış), çok uzakta da değil, Yunanistan'da çekilmiş, bana da yakın sayılır, yer Girit :) ve en önemli detayı söylüyorum: bir Toucam kullanılmış yani SPC900NC'lerin dengi... Sanırım bu bilgi DMK'lar için para nasıl biriktireceğim diye kara kara düşünen Burak'a çok büyük moral olur :) Bu kameraların cidden limitleri çok çok yükseklerde.

Eee, niye soğutma başlığına koyuyorsun be adam diyen olursa, bu fotoğrafı aldığım konunun başlığını veriyorum:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1

Çok ilginç bir bilgi var ama önce hala fotoğrafla ilgili detay isteyenler için birkaç bilgi daha:
10 fps olarak çekim yapılmış (bizim gibi), teleskop f5 imiş, f37 yapmış.. Yani 5x powermate'i kullanmış, hatta onla kalmamış uzatma borusuyla yaklaşık 7,5x olarak kullanmış. Teleskopta da biraz tadilat yapmış, bizle çok ilgili olmadığı için onları geçiyorum, ama en önemli detaylardan biri de Teleport marka bu teleskoplar Zambuto aynaları kullanıyor, yani fiyatı 5 kat filan daha fazla bizim teleskoplara oranla, en iyi premium aynalardan biri.

Neyse onları da geçelim, fotoğrafı çeken kişi daha önce çok sayıda kötü fotoğraf çektiğini söylüyor, gelişmenin en önemli sebebini teleskobun termal dengesini sağlamasına veriyor ve bu konuda ilginç bilgiler paylaşıyor:

-----
Third, and perhaps most important, I have realized the importance of thermal homogenization of the _entire_ telescope. In the past I would let the telescope cool down for an hour, which is the time the primary needs to reach ambient, and be done with it. Now I have realized that in fact many parts of the telescope quickly cool _below_ ambient, especially the spider vanes and probably the shroud holding the secondary, and also the inner walls of the cloth shroud. After adding a dew shield, and wrapping the tube in isolating material I get a much steadier image. I also have a fan blowing continuously at the back of the mirror, not so much to cool the mirror as to direct an airflow up the tube to homogenize the temperature inside the entire length of the tube. The latest addition is the fan blowing into the UTA; this _may_ have caused a further small improvement. To see the extent of radiation cooling below ambient, check out this thread with some of my temperature measurements and a picture of my setup.
-----

Artık çok uykum olduğu için konuyla ilgilenen varsa çeviriyi şimdilik size bırakıyorum :)

İletisinin sonlarında işaret ettiği diğer link ise şurası:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/4098987

Burda da çok ilginç bilgiler var.

Ha son olarak, bir başka fotoğrafının elde edldiği bir de video paylaşmış youtube'a koyarak.. Yok böyle bir seeing. Hastası oldum resmen, dikkat buna baktıktan sonra kendi seeinginiz moralinizi bozabilir:

http://www.youtube.com/watch?v=xXcXMt7nUTc

Arada teleskop sapıtıp hareket ediyor, o bana çok tanıdık geliyor bir dobsoncu olarak, tabi tek fark bende o sağa sola bozulup durma efektlerinin bitmiyor oluşu :) Onun dışında takip belli ki çok iyi. Ne kullanıyor acaba platform olarak.. Neyse bakalım. İyi seeing, dumanaltı olanların çenesini yorarmış..
Muhteşem bir fotograf çekmiş amca, seeing de adam çatlatacak kadar iyi imiş, biz burda sis'e gömüldük adamlar ne seeinglerde çekim yapıyor....
Kimbilir soğutma üzerine kafa yormalarımız belkide ciddi farklar yaratacak, hoş Burak zaten sonuçlarda iyileşme olduğunu söylemişti, benim soğutma sistemide hemen hemen bitti sayılır. Hem prim. aynanın üzerinde sürekli duracak bir soğutma hemde gözlem öncesi tüpün içini hızlıca ortam ısısına çekebilmek için tüpün ağzına zahmetsizce takılıp sökülebilecek 16cm çaplı bir fan sistemi tasarladım bakalım sonuçlarda bir etkisi olacak mı, hoş hep söylediğim gibi kapalı balkonda çekim yapan biri için bunlar gereksiz gibi ama...
Bu arada amcanın örümceğin üzerine üfleyen fandan bahsederken kullandığı, Ortam ısısının altına düşmesini engellemek deyimini tam anlayamadım, aktif bir soğutma olmadan secondery ve spider kolları nasıl ortam ısısının altına düşebilir ki ? termo dinamiklerle ilgili birşeyse bilenlerin insaniyet namına paylaşmasını rica ederim :)

Son bir gözlem, geçenlerde tüpü 1 saat kadar soğumaya bıraktıktan sonra lazerle çeşitli noktalardan ölçüm yapmıştım, çok ilginçtir tüpün her iki ucundaki ısı tüpün ortalarındaki ısıdan yaklaşık .5 derece daha düşük idi, nedenini çözemedim, prim. civarı ısının daha düşük olması anlaşılır ama tüpün ön ucundaki düşüklük şaşırttı beni...

Selamlar
Benim fanlarda bitti gibi, sadece herhangi bir son dakika değişikliği yapmak gerekir diye fazla kabloları şimdilik kesmedim.
Ilk fan aynanın arkasına aşağıdaki çizimdeki gibi monte edilecek 8cm lik bir kasa fanı,

Resim

Resim

Resim

Resim

İkinci fan ise gözlemden önce tüpün içinin hızlı bir şekilde ortam ısısına getirilebilmesi için egzost görevi görecek bir sistem, basitçe tüpün ağzında içeri yerleştiriyorsunuz ve 16cm lik fan epey yüksek bir volume ile havayı dışarı veriyor, adamlar bu fanları yaparken bu amacı düşünmediklerinden maalesef fanı ters monte etmek gerekti, bu yüzdende estetik açıdan çok tatmin edici olmadı ama güzel üflüyor alet, birincil ayna ne derece iyi soğutulursa soğutulsun bence çok uzun soğutma süreleri harcanmaz ise tüpün dibinde farklı ısıda bir hava tabakasının kalması olası gibi görünüyordu sanırım bu sistem problemi çözecektir.

Resim

Resim

Resim

Kablo karmaşasına engel olmak için her iki fan'a da birer adaptör girişi, fanın hızını kontrol için bir kontrolcü ve güvenlik için on/off düğmesi eklendi.

Saygılar
Onur Atılgan yazdı:
Arada teleskop sapıtıp hareket ediyor, o bana çok tanıdık geliyor bir dobsoncu olarak, tabi tek fark bende o sağa sola bozulup durma efektlerinin bitmiyor oluşu :) Onun dışında takip belli ki çok iyi. Ne kullanıyor acaba platform olarak.. Neyse bakalım. İyi seeing, dumanaltı olanların çenesini yorarmış..
Onurcum Jon'da dobson kullanıyor senin gibi :) resmi aşağıda
OK, here are some measurements. Since I have several figures, I have to make separate posts. First, this is the telescope with the homemade dew shield, and the telescope cover wrapped around the tube. It doesn’t look too nice, but the views can be awesome! The arrow indicate where the temperature measurements were taken.
Resim

konu şu sayfada geçiyor :
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/4098987
Arkadaşlar çalışmalarınızı büyük ilgi ile izliyorum. Bu başlıkta sizden bir sürü şey öğrendim ve kendim için ilhamlar aldım. Sizin denemelerin sonucunda, özellikle termometrelerden memnun kalmanız halinde, aynılarından ben de alıp teleskopa monte edeceğim.

Bugün evdeki Fluke 87 ölçü cihazının ısı sondasını kullanarak yaptığım denemelerde C11 teleskobun inanılmaz çabuk bir şekilde, 1 saat gibi, dış ortamla aynı sıcaklığa geldiğini ve sıcaklığın tüpün içinde boydan boya homojen olarak dağıldığını gördüm. Bir başka gün sıcaklıkların çabuk değiştiği, havanın yeni karardığı, saatlerde de benzer bir test yapacağım ve Jon'un yaptığı gibi bir grafik hazırlayacağım. Bu fotoğraf kalitesini hem derin uzay hem de güneş sistemi fotoğrafçılığı için ciddi olarak arttıracaktır.

Dobsonian teleskoplar yere çok yakın oldukları için onların bu sorunu halletmeleri biraz daha zor gibi. Ayna soğudukça yerden ısıyı kendine doğru çekecektir. Bu nedenle sürekli çalışan bir fan sıcaklığın tüp boyunca eşit dağılması için yerinde bir tedbir olacaktır. Kundak üzerindeki Newtonianlarda bu işi halletmek çok daha kolay olmalı...

Sevgiler
Sedat abi evet teleskobu gördüm. Hatta siz yazmadan önce teleskobun takip aparatından kullanıldığı yere kadar her şeyi okudum.. Ordan Zambuto'ya daldım, Zambuto amcanın lambda 1/43 :shock: bir teleskobu nasıl şekillendirdiğine kadar filan gittim.. İnternet çok zararlı yahu , burdan bu konudan girdim kendimi Zambuto amcanın yaptığı McDonald gözlemevine yaptığı teleskop aynasının videolarını izlerken buldum.

Bu, 10 inçlik bi dobson diye görünce teleskoba ne şirinmiş filan dedim.. Ama fiyatını görünce asıl benim teleskobum bunun yanında şirin kaldı :) İstendiğinde teleskobun bir su sebiline dönüştürülebilmesi güzel bir kolaylık :)
http://www.teleporttelescopes.com/Image ... beauty.jpg

Bu arada soğutma konusundaki Giritli Jon'un tespitlerine mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor. Diyor ki teleskobun üst aksamları dışardaki havadan daha soğuk oluyor.. Bu da biirncil ayna ortam sıcaklığına varsa bile, yukarıdaki aksamla kıyaslandığında daha sıcak kaldığından tüp içinde yukarıya doğru yine hava akımı oluşturuyor, bunu engellemek için üstteki ikincil ayna ve spider vane'leri (örümcek diyince sadece ATM'ciler anlar gibime geliyor :) Komik bir ifade neticede, neyse), spider vane'leri ortam sıcaklığına yakın tutmak, yani fazla soğumalarını engellemek gerekiyor. Jon da bunun için dobsonunun tepesine el yapımı bir dew shield takmakta bulmuş.. Onu taktıktan sonra üstteki ekipmanlar da ortam sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta seyrediyorlar. Yani teleskop soğutma tekniklerine bir de sisteme dew shield eklemeyi dahil etmekte fayda olacak gibi. (Buna sanırım en çok teleskobu sağa sola vuran Tayfun abi bozulacak :) )

Tabi böyle bir şeye ne kadar gerek olduğunu tespit etmek de iyi bir fikir olabilir, bir termometre tüpün girişine monte edilirse, dış ortamla araısnda nasıl bir fark oluyor görmek işe yarayabilir.

Üst taraflar niye daha soğuk oluyor sorusuna Jon link verdiği başlıkta birkaç uygulamalı güzel örnek ve grafikle yanıt vermiş, dilerseniz onlara da bakabilirsiniz.
Bu konu çok detaylı ve derin yarın sakin kafa ile yazayım diyordum ama son mesajını görünce bir ekleme yapmak istedim. Tecrübe etmişsindir mutlaka sende, tüp akşamları çok soğuyor. Ben bunu her gece tüpe sarılarak içeri almak zorunda olduğum için iyi biliyorum. Kollarım resmen donuyor. Hatta hani resimlerde termometreyi tüpün üstüne taktım ya hani. Takarken de aklımdaydı bu mesele, çünkü algıyacılardan biri göstergenin hemen altında. Yani aslında dış ortam değil de resmen buz gibi tüpün sıcaklığını ölçüyorum. Onu oradan alacağım.

Bu maksatla da örümceği biraz ısıtmak iyi fikirmiş gerçekten.

Paylaşımların çok kaliteli ve bilgi dolu. Yarın daha da detaylı yazacağım bu konular hakkında.

Teşekkürler.

Not: Tayfun abi çok hainsin. O nasıl sistem ya?
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘