Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Valla çeşitli vesilelerle söylediğim gibi, "overkill" olabilir :) Bu tip ameliyatlar hakkında konuşmadan önce, arka tarafa takılacak bir tanecik fanla dışarsının sıcaklığına ne kadar sürede ulaşılabiliyor onun testini yapmakta fayda var. Test sonuçları nasıl gelirse ona göre bir önlem gündeme gelebilir, ilk iş termometre olsun derim. Onun haricinde Tayfun abi sen çok güzel tasarımlar yapıyorsun, ilgiyle izliyorum :)
Onur Atılgan yazdı:Uğur abi aynayı ısıtmak gereken anlar da olabilir demiş ama böyle bir şey için önce aynanın 1 derece filan daha soğuk olduğu bir durumla karşılaşmak gerekir, ben senin böyle bir şeyle karşılaşabileceğini pek sanmıyorum, bakır çubuklarla soğukluğu doğrudan iletmek gibi şeyler yapmazsan tabi :)
Sevgili Onur,
Bu tabiki her zaman olacak bir durum değil.
Ancak olma ihtimali var.
Nasıl mı?
7 Haziran 2012 günü Uludağ da buluşuyoruz. Gece Ay olmasına rağmen yine de geceyi boş geçirmiyor, en azından Ay videosu çekip mozaik yapıyoruz. Sabaha karşı fan olmayan teleskopların aynaları 2100 mt. yükseklikteki Tutyeli' nde ısıl dengeye ancak ulaşıyor, Güneş ilk ışıklarını gösterdiğinde hava hızla ısınmaya başlıyor ama aynalarımız aynı süre içinde ısınmıyor, ortam ısısından daha soğuk. Bu sırada Venüs geçişinin son anlarına yaklaşıyoruz. Zaten o sırada Güneş çok alçakta olduğu için atmosferin olumsuz etkisi çok fazla, bir de buna ısıl denge sorunu ekleniyor... :wink:

Selam ve sevgiler...
Uğur abi valla bu ihtimal benim de aklımdan geçiyordu (yani Venüs gözlemi değil de :) gündüz gözlemi).. doğru, gündüz saatlerinde aynayı ısıtmaya çalışırız :) Gerçi benim çok yaptığım bir gözlem türü değil, henüz sizin gibi öğlen 12'de Güneş tepedeyken Venüs örtülmesi için teleskop ayarlayabilecek kalibreye varmama çok var :)
Merhabalar,

Newtonian teleskoplarda görüntüyü etkileyen en önemli etmenlerden biri de tüp içindeki hava akımları - sirkülasyonudur. Tüpün aynaya yakın kısmından delik açıp içeriye fanla hava verilirken, göz merceğindeki görüntünün nasıl olacağını düşünmek bile istemeyebilirsiniz. Bunu tüpü delmeden de denemek kolay. Teleskop sıcak ortamdan dışarıya çıkarılır çıkarılmaz bir ay gözlemi yaptığınızda ay yüzeyinin kaynadığını herkes görmüştür mutlaka, bu kaynamanın en büyük sebebi ayna sıcaklığından önce tüpün içindeki sıcak-soğuk hava akımlarıdır.

Ayrıca, şimdi bulamadım ama, bir yerlerde sevgili üstad Tahir bey, ayna yüzeyine fan üfletmenin kaplamaya zarar verebilceğini yazmıştı.

Bence, ayna arkası ile ön yüzeyi arasındaki sıcaklık farkının abartılacak bir şey olabileceğini zannetmiyorum, dolayısıyla camın çevresi ile ile ısı alışverişi gecikmeli olabilir ama kendi üzerindeki sıcaklık dağılımının daha homojen olacağını düşünüyorum. Bir çay bardağını yarıya kadar çay doldurduğunuzda, sıcaklığın üst tarafa da hızla yayıldığını görebilirsiniz.

Bir de sevgili Burak, bizim çalıştığımız aynalara (onlar da ne ki bizimkisi pyrex!) diye çamur atmış. Teessüf ederim Burakcığım, şimdiye kadar yaptığım 4 aynanın 2'si pyrextir (ve 50 mm kalınlığındadır), bilgilerinize sunulur. :-)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Lütfü Hocam öncelikle sizin yonttuğunuz aynalar konusunda cahilliğim için çok özür dilerim. Takıldığınızı biliyorum :D Ben sadece Türkiye' deki imkansızlıklar nedeniyle PYREX bulmak biraz zor olur diye düşünmüştüm ama bu da benim bir başka cahilliğim olarak önümde duruyor. Düzeltme için çok teşekkür ederim Hocam.

Bu arada sanırım Tayfun abi' de benim gibi düşünüp aynaya dışardan hava üflemek değilde ayna önündeki sıcak havayı egzos sistemi ile dışarı atmayı planladı diye düşünüyorum. Yoksa ayna önüne hava vermek gerçekten görüntüyü batıracaktır sizinde vurguladığınız gibi. Ha dışarı da atsak yine tüpün ağzından aynaya doğru soğukda olsa yinede bir hava akımı olacak tabi, etkisini de bilemiyorum. Ancak bu uygulamayı yapan amatörler var. Dışarı havayı atsak yine de görüntüyü bozar mıyız Hocam?

Arka ve ön taraftaki sıcaklık farkı göz ardı edilebilir düzeyde diyorsanız siz de içim rahatladı o zaman. Teşekkürler.

Bu arada dün kafamda bir ampul yandı ki ne ampul sormayın. Deli gibi hazır bir soğutma sistemi buldum! :D Plakası var, 3 tane fanı var, deli gibi hava üflüyorlar ve derli toplu herşey??? Düşünün bakalım neymiş bu?

Syg.
Sabah sorduğum soruya halen kimse yanıt veremedi. Herkes FB-GS maçına konsantre oldu sanırım.

Evde fan ararken bir anda çözümün aslında elimin alında olduğunu farkettim. Fotoğrafları paylaşıyorum. Bugün seeing meteblue de 4 ve 3 gibi çokda parlak olmayan değerlerde olsa da akşam bir ay ve jüpiter çekmeyi planlıyorum. Teleskobu şimdiden çıkardım ve soğutma prosesini başlattım. Normalde fanlar yanlmıyorsam USB den 5V alıyordu. Ben 12 V luk adaptör taktım :D Şu anda tüpe kurtulma hızına yakın bir hızla alttan üflüyorlar :D

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Sonuçları akşam göreceğim.

Syg.
Lütfü Çakmak yazdı:Merhabalar,

Newtonian teleskoplarda görüntüyü etkileyen en önemli etmenlerden biri de tüp içindeki hava akımları - sirkülasyonudur. Tüpün aynaya yakın kısmından delik açıp içeriye fanla hava verilirken, göz merceğindeki görüntünün nasıl olacağını düşünmek bile istemeyebilirsiniz. Bunu tüpü delmeden de denemek kolay. Teleskop sıcak ortamdan dışarıya çıkarılır çıkarılmaz bir ay gözlemi yaptığınızda ay yüzeyinin kaynadığını herkes görmüştür mutlaka, bu kaynamanın en büyük sebebi ayna sıcaklığından önce tüpün içindeki sıcak-soğuk hava akımlarıdır.

Ayrıca, şimdi bulamadım ama, bir yerlerde sevgili üstad Tahir bey, ayna yüzeyine fan üfletmenin kaplamaya zarar verebilceğini yazmıştı.

Bence, ayna arkası ile ön yüzeyi arasındaki sıcaklık farkının abartılacak bir şey olabileceğini zannetmiyorum, dolayısıyla camın çevresi ile ile ısı alışverişi gecikmeli olabilir ama kendi üzerindeki sıcaklık dağılımının daha homojen olacağını düşünüyorum. Bir çay bardağını yarıya kadar çay doldurduğunuzda, sıcaklığın üst tarafa da hızla yayıldığını görebilirsiniz.

Bir de sevgili Burak, bizim çalıştığımız aynalara (onlar da ne ki bizimkisi pyrex!) diye çamur atmış. Teessüf ederim Burakcığım, şimdiye kadar yaptığım 4 aynanın 2'si pyrextir (ve 50 mm kalınlığındadır), bilgilerinize sunulur. :-)

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
:merhaba
Selamlar hocam,

Burak'ın da dediği gibi benim aklımdaki içerideki sıcak havayı egzost sistemiyle dışarıya almak bu arada içeriye girecek düzenli soğuk hava akımı ile aynanın iç ısısını hızlıca düşürmek idi, tabii bu sistem asla gözlem yaparken çalışır durumda olmayacak aynanın ısısı dengelendikten sonra içerideki havanın tamamen durgunlaşması için 5-10 dk beklenecek ve sonrasında gözlem yapoılacak gibi düşünün, tabii Onur'un da dediği gibi bu biraz overkill oluyor ama ne yaparsınız insanın kanında zihni sinirlik varsa birde elinde oynayacak bir teleskop varsa duramıyor :)

Burak Yakut yazdı:Sabah sorduğum soruya halen kimse yanıt veremedi. Herkes FB-GS maçına konsantre oldu sanırım.

Evde fan ararken bir anda çözümün aslında elimin alında olduğunu farkettim. Fotoğrafları paylaşıyorum. Bugün seeing meteblue de 4 ve 3 gibi çokda parlak olmayan değerlerde olsa da akşam bir ay ve jüpiter çekmeyi planlıyorum. Teleskobu şimdiden çıkardım ve soğutma prosesini başlattım. Normalde fanlar yanlmıyorsam USB den 5V alıyordu. Ben 12 V luk adaptör taktım :D Şu anda tüpe kurtulma hızına yakın bir hızla alttan üflüyorlar :D

Burakcığım o maçın sonucu zaten belli çok fazla konsantrasyon gerektirecek birşey yok :)

Çözümün gayet efektif olmuş, ama yakışıklılığı konusunda birşey diyemem :lol: bizim acilen kolay ulaşılır bir yerde saç, alum gibi kesim işleri yapan birilerini bulmamız lazım, ondan sonra hubble jr yapıp yörüngeye bile göndeririz :)

Selamlar,

Tayfun abi ben küçük bir ölçüm hatası yapmışım bugün farkettim. Benim teleskobun arkasındaki fan girişi için yapılan vida yuvalarının arası 7 cm imiş. Sanırım ben sana 10 cm dedim. Düzeltme için söylüyorum yalnızca.

Bugün Perpa' ya gittim bu arada. Sadece 1 yerde adam akıllı termometre satılıyordu orası da kapalıydı. Bir kaç mağazada şundan buldum;

Resim

http://www.cihazpazari.com/urun_detay.a ... AltKat=102

Ama çok büyük diye almadım. Yani bizim el kumandası kadardı. Gecenin karanlığında birde bununla uğraşmak istemedim.

İnternette biraz daha araştırdım ve şunu buldum;

Resim

http://www.dijital-termometre.com/termo ... metre.html

Küçük olduğu için tüpün üstüne bile yapıştırabilirim. Hem de tüple aynı renk. İç ve dış sıcaklık ölçme dışında bir özelliği yok. Yeterde artar. O uzun ölçeri aynaya takacağım. Etrafını da yalıtım malzemesi ya da silikon gibi dışarının sıcaklığın engelleyecek bir malzeme ile kaplarsam tamamdır.

Şurada mouse pad malzemelerinin bu işi görebileceği yazılmış;

Cut a 1-inch square piece of the insulating material. I use 1/8" thick neoprene foam sheeting from a local art supply store for the insulating material (similar to what computer mouse pads are made from), but most thin foam sheets would work. (Self-stick foot bunion pads also work well.) Apply it to the center of a 2-inch square piece of aluminum tape to make a patch as shown.

Resim

Satan yere sordum 10 TL ye olur dediler. TFA isimli bir markaya ait. Heryerde bu markanın termometrelerini görüyorum. Anladığım kadarı ile fena değiller. Pazartesi açık olacaklarmış gidip alacağım. Yerleri Bayrampaşada.

Yarın ki çekim için hazır olsun istiyordum ama neyse acele etmeyelim.
Demekki senin tüpde 8cm kasa fanı için hazırlanmış.

Bulduğun termometreler oldukça güzel görünüyor almayı düşündüğünün boyutu da ideal, tek canımı sıkan ben aynı anda hem içi hem dışı gösterebilen bir termometre arıyordum. Senin bu alacağında boyut küçük olsun diye mecburen tek gösterge var.

Ben şunu beğendim ama boyut dediğin gibi biraz büyük gibi.
http://www.dijital-termometre.com/termo ... etre-.html

Termometrenin yanında gelen probların kablosu kaç cm imiş biliyormusun ? birde bunlarda ışık oluyor değilmi gece karanlığında cebelleşmeyelim birde :)

Aslında küçücük bluetooth problar olsa onları tüpe/aynaya taksak sıcaklığı bilgisayar ekranından okusak ne güzel olurdu, hoş kesin vardır biryerlerde ama...

Aynaya tutturmak için gösterdiğin yol gayet güzel, amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok, mousepad çok kalın olmasın yeter.

8 cm alıyorum o zaman bende değil mi abi? 7cm ise vida aralığı, fanda 8 cm olacak demek ki?

2 sıcaklığında aynı anda gösterilmesi çok hoş olurdu ama dediğin gibi abi kocaman bir termometre ve de beyaz renkli,bu nedenle tüp üzerinde hoş durmayacaktır. Benim seçtiğim modelde kablo uzunluğu 3 metre olarak yazıyor başka bir sitede. Senin beğendiğin de yaklaşık olarak aynı olması lazım.

Işık olduğunu hiç sanmıyorum. Bizim el kumandasını yaklaştırarak bakarız artık. Bu modellerin kablosuz olanları var ama kocaman alıcıları var, bize gelmez :)

Neyse kısmetse böylece termometre işini de en azından kafamdan silmiş oldum. Estetik ve küçük bir modelle fotoğraflarımı ne zaman çekmem gerektiğini bileceğim artık.
Onur Selam,

Fanı aldım. Vatan Bilgisayardan 7 TL ye güzel hava sürkülasyonu olan ve çıt çıkarmayan bir fan aldım. Mağazada yaptıkları hava sürkülasyonu ve fiyatlarına göre kıyasladım bana yetecek bir model buldum.

Termometre ise yakınımdaki firmanın stoğunda kalmamış, karşıda bir firmada buldum ve mail attım. Yarın cevap gelecek. Oradan biraz daha pahalı da olsa alacağım 20 TL ye falan gelecek bana. Sistemi kurunca tüm fotoğrafları ve ölçümleri paylaşacağım. Probu tutturmak için aynı mouse pad malzemelerinden yapılmış olan ve sandalye altlarına yapıştırılan keçe gibi kalın, plastik malzemeyi kullanacağım.

Jüpiter artık ben eve gelmeden görüş alanımdan çıkıyor. Ay ise geç doğuyor. Yani teleskop bu aralar kılıfında mışıl mışıl uyuyor... Gezegen fotoğrafçılığında kafayı kırdığımdan beri başka bir hedef için teleskobu kurmadığımın farkındayım. Kendim çeki düzen vermem gerekiyor. :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]