Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Üst tarafın soğutulması için özel bir fan almak öngörmediğiniz sonuçlar yaratabilir, Giritli arkadaşın tek yaptığı dew shield yapıp takmak, o da sorunu "tamamen" çözmüş.

Kameranın soğutulması gerekliliğinin o derece önemli olduğunu sanmıyorum. Güzel bir seeing olduğunda tüm bir Ay'ı webcamle mozaik yaptktan sonra bile şahane videolar çekmeye devam edebiliyordum. Zaten 300-500, yada sizler için 1000 küsür frame toplayıp stack edince gürültü derdiniz de kalmıyor.
Onur Atılgan yazdı: Kameranın soğutulması gerekliliğinin o derece önemli olduğunu sanmıyorum. Güzel bir seeing olduğunda tüm bir Ay'ı webcamle mozaik yaptktan sonra bile şahane videolar çekmeye devam edebiliyordum. Zaten 300-500, yada sizler için 1000 küsür frame toplayıp stack edince gürültü derdiniz de kalmıyor.
Gezegen ve özellikle derin uzay için faydası olacaktır, ama zaten bizim kameralarla derin uzay deneyen pek olmadı.
Sedat Bilgebay yazdı:Arkadaşlar bu konuda enteresan bir bilgi buldum.. belki işinize yarar:

http://www.pha.jhu.edu/~atolea/WAS/ther ... onians.pdf

Sedat

Teşekkürler hocam çok faydalı bir makale, amca tam olarak benim düşündüğüm işi yapmış (ben bir üfleyen bir vakumlayan 2 fan düşünmüştüm son olarak). Yakında denerim sanırım, haberlerimi bekleyiniz :lol:

Bu arada soğutma için kullanılan fanların vibrasyonu gerçekten çok önemli bir mevzu, ben bilgisayarımdan söktüğüm bir fanı kullanmıştım arka fan olarak, hafif bir uğultu geliyordu fandan bir süre sonra alıştım ama sonra kafama dank etti fanı kapattığım anda sihirli değnek deymiş gibi görüntü netleşiyor. Ne demişler sistemin başarısı en zayıf parçası kadardır, dünya para verip teleskop alıp üşengeçlik yapıp çıkma fan kullanmamak lazım.
Sedat abi kaynak için teşekkür ederim bende. Fanlı ve fansız soğuma sürelerine ait grafik zaten herşeyi anlatıyor.

Tayfun abi sen çekim sırasında fanı açık mı bırakıyordun yahu? :) Benim ki valla zerre titremiyor ama hava akımı yarattığı için (kenarlardan içe doğru) videoda dalgalanma yapıyor. Kapıyorum çekerken. Hatta 3-4 dakka önce kapıyorum.

Bu arada ilk aldığımdan beri içime çok sinmeyen, ayna sıcaklığını ölçecek olan algılayıcı üzerindeki plastik muhafazayı benim gibi bir kazmadan beklenmeyecek bir balla sökebildim. Normalde ya kablonun kopması yada algılayıcının parçalanması lazımdı. Elimde test ettim, tepki süresi çok daha hızlandı ve resmen eskisine göre daha doğru ölçüm yapıyor. Eskiden önce plastiğin ısınması-soğuması gerekiyordu.

Yeni hali;

Resim

Böyle aynaya temas etmesini sağlayarak monte edeceğim.

Diğer algılayıcı (göstergenin altındaki) etrafında bulunan delikler sayesinde nasılsa hava ile bir şekilde temas edecek diye düşünüyorum.

Bakalım. Şu havalar bana izin verirse hem bunu hem de filtreleri bir an önce test etmek için sabırsızlanıyorum.

Syg.
Madem esas zor tarafı söktüm, hemen diğer algılayıcının yerini kontrol ettim. Açıkta ve gerçekten de havanın temas edeceği şekilde montajı yapılmış. Parmağımla kontrol ettim tepki süresi güzel.

Kenarlarda, havayı içerdeki algılayıcıya ulaştıracak olan ızgaralar var.
Resim

Soldaki mavi renkli algılayıcı
Resim

Artık eşit şartlarda çarpışabilirler. Farkettiyseniz bir türlü "çok güzel termometre, alın" diyememiştim. Çünkü eski halinde bazen buz gibi havada dış ortam 14-15 derece gösterirken, ayna resmen 17 gösteriyordu :) Şimdi bakalım ne yapacak?

Syg.
Burak Yakut yazdı:
Tayfun abi sen çekim sırasında fanı açık mı bırakıyordun yahu? :) Benim ki valla zerre titremiyor ama hava akımı yarattığı için (kenarlardan içe doğru) videoda dalgalanma yapıyor. Kapıyorum çekerken. Hatta 3-4 dakka önce kapıyorum.

.
eee seninde benim gibi kısıtlı görüş alanın olsa soğutmaya başlamakta sürekli akşam aklına gelse mecburen soğutmayı gözlem sırasında da sürdürmeye çalışırdın :) Adam gibi bir çare bulmak artık farz oldu, 200 tane peltier alıp bütün tüpü kaplıyacağım yakında o olacak ama bu seferde her akşam soğuk ısırığı yüzünden acile taşıyacaklar :)

Algılayıcılarla ilgili sonuçları paylaşmayı unutma.
:merhaba
gönderen aldebaran
aynalı teleskopları incelerken bir şey dikkatimi çekti.
"satürn gözlemek için telskopun soğumasını bekiyorum"
aynalı teleskoparda soğutmanın önemi nedir?
merceklilerde de soğutma önemli midir?
ilk bakışta insanın aklına bakınca teleskop ısınıyor bu da göze zarar veriyor gibi bir sonuca ulaştım
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]