Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Arkadaşlar merhaba;

Daha kaliteli gezegen fotoğrafları çekmek için birçok disiplini artık hemen hemen hepimiz biliyoruz. Bunlardan biride bildiğiniz gibi soğutma. Benim bu zamana kadar çok üzerine düşmediğim bir konu aynı zamanda. Yani pasif soğutma diye tabir edebileceğimiz gözlemden birkaç saat önce tüpü gözlem mekanına çıkartmak dışında, aynanın arkasına aktif olarak bir fan takmakdan bahsediyorum. Standart olarak bu iş için aşağıdaki şekilde satışı yapılan;

Resim

http://www.telescope.com/control/produc ... t_id=07816

Ve şu şekilde kullanılan;

Resim

Bir fan ile soğutma işlemini hızlandırmak mümkün.

Fakat geçtiğimiz günlerde ünlü gezegen fotoğrafçısı Mike Salway’ in sitesinde dolaşırken, eğer gözlerim yanlış görmüyorsa Mike amca’ nın PC lerde işlemciyi soğutmak için kullanılan Alüminyum bloklarlardan da taktığını gördüm.

Resim

Sizde görebiliyorsunuz sanırım? Akşam geç geldiğim için eminim ki tüpü ne kadar erken çıkartırsam çıkartayım tam soğutma olayını bir türlü yapamıyorum. Yukarıdaki olay sayesinde soğutma süresi daha da kısalıyor sanırım.

Overlock (Bilgisayarın işlemcisini, ramini, ekran kartını vs, voltajı ya da bazı çarpanları değiştirerek olduğundan daha hızlı çalıştırma olayı) ile ilgilenenler bilir overlock’ un doğal sonucu olarak PC daha fazla ısınır hatta gerekli soğutma yapılmazsa kısa sürede (1-2 saat) içinde yanar. Bu nedenle Standart soğutma çözümleri yerine daha kaliteli soğutucular kullanılır. PC lerden gelen fanın altındaki standart soğutucu bloklar genellikle Alüminyumdur. Fakat daha iyi bir ısı ileticisi olan bakır, soğutma konusunda daha başarılıdır. Ve biraz daha pahalı.

Resim

http://www.vatanbilgisayar.com/zalman-c ... I_ID=37939

Soğutma işinde uzman markalardan ZALMAN’ ın benim de önceden kullanmış olduğum Bakır soğutma bloklu sessiz fanı. Korkmayın daha ucuzları da var. :D

Ve ısıyı işlemciden soğutucu bloğa aktarmak için araya gümüş macun sürülür.

Resim

Resim

Resim

http://www.fokusbilgisayar.com/asp/show ... AK-455%20G

Sanırım nereye ulaşmak istediğimi anladınız. :D Ben aynanın arkasında böyle büyük bir bakır blok takıp ortasına da şöyle hazırı satılan sessiz bir fan taksam, arayada gümüş iletken macun sürsem aynamı daha etkili soğutur muyum?

Burada ilk itiraz-şüphe benden gelsin. İşlemciler küçük oldukları için haliyle tüm sıcaklıkda küçük ve tek bir noktadan bakır plakaya aktarılır. Aynada sıcaklık daha homojen dahıldığı için bu kadar teferruata girmeye gerek var mı? (Mike Salway yapmış gibi görünüyor) Yalnızca bir fan takmakla, böyle bir bakır ısı ileticisi ile soğutma arasında aynalar söz konusu olduğunda ne kadar daha iyi verim alınabilir?

Bu konuda görüşlerinizi iletebilir misiniz?

Teşekkür ederim.
Burak demin filterler konusunda Onur ile yazışmanızı okurken gördüm Mike Salway’ın çözümünü ve hemen kafamda bilgisayar fanı, aliminyum soğutucu, termal macun üçlüsü canlandı. Hatta tam sana özelden mesaj atıp istersen böyle birşey imal edip deneyebiliriz diyecektim ki başlığı patlatmışsın. :) Mike Salway bunu kullanıyorsa verim alıyor demektir ve zaten oradaki materyaller de sıradan bir bilgisayar fanı ve aliminyum bir soğtucu. Böyle bir şeyin maliyeti sanırım 40-50 tl yi de geçmez. Bence denemeye değer.
Özkan adamcağız (mike salway) bir fotoğraf paylaşmış. Hemen ıncık cıncık ettik sırlarını ifşa ettik adamın di mi? Paylaşmayacaksın böyle fotoğrafları valla internette. Buluruz valla ne var ne yok :D

Bende bu mesajı yazdığımda bir Bilgi işlemci olan senin ilk cevabı vereceğini tahmin etmiştim. Yanılmadım. Artık birbirimizi iyi tanımaya başladık tüm forum ailesi olarak :D

Paylaşımlar, artık bırak günlük olmayı, dakika farkı ile bir başlığı birisi diğerinden önce açmaya başladı. Tü tü tü nazar değmesin!
Aynaya soğuk bir temas yaparak soğutmaya çalışmak, ayna üzerinde kısa süreli şekil değişiklikleri yaratabilir mi, astigmatizm katabilir mi, gibi sorular geliyor aklıma, ama bu mevzuyu ben de tam bilmiyorum, değerli ATM'ci büyüklerimiz son noktayı koyacaklardır.

Benim kullandığım en ileri teknik, altına fan takıp teleskobun kapağını açık bırakmak :) Bana eğer daha iyi bir soğutma isteniyorsa 1 yerine 2 fan takmak yeterli olur gibime geliyor, çok isteniyorsa 3 :) Sanki bakır, macun filan uğraşmaya gerek yok gibi. Bakalım ATM hocalarımız ne diyecek.
Ben de teleskobumun altını göstereyim, aylar önce çekmiştim, Orion firması teleskoplarını kendi fanı gerektiğinde hemen alınıp takılsın diye tasarlayarak satıyor, tek yapmak gereken şey takmak oluyor, bir tadilata gerek yok. Orion marka soğutucu ile şu şekilde görünüyor:

Gayet memnunum, çok sessiz, o çalışırken de gözlem yapabiliyorsunuz, titretmiyor:

Resim
Ömer Sözer yazdı:Mercekli teleskoplarda da soğutma gerekli mi? Ben genellikle teleskobu terasa çıkarıp hiç beklemeden gözlem yapıyorum.
Hayır Ömer.. Bizim normal dışarda bırakmayla yetinmememizin tek sebebi teleskobun içinde sıcak hava kalması.. O sıcak hava da aynadan geliyor.. Aynanın soğumama sebebi de fazla ağır olması.. Kütlesi fazla olunca onca camın soğuması oldukça uzun sürüyor biz de bir yandan üflüyoruz :) Mercekli teleskopta zaten tüpün içinde hava hareketliliği olmuyor, öndeki mercek de ufak olduğu için çabuk soğuyor.
Burak Yakut yazdı:En soğuk ayna benim ki olacak :D Uğur abi, Lütfü abi ne diyecekler bakalım bu ayna bozunması riskine?
Burak istersen senin makinaya 3'lü peltier soğutma yapalım, 10 saniyede -15 dereceye iniyor meretler hem yaz sıcağında gözlem yapmadığımızda meşrubatlarıda içinde saklarız :D

Onur Atılgan yazdı:Ben de teleskobumun altını göstereyim, aylar önce çekmiştim, Orion firması teleskoplarını kendi fanı gerektiğinde hemen alınıp takılsın diye tasarlayarak satıyor, tek yapmak gereken şey takmak oluyor, bir tadilata gerek yok. Orion marka soğutucu ile şu şekilde görünüyor:

Gayet memnunum, çok sessiz, o çalışırken de gözlem yapabiliyorsunuz, titretmiyor:
Onur bu fanların vida açıklıkları ne civarda ? Sorma amacım acaba normal kasa fanları takılabilirmi diye ? eğer öyleyse Burak ekstra masraf yapmana gerek kalmaz, hem benim hem Onur'un makinaya 8cm fan takılıyorsa seninkinede olur demektir.
İleri teknikler diyince sınırları zorlayacaksın hemen değil mi Ögetaycım? :) :) Şaka bir yana o derece hızlı bir soğutma aynaya zarar verebilir gibime geliyor.
Vida açıklıklarını bilmiyorum, ölçmedim (teleskobumdan şu an uzağım malesef ölçemem de), ama şöyle söyleyeyim, fanı alır almaz tek yapmak gereken şey teleskobun arkasında halihazırda bulunan yerlere takmaktı. Haliyle fan satın almadan bile ölçüm yaparak görülemez mi teleskobun arkasına bakarak?

Sıvı azot filan hiç gerek yok. Tamam soğuma önemli ama çok hızlı soğuma şart değil :) Bu ve benzeri ileri teknikler, 5 km yolu kat etmek için basit bir bisiklet yapmaktansa hızlı yolculuk için roket tasarlamaya benziyor. :) O kadar ciddi sıcaklıklarla uğraşmıyoruz, benim 12 inç teleskop 1-2 saat içinde kıvama geliyor tek bir fan ile.. Ben aynaya kendi hücresi dışında bir şey değdirilmesi taraftarı bile değilim
Güven Özkan yazdı:İleri teknikler diyince sınırları zorlayacaksın hemen değil mi Ögetaycım? :) :) Şaka bir yana o derece hızlı bir soğutma aynaya zarar verebilir gibime geliyor.
Eh tabi bana sorsanız bunu ben de yapmazdım. Aynayı tamamen riske atmak demek zaten bu. Ama sınırları zorlayalım dediydim :)

Onur abi, roket örneği güzel olmuş :)

Eğer bu konuda faydası olacaksa tüpün yapıldığı madde de ciddi ölçüde etkileyecektir. Metallerin sıcaklığı hızlı iletmesini avantaj haline getirir. Ama tabi pek fark eder mi, ha çelik ha alüminyum. Ciddi ölçüde farklar oluşturur mu bilmiyorum ama tüp bile soğuma süresini etkileyecektir. Bu yüzden el yapımı dobsonlar tahta idi sanırım. Onları soğutmak daha zor olur görüşündeyim. Yanılıyor muyum?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘