Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Burak dikkatli bakarsan filtre bir IR-UV cut değil, yani onları kesmekle kalmıyor :)

450'nin sadece %5'ini geçiriyor, 510'dan sonrası yine yok.. İkinci grafiğine bakarsan (ki müthiş bir eklenti bu, bunu arıyordum göstermek için, en mükemmelini bulmuşsun), 460-510 arasında mavi ve yeşil çok az var, sarı kırmızı filan görünür ışıkta ne varsa hepsi kesilmiş. Sadece ufak bir aralık gösteriyor.

UV-IR cut denemez dememin sebebi şu, görebildiğim kadarıyla "UV-IR cut" kavramı "Luminance filtre" ile eş anlamlı gibi kullanılıyor (bu yanlışsa bu sefer beni de fotoğrafçılarımız düzeltir :) ), luminance filter'ın anlamı da görünür tayfın tamamı, yani çıplak gözle gelen en doğal görüntü. Bu öyle bir filtre değil, renklerin çoğunu engelliyor, Aydın abi sen bununla gezegenlere baktığında renklerinin yeşilimsi-mavimsi olduğunu görüyor olmalısın?

Bu filtre, zaten adından da kendini belli ettiği gibi gezegenler için değil, gece bir takım nebulalara bakmak için kullanılıyor, bir UHC filtre.. broadband filtre diye geçiyor.. OIII'nin daha cömert olanı.

(Edit: şimdi farkettim, 640-670 arası da var filtrede, demek ki biraz da kırmızıya izin veriyor, ama onun da sadece bir bölümü, o da görüntüye eklenince gezegenlerin ne renk görüneceğine dair bir fikrim yok tabi artık)
Onur Atılgan yazdı:Elle yapılacak bir adaptör bu şey için çok tehlikeli olur, test etmek - ölçmek bakmakla filan ne kadar sağlam olduğu görülürse görülsün bence mutlaka parayla satılan bir şey alıp öyle takmalı, ha öyle bir şey muhtemelen yoktur, o durumda da hiç riske girmemeli monte etmek için.. En tahmin edilemeyen şey olur, bir yerden bir şey pörtler sonra 25 santimlik aynanın üzerinde dolunayda görülen Tycho kraterini anımsatan izler kalır..
Selam :merhaba
Titiz iş yapacak, dişleri uygun metrikte açacak bir yer bulunursa ve adam gibi bir tasarım uygulatılırsa bir şeyler yaptırılabilir ama onun haricinde, ittirme, kaktırma, sıkıştırma bantlama gibi yöntemler senin dediğin gibi aynayı katletmekye kadar giden felaketlere neden olabilir
Onur Atılgan yazdı:Burak dikkatli bakarsan filtre bir IR-UV cut değil, yani onları kesmekle kalmıyor :)

450'nin sadece %5'ini geçiriyor, 510'dan sonrası yine yok.. İkinci grafiğine bakarsan (ki müthiş bir eklenti bu, bunu arıyordum göstermek için, en mükemmelini bulmuşsun), 460-510 arasında mavi ve yeşil çok az var, sarı kırmızı filan görünür ışıkta ne varsa hepsi kesilmiş. Sadece ufak bir aralık gösteriyor.

)
Bende zaten sadece IR-UV cut değil, kestiği başka şeylerde var demiştim :kanit
Ancak orta bölümde kesilen bir bölge daha var. Bu bölgede sanki sarı renk gibi. Birazda soldan UV ye gelmeden hemen önce mavi renkde engellenmiş.
2. eklenti gerçekten güzel. Sayende artık filtre alırken neye bakmam gerektiğini biliyorum. :tap
Onur

Çok teşekkürler.

Gerçekten Jupiter de denedim renk çok bozuldu (Herzamanki ayarımla wepcam da.)
Dediğin gibi mavi & yeşil yoğunduhatırlıyorum bende çıkarttım.

Çıplak gözle de kırmızıya kontras katıyor.(Bugün gözlemledim)

Bundan sonra her olayda deniyeceğim (Sonuçları paylaşırım)

Selamlar.
Burak kusura bakma alttaki yazıya dikkat etmeden yazmaya başlamıştım. IR-UV cut diyince hemen kendimi tetikledim :) UHC filtreleri özel olarak derin uzay gözlemleri için tasarlanıyorlar, belki "bazı" gezegenlerde o da "bazı" detayları ortaya çıkarabilme özelliği vardır ama o tesadüfendir, amaç o değildir, olumlu yan etkidir.. Fakat genel olarak olumsuz yan etki.. Bunu da gerekirse etkinlikte deneriz :)

Bununla beraber Celestron'un UHC filtresi bir UHC'ye göre çoook geniş, nebula gözlemlerinden ziyade ışık kirliliği filtresi desek daha doğru olur, UHC adı yanıltıcı bile sayılabilir. Buna broadband filter yerine very very broadband filter desek daha doğru olur :)

Tabi ışık kirliliği filtresi kavramı yanıltmasın, yani sadece ışık kirliliğini kesen onun dışında herşeye izin veren bir filtre diye bir şey malesef yok, yoksa herkes bu filtrelerden alır karanlık yerlerin bir önemi kalmazdı :) Bu filtreler malesef uzaydan gelen ışıkların bir kısmını da kesiyor, mesela yıldızların da ışığı bir miktar azalıyor, en kötüsü de zaten belli belirsiz olan galaksiler yok oluveriyor.. Neyse, burası derin uzay için değil :) Onun için başka bir başlık mı açsak ne..
Sevgili Onur,

Filtre şuan Türkiyede satışta olan bir filtre,
Işık kirliliği denince herkes üstüne atlamaya çalışıyor olabilir.
2 süper hocamız denemek isterse seve seve gönderirim.

Bizlerinde bilgisi gelişir.

Sevgilerimle.
Selamlar;

Filtre seçiminde sona yaklaşmış bulunuyorum. Aslında çoktan sipariş verecektim ancak Marmaris' de yapılacak testlerin sonucu beklemekteyim. Onur' un filtre rehberi sayesinde neye ihtiyacım olduğunu artık daha iyi biliyorum.

Baader Planetarium serisinden IRPass ve IR/UV Cut filtreleri kesinlikle alacağım bir kere. Renkli ve netliği daha iyi fotoğraflar için IR/UV cut, Renksiz ancak seeingden daha az etkilenen infrared dalgaboyu sayesinde de net ve yüksek detaylı güneş sistemi fotoğrafları elde etmek için IRPass...

Resim

Resim

Son olarak halen bir daha detaylı güneş lekeleri için bir solar continuum alıp almamak arasında kalmış durumdayım. Aslında kafamı kurcalayan nokta şu. Onur ‘un OIII filtresi bende emanet :D Ve bu filtrenin geçmesine izin verdiği dalgaboyu aralığı şöyle;

Resim

Solar continuum filtrenin ise şöyle;

Resim

Solar continuum yalnızca spectrum’ un yeşil renk olan bölgesini geçiriyorken, OIII yeşil ve mavi arası spectrum bölgesinin geçmesine izin veriyor. Hava açarsa Onur’ un OIII ile bir deneme yapacağım. O 40 nm lik aralıkta mutlaka fark eden bir nokta olmalı elbette. Belki de boşa kürek çekiyorum emin değilim. Çok da kafamı kurcalamıyor, zaten ilk 2 filtreyi alacağım ve esas ihiyaç alanım o 2 filtre. . Bir konu daha var ki bu solar continuum ile N.D 3,8 güneş filtresi kullanılması tavsiye ediliyor. Bende ise daha az ışık geçiren ND 5 mevcut. Şeytan dürtüyor... :twisted:

Son bir seçenek olarak aslında daha çok görsel gözlem için kullanmak istediğim bir gezegen filtresi arayışındayım. Bunun için Baader Planetairum Neodymium Moon and Skyglow filtre aklımı kurcalıyor.

http://www.company7.com/baader/options/moonskyglow.html

Resim

Spectrum grafiğinden görüldüğü gibi (atmosferden en çok etkilenen) UV dalgaboyunun büyük bölümünü engelliyor. Daha keskin bir görüntü elde edilebilir diye düşünüyorum. Görünür ışıkda ise geçirgenlik seviyesi değişken (Sarı ışığı tam kesmiş gibi görüyorum 580-600 nm arası) Ayrıca IR dalgaboyuna da müsade ediyor.Yani bir UV Cut mantığı ile çalışıyor denilebilir. Aynı zamanda ışık kirliliğinin etkisini de zayıflattığı yazılmış.

Onur ilk mesajında;
“UV-Cut, pekala yine biz webcamciler için kullanılabilir. Hem IR'ın keskin detaylar içeren atmosferden etkilenmeme avantajını silmemek, fakat UV'nin bozucu etkilerinden kurtulmak, bu esnada da renkli fotoğraf çekmeyi sürdürmek için şimdiki durumumuzla IR-UV cut filtresi arasında bir uzlaşı noktası olabilir. Ama bence eğer amaç tek seferde renkli kameralarımızla renkli bir fotoğraf çekmekse IR'ı da kesmekte fayda var.”
Zaten filtreni özellikleri arasında “keskin detaylı bir ay yüzeyi ve muazzam kontrast’ ta bir jüpiter kırmızı lekesi görebilirsiniz” gibi kelimeler kullanılmış.

Şu son 2 filtre arasında ciddi gidip geliyorum. Envantere katsam mı katmasam mı emin olamıyorum? Zor kazanıyoruz, paraları boşuna çarçur etmek istemiyorum. :D
Ben ilk aşamada fazla açılmaman taraftarıyım :) Solar Continuum için OIII deneme düşüncesi pek işe yaramaz gibi geliyor, ikisinin izin verdiği aralıklar arasında bir kesişim yok çünkü.. Biri sadece 500'e izin veriyor, diğeri sadece 540'a. Bir kesişim bile olmaması, fotoğraf üzerinde bambaşka sonuçlar vereceğinin bir işaretçisi aslında. Elbette denemesi bedava o ayrı.

Onun haricinde, solar continuum alsan da eğer memnun kalmazsan yeni Baader astrosolar filtre alma planları yapmaya başlayacaksın, şimdilik bu gibi masraflardan uzak dur bence, masrafın ucu açık çünkü. Diğer filtreye gelince, skyglow filtresinin gezegen gözlemine katkısı ancak minimal olabilir, tanıtımında vurguladığı şey daha çok ışık kirliliğini azaltması, yani çok parlak olan cisimleri daha gözlenebilir hale getiriyor olabilir ama ben zaten Ay filtresi gibi şeylere para dökülmesine üzülen biri olarak bunu da gereksiz görüyorum. Yani bir faydası olacaksa bile pekala ona verilecek para daha fazla fayda getirebilecek bir şeye de harcanabilir.
Marmaris testlerinden çıkacak çok sonuç var ama elde kağıt not almadığımız için bütün edinilen bilgileri maddeler halinde buraya dökmemiz çok zor olacak, o yüzden orda yapılanlar hakkında merak edilenler biraz soru cevap olarak giderse daha verimli olabilir.

Jüpiter videosu çekerken elbette her türlü filtreyi denedik, fakat ben bu konuda biliyorsunuz biraz önyargılı bir insanım, belli bir takım detayları çıkarabilmek için başka şeyleri kötüleştirme seçeneklerine soğuk bakıyorum, dolayısıyla görüntüye renk katan, doğal rengini bozan çalışmalar bana hoş gelmiyor (sadece fotoğraf için elbette, gözlem başka bir şey), buna rağmen hemen hemen tüm filtreleri denedik. Elbette her filtre ile yapılan çekimlerden elde edilen verileri tek tek işleyerek sonuç yaratmak çok uzun sürecek bir işlem (buna rağmen videolar duruyor), dolayısıyla biraz da görüntü canlı olarak webcamden izlenirken içgüdülerime güvenme yolunu tercih ediyorum. Webcam açıkken akıp giden görüntüye bakıyorsunuz ve üç aşağı beş yukarı elde edilecek sonucu görüyorsunuz, bu da aynı şekilde.

Biraz boş konuşuyorum farkındayım, o yüzden direkt 1-2 çarpıcı sonucu söyleyeceğim. Bunlardan birincisi, görünür ışığın bir kısmını kesen filtrelerde öyle yada böyle bir kayıp var. Buna rağmen Baader'in contrast booster filtresinde detayların azıcık da olsa daha keskin göründüğü söylenebilir. Tabi ben buna rağmen Jüpiter üzerindeki sonuçlarını beğenmiyorum çünkü sarı bir görüntü katıyor tüm videoya. Görünür ışıkta her şeyin sararması, görünür tayfta maviye ciddi engeller konulduğunu gösteriyor demektir, bu da ister istemez bazı detayların yok olmasına neden olacak. Tabi bu mesela bir Ay için yada bir Güneş için geçerli olmaz. Güneş gözleminde contrast booster'ın epey hoş bir görüntü kattığını gördük. Ama ben bunu yine de gezegen fotoğrafçılığı açısından çok ciddi bir filtre olarak göremiyorum, dediğim gibi biraz önyargılıyım, benim için filtre çekim yapılacaksa iki şeyden birine hizmet etmeli; 1- gerçekçi bir görüntü için görünür tayfı engellememeli 2- engelleyecekse de monokrom bir çekimde kullanılmalı ki gerçi o da eninde sonunda renkli bir görüntüye ulaşmak için çekiliyor (RGB çekimleri). Tabi bu demek değil ki filtre bir işe yaramadı, elbette kendi kullanım alanları var, sadece webcam çekimi için değil gibime geliyor.

İkinci ve beni hiç beklemediğim bir sonuçla şaşırtan şey ise, filtrelerin seeing'i düzeltiyor oluşu.. Neden gerçekten bilmiyorum, birçok sebep aklıma geliyor ama eminim ki sadece biri doğru, haliyle bir şey söylememek daha iyi (belki UV kesildiğinden, belki webcamin kendi içiyle hava dolaşımının kesilmesi, bilemiyorum). Sadece şunu söyleyebilirim, filtre takıldığında, hangi filtre olduğundan bağımsız olarak seeing 1-2 kademe iyileşiyor. Daha doğrusu elbette görünebilen çözünürlük filan etkilenmiyor ama dalgalanma etkilerinin nerdeyse yarı yarıya indiğini görüyorsunuz, çok ilginç bir olay gerçekten. Biz de bundan dolayı hemen hemen tüm çekimlerde bir filtre kullandık. Gezegen çekimlerinin gerçekçiliği bozulmasın diye görünür ışık açısından şeffaf bir şey seçelim dedik ve "neredeyse" şeffaf olan Lumicon Minus Violet filtresi kullandık. Bu, belki öyle görmek istediğim için bir göz aldanmacası da olabilir ama seeing'i sanki daha bir iyi düzeltti, niye öyle görmek istiyorsun derseniz, bu bir nevi UV cut çünkü. UV seeing'i daha fazla bozuyormuş diye düşününce öyle bir sonuca götürüyor olabilir.. Ama kesin olan şey şu ki gerçekten seeingi düzeltiyorlar.. Ben öncelikli olarak kaliteli bir IR-UV cut alınması gerekliliğini hala düşünüyorum ama sadece UV cut almak da hiç fena bir fikir değilmiş diyorum. En azından test ettik onayladık :)
Onur selam,

Yazdıklarında en ilgimi çeken bölüm, filtre takıldığında seeingde izlediğiniz iyileşme bölümü. Biran önce tecrübe etmek istiyorum bunu. Nedenini de çok merak ettim. Bence UV nin kesilmesi buna neden oluyor. Kamera içi hava akımlarında bir ihtimal olarak insanın aklına geliyor elbette. Ama mesela barlow ya da PM takılı iken önünde zaten bir kapama oluyor diyebiliriz? Sadece lens biraz daha küçültüyor bu alanı. Bakalım aynı etkiyi bende test edebilecek miyim?

Çalışmalarınız ve raporunuz için teşekkür ederim.

Syg.
Doğru, barlowun varlığı zaten kameranın önünü kapalı sistem haline getiriyor.. Herhalde UV'nin kesilmesiyle ilgilidir o zaman.. Tüm sistemlerde filtre ile güzel sonuç alınıyordu.

Zaten aslında filtre almanın en büyük faydalarından bir tanesi de webcame bir şey girmesini engellemesi. Bu webcami ilk kez açtığımdan beri sürekli toz geliyor ve sürekli temizlemeye çalışıyorum hep de bir yerlerde minik bir toz parçası kalıyor, sırf bunu engellemek için bile kalıcı olarak bir filtrenin adaptörden hiç sökülmemesi önemli fayda getirecek.

Tabi bu sorun belki de sadece benim için geçerlidir, hala webcam temizlemeyi doğru düzgün öğrenememiş olmamın da bunu çok faydalı görmeme etkisi yok diyemem :)
Konu üstünde biraz düşününce Onur ve Burak'ın teşhis ettiği gibi UV/IR Cut filtrenin alınmasının şart olduğu sonucuna varıyorum. Aynalı teleskoplarda eğer barlow ya da powermate kullanılmaz ise buna gerek yok ancak uygulamada neredeyse her zaman kullandığımıza göre ışık bu elemanların merceklerinde kırıldığı andan itibaren UV ve IR dalga boyları kontrol ve netlik dışına çıkıyor. Bu filtrelerin kullanılmaya başlamasından sonra forumda gezegen fotoğraflarının kalitesi çok yükselecek, bundan hiç şüpheniz olmasın.

Sevgiler
Merhabalar.Konuya 4 yıldır mesaj yazılmamış ancak bi canlandırayım dedim :D

Orion Starmax 127mm mak-cas teleskop için başta Saturn olmak üzere gezegenleri en güzel ve gerçek renklerinde görebileceğim filtreler hangileridir? Bütün konuyu okudum, "baştan oku" diye kızmayın.Ancak Burak ve Onur abinin sohbetlerinde birbirlerine önerdikleri filtrelerin aynalı teleskoplar için olduğunu söylediler.Benim almak üzere olduğum teleskopta mak-cas model olduğu için farklı filtre mi denemem gerekiyor ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

Bu arada Sedat abi bende Marmaris ve İstanbul arası yaşıyorum.Beldibinin en tepesinde en güzel manzaralı yerde oturuyosun.Sezon kapandıktan sonra barlar sokağı ve Club Areena nın ışığı olmadığı zamanlarda çok güzel ve verimli gözlemler yapılacak biryer.Saygılar.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]