Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Burak, bence filtre alırken filtreleri tek tek dolaşmaktansa, neye ihtiyacın olduğunu tespit edip ona göre en iyi alternatifi bulmak daha iyi. Mesela son iki filtreye baktığımda ilk iş tanımlamaları okumaktan ziyade spektrumlarına bakmak oldu.

Mesela Contrast Booster Filter'ın tablosu şu:

Resim

Tabloyu birlikte okuyalım.. 450'ye kadar olan tüm bant engellenmiş, demek ki mor ötesi yok, hatta mavi de yok gibi.. Tablonun geri kalanı üç aşağı beş yukarı tüm spektruma izin veriyor, dolayısıyla bu bir UV-Cut.. Kullanmak webcamde kontrastı artırabilir ama maksat kontrast artırmaksa IR'ı da kesmek iyi olur, yani IR-UV cut bir filtre daha uygun.. Maksat en keskin görüntüyse bu sefer de sadece IR, yani IR-pass.. Bence bu tip bir filtre çok gerekli değil, şu an elinde olsa hemen webcamle çekmeye başla derim ama bence uzun vadeli bir yatırım olmaz. Gelecek planını bir DMK'ya göre yapacaksan bu filtre o kamerada hiçbir işine yaramayacak nasılsa.

İkinci kamera, fringe-killer'ın spektrumu da şöyle:

Resim

Bunda da yine UV yok, fakat ciddi bir fark olarak bir de IR yok.. Yani bir IR-UV cut.. Bu güzel bir filtre olabilir ama hala görünür ışıktaki maviyi de kaydadeğer şekilde yarı yarıya kesiyor.

Açıklamaları okumak tabi çok faydalı, orda da yeni bir şey öğreniyoruz, refraktörlerde mavi renk ciddi bir sorun yaratabiliyormuş.. Aslında bu hepimizin bildiği bir şey, sıklıkla unutuyoruz.. Ay'ı izlerken önce bulucu dürbünden bakınca Ay'ın etrafındaki mavi renk hepimizin bildiği bir durum, yani sık sık tanık olmamıza ve kazanılmış bir tecrübeye rağmen hafızaya kaydedilmemiş bir bilgi olarak, mavi rengin bastırılması gereken bir şey olduğunu öğrenmiş oluyoruz :) Bizde çok lazım değil, Sedat abi alsın onda kromatik aberasyon var :)

Bu arada Burak, bizde ND 5 var evet, görsel olan, yani bakması daha rahat olan.. Buna filtre eklemeyi denersek muhtemelen Güneş çok kararacak haliyle keyif veren bir gözlem olmayacak kapkara bir Güneş ile. Daha fazla ışık geçiren ND 3.8 ile birlikte kullanılırsa işte o zaman fotoğrafını çekmek verimli hale gelebilir.
Ben bunları yazarken granül muhabbeti dönmüş.. Burak şu anki filtrenle zaten dikkatli bakarsan granülleri görebiliyor olman lazım, ben 6 inç teleskobumda bile zar zor da olsagörebiliyorum, 12 inçte ise daha belirgin.. Solar Continuum filtresi bunu daha da belirginleştirecek tayfı geçiriyor sadece gördüğüm kadarıyla, yani zaten görünen granülleri daha da belirginleştirecektir.. Ama mucize beklememek lazım, ne de olsa Güneş teleskobu kullanmıyoruz :)

Edit: Solar Continuum filtresinin izin verdiği spektrum:

Resim

Görüldüğü üzere çok dar bir bölgeyi geçiriyor, yani görüntüyü oldukça karartacaktır, Baader'in şu photographic filtrelerden kullanmak gerekebilir.. Bir ihtimal bizim visual filtrelerle de çalışabilir tabi denemeden duramayız biz :) photographic filtrelerle daha iyi çalışsa da diğeriyle hiç işe yaramaz anlamına gelmiyor ne de olsa..

Bu arada merak eden olursa, izin verdiği tayf 540 civarı.. Yani sarı-yeşil bir Güneş'e hazır olmak lazım :)
Onur kıymetli yardımların için çok teşekkür ederim. Sonuç olarak yine başa döndük. Ama içimiz rahat. Yani benim 1. ve 2. seçenekler tamamdır. Çok pahalı da değiller. Marka da güvenilir... Belki olursa Solar Continuum. Bunun için nette çekilmiş bir fotoğraf var mı bakınacağım birazdan. İçime sinerse eklerim sepete. Sinmezse Tayfun abi alır artık ondan hacılarım :D

Bu arada sadece ISS yi geçiren bir filtre var mı Onurcum? :D

Faydalanmak isteyenler için Baader' in tüm filtreleri;

http://www.company7.com/baader/filters.html

Geçirgenlikler görülebiliyor buradan. Bakayım benim alacaklarım ne geçiriyormuş?

Syg.
Tayfun Varol yazdı:Burak OIII ile deneme yaptınmı hiç ?
Tayfun abi hiç denemedim. Ama Onur'la Tırnova' da denedik. Veil çok güzelleşti. Ama veil filtresizde güzeldi sanki değil mi? Bulutları kovabilirsem Orion' da deneyeceğim. Umarım severim. Sanki görsel gözlemde pek filtreci değilim gibime geliyor. Ama şart tabi. Bir UHC hedefim var. Sonra da belki OIII. Gerisi bozar. :hasta
Hmmm ben sende OIII var diye sandım ondan sordum. benim dslr'nin adaptörle filtre kullanamıyorum maalesef ama kamera ile unutmaz isem ilk fırsatta deneyeceğim.

Astrosolarla Astrozap'ı da çözdüm galiba astrosolar filtre, onu kolay açılır kapaklı olarak satınca adı astrazap oluyor sanırısam :) filtreler aynı yani.
Meade'in kampanyası hakikaten şok edecek nitelikte, 1700 dolarlık Güneş teleskobunu bedava bırakıyorlar. Ama üzülme Tayfun abi, ekvatoryel bir kundak yok nasılsa, onla derin uzay fotoğrafı çekmek için masraf yapmayı sürdürecektin :)

Burak, Veil'ı karıştırıyorsun sanırım, görüntü gözümün önünde, Veil OIII olmadan nerdeyse güçlükle görünüyordu Tırnova'da, OIII Veil için yaratılan filtrelerden :) Başka bir nebulayı söylüyor olmalısın orda 6-7 tane nebula daha denemiştik, bazılarında pek performans vermemişti. En son Trifid'e bakmıştık, onu hatırlıyorsun ama değil mi :)

Orion'da da güzel performans veriyor, orda tek dezavantajı Orion'un o güzelim yıldızlarını karartması, ona katlanabilirsen nebula onda da daha güzel görünüyor.

Neyse, derin uzay filtreleri için başka bir başlık altında konuşalım, o da uzun konu :)

Baader'in teleskobun önüne geçirilen filtrelerinden tekrar almak istiyorsanız photographic filtre için, hiç öyle kapaklı filan uğraşmayın, hem fiyat 3-4 katına çıkar, hem kargosu uğraştırır, hacimli olduğu için masraf çıkartır, hiç gereği yok, filtre kabı yapmak gayet basit nasıl olsa. Astrozap'e bulaşmaya gerek yok.
Onur Atılgan yazdı:Meade'in kampanyası hakikaten şok edecek nitelikte, 1700 dolarlık Güneş teleskobunu bedava bırakıyorlar. Ama üzülme Tayfun abi, ekvatoryel bir kundak yok nasılsa, onla derin uzay fotoğrafı çekmek için masraf yapmayı sürdürecektin :)

Derin uzayı Sedat abine bıraktık ya Onur :lol:
Hem ben artık dişime göre hedef seçiyorum, ay gibi güneş gibi bulması kolay şeyler olsun canımı yesin :D
Onur haklısın dostum. Veil OIII ile çoşmuştu. Renk bile gördüm diye sanki hatırlıyorum ama atıyor muyum? :D Sadece sen bir çok nebula da aha çoştu OIII ile diye çağırıpda ben büyük beklenti ile gelipde biraz daha karanlık bir gökyüzü görünce tamamen acemi gözlerimden dolayı beğenmemiştim ama bu tamamen acemi bakış açısı. Bana bakmayın yani. Bu arada Onur' un OIII ü bende emanet şu anda :)

Şu başlıkta Canon EOS u ile Toucam ile vs. çekilmiş ve Solar Continuum kullanılmış fotoğraflar var.

http://www.12dstring.me.uk/sun.htm

Teleskoplar bizimkilerden küçük ama 79 USD sayamayacağım şimdi buna. Kalsın. Sonra belki alırım. Güneş nasılsa bonus hedeflerden bizim için. Bana ay ve gezegenler lazım. Güneş böyle iyi. Olmadı sana gönderirim videoyu sen hemen ona ND5 ve Coronado büyüsü yaparsın olur biter :D

Sen daha önce paylaştın mı hatırlamıyorum ama Baader' in tüm filtrelerine ait detay bilgi şu başlıkta mevcutmuş. Elime geçmişken buraya da ekliyorum;

http://www.alpineastro.com/filters/filters.htm

Syg.
Burak Yakut yazdı:
Şu başlıkta Canon EOS u ile Toucam ile vs. çekilmiş ve Solar Continuum kullanılmış fotoğraflar var.

http://www.12dstring.me.uk/sun.htm

Syg.

Hmmm demek ki adam gibi ayarlanmış bir telekopla QIII güneşte işe yarıyormuş... hay bin kunduz her halükarda yine masraf çıktı...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

10 milyar dolarlık bir bütçeyle Dü[…]