Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Tayfun Varol yazdı:...
Selamlar Mehmet bey, Sedat ağabey'in linkteki program benim makinayı biraz kastı, frame sayısı epey aşağılarda kalıyor. Sizin yazılımın ne güçte sistem istiyor ? malum sistemler hep dizüstü olmak durumunda çok yüksek performans taşıyamıyoruz yanımızda, ayrıca focus yada istediğimiz boyutta kayıt ve/veya croplama gibi fonksiyonlar eklemek mümkün olacakmı ?
Kusura bakmayın sorular yağmu gibi oldu, içimizden birinin böyle bir yazılım üstünde çalıştığını öğrenmek heyecanlandırdı.

selamlar :merhaba
Kullandığım işletim sistemi vista. Ancak, hazırladığım yazılımın çalışması için video parametresiyle oynamak zorunda kaldım. Bilgisayarım HP Pavilion dv9000. Aynı anda 3 adet C600 + 1 adet EOS-450D ön izleme ekranı çalışıyor ve tekleme yok. Programın kod halini ( EXE ) daha eski bir bilgisayar ve işletim sisteminde henüz denemedim ama en kısa zamanda deneyeceğim.

Bahsettiğim programı çalışmakta olduğum şirketin bir işinde kullanmak üzere hazırladım. Ama programın bazı fonksiyonlarının, bir çok web kamera sürücülerinde yada epromlarında, astronomi yazılımlarının bir çoğunda kullanıldığı dikkatimi çekti. Ufak tefek eklemeler ile yazdığım ve gerçek zamanlı istifleme ( real time stacking ) diyebileceğim bir algoritmayı C600 web kamera için denemekteyim. 900NC web kamerada, özellikle düşük ışıkta benzer algoritmanın kullanıldığı kanatindeyim. Aynı fonksiyonu EOS450D ön izleme (life-view) için de kullanma imkanı var.

Sedat beyin adresini verdiği programda sadece ön izleme ekranı ile ilgili fonksiyonlar var. Benim programımda netleme hariç tüm fonksiyonlar var. Netlemeyi de programıma eklerim. Fotoğraf çekim fonksiyonları tam olarak çalışıyor. Fotoğraf kalite ayarı, ISO ayarı, Diyafram ayarı, poz süresi ayarı ve deklanşör fonksiyonları çalışıyor. Bulb modu ve Bulb çekim fonksiyonlarını henüz eklemedim. 3 MP boyutunda ardışıl fotoğraf çekimi yapmak suretiyle 3 MP video denemesi yaptım. Ekranda yarısı bile görünmeyen, saniyede 1 yada 2 deklanşör sesi ve 1-2 kare / saniye video sıkıcı geldi.
Mehmet bey anlattıklarınızdan gayet profesyonel ve performanslı bir program kodladığınız görünüyor, tebrik ederim. Eğer beta testi kayıtlarına başlarsanız benide listeye ekleyiniz lütfen :) kameranın fotograf özelliklerinden de faydalanacak bir program haline getirmek istiyorsanız, timelapse ve autobracket türü özelliklerde astronomide çok işe yarayacaktır diye düşünüyorum, hoş siz zaten bu konuyuda düşünmüşsünüzdür.

Bu arada makinada 3 adet c600 izleme ekranı çalışıyor demişsiniz, bu sizin yazdığınız bir program ile mi mümkün oluyor, malum windows aynı kamerayı sadece bir yazılımın kullanmasına izin veriyor (yada ben çok cahilce bir hata yapıyorum).

Saygılar
tayfun
3 ayrı C600 kamera + 1 adet 450D aynı anda çalışıyor. Dördüncü ve müteakip kameralar; program tarafından devreye alınmış olsa bile, ilk çalıştırılan üç kameradan birisi kapatılmadan devreye giremiyor. İlk çalışan üç kameradan birisi kapatıldığında, sıradaki başka kamera, devrede ise görüntülerini göstermeye başlıyor. Zaman paylaşımı ile 10 adet kamera yönetilebilir. İşletim sisteminin limiti 10 kamera. EOS kameralar sanırım bu 10 limitinin dışında. 7 kamera + 1 EOS aynı anda bilgisayara bağlayıp denedim. İki adet dörtlü USB çoğaltıcı kullandım. Voltaj problemi bekliyordum ama olmadı. Her kamerayı kendi penceresine sabitleyemedim. Bu nedenle zaman paylaşım fikrimi tam olarak gerçekleştiremedim.

Bir kamera sürücüsü sadece bir program tarafından kullanılabilir. Bu doğru. Ancak kamera izleten program, bu kameranın görüntülerini kare kare bir yada daha fazla resim objesine kopyalayabilir. Yani bir kameranın video görüntüsünün birden fazla kopyası olabilir. En azından tek kopyayı denedim ve oldu. Daha fazla kopyanın sorun çıkaracağını sanmıyorum. İki ve daha fazla EOS kamerayı denemek istiyorum. Ancak temin edemediğimden henüz deneyemedim.
Ben Images Plus ile 3 Canon EOS'u aynı anda çalıştırdım ayıptır söylemesi :) IP Camera Kontrol birden fazla kopya olarak çalışabiliyor (more than 1 instance) ve her birinde farklı bir kamerayı seçiyorsunuz.

Ancak bunu bir daha yapmamaya karar verdim...insanın beyni sulanıyor... ve olay keyiften işkenceye doğru giden bir yola giriyor...arı gibi çalışmak gerekiyor o arada gökyüzünü göremiyorsunuz bile :)

Ancak her kameranın kendi sorumlusu olursa yapılabilir. Yani 2-3 arkadaş aynı kundağı kullanarak farklı şeyler ya da aynı objenin farklı boyutlardaki resimlerini çekebiliriz. Tek kamera ya da en fazla 2 kamera ile çalışma kararı aldım bundan böyle :)
Mehmet Koyuncu yazdı:3 ayrı C600 kamera + 1 adet 450D aynı anda çalışıyor. Dördüncü ve müteakip kameralar; program tarafından devreye alınmış olsa bile, ilk çalıştırılan üç kameradan birisi kapatılmadan devreye giremiyor. İlk çalışan üç kameradan birisi kapatıldığında, sıradaki başka kamera, devrede ise görüntülerini göstermeye başlıyor. Zaman paylaşımı ile 10 adet kamera yönetilebilir. İşletim sisteminin limiti 10 kamera. EOS kameralar sanırım bu 10 limitinin dışında. 7 kamera + 1 EOS aynı anda bilgisayara bağlayıp denedim. İki adet dörtlü USB çoğaltıcı kullandım. Voltaj problemi bekliyordum ama olmadı. Her kamerayı kendi penceresine sabitleyemedim. Bu nedenle zaman paylaşım fikrimi tam olarak gerçekleştiremedim.

Bir kamera sürücüsü sadece bir program tarafından kullanılabilir. Bu doğru. Ancak kamera izleten program, bu kameranın görüntülerini kare kare bir yada daha fazla resim objesine kopyalayabilir. Yani bir kameranın video görüntüsünün birden fazla kopyası olabilir. En azından tek kopyayı denedim ve oldu. Daha fazla kopyanın sorun çıkaracağını sanmıyorum. İki ve daha fazla EOS kamerayı denemek istiyorum. Ancak temin edemediğimden henüz deneyemedim.
Şimdi anlaşıldı, elinizde 3 ayrı c600 olacağı hiç aklıma gelmemişti, bu arada anlattıklarınızdan sanki güvenlikle ilgili yazılımlar üzerinde çalışıyorsunuz gibi geldi, hatta aselsan filan çıkarsa hiç şaşırmayacağım :) 8 kamerayı hub üzerinden çalıştırmış olmanız çok ilginç, ben hep portlar çok zorlanır diye kendinden beslemeli hublar kullanmaya çalışıyorum, demek gereksiz bir titizlik imiş. Bu arada herhalde sormak için en doğru kişi siz olacaksınız, usb uzatma kablolarda limit kaç metredir? balkondaki teleskop ile bilgisayarım arasında usb üzerinden bir bağlantı kurmak istiyorum ama sanırım elimdeki 5mt lik uzatmadan sonrası zorlama olacaktır. Bir takım Wireless usb hub'lar var ama çok ciddi performans problemleri oluyormuş sanırım, olumlu bir incelemeye rastlamadım henüz.

Sedat Bilgebay yazdı:Ben Images Plus ile 3 Canon EOS'u aynı anda çalıştırdım ayıptır söylemesi :) IP Camera Kontrol birden fazla kopya olarak çalışabiliyor (more than 1 instance) ve her birinde farklı bir kamerayı seçiyorsunuz.
Hocam image plus'ı yazan amca demo isteme konusunu öyle bir abartmışki neredeyse sabıka kaydı, muhtardan kayıt filan isteyecek .... bende hiç denemedim bu yüzden ama anladığım kadarı ile bu program zaten webcam ile kullanmaya uygun değil.
IP - Wecam konusuna bu hafta Onurla birlikte bakarız belki... biliyorsun ben web cam konusuna girişi yeni yaptım :)
Birden çok kamera çalıştırmak ve diğer konular zerre bilgi sahibi olduğum şeyler değil ama sadece minik bir konuda araya karışmak istiyorum:
usb uzatma kablolarda limit kaç metredir? balkondaki teleskop ile bilgisayarım arasında usb üzerinden bir bağlantı kurmak istiyorum ama sanırım elimdeki 5mt lik uzatmadan sonrası zorlama olacaktır
Eğer ki uygulama alanlarından biri webcam ile fotoğrafçılık yapmaksa, CN'de 2 sene evvel bunu SPC900NC üzerinde yapmaya çalışıp da başarısız olan birkaç kullanıcıyla ilgili bir rapor okumuştum. Artık bulmam mümkün değil ama hani amaçların birinde gezegen fotoğrafı çekmek varsa kendi orijinal kablosu yerine kablo kullanımından ciddi performans kayıpları yaşandığını belirteyim. Bu anlattığımdan başkaca da bir detay hatırlamıyorum ama, galiba bu muhabbeti kameranın USB1.0'ını yenisiyle değiştirip yüksek veri akışı için deneyip başarısız olmuşlardı.
Sedat Bilgebay yazdı:IP - Wecam konusuna bu hafta Onurla birlikte bakarız belki... biliyorsun ben web cam konusuna girişi yeni yaptım :)
:merhaba

Onur Atılgan yazdı:Birden çok kamera çalıştırmak ve diğer konular zerre bilgi sahibi olduğum şeyler değil ama sadece minik bir konuda araya karışmak istiyorum:
usb uzatma kablolarda limit kaç metredir? balkondaki teleskop ile bilgisayarım arasında usb üzerinden bir bağlantı kurmak istiyorum ama sanırım elimdeki 5mt lik uzatmadan sonrası zorlama olacaktır
Eğer ki uygulama alanlarından biri webcam ile fotoğrafçılık yapmaksa, CN'de 2 sene evvel bunu SPC900NC üzerinde yapmaya çalışıp da başarısız olan birkaç kullanıcıyla ilgili bir rapor okumuştum. Artık bulmam mümkün değil ama hani amaçların birinde gezegen fotoğrafı çekmek varsa kendi orijinal kablosu yerine kablo kullanımından ciddi performans kayıpları yaşandığını belirteyim. Bu anlattığımdan başkaca da bir detay hatırlamıyorum ama, galiba bu muhabbeti kameranın USB1.0'ını yenisiyle değiştirip yüksek veri akışı için deneyip başarısız olmuşlardı.
Hmmm bunu denemek lazım, zaman zaman 5mt lik uzatmayı kendinden güç beslemeli hub'a bağlayıp MS 720p + EOS (Liveview) + EQMOD ne varsa üstünden kullanıyorum ne takılma, ne görüntüde kayıp yaşadım. Aslında çok da dikkat etmemiştim, bir daha ki denemede bir kontrol etmek lazım, kontrol için sağlam bir metod önerisi olan ?
Mehmet Koyuncu yazdı:USB1 ve USB2 kullanan aygıtlar kullanmak suretiyle, 5 metre güçlendiricili ( repeater ) USB uzatma kablosu ( http://www.bimel.com.tr/yeni/urun/da-70130-3 ) , tek ve eklenmiş iki adet olarak ( 5+5 ==> 10 m. ) denendi. Sonuç olumludur.
Teşekkürler, bende aynı kabloyu tek olarak kullanıyorum, verdiğiniz sayfada dediğine göre ekleme yoluyla 20 mt ye kadar uzatma sağlanabiliyormuş benim ihtiyacım yaklaşık 16mt denemekte fayda var, tabii Onur'un yazdığı kalite kaybı yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmek lazım.
Sevgili Sedat' cığım,
Yeni bir konu başlığı açmamak için, geçenlerde modifiyeli ve modifiyesiz yaptığım çekimleri kıyaslamak için bu başlığı seçtim, umarım bir sakıncası yoktur.

Yeni aldığım modifiyesiz Canon 550 D ile eski Canon Rebel XT Hutech modifiyeli ( Canon 350 D ) arasında nasıl fark var diye merak ettim ve iki gece arka arkaya aynı objeleri iki farklı makina ile çektim.
Ancak değerler aynı değildi, bu nedenle tam bir kıyaslama yapamayacağım. 550 D ile çektiklerim resimleri jpeg olarak çektim.
Images Plus 3,80 550 nin RAW formanını tanımıyor, birleştirme sonucunda ince uzun bir resim veriyor. Jpeg' i TIFF yapsam da sonuç aynı oluyor. Hatta jpeg resimleri 8 mp olarak çektim, boyut sorunu olur da işlemez diye, ancak sonradan 18 mp çektiğim bir kaç resmi denedim sorunsuz işleme yaptı.
Ayrıca yine 550 D yi Images Plus tanımadığı için uzun pozlama da yapamadım. Bu makina ile 30 sn. lik pozlar çektim. Zamanı telafi edebilmek için ISO 3200 kullandım. 6400 fazla geldi.
Canon Rebel XT makina ile ISO 800 ve 90 sn. poz süreleri kullandım.

Canon EOS 550 D ile çekilen resimler;

Resim
Obje Adı: Orion Bulutsusu
Tarih: 07.12.2010
Saat: 02:16 - 02:32
Yer: Mudanya - Bursa 40.36023 ° N - 28.90191 ° E
Optik (Görüntüleme): Sigma APO DG 70 -300 ( 300 mm ) - f/5.6
Kundak: El yapımı kundak
Kamera (Görüntüleme): Canon EOS 550 D
ISO Hızı: ISO 3200
Poz Süresi: 28 x 30 sn.
Yazılım: Images Plus 3.80, Photoshop CS 2

.....

Resim
Obje Adı: Ülker - M 45 - Pleiades
Tarih: 07.12.2010
Saat: 03:12 - 03:32
Kamera (Görüntüleme): Canon EOS 550 D
ISO Hızı: ISO 3200
Poz Süresi: 35 x 30 sn.

Canon Rebel XT, Hutech modifiyeli ile çekilen resimler;

Resim
Obje Adı: Orion Bulutsusu
Tarih: 08.12.2010
Saat: 01:02 - 01:50
Kamera (Görüntüleme): Canon Rebel XT - Hutech modifiyeli
ISO Hızı: ISO 800
Poz Süresi: 30 x 90 sn.

....

Resim
Obje Adı: Ülker - M 45 - Pleiades
Tarih: 08.12.2010
Saat: 02:51 - 03:37
Kamera (Görüntüleme): Canon Rebel XT - Hutech modifiyeli
ISO Hızı: ISO 800
Poz Süresi: 30 x 90 sn.

Bu resimlerin daha büyüklerini görmek için;
http://www.astrofotografi.net/gallery/v ... a.jpg.html
http://www.astrofotografi.net/gallery/v ... a.jpg.html
http://www.astrofotografi.net/gallery/v ... 1.jpg.html
http://www.astrofotografi.net/gallery/v ... 1.jpg.html

Selam ve sevgiler...
Uğur İkizler yazdı:Sevgili Sedat' cığım,
Yeni bir konu başlığı açmamak için, geçenlerde modifiyeli ve modifiyesiz yaptığım çekimleri kıyaslamak için bu başlığı seçtim, umarım bir sakıncası yoktur.
Estağfurullah üstad, niye sakıncası olsun. Üstelik tam da konu ile ilgili. Bence modifiyeli kameranın çekimleri daha güzel...en azında bulutsu çekimleri için bu böyle...yıldız kümeleri ve galaksi çekimlerinde daha az fark edecektir. Ama bulutsu çekimlerinde hem daha fazla toplam çekim saatine ihtiyaç olacaktır hem de yine de bütün detayları kaydetmek mümkün olmayacaktır.

Bu dönüştürme işiniTürkiyede çözmemiz lazım.

Selam ve sevgilerimle,

Sedat
Merhaba Uğur bey paylaşım için teşekkürler,bu karşılaştırma neden benim bulutsuların hep mavi renkte çıktığını açıklıyor.Daha önce suçu hep kullandığım lenslere atıyordum.Teleskopla yaptığım çekimdede masmavi bir orion ile karşılaşınca olayın tamamen kameradan kaynaklandığını anladım ve bulutsuları listemden çıkardım... :x

Önümüzdeki yıllarda alınacaklar listesine birde modifiyeli bir kamera eklemem gerekecek,bu işin gerçekten sonu yok... :aah
Selamlar,
Cüneyt
Merhabalar Uğur Hocam,

Karşılaştırma için teşekkürler. Bu denli gerçekçi ve canlı renklerin neden olduğu ortaya çıktı. Anlaşılan modifiyeli bulutsularda ciddi farklar yaratıyor. Yıldız kümelerinde de yıldızlar arası kontrast farkının keskinliğinden dolayı güzel görüneceklerini görüşünüyorum. Görüntüye canlılık katmış güzel bir farkla. Ama 550D'nin de fotoğraftaki yıldız derinliği baya etkili gibi geldi bana. 550D modifiyeli olursa ne olur acaba demeden geçemeyeceğim :) Teşekkürler, ellerinize sağlık.

Saygılarımla
Bu sömestr da ben de bir tane 550D edineceğim teleskopsuz lens ile gök yüzü çekimleri denemek istiyorum fakat böyle bir makineye bir sürü para verdikten sonra içinin açılıp filtrelerin değiştirilmesi işlemi insanı ürkütüyor.
Ya bir şey olursa gibi düşünceler geliyor ki ilk başlarda denildiği gibi tozlu bir ortamda yapılan işlemde çok tehlikeli boyutlara varılabiliyor.
Ve son olarak da ben dslr makinemi hem gök yüzü çekimlerinde hemde günlük kullanımda makro denemelerde kullanmak istiyorum böyle bir modifiye yapılmış makinenin normal kullanımdaki farkları nasıl olur renk düzeni bakımından falan eğer böyle bir şey olursa devamlı bir filtre kullanmak ihtiyacı doğar mı?
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]