Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Forumdan fena kopmuşum. Bu başlıkları yeni görüyorum. Kullanmakta olduğum EOS-450D fotoğraf makinasına bu dönüşümü yapmayı / yaptırmayı çok düşündüm. Önüzdeki yıl 550D almayı planlıyorum. Dönüştürülmüş bir 550D almak daha mı iyi olur acaba?
Merhaba Mehmet bey,
Dönüştürülmüş bir 550D almak daha mı iyi olur acaba?
tabiiki daha iyi olur,ancak yurtiçinde modifiyeli kamera satan bir yer yok... :aah
Yoksa bildiğiniz bir yer varmı? Bu arada yaza doğru kesin 600D çıkar ve 550D'nin fiyatı biraz düşer...
Selamlar,
Cüneyt
Merhaba Cüneyt bey,

Önümüzdeki yıl 600D yada başka bir model çıkabilir. Benim için ölçü, en son model olması, yada yetenekleri değildir. Kullandığım EOS Development Kit desteği önemli ve 550D destekleniyor.

Modifiyeli satış yapan site var ama edinme işlemi nasıl olacak ve ne kadar sağlam bilmiyorum.
Mehmet bey selamlar, eğer yanlış hatırlamıyorsam EOSların liveview fonksiyonundan yararlanarak video kayıt edebilen bir program yazdığınızı söylemiştiniz, bu program ile ilgili biraz daha bilgi verebilirmisiniz ? bir ekran yakalama programı mı yoksa eosdan gelen ham videoyu seçtiğiniz bir codec ile kayıt yapabiliyormusunuz ?

Saygılar
Tayfun bey selamlar,

Sedat beyin kısa yolunu verdiği programı ben de yükleyip denedim ve hazırlamakta olduğum program ile aynı şekilde çalıştığını gördüm. USB üzerinden fotoğraf makinasının gönderdiği EVF verilerini kare kare alıyorum. Veriler RGB diziliminde geliyor. Şimdilik kareyi BMP formatına çevirip bir resme ilişkilendiriyorum. Her kare geldiğinde yenileme yaptığımdan video gibi izliyorum. Kareler arasına istediğim algoritmayı koyabileceğimi gördüm. Şimdilik her kareye metin yazıyorum, çizgi, dörtgen, daire çiziyorum ve istifleme denemesi yapıyorum. Üzerinde işlem yapılmış bu kareleri bir video dosyasına eklemekte mümkün. Her kareyi aldığımda (anında) istifleme ve renk bileşenlerini yükseltme denemeleri yapmaktayım.
Selamlar,

ATM-Türk üyelerinden Barbaros Kurt'un kendi 450D fotoğraf makinasına tadilat yaptığını Uğur beyden öğrendim. Barbaros bunu doğruladı ve benim 450D fotoğraf makinamı birlikte tadil etmeye karar verdik.

Canon'un kendi UV-IR kesme filtresini çıkardıktan sonra, yerine:

1. Baader UV-IR kesme filtresi takmak,
2. Full Spectrum filtre takmak,
3. Hiç bir şey takmamak, (yapmayı düşündüğüm)

mümkün. Hangisini yapayım dersiniz?
Selamlar,
Eğer refraktör teleskoplarla veya Canon lenslerle kullanacaksanız, 3 numarayı yaptığınızda sürekli UV IR kesici filtre de kullanmak gerekecek... newtonianlarda coma corrector ve SCTlerde reducer corrector kullanıldığında da sorun çıkacak ve mutlaka UV/IR cut gerekecek....bir de bu yapıldığında sadece LCD ekrandaki görüntü doğru oluyor, vizör doğru göstermiyor ve artık otofokus mekanizması iş görmez oluyor…. Gündüz kullanacaksanız da LCD den çalışmak, netlemeyi manuel yapmak gerekecek.

Benim 450 kamerada Baader BCF var ve gayet başarılı buluyorum.

http://www.pbase.com/samirkharusi/image/48558817 adresinde Samir konuyu gayet güzel anlatıyor.

Selamlar
Merhaba Mehmet bey,
1. Baader UV-IR kesme filtresi takmak,
2. Full Spectrum filtre takmak,
3. Hiç bir şey takmamak, (yapmayı düşündüğüm)
Biliyormusunuz,eninde sonunda bu üç sorunun geleceğini ben tahmin etmiştim...

1. Gökyüzüfotoğrafçılığı için modifiye edilen D-SLR kamerlara baktığımda genellikle Baader yada Hutech modifiyeli olduklarını görüyorum.Demekki aralarında küçükte olsa farklılıklar olmalı,yoksa kameraların açıklamaları sadece modifiyeli D-SLR şeklinde geçerdi.Fikir açısından bunuda araştırmak lazım...

2. Modifiye kameraları hep üstteki gibi iki tipte modifiyeli görüyorum, hiç full spectrum modifiyeli kamera duymadım.Belki bunun görüntü kalitesine olumsuz bir etkisi vardır...

3. Bence ''hiç bir şey takmamak seçeneği'' tehlikeli olabilir, sensör temizliğini nasıl yapacaksınız? Zamanla ortama gelen tozlar sensörün üzerindeki bir filtreye değilde direkt sensör yüzeyinde birikecek.Benim makinada toz temizleme özelliği yok ve makinayı köy gibi oldukça tozlu bir ortamda kullanıyorum.Yaklaşık ayda bir sensör temizleme işini kendim yapıyorum,fakat arada bir filtre olmasaydı sensör temizliğine cesaret edemezdim...

Sedat bey ben yazana kadar yine araya girdiniz :D ,Selamlar...
Cüneyt
Cüneytcim pardon ya... bir daha cevap yazarken bana bir SMS at, ben beklerim seni :)

Ne güzel bir şey aslında bu, yardımcı olmak için çırpınıyoruz bir şey soran dostlarımıza :)

Bir de sen başka ben başka yönlerini açıklamışız konunun, bu da güzel olmuş.

Sevgiler

Not: Bu arada forum imla kontrolu yapıyor... yeni mi başladı bu ?
Mehmet Koyuncu yazdı:Tayfun bey selamlar,

Sedat beyin kısa yolunu verdiği programı ben de yükleyip denedim ve hazırlamakta olduğum program ile aynı şekilde çalıştığını gördüm. USB üzerinden fotoğraf makinasının gönderdiği EVF verilerini kare kare alıyorum. Veriler RGB diziliminde geliyor. Şimdilik kareyi BMP formatına çevirip bir resme ilişkilendiriyorum. Her kare geldiğinde yenileme yaptığımdan video gibi izliyorum. Kareler arasına istediğim algoritmayı koyabileceğimi gördüm. Şimdilik her kareye metin yazıyorum, çizgi, dörtgen, daire çiziyorum ve istifleme denemesi yapıyorum. Üzerinde işlem yapılmış bu kareleri bir video dosyasına eklemekte mümkün. Her kareyi aldığımda (anında) istifleme ve renk bileşenlerini yükseltme denemeleri yapmaktayım.

Selamlar Mehmet bey, Sedat ağabey'in linkteki program benim makinayı biraz kastı, frame sayısı epey aşağılarda kalıyor. Sizin yazılımın ne güçte sistem istiyor ? malum sistemler hep dizüstü olmak durumunda çok yüksek performans taşıyamıyoruz yanımızda, ayrıca focus yada istediğimiz boyutta kayıt ve/veya croplama gibi fonksiyonlar eklemek mümkün olacakmı ?
Kusura bakmayın sorular yağmu gibi oldu, içimizden birinin böyle bir yazılım üstünde çalıştığını öğrenmek heyecanlandırdı.

selamlar :merhaba
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]