Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sevgili dostlar,

Bildiğiniz gibi çektiğim resimleri astrofotografiye uygun hale getirilmiş kameralarla yapıyorum. Bunlardan Canon 450D’yi 6-7 ay Baader kapılarında sürünerek bu hale getirtmiştim. Yeni aldığım 550D’yi ise Hutech’te 2-3 gün içinde hallettirdim. Ancak, eğer yurtdışında bir tanıdığınız yoksa ya da iş nedeniyle yurtdışına sık sık gitmiyorsanız, bu işleri organize etmek çok zor ve maliyetleri de çok yüksek olacaktır.

Kendisinden istediğim müsaadeyi alabilirsem, Güven Özkan kardeşimizin duru Türkçesi ile Gary Honis’in bu konudaki açıklayıcı bilgilerinin yardımıyla bu işi burada yapmak mümkü olacaktır diye düşünüyorum. Ya gözümüzü karartıp kendimiz yapacağız ya da elektronik ile haşır neşir olan birilerini bulup onlara rica edeceğiz. Ben Okmeydanında böyle inanılmaz işler yapan bir yerde video kameramı tamir ettirmiştim.. bu işi de pek ala yaparlar.. gereken filtreleri Amerikadan topluca getiririz ve kameraları dönüştürürüz.

Şimdilik bir fikriniz olsun diye İngilizce talimatları aşağıda sizlerle paylaşıyorum… biraz vakit geçitin bu adamın sitesinde… keyif alacaksınız eminim.

Bu dönüşümü becerebilirsek, korkarım Cloudy Nights ve diğer yabancı forumlarda bize vize koyacak hale getiririz bu adamları diye düşünüyorum :ye Bu işten en çok yeni kamera lamış Onur ve Uğur yararlanacaktır. O makinalarla bulutsu çekmek için normalin 10 katı zaman harcamak gerekecek… buna rağmen de hala göremediği fotonlar olacaktır zira…

Sevgilerimle

Sedat
Kamerayı sökerken içim gitti... Ne kadar iyi olacaksa da kendini mutant yapmaya çalışan bir akrabanın ameliyat olmasını izlemek gibi bir şey...

Şaka bir yana. Çok delice bu yahu ! Bunu yapanları alkışlıyorum. :tap Bilgi için çok teşekkürler Sedat abi.

Saygı ve sevgilerimle
İki arkadaşım, Fatih Büyüktaş ve Barbaros Kurt, Canon makinalarına Beader marka filtre taktılar.
Bu iş aslında görüldüğü kadar zor değil ancak temizlik çok çok çok önemli.
Bu işi o kadar temiz bir ortamda yapılmalı ki, havada görülmeden uçuşan tozlar hiç olmamalı.
Bu tozlar filtre üzerinde olduğunda sorun değil, bir şekilde temizlenebiliyor ancak, filtre ile chip arasında olursa, işte o çok fena.
Astrofotoğrafi çekimlerinde flat çekimlerle bu sorun yok ediliyor ancak normal gündüz çekimlerinde, bilhassa bol ışık olan manzara veya bulut çekimlerinde bu tozlar fotoğrafta beliriyor ve yok olmuyorlar.
Bence en önemli sorun havada uçuşan toz zerrecikleri.
Bu işi büyükçe bir torbanın içine girip yapmayı düşünmedim değil hani. :)

Selam ve sevgiler.
Bu işi yapabilecek bir arkadaşım var.
Aldığı herşeyin içini açan biri.
Astonomiye de oldukça meraklı.
Konuslarının her ikisini de gözü kapalı açtı bozdu.
Ekran kartı ve anakartına lehimler vs yaparak türkiye over clok rekorunu kırdı.
Grande Puntonun gösterge panelini açıp ledleri değiştirdi. 3mm.
Yetmedi radyodaki smd led leri söküp yerine beyazlarını taktı. 1mm.
Airsoft silahlarımızı gözü kapalı parçalayıp bozup bozup tamir ediyor.
Eğer filtre alırsam bu ardaşımla evde oturur bir akşam yaparız.
Kendi makinemi kobay olarak kullanırım.
Merhaba Sedat bey toplu filtre alımında bende listede olmak istiyorum,yakın bir gelecekte olmasa bile ilerde alınacak ikinci bir makina için filtre elimizde olur...
Coşmak istiyorum ama IR filtresi beni tutuyor... :D
Listeyi ne zaman yapıyorsunuz?
Sedat Bilgebay yazdı:Sevgili dostlar,

Bildiğiniz gibi çektiğim resimleri astrofotografiye uygun hale getirilmiş kameralarla yapıyorum. Bunlardan Canon 450D’yi 6-7 ay Baader kapılarında sürünerek bu hale getirtmiştim. Yeni aldığım 550D’yi ise Hutech’te 2-3 gün içinde hallettirdim. Ancak, eğer yurtdışında bir tanıdığınız yoksa ya da iş nedeniyle yurtdışına sık sık gitmiyorsanız, bu işleri organize etmek çok zor ve maliyetleri de çok yüksek olacaktır.

Kendisinden istediğim müsaadeyi alabilirsem, Güven Özkan kardeşimizin duru Türkçesi ile Gary Honis’in bu konudaki açıklayıcı bilgilerinin yardımıyla bu işi burada yapmak mümkü olacaktır diye düşünüyorum. Ya gözümüzü karartıp kendimiz yapacağız ya da elektronik ile haşır neşir olan birilerini bulup onlara rica edeceğiz. Ben Okmeydanında böyle inanılmaz işler yapan bir yerde video kameramı tamir ettirmiştim.. bu işi de pek ala yaparlar.. gereken filtreleri Amerikadan topluca getiririz ve kameraları dönüştürürüz.

Şimdilik bir fikriniz olsun diye İngilizce talimatları aşağıda sizlerle paylaşıyorum… biraz vakit geçitin bu adamın sitesinde… keyif alacaksınız eminim.

Bu dönüşümü becerebilirsek, korkarım Cloudy Nights ve diğer yabancı forumlarda bize vize koyacak hale getiririz bu adamları diye düşünüyorum :ye Bu işten en çok yeni kamera lamış Onur ve Uğur yararlanacaktır. O makinalarla bulutsu çekmek için normalin 10 katı zaman harcamak gerekecek… buna rağmen de hala göremediği fotonlar olacaktır zira…

Sevgilerimle

Sedat
Hocam nasıl olduysa sende 550D olduğunu atlamışım/unutmuşum, bu kamerada yaptırdığın modifikasyon tam olarak nedir ? E,C,T şeklinde 3 ayrı modifikasyon görünüyor ama farklarınıda tam anlayamadım, ben böyle bir modifikasyon yaparsam aynı zmanda IR fotograflarıda çekebileceğim bir modifikasyon yapmayı düşünüyorum senin kamera bu durumda mı acaba ?

Bu arada dejavu yaşıyorum daha önce konuşmuşmuyduk bu konuyu ? kendimede biraz omega 3 modifikasyonu yapmam lazım sanırısam :lol:
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba Sedat bey toplu filtre alımında bende listede olmak istiyorum,yakın bir gelecekte olmasa bile ilerde alınacak ikinci bir makina için filtre elimizde olur...
Coşmak istiyorum ama IR filtresi beni tutuyor... :D
Listeyi ne zaman yapıyorsunuz?
Cüneytcim listeyi ne zaman gerekiyorsa hemen yaparız... konu iyice ortaya bir çıksın hele
Tayfun benimkilerde IR cut filtre var yine ama Onur'un anllattığı gibi daha geniş bir spektrum geçişine izin veriyor...diğer türlü yaptığım da sürekli bir de IRcut filtre kullanmam gerekecekti o yüzden onu istemedim... sadece Newtonianla çekim yapacaksan bu problem olmuyor ama işin içine mercek girdimi IR farklı yerde odaklanıyor...yani lensi hyperstar vs kullanırsan sorun orada başlıyor.. şimdi telaşlıyım fazla anlatamıyorum :) ama çok bilgi var anlatılacak :)

ben benim eski 300 veya 350Dyi (hangisi olduğunu hatırlamıyorum, kızım Cansuda şu anda makina) IR fotoğrafa uygun hale getireceğim...canon filtreyi çıkartacağım ve yerine de hiç birşey takmayacağım... tıpkı astro ccd gibi olacak :)
Sedat Bilgebay yazdı:Tayfun benimkilerde IR cut filtre var yine ama Onur'un anllattığı gibi daha geniş bir spektrum geçişine izin veriyor...diğer türlü yaptığım da sürekli bir de IRcut filtre kullanmam gerekecekti o yüzden onu istemedim... sadece Newtonianla çekim yapacaksan bu problem olmuyor ama işin içine mercek girdimi IR farklı yerde odaklanıyor...yani lensi hyperstar vs kullanırsan sorun orada başlıyor.. şimdi telaşlıyım fazla anlatamıyorum :) ama çok bilgi var anlatılacak :)

ben benim eski 300 veya 350Dyi (hangisi olduğunu hatırlamıyorum, kızım Cansuda şu anda makina) IR fotoğrafa uygun hale getireceğim...canon filtreyi çıkartacağım ve yerine de hiç birşey takmayacağım... tıpkı astro ccd gibi olacak :)

Zatak mıydı dazank mıydı neydi (senin son mod.u yapan) orada görmüştüm, lens süngüsünün oraya takılan bir filtre sistemi geliştirmişler acaba öyle bir sistem mi yapsam diyordum benim makinaya ama sonra tek DSLR yi riske atmayayım dedim, yılbaşından sonra ikinci el temiz bir 550d bulursam kesin niyetliyim IR cut filtresini çıkarıp onun yerine düz cam filtre takmaya...

Bu arada el insaf hocam kaç tane eos var sende ? 350, 500, 550 ve birde yanlış hatırlamıyorsam fullframe benim saydıklarım :shock: beni evlat edinsene üstadım :) yada aprrentice/padawan olarak filan al :lol:
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]