Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Benim aklıma gelen tek alternatif öneri SPC880NC.. Bu 900NC'nin bir kopyası, sadece yazılım farkı var. Aldıktan sonra bilgisayara takılarak flashing yapılıyor ve 900NC'ye dönüşüyor.. Donanım kısmı aynı.

Ucuz da olduğu için bence kaçırılmaması gereken bir fırsat, kargosu da dahil olmak üzere 45 liraya mı ne geliyor, çok yaygın bir kamera olduğu için adaptörünü bulmak da kolay, 20 dolara mı ne ebayde satıyorlar onu da. Konuyu şurda işledim:
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php ... 7&start=60

Edit: Yok tam SPC900NC olsun isteniyorsa o da ebay'da kargo parası da dahil toplamda 120 liraya alınabiliyor, mesela bir satıcı:
http://cgi.ebay.com/SPC900NC-Astronomy- ... 500wt_1156

Tabi 880NC bence daha iyi bir fikir gibi duruyor, aynı kameralar neticede ve 80 lira daha ucuz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Flashing yapıldıktan sonra kamera SPC900NC oluyor zaten.. 900NC'yi ben windows 7'de kullanıyorum. O halde bu da kullanılıyor..

Bu denilen işlemi yaptıktan sonra kamerayı bilgisayara tanıtmak için 900NC için yapılmış olan driverları filan kullanıyorsun. Yani bilgisayarın ve artık bu webcami kullanacak olan yazılımlar hangisiyse, kameranı 900NC zannediyorlar.

C600 hakkında Mehmet abi'nin yazdıkları benim de dikkatimden kaçmıyor ama ben 2 sebeple soğuk yaklaşıyorum (edit: sonradan baktım da yazarken 3 yapmışım) ;

1- Çok fazla tadilat istiyor, en azından 900NC'ye göre.. Sırf monte edebilmek için değil, astro amaçlı olarak 900NC'nin düzeyine gelmek için de tadilat gerektiriyor (Mehmet abi'nin şurda yazdığı son iletiden onu çıkarıyorum)

2- 900NC çok daha yaygın bir kamera, dolayısıyla bu kamera ile birlikte çalışacak astro yazılım sayısı çok daha fazla. (Bu, Windows'tan daha iyi işletim sistemleri olsa da Windows kullanmamla aynı gerekçeye dayanıyor.. Yada Ipod Touch'tan daha kaliteli ve daha ucuz ürünler olsa da astro application'ların sıklığı nedeniyle Ipod'u istememle aynı)

3- Bu ikisini yazabilmek için biraz düşünüp bunlar aklıma geldi. Daha gelmeyen belki de çok faktör var, yani bu tip durumlarda "çoğunluğun üzerinde hemfikir olduğu ekipman" güveniyorum ben. Webcam astrofotoğrafçılığında 900NC ve Toucam diğer tüm kameralara kıyasla ezici denebilecek kadar yaygınlığa sahip. Demek ki üstünlüklerini gösterdiği benim bilmediğim sebepler de olabilir.

Bu sonuncusu derin uzay fotoğrafçılığından anlamamama rağmen eğer birgün kamera alırsam Canon seçecek olmamla aynı.. Yani konu hakkında hiç bilgi sahibi olmasam bile, CN'e giriyorum bakıyorum herkes Canon kullanıyor, demek ki daha iyi diyorum. Bu taktik her alanda işime yarıyor. Hepsiburada'dan bir şey alacağım zaman eşit fiyatlı eşit kalitede görünen 3 ürün arasında kaldıysam, bunlardan birine 6, birine 8, birine ise 78 yorum yazıldıysa gidip sonuncusunu alıyorum. Hiçbir zaman da pişman olmadım bu yaklaşımla :)
gönderen Ömer Sözer
Merhaba Onur abi,

Spc900nc kamerayı ben 2. el olarak almıştım. Aldığım kişi kutusunda ve çok temiz bir şekilde teslim etti. Sıfırından ayırt edilmiyordu. Tabi bu durum satıcıya göre değişir.

Eğer kararını değiştirip 2. el almaya karar verirsen Sahibinden.com'da bir ilan var. Ben bu site aracılığıyla almıştım.
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 2918/detay?

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Tayfun Varol yazdı:Uğur bey selamlar, eğer 550D ile yüksek hız modunda(50-60 fps) gezegen çekimi denerseniz sonuçları paylaşmanızı rica edeceğim, sırf yüksek hızlı video çekim özelliği için bende düşünüyorum bu kamerayı.

Saygılar
Tayfun bey merhaba,
550 D ile videoyu ancak bugün çekebildim. Bu yüzden bu mesajına bugüne kadar bir cevap veremedim.

Videoyu çektim çekmesine, hatta tüm hızlarda Güneş lekelerini çektim ancak, RegiStax bu video formatını tanımadı.
Virtual dub ile BMP yapayım dedim, o da tanımadı. Sanırım Avi ye dönüştürmek gerekecek, ama nasıl? :)

Selam ve sevgiler...
gönderen Ömer Sözer
Uğur abi videoyu IrfanView programı ile framelere ayırıp frameleri Registax'a atabilirsin. IrfanView Çoğu video formatını tanıyor. Videoyu programa sürükledikten sonra Options>Extract all frames dersen seçtiğin bir klasöre frameleri otomatik olarak çıkarır.

Saygılar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Converter'larda bir sorun var, avi'ye çevirirken sıkıştırma yapabiliyorlar. Eğer sıkıştırma varsa veri kaybı var demektir. Bize sıkıştırmasız aktarım gerekiyor. Elimde AVS Video Converter var, onunla sıkıştırmasız aktarma yapmak mümkün, fakat bunu denediğimde 70 MB'lık mov dosyasının 3,5 GB 'a çıktığını gördüm (Tam 50 kat artış!!). Onu da BMP'ye bölmeye çalışınca kullandığım programlar çöküyor bakalım nasıl açacağım bunu.

Bu kodek işlerinden de pek anlamıyorum, dolayısıyla yine bu programın ayarlarında bir sürü kodek seçeneği var, bunlardan bir yada birkaç tanesi şüphesiz kayıpsız aktarma gibi bir şey yapıyordur, elle tek tek deneme yapmak ve mov dosyasındaki herhangi bir kareyle o karenin aktarılmış halini yanyana kıyaslamak gerekecek.

Diğer yandan Irfanview seçeneği de bende işe yaramadı (Sedat abi ile çektiğimiz videolar üzerinde), kilitlenip duruyor, ben çok yüksek çözünürlüklü video olmasına veriyorum.

MOV formatı bir baş ağrısı olacak gibi görünüyor :) Bakalım çözebilecek miyim.

Onur için konuyla alakasız taciz notum: SPC880NC 45 lira ve ikinci el değiller.. Üstelik yanında adaptör de satılıyor yani onu da beraberinde alırsan ek kargo vermen gerekmeyecek.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Uğur İkizler yazdı:
Tayfun Varol yazdı:Uğur bey selamlar, eğer 550D ile yüksek hız modunda(50-60 fps) gezegen çekimi denerseniz sonuçları paylaşmanızı rica edeceğim, sırf yüksek hızlı video çekim özelliği için bende düşünüyorum bu kamerayı.

Saygılar
Tayfun bey merhaba,
550 D ile videoyu ancak bugün çekebildim. Bu yüzden bu mesajına bugüne kadar bir cevap veremedim.

Videoyu çektim çekmesine, hatta tüm hızlarda Güneş lekelerini çektim ancak, RegiStax bu video formatını tanımadı.
Virtual dub ile BMP yapayım dedim, o da tanımadı. Sanırım Avi ye dönüştürmek gerekecek, ama nasıl? :)

Selam ve sevgiler...

Total video Converter diye bir program olması lazım, sanırım onun içinde mov formatlı videoları avi yapabiliyorduk, ama kayıpsız çeviri yapmaya kalkınca Onur'un söylediği gibi boyutlar epey büyüyecektir.Sanırım bizim hobinin sorunlarından biride arşivlere harddisk dayanmaması.

Sizin kameranın özellikle 60fps 720p performansını çok merak ediyorum.

Saygılar, sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Webcam hayırlı olsun, webcamciler arasına hoşgeldin :)

Orijinal USB kablosuna eklenti yapmak veri kaybı yaratır / yaratabilir gibime geliyor. Kamerada sıkıştırma otomatik yapılıyor, eğer hafif de olsa, mesela %10'luk bir veri aktarım hızı kaybı yaşanırsa kamera bunu size söylemez, çaktırmadan kendi kendine sıkıştırma yapar.

Elbette kablo uzatılması gerekiyorsa, bir uzatma kablosuyla birlikte veri kaybı yaşanıp yaşanmadığı birebir test edilebilir, böylece yeni bir şey öğrenmiş oluruz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Sevgili Onur

Teleskopla - wepcam arasındaki 90 derece düzeltme prizmasını çıkar
wepcamı direkt bağla.Prizmalar gelen ışığı azaltacaktır.
İstersen araya 2x barlowu ilave edersin.

Selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
hava açsın ben buna benzer bir şey yapayım :) 200mm lens + 2x extender + 1.4x extender :) ama ne gerek var dersen bence de öyle :) 560mm odak uzaklığı ve 2.4 yayderece bir görüş açısı verecek bu bize..yani 5x dolunay genişliğinde bir alan.. bunun yerine benim C5 yada VMC110L ile yapsam bu işi daha iyi olur...1250 ve 1100mm odak uzaklığı ve arada olabildiğince az cam olmuş olur... yukarıdaki sistemde aradaki camların sayısını sayamadım bile :)

İlginç bir deney elbette

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
İlk gördüğümde
Tankın içinden çekilmiş fotoğraf zannettim. :)
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘