Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Onur Uludağ yazdı:Teşekkürler tekrardan deneyeceğim.Hemen pes etmeyelim.
Pes etmek ? anlamı nedir bu kelimenin ? Hangi dilde? Farsça mı ? :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Onur bir fikir vermesi için, benim 8" + PM x5 ile eos 50D kullanılarak elde edilen büyüklük, görüntüye fazla takılma sisin içinden çekildi soğutma filanda yapılmadı sadece boyutu merak edip deneme yapmak istemiştim...

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
PM 5x hayırlı olsun Tayfun :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Sedat Bilgebay yazdı:PM 5x hayırlı olsun Tayfun :)

Sağol ağabey, tv geldi sis bastı istanbul'u artık ne kadar alakası var bilemiyorum :lol:
Onur Uludağ yazdı:Benim almış olduğum görünütüde netlik bakımından bu şekilde idi. Sanıyorum netliği sis yüzünden sağlayamadık.

Teşekkürler Tayfun bey.
evet sis çok büyük etken, zaten sisin altında odaklamak da mümkün değil, bulut geçişine hiç benzemiyor
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Tayfun bu fotoğraf kırpılmış bir fotoğraf mı? Jüpiterin ne kadar büyük çıkacağını anlamak için soruyorum,senin bu düzenekte yani 5 metre odak uzunluğunda canon eos 50D ile yapılan çekimde jüpiter fotoğrafın ne kadarını kapsıyor.Çektiğin bir tam kare fotoğrafını croplamadan yükleyebilirmisin?
Selamlar,
Cüneyt
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba Tayfun bu fotoğraf kırpılmış bir fotoğraf mı? Jüpiterin ne kadar büyük çıkacağını anlamak için soruyorum,senin bu düzenekte yani 5 metre odak uzunluğunda canon eos 50D ile yapılan çekimde jüpiter fotoğrafın ne kadarını kapsıyor.Çektiğin bir tam kare fotoğrafını croplamadan yükleyebilirmisin?
Selamlar,
Cüneyt

Doğrudur Cüneyt, bu boyutu ile oynanmadan sadece croplanmış bir görüntü, aşağıya orjinallerden birini ekliyorum.

http://img215.imageshack.us/img215/7288/img6zw.jpg
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Tayfun abi PM hayırlı olsun. Jüpiter çok fazla büyük görünüyor gerçekten fazla alan kaplamış. Bu kadar olacağını tahmin etmek vaarrr hayal etmek vardı. Sahiden bu görüntü detaylandırıldığında iyi hava koşulunda çıkacak görüntüyü sabırsızlıkla bekliyorum Onur abi ve Tayfun abiden :) Teşekkürler.

İyi çalışmalar.
Saygı ve sevgilerimle
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Ögetay Kayalı yazdı:Tayfun abi PM hayırlı olsun. Jüpiter çok fazla büyük görünüyor gerçekten fazla alan kaplamış. Bu kadar olacağını tahmin etmek vaarrr hayal etmek vardı. Sahiden bu görüntü detaylandırıldığında iyi hava koşulunda çıkacak görüntüyü sabırsızlıkla bekliyorum Onur abi ve Tayfun abiden :) Teşekkürler.

İyi çalışmalar.
Saygı ve sevgilerimle
Teşekkürler Ögetay, evet gerçekten epey yüksek bir büyütme elde ettim bakalım detaylar ne derece yakalanabilecek.Ilk müsait havada hem eos ile hemde MS 720p ile denemeler yapacağım sonuçları bende çok merak ediyorum, iyi birşey yakalarsam buradan paylaşacağıma emin olabilirsin :)

Sevgiler :merhaba
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Onur göz merceği olmadan çekim yapmayı denedin mi mevcut kameranla? Samimiyetimize ve dostluğumuza istinaden valla kızıyorum sana. Kızmam, çok daha iyi sonuçlarla çok daha mutlu olabileceğini bildiğim için... Çıkar aradan şu göz merceğini lütfen. En azından benim için 1 kez dene :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Burak Yakut yazdı:Onur göz merceği olmadan çekim yapmayı denedin mi mevcut kameranla? Samimiyetimize ve dostluğumuza istinaden valla kızıyorum sana. Kızmam, çok daha iyi sonuçlarla çok daha mutlu olabileceğini bildiğim için... Çıkar aradan şu göz merceğini lütfen. En azından benim için 1 kez dene :)

Burak kızma :) siz de aynısını yapıyorsunuz aslında... prime focus dediğimiz şey kameranın önüne doğrudan teleskobu bağlayıp lens yerine teleskobu kullanmaktır... araya Barlow ya da Powermate koyduğumuz anda o artık Prime focus olmaktan çıkar :) prime focus'çular kızmayın ama realite bu :)

Onur bence biraz daha yüksek ISO'da falan çekmeli.. ama film modunda bunlar ayarlanabiliyor mu kamera üstünde bilemiyorum... henüz kurcalamaya fırsatım olmadı...

Bu arada seni söylediğini yaparsa şu olacak...Onurun teleskobu ile kamera kombinasyonu bize yaklaşık bir yaydakikalık bir alan verecek... jüpiter ise bendeki program yala söylemiyorsa bize 24 yay saniye çapında görünüyor... yani Onur'un çekeceği karenin 130-140 da biri kadar birşey göreceğiz...minicik bir daire.... Onur Atılgan'ın söylediği gibi Onur Uludağ'ın gezegen işleri için bir webcam alması şart gibi :)

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Parlak gezegenler söz konusu ise Logitech C600 yeterde artar :)

Teleskoba uyarlamak için demontajı zor ve piyasada hazır adaptörü yok. Ben kırmak suretiyle demonte ettim. Alışılmış vidalı adaptör yerine 3 noktadan sabitleme yöntemini seçtim. Böylece web kameranın da kolimasyonunu yapabiliyorum. C600 kartı üzerinde 3 delik hazır bile. Uzatma tüpü vb. aparatlar yerine, kameranın çözünürlüğünü büyütmek bana daha uygun geldi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Bu ürün piyasada bol. Adaptör için alternatifler:

1. Kamera tarafı:
1.1. Üç noktadan bağlantılı. Kamera kartı üzerinde hazır delikleri ve plastikten de olsa hazır parçası var ( ben bu parçayı kullanmadım, yenisini yaptım ) . Avantajı; Kamera tarafı kolimasyona uygun. Vidalama gibi sorunlar yok. Kamerayı takmak, sökmek ve hizalamak ( kolimasyon ) kolay. Dezavantajı : Kamera kartını çatlatmamak için dikkatli olmak gerekiyor. Kamera kartı açıkta olduğundan korunması zorlaşır.

1.2. Kamera lensinin orijinal vidasından yapmak. 10 mm. çap ve 0.5 hatve tornacılar için zor bir iş. İç çap deliği mümkün olduğu kadar büyük olmalı. Kısaca çok ince ve hassas iş. Hizalama kalitesi torna işçilik kalitesi ile orantılı.

2. Teleskop tarafı :
2.1 Oküler ucu ile aynı yapı. 1 1/4" tüp. Ucuna filtre vidası da yapılabilir. Kamera, teleskoba oküler gibi takılır yada çıkarılır.
2.2 T2 adaptör ile aynı yapı. ( bu adaptörü yaptım ) Avantajı : Kamerayı, fotoğraf makinası ile aynı biçimde kullanırsınız. Teleskoplarımda T2 vidaları hazır bulunduğundan ben bu bağlantı şeklini tercih ettim.

Bu bağlantıların kombinasyonlarından seçim yapılabilir. 1.2 - 2.1 sanırım en pratik çözüm olur. Sebebi bir defa uğraşılır ama sonra hep rahat bir kullanım olur.

Tornacıda yaptırılması için ölçüler ve numuneler hazır diyebilirim. Çizimini yapıp fiyat araştırması da yaparım. 30 ile 50 TL arasında bir meblağ olacağını sanıyorum.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]