Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Anladım, IR fotografçılık meselesine kafayı taktığım için ben mod yaptırırken/yaparken HA yerine düz cam filtre düşünüyorum bakalım sonuç nasıl olacak.

Avatar meselesi; çok coşkun bakıyorsun diyeyim sen anla :D :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Aydın Ünlüsaraç
Aydın abi, IR filtersini çıkarmak da bir modifiye yöntemi ama astrofotografi için yerine Hidrojen Alfa filtersi takılması gerekiyor. O da amerikada 200$ civarlarında yanılmıyorsam. IR filtreyi çıkarabilen adam yerine HA filtreyi de takar diye düşünüyorum. Bu işi buralarda yaptırabilrsek birilerine çok büyük bir eksiklik giderilmiş olacak. Bu şekilde de görüşebilir misiniz bi kendileri ile?
Bugün tekrar görüşmüştüm,IR cut ı kesinlikle çıkartıyorlar ama H-Alfa hakkında bilgileri yok.
Belki bizler yurtdışından getirirsek takarlar.
Ama Fot.çekerken eğer odağı kısa hızlı teleskoplar kullanırsak öne takılacak h-alfa lar var.(İnt.satış sitelerinde.)

Ben yinede Telefonunu yazayım.İsteyen istediğini sorsun sıkılmadan soruları cevaplıyor.

Hayyam Foto Teknik
Cemil Bey
0212-5265101

Sgl.
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Evet Aydın abi zaten benim kastım da oydu senin dediğin gibi filtreyi getirtip burada onlara taktırmak. Neticede sökebilen adam onu da oraya takabilir. Çok zor bir işlem de değil esasında, benim bile gözüm kesiyor :) ama yapılırken özenli yapılması lazım, sensörü tozlandırmamak lazım vs. usta eller çok daha rahat halleder. Hele garantili de yapacaklarsa tadından yenmez. Ben ilk fırsatta arar görüşür durumu anlatırım adamlara. Sonucu da sizlerle paylaşırım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Güven adamları hepimiz arayıp bunaltmayalım, IR block yerine takacak clear filtreleri varmıymış bir sorarmısın, sonuçta IR fotografçılık astronomiye göre daha yaygın türkiyede... Birde elimizdeki bir kamerayı modife ettirmek istesek clear filtre ile maliyet ne aralıkta olurmuş ? mesela 50D
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Tayfun hocam. Aradığımda onları da sorarım. Ama IR fotoğrafçılığın Türkiye'de yaygınlığını ilk senden duyuyorum. Ne duydum ne de örneklerini gördüm. E tabii bu benim cahilliğim de olabilir ayrı :)) Ama konu hakkında çalışmalar yapan birilerinin web sitesi v.s. var ise paylaşırsan sevinirim. IR fotoğrafları ben de çok seviyorum. Hep bir ilkbahar havası oluyor börtü böcek resimlerinde :))))
Kullanıcı avatarı
gönderen Tayfun Varol
Güven Özkan yazdı:Tayfun hocam. Aradığımda onları da sorarım. Ama IR fotoğrafçılığın Türkiye'de yaygınlığını ilk senden duyuyorum. Ne duydum ne de örneklerini gördüm. E tabii bu benim cahilliğim de olabilir ayrı :)) Ama konu hakkında çalışmalar yapan birilerinin web sitesi v.s. var ise paylaşırsan sevinirim. IR fotoğrafları ben de çok seviyorum. Hep bir ilkbahar havası oluyor börtü böcek resimlerinde :))))
Güven 1-2 site vardı şimdi bakındım favorilerimde bulamadım arşivleri taramam lazım birkaç yıla bulurum inşallah (burak benim arşivlerin bir kısmını görmüştü) :) ama fotokritik üyelerinin içinde de gayet başarılı IR çalışanlar vardı, birde deviantta ır aradığımda birkaç Türk'e rastlamıştım.
Bu arada türkiyede IR daha yaygın derken oradaki anahtar kelimeler "astronomiye göre" idi :lol:

IR fotograflar gerçekten çok güzel oluyor, bana hep japon filmlerindeki kiraz bahçelerini anımsatıyor...

Sevgiler
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]