Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhaba Sedat Hayyamdaki dükkanlar muhtemelen ürünlerini ABD'den alıyor beklide uzak doğudan...
ABD'ye göre biraz farklı olabilir ama yurtiçine göre çok uygun rakkamlar...

Makina alınacağı zaman dükkanlar dolaşılarak fiyat alınabilir,hayyam piyasasında genel olarak fiyatlar birbirine yakındır...

Makinalar genellikle kit lensleriyle satılır, sadece gövde şeklinde almaya kalksanız fiyat pek değişmez.Arayıp sormak lazım ama atıyorum 18-55 IS lensi olmadan almaya kalksanız belki 100-150 TL daha ucuza gelebilir,daha fazla değil...
Cüneyt merhaba,

lensli fiyatlar ile kıyaslayınca hayyam fiyatları gerçekten çok iyi...

Teşekkürler bu bilgiler için.

Selamlar

Sedat
Tebrikler Hüseyin kameranı güle güle kullan,bu kadar hızlı alacağını tahmin etmedim.Alacağın zaman lensi koruması ve gündüz çekimlerinde kullanmak için birde UV filtresi al diyecektim...

Hayırlı olsun....
Teşekkür ederim. Tatile çıkmadan bir an önce alayım dedim :) Evde bir iki deneme çekimi yaptım, kalite inanılmaz. Makinenin LCD ekranında nasıl görünüyorsa, bilgisayara attığımda da aynı görüntü var. Tabii sadece full otomatik ayarlarda denedim...Fotoğraf konusunda daha acemi olduğumdan önce makineyi tanımaya, sonra çekim tekniklerine yönelmem lazım. İleriki zamanlarda gelsin astro fotoğraflar :)

UV filtresi tavsiyesi için teşekkürler. İlk fırsatta mutlaka alacağım.

Unutmadan sorayım; 18 - 55mm lens için önerebileceğiniz bir filtre var mı?
Aydın Ünlüsaraç yazdı:İyi akşamlar Özkan Bey

DSLR makinadan video çekme özelliği olmasa ,yalnızca canlı öz izleme fonksiyonu olsa bile video ya alabilirsiniz F..makinası ile bilgisayar arasına aver harici tv kart koyarsanız tv kartının çok güzel videokayıt özelliği var.Avi formatına da çeviriyor bilgisayarınıza kayıt ediyor.Yalnız f.makinasının ekran ayarlarındaki
çekim özelliklerini ayarladıktan sonra tuşa basarak görünmemesini sağlayan sistemin de olması lazım.
Birde Tv kartı yazılımlı (yazılımsızları yani direkt çalışanları değil.)model olmalı video için.

Saygılar

EOS-450D, ön izleme modunda, USB üzerinden, 1:5 ve 1:10 büyütmede 848X570, 1:1 büyütmesiz iken 848X568 piksel video görüntüsünü bilgisayarınıza gönderiyor. Kendi yazılımları ile bu videoyu bilgisayar ekranınızda canlı olarak izliyorsunuz. Malum, canlı ön izleme. Ama tekrar izlemek üzere kayıt yapamıyorsunuz. 500 ve 550D fotoğraf makinalarında bu videoyu kendi dahili hafızasına ve SD kart gibi harici hafızalarına kaydediyor. Böylece 450D'de yarım kalan işlem tamamlanmış.

Hazırlamakta olduğum bir program ile, canlı ön izleme videosunu kontrol altına aldım. Canlı ön izlemenin her karesini BMP formatında tek tek kaydetme imkanı olduğu gibi, AVI yada başka bir video formatında kaydetmek te mümkün. Yakalan her video karesi arasına istifleme algoritması koyup daha ilginç şeyler yapmak ta imkan dahilinde. Canlı ön izleme video kareleri için, manuel olarak, pozlama süresi, ISO değeri gibi ayarlar doğrudan yapılamıyor.
Onur Uludağ yazdı:Merhaba,

Bugün bende hiç aklımda yokken benim maksutov ile dslr bir makinayı birleştirsem ne olur diye düşünmeye başladım.Hassan bey ve Burak ile bu konuyu konuştum.Burak bana webcam önermiş olsada fotoğraf makinam olmadığı için bir Dslr düşünüyorum sizlerin kıymetli yorumlarınıda öğrenmek isityorum.

Ben Canon 450 D ve Canon 500 D üzerinde gidip gelmekteyim.Bu arada gezegen ev ay fotoğraflarında 1540 mm odak uzaklığı olan bir teleskopta ne kadar başarılı olabilirim?

Bu arada ekvatoral kundağıma da bu kamerayı bağlayıp geniş açı gökyüzü fotoğrafları denemeyi düşünüyorum.
Syg.
Gezegen fotoğraflarında (özellikle 2 MP) web kamera daha başarılı. EOS kamera CMOS hücreleri 5.7X5.7 mikron iken 2 MP Web kameralarda bu ölçüler en az 2 kat daha küçük. Web kamera, barlow kullanan fotoğraf makinası ile aynı piksel boyutlarında gezegen resmi veriyor.

Ay çekimlerinde biri diğerinden üstün değil.

Büyük ve sönük gök cisimlerinin çekiminde Fotoğraf makinası avantajlı.
Telefonda da görüştüğümüz gibi,

Eğer ki bir fotoğraf makinan yoksa tabi ki bir D-SLR almak güzel bir tercih. Herşey astronomi değil. Hayatta bir sürü güzel an oluyor. Herşeyi layıkıyla çekersin.

Ammmaaa elinde optik kalitesi yüksek maksutova bir motor bir de şunlarda birini http://www.theimagingsource.com/en_US/p ... ccd-color/ ekledin mi forumu işte o zaman sallarsın söylemiş olayım. (Sedat abi gelene kadar tabi...) Kısmetse önümüzdeki 1-2 sene içerisinde 1 tane edinmek gibi bir hedefim var.

Syg.
DSLR'cılar için biraz ağır bir ifade olacak belki ama :) Ay ve gezegen fotoğrafçılığında DSLR kullanımını, afokal çekim tekniğiyle bir sayıyorum ben :) Yani ancak "hazır kameram var, öyleyse çekeyim" diyerek kullanılabilir, onun dışında basit bir webcam her zaman ezer geçer. O derece meydan okuyorum :) Aslında Canon'un kaliteli kameralarını Philips'in dandik webcamleriyle de kıyaslamamak lazım (kıyaslanınca bile o webcam ezip geçer o ayrı), ikisi arasındaki esas farkı çıkaracak kıyaslama için kaliteli bir DSLR üreticisi olan Canon marka ile yine kaliteli bir kamera olan Imaging Source'ları kıyaslamak lazım. O zaman iki çekim tekniği arasındaki "ezicilik" daha iyi ortaya çıkar.

Bu arada Burak, DFK tipi kamera, Imaging Source'un kameraları arasında en "tembel işi" kamera.. Onda IR-Cut bile var ki bence o kadar parayı verdikten sonra en azından DBK almak lazım, yoksa o IR-Cut dururken özellikle Mars fotoğraflarında ideal performans alınamaz.. Hatta ciddi bir geçiş için DMK en iyi seçim. Tabi beraberinde filtre tekeri ve filtrelerle birlikte..

Tabi derin uzaydır, doğa, börtü böcektir, onlar için ne alınması gerektiğini herkes biliyor, bir gün kısmet olursa ben de güzel bir Canon almak isterim.
Onur Atılgan yazdı:
Bu arada Burak, DFK tipi kamera, Imaging Source'un kameraları arasında en "tembel işi" kamera.. Onda IR-Cut bile var ki bence o kadar parayı verdikten sonra en azından DBK almak lazım, yoksa o IR-Cut dururken özellikle Mars fotoğraflarında ideal performans alınamaz.. Hatta ciddi bir geçiş için DMK en iyi seçim. Tabi beraberinde filtre tekeri ve filtrelerle birlikte..
E bende tembelim biliyorsun :)
Senin tembelliğin, ben monokrom bir kamera alıp çektiğim Jüpiter fotoğrafını foruma koyana kadar sürecek sadece, tembelim diyorsun oturup pirinç ayıklıyorsun işte artık orda, tembellik yapmamanın verdiği farkı görünce buhar oluyor o tembellik :) Birkaç sene içinde elinde filtre tekeri çevirip dururken yakalayacaksın kendini, görürsün.. :)
Merhaba Onur ( Uludağ ),
Kod: Tümünü seç
Ben Canon 450 D ve Canon 500 D üzerinde gidip gelmekteyim.
Eğer bir D-SLR almaya karar verdiysen bu ikisi arasında gidip gelmeye hiç gerek yok.Hayyam iş hanında aralarında sadece 100TL civarında bir fiyat farkı var.Bu durumda tabiiki Canon 500D tercih edilir...

( D-SLR + Astroview EQ kundak ) Düzeneği ile güzel geniş açı fotoğrafları çekilebilir,bu sistem için bir polar dürbün ve motorda gerekecek...
Maksutov-D-SLR düzeneği ile bence sadece ay fotoğrafı çekilebilir.Ondada ay fotoğrafın tamamını doldurur mu? Hesaplamak lazım...

Selamlar,
Cüneyt
Onur Uludağ yazdı:Cüneyt bey barlow lens ile odak uzaklığını 2 kat artırmayı düşünüyorum.Elimde Celestron 2x katlayıcı bulunuyor ancak tring uyumlu değil.
bu hiç sorun değil aslında...barlow 2 inç mi ?
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]