Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sevgili Özkan,

En azından kahverengi olmadığım görülüyor değil mi ?

Özkan 300D bile olur... ama şimdi 450D hatta 500D var iken alınmaz...gürültü oranları 450D ve sonrasında çok makul yerlere geldi... bunları takip etiğim forumlardan öğreniyorum ...tabi fiyat önemli bir konu ama 450 lenssiz olarak alınırsa amerikada 400 dolarlara düştü.. sanırım sirkecide sıkı bir pazarlık yapılırsa makul fiyata alınabilir... hatta ikinci el çok ucuza bile bulunabilir..bir arkadaşım Odak Mustafa diye takas yapan birisinden bahsetmişti...bir sürü makina alıp satmış onun yardımıyla...telefonu 532 371 6328...ben bile modifiye olmayan 450mi verip yerine 500 alsam diyorum..çünkü o zaman video çekme özelliğinden yararlanıp güzel güneş sistemi fotoğrafları çekebileceğim... ccd olayına nedense içim bir türlü ısınmıyor...

Umarım kafanı daha fazla karıştırmamışımdır...

Sedat
Özkan- şöyle bir durdum video yokmu deyince sen...1 dk. ww.dpreview.com dan bakıp geliyorum... geldim, doğru hatırlıyorum... 450 de yok 500 de var...

E, Mustafa Beyi bir arayıp konuşsan...en azından fiyatları bir öğrenirsin..

Selamlar

Sedat
En azından kahverengi olmadığım görülüyor değil mi ?
:lol: :lol:
2. Gezegen fotoğrafları için benim Bresser Skylux'e bağlasam, iyi bir sonuç alabilir miyim?
O makineyi o teleskop kolay taşır mı bilmiyorum ama taşısa bile hem odak uzunluğu epey düşük bir teleskop hem de zaten Canon DSLR'ların çipi oldukça büyük, yani büyütmesi fazla yüksek olmayacak. Dolayısıyla gezegenleri çekseniz de, çektikleriniz çok çok minik olacaklar.
1) Evet bu iş için bir D-SLR ve en basitinden bir takip sisteminin olması yeterli...
Her sene yeni modeller çıkıyor, ben en son Canon 550D'yi duydum artık zaman bulup takip edemiyoruz.Sürekli megapiksel değerinin yükseldiği bir yarış ortamı var oysa megapiksel herşey demek değildir.Bakalım bu işin sonu nereye varacak...

2) D-SLR'de çip boyu webcam'a göre kabaca 4-5 kat daha büyük olduğundan kaydedilen videoda gezegen büyüklüğü çok çok küçük kalacaktır....

Özkan istanbulda arkadaşın varsa hayyam'a baktırabilirsin,şimdi bende merak ettim haftaiçi makinamı aldığım yeri arayıp spot piyasasındaki güncel fiyatları buraya yazarım...
İyi hafta sonları diliyorum herkese.

Özkan telekop makinayı taşır mı taşımaz mı orasını bilmiyorum. Makina pili t-ringi vs ile 550 gramı geçmez, yani o kadar ağır değil...

Sevgili Onur ve Cüneyte cevaben şunları yazmak istiyorum: Fotoğraf çekerken aslında büyütme (magnification) den bahsedemeyiz sanırım...bu hesaplara derinlemesine henüz girmedim ama konuşabileceğimiz şey belli bir kameranın belli bir teleskopta kaç derecelik bir alanı fotoğraflayabildiği olabilir. Mesela 100mm f/5.4 bir teleskop ile Canon 450 kamerayı birleştirdiğimizde bir fotoğraf çekince bu gökyüzünde örneğin, 3 derecelik bir alanı kaydetmiştir diyebiliriz. Söyleyebileceğimiz bir diğer şey de pixel/arc sec olabilir. Yani 450D nin çipi 22x15 ölçülerinde ise ve çektiği resim 4272x2848 pixelden oluşuyorsa 3 derecede 10800 arc sec ediyorsa bu durumda 1 pixel=4272/10800=0.396 arc sec eder. Yani bu kombinasyonda 1 pixel gökyüzünün 0.396 saniyelik kısmını kaydedebiliyor. Şimdi siz bu teleskoba uygun dediğiniz kamera hangisi ise onun için de bu hesabı yapıp sonucu ona göre bulabilirsiniz.

Canon da çektiğiniz obje resmin bütünü içinde ufak görünebilir ama eşit pixel görüntüler bir ortamda kıyaslarsanız belki de tam tersi bir sonuç bile çıkabilir.

Büyütmeden konuşmak neden anlamsız? Çünkü fotoğrafı bastığınız boyut ya da görüntülediğiniz ekrana göre değişkenlik gösterecektir bu olay. Oysa göz merceğinde durum böyle değil... orada belli bir büyütmeden bahsetmek mümkün...

Yorumlarınızı beklerim.

Sevgiler

Sedat
Bugün Sirkeci'deki Hayyam İş Merkezi'ne gittim. İki ayrı dükkana girip fiyat sordum. İlk gittiğim 2.katta adını hatırlamadığın bir dükkandı, 500D'nin spot 18-55 MM lens ile birlikte fiyatı 950 USD dediler. İkincisi ise 3. katta bulunan Nova Fotoğraf aynı lensler ile birlikte 880 USD fiyat verdiler. 1 sene garanti, bilgisayar, TV bağlantıları, yazılım CDleri ve çantası içersinde...Gökbilim.com'dan bahsedince, hemen Dişçi Cüneyt Bey'i tanıyoruz dediler :)
Amerikada da %10 daha ucuz sadece.. lenssiz makina da 620 dolar.... http://www.bhphotovideo.com/c/search?Nt ... Search=yes adresinde inceleyebilirsiniz... kdv dahil değil mi bu fiyata ?

Sedat
İyi akşamlar Özkan Bey

DSLR makinadan video çekme özelliği olmasa ,yalnızca canlı öz izleme fonksiyonu olsa bile video ya alabilirsiniz F..makinası ile bilgisayar arasına aver harici tv kart koyarsanız tv kartının çok güzel videokayıt özelliği var.Avi formatına da çeviriyor bilgisayarınıza kayıt ediyor.Yalnız f.makinasının ekran ayarlarındaki
çekim özelliklerini ayarladıktan sonra tuşa basarak görünmemesini sağlayan sistemin de olması lazım.
Birde Tv kartı yazılımlı (yazılımsızları yani direkt çalışanları değil.)model olmalı video için.

Saygılar
Sevgili Onur ve Cüneyte cevaben şunları yazmak istiyorum: Fotoğraf çekerken aslında büyütme (magnification) den bahsedemeyiz sanırım...bu hesaplara derinlemesine henüz girmedim ama konuşabileceğimiz şey belli bir kameranın belli bir teleskopta kaç derecelik bir alanı fotoğraflayabildiği olabilir. Mesela 100mm f/5.4 bir teleskop ile Canon 450 kamerayı birleştirdiğimizde bir fotoğraf çekince bu gökyüzünde örneğin, 3 derecelik bir alanı kaydetmiştir diyebiliriz. Söyleyebileceğimiz bir diğer şey de pixel/arc sec olabilir. Yani 450D nin çipi 22x15 ölçülerinde ise ve çektiği resim 4272x2848 pixelden oluşuyorsa 3 derecede 10800 arc sec ediyorsa bu durumda 1 pixel=4272/10800=0.396 arc sec eder. Yani bu kombinasyonda 1 pixel gökyüzünün 0.396 saniyelik kısmını kaydedebiliyor. Şimdi siz bu teleskoba uygun dediğiniz kamera hangisi ise onun için de bu hesabı yapıp sonucu ona göre bulabilirsiniz.
Evet, hesapladığımız şey "image scale". Bu ne kadar büyük olursa büyütmesi de o kadardır diyip geçiyoruz, piksel başına düşen gökyüzü alanı hesaplarında herkesin kafasını karıştırmamak adına büyütme diyorum genelde :) Verdiği şey "göz kararı" aynı yere çıkıyor diyerek.
Anlaştık o zaman...

Şu anda ne kullanılıyor onu bilsek kıyaslamayı da yaparız... bence olacak şey vinyet nedeniyle resmi biraz fazlaca kırpmak olacaktır...ayrıca ileriye dönük bir yatırım olarakda düşünülebilir Canon kamera...ne de olsa teleskop bir müdde sonra yetersiz kalınca fotograf çekmeye daha uygun bir teleskop alınır... o zaman kamera da hazır olmuş olur... mikrop bulaşmış bir kere.... kaderden kaçış yok :)

Sevgiler

Sedat
Merhaba makinamı aldığım Nova Fotoğraftan güncel fiyatları aldım,spot sıfır Canon listesi şöyle:

400D ( 2. el gövde ) 700 TL
450D + 18-55 IS kit lens ile 1200 TL
500D + 18-55 IS kit lens ile 1400 TL
550D + 18-55 IS kit lens ile 1650 TL
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Celestron C8-SGT