Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Fatih AKÇORA
Merhabalar, foruma yeni katılıyorum.

kısmetse araştırmamı tamamlayıp gözleme başlayacağım bende. birde para denkleştirme kısmı var tabi :)

nikon d300 kameram var şimdilik, size göre biraz tersten başlıyorum :)

şuan teleskop olmadığından gözlem fotoğrafı vermem mümkün değil.

ama d300 hakkında sorularınıza yanıt verebilirim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,
Yeni çıkan Nikon D90 DSLR fotoğraf makinası yüksek çözünürlükte video kaydıda yapabiliyor, muhtemelen bu özellik teleskop kullanarak gezegenlerin fotoğraflanmasını kolaylaştırabilir?
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/ ... /show.html
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Cüneyt Bey,
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhabalar,
Yeni çıkan Nikon D90 DSLR fotoğraf makinası yüksek çözünürlükte video kaydıda yapabiliyor, muhtemelen bu özellik teleskop kullanarak gezegenlerin fotoğraflanmasını kolaylaştırabilir?...
Belki?
Benzer şekilde Canon 40D/450D/1000D nin "live view" özelliği, ImagesPlus yazılımı tarafından kameranın webcam gibi kullanılabilmesine imkan veriyor. İlk gödüğüm gezegen denemeleri çok iyi.
gönderen Fatih AKÇORA
Tahir Şaban yazdı:Merhaba Cüneyt Bey,
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhabalar,
Yeni çıkan Nikon D90 DSLR fotoğraf makinası yüksek çözünürlükte video kaydıda yapabiliyor, muhtemelen bu özellik teleskop kullanarak gezegenlerin fotoğraflanmasını kolaylaştırabilir?...
Belki?
Benzer şekilde Canon 40D/450D/1000D nin "live view" özelliği, ImagesPlus yazılımı tarafından kameranın webcam gibi kullanılabilmesine imkan veriyor. İlk gödüğüm gezegen denemeleri çok iyi.
hocam imageplus i nereden bulabilirim. webde demosu bile inmiyor. illa satın almak mı lazım
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Fatih AKÇORA yazdı:...imageplus i nereden bulabilirim. webde demosu bile inmiyor. illa satın almak mı lazım
Evet.
Demoyu indirseniz bile, işlediğiniz resimleri saklayamıyorsunuz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
http://www.hyperionics.com/ adresinden HyperCam II programını indirebilirsiniz. Ekranın belli bir bölümünü veya verdiğiniz bir pencereyi videoya aldığını yazıyor.

Bir video kaydını ekranda oynatarak HyperCam II programı ile video yakalamayı denedim. Kalite pek iyi değil. Deneme sürümü, kayıt etme imkanı vermedi.
gönderen Fatih AKÇORA
pek başırılı bulmadım, ama isteğiniz pencereyi kaydedebiliyor olması değişik bi özellik.

nikonun camera control porgramı aslında her işi görüyor ama bulb modu yok. biraz daha kurcalayayım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:http://www.hyperionics.com/ adresinden HyperCam II programını indirebilirsiniz..
Eminim, kayıt sadece 8-bit dir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir Şaban yazdı:Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:http://www.hyperionics.com/ adresinden HyperCam II programını indirebilirsiniz..
Aman, bu tür yazılımlardan uzak durun. Değil 16 bit, 32 bit bile kaydetse basit arabirimlerin kayıt ettiğinden daha kaliteli olamaz. Ekrandan alınan görüntü doğası gereği eksik ve kötü olacaktır. Bilgisayardaki en ufak yavaşlamada örnekleme hızı düşer, takılmalar ve gereksiz tekrarlar olur. Kalite ise gördüğünüzden daha vasattır.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tahir Şaban yazdı:Merhaba,
3*8 bit (RGB) olsa yine çok çok iyi bir video yakalama olurdu. Sanırım demo sürümü olması yada sıkıştırma için en düşük kalitede ekran kaydetmeye ayarlı olması nedeniyle olumsuz sonuç aldım. Diğer video araçlarının, video oynatma teknikleri nedeniyle, video yakalamada başarısız olunabileceği ilgili sitede yazılı. Amaçları, ekrandan yapılan sunumları önceden hazırlayıp kaydetmek olduğundan, video araçlarının videolarını yakalamayı amaçlamamışlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Bu alanda tartışmasız en iyi yazılım TechSmith'in ürettiği Camtasia (~40 MB.) yazılımıdır. Hazır yüklüyken ve 30 günlük deneme sürümü dolmadan önce, aklına soru işaret takılanlar için iki yakalama deneyimi kaydettim. İkisi de Intel Corp. YUV2 algoritması ile kayıt edildi.

Beklediğim gibi Camtasia'da 2 GHz.'lik Intel T7300 işlemciye rağmen takılmalar oldu. Üstelik işletim sistemini de yeni yüklemiştim ve kayıt edilen orijinal dosya (.camrec) boyutu topu topu 14 MB. Bisoncam ile aldığım ise 54 MB. gibi yaklaşık 4 katlık veri farkı var! Keza aşağıdaki resimden de anlaşılacağı üzere en kaliteli yazılım (bedeli 299$) olsa da ekran yakalayan yazılımlar yetersiz kalıyor.

Resim
Vidyo dosyaları için tıklayın (~22 MB.)

Dip Not: Bu arada yazılımda daha önce hiç dikkatimi çekmeyen bir şey keşfettim. Ekran görüntüsü alınıyorken bir köşede web kamerası da görünmez bir şekilde kayıt ediliyor. Web kamerası çekim ayarları düzenlenebilirken kayıt biçimi ayarları düzenlenemiyor. Sebebi ise birleşik (hybrid) kayıt yaptığı için olabilir. Gerçekten de ekranda yazılımı anlatırken görüntünüzün olması, dinleyiciye gerçek öğretici deneyimi yaşatıyor. Üstelik 30 gün boyunca herhangi bir kısıtlama yaşamadan kayıt imkanına sahip oluyorsunuz. Bir gün gökbilim yazılımları için denemek lazım.

Başarılar...
Merhaba bu sabah irandan getittirdigim nikon d3000 hakkinda merak ettigim birsey var bu makine astro cekimler icin uygunmu bu soruyu sormamin nedeni bir kac dakika once gokyuzunu cekmeye calismistim ama cok karanlik deyip cekmiyor :?: :?: :?: :?: :?: :?:
http://www.letsgodigital.org/tr/22906/n ... ograflari/
hangi ayarlari yapmam lazim
1-makınayı trıpoda bağlayın
2-lensin üzerındekı af yi mf ye getirin.
3-vizörden bakarak en parlak yıldızı elle netleyin yada lensin uzerınde sonsuz işareti varsa halkayı o tarafa çevirin.
4-makınayı manuel konuma getırın.
5-ısoyu yaklaşık 400 yapın,f degerini en kucuge getirin tahmınen 4.0,enstantaneyi 10 sn yapıp basın deklanşöre eger cok aydınlık cıktıysa sanıye ve ıso ayarlarıyla oynayarak net kareler elde edebilirsiniz.

lensiniz 18-55 ıse 18 mm de cekın...
Merhaba,

Canon EOS 500D almaya karar verdim. Cüneyt Bey'in forumdaki yazılarından yola çıkarak bunu Sirkeci'deki Hayyam işhanından spot olarak satın almayı planlıyorum. İki sorum olacaktı;

1. Cüneyt Bey'in resimleri kadar iyi olmasa da, bu makineyle derin uzay fotoğrafları (tabii iyi bir takip motoru ve kundak gerekecek) çekebilir miyim?

2. Gezegen fotoğrafları için benim Bresser Skylux'e bağlasam, iyi bir sonuç alabilir miyim?

Teşekkürler,

Hüseyin
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]