Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:Acaba fotoğraf çekmek için değil de gözlerimiz serbestken teleskopa takılmış bir CCD'li bir LCD olan ürünler var mı?
Viyanadaki astronomi kulübüm halka açık günlerde bir webcamı teleskopa takıyor ve resmi dizüstü bilgisayarda canlı olarak gösteriyor. Böylece birçok kişi birden gezegeni, gözle göründüğünden daha büyük ve iyi(?) görebiliyor.

Bir de şöyle bir şey var: Elektronik gözmerceği. Vakıa Meade ucuz bir şey piyasaya çıkardı, gezegenlerde bir derece işe yarıyor. Ama orjinali bu:

http://www.ceoptics.com/
http://www.cloudynights.com/item.php?ar ... item_id=35
http://cloudynights.com/item.php?item_id=66

Bunlar derin uzay cisimlerinin de gözle görünmesine imkan veriyor, hem de gözün görebileceğinden bir kaç kadir daha hassas.
... Gerçi Maksutov'ların çift gözmercekli modeller var ama aklıma geldi de böyle bir ürün olmalı diye...:)
Nasıl bir şey bu acaba :roll:
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sevgili Tahir ağabey,

Collins I3'e baktım, tıpkı bildiğimiz görmerceği (ocular) gibi. Acaba içinde tıpkı vidyo kameralarında vizörün içindeki ekran gibi mi bir görüntü veriyor? Gerçi hiç bir yerinden kablo çıkmıyor ama biliçli takmamış olabilirler.

Aslında benim bahsettiğim tıpkı arkasında ekranı olan fotoğraf makinesini bağladığınızda görüntüyü bilgisayardan değilde kendi ekranından görmeye benziyor. Bu halka sunum yapmak için değil de sadece teleskopun o an nereye baktığını rahat bir görüş açısıyla izlemek, hepsi bu.

Gerçi biraz da aklımda tasarlamak istediğim gerçek zamanlı ve renkli fotoğraf gözlemi var ama daha yolun başındayım. Henüz elimde bu iş için adam akıllı donanım yok. Emeklemeye bile başlamadım... :oops:
Tahir Şaban yazdı:
... Gerçi Maksutov'ların çift gözmercekli modeller var ama aklıma geldi de böyle bir ürün olmalı diye...:)
Nasıl bir şey bu acaba :roll:
Bahsettiğim şey hani Vixen Viper'da da var. Yani prima ile olsa gerek iki tane göz dayanabilecek bir düzenek hazırlamışlar. Arkaya bakana CCD bağlayıp yana bakandan düz olarak gözlem yapabiliyorsunuz. Yoksa ben mi yanlış biliyorum veya yanlış tarif ettim?

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...Acaba içinde tıpkı vidyo kameralarında vizörün içindeki ekran gibi mi bir görüntü veriyor?
evet

Ancak bildiğim kadarıyla görüntü monokrom ve yeşilimsi. Sistem bir "image intensifier" kullanıyor.
Bahsettiğim şey hani Vixen Viper'da da var. Yani prima ile olsa gerek iki tane göz dayanabilecek bir düzenek hazırlamışlar. Arkaya bakana CCD bağlayıp yana bakandan düz olarak gözlem yapabiliyorsunuz...
Anlaşıldı, teşekkürler. Ama bunlardan bir anda ancak birini kullanabiliyorsunuz. İksini birden eşzamanlı kullanmak mümkün değil, çünkü içinde bir ayna var. Ayna kalkınca doğrudan görüntü, ayna inince 90 derece kıvrık görüntü. Bunun tek pratik kullanım alanı, fotoğraf çekmeden önce çekeceğiniz cismi gözmerceği ile bulmak ve ayarlamak, sonra çıkışı fotoğraf makinesine vermek.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,bir süredir Canon 400D ve Canon 40D yi biraz araştırdım.İstanbulda sirkecide hayyam iş hanına mevcut makinalarımı aldığım yere gittim.Şu andaki piyasada Canon 400D'nin gövde fiyatı 775 dolar,18-55mm objektif ile birlikte yani kit fiyati 800 dolar.Canon 40D'nin sadece gövde fiyatı 1320 dolar....Bunlar spot fiyatlar ama satıcı bir yıl güvence veriyor....İkisini yan yana koyduğunuzda boyut farkı çok belirgin tabii,gövdenin magnezyum kapalma olması,LCD ekranın biraz daha büyük olması ve renk derinliğinin 12 bit yerine 14 bit olması ilk göze çarpan farklar....En önemli farkta 40D'deki canlı ön izleme özelliğinini olması....Satıcı her ikisinide tavsiye etmekle birlikte yaklaşık 500 dolar fiyat farkına değmeyeceğini 400D'nin fiyat/performans açısından gayet yeterli olduğunu söylüyor.....Acaba canlı ön izleme ve LCD ekranından görüntünün bir kısmının 10x' e kadar büyütülmesi astronomi fotoğrafcılığında ne kadar avantaj sağlıyor?...Anladığım kadarıyla iki artısı oluyor,birincisi fotoğraf çekilirken pozlama süresince görüntüyü takip edebiliyoruz,diğerlerinde pozlama sona erdikten sonra fotoğrafı görebiliyoruz...İkincisi LCD üzerinden 10x büyütme ile netleme daha keskin yapılabiliyor olmalı.Acaba forumda Canon 40D kullanan varmı?Varsa bize daha iyi bilgiler verebilir...hoşçakalın
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Cüneyt Bey,
Cüneyt Şanlı yazdı:...Şu andaki piyasada Canon 400D'nin gövde fiyatı 775 dolar,18-55mm objektif ile birlikte yani kit fiyati 800 dolar.Canon 40D'nin sadece gövde fiyatı 1320 dolar....Satıcı her ikisinide tavsiye etmekle birlikte yaklaşık 500 dolar fiyat farkına değmeyeceğini 400D'nin fiyat/performans açısından gayet yeterli olduğunu söylüyor.....
Bence biraz daha bekleyin. Canon'un Şubat sonu yeni bir model piyasaya çıkarması konusunda bazı ciddi söylentiler var (450D ?). Bu kamera 20D->350D gibi 40D nin daha uygun fiyatlı modeli olabilir.
...birincisi fotoğraf çekilirken pozlama süresince görüntüyü takip edebiliyoruz...
Hiç 40D görmedim, ama anladığım kadarıyla "live view" özelliği fotoğraf çekerken eş zamanlı olarak kullanılamıyor.
...İkincisi LCD üzerinden 10x büyütme ile netleme daha keskin yapılabiliyor olmalı....
10x büyütmeden LCD ile astronomi için netleme yapmak bence neredeyse imkansız. Dolayısıyla, netleme için LCD kullanılacaksa 10x büyütme bence bir lüks değil, bir zorunluluk.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Tahir bey,
Bence biraz daha bekleyin
Ben şu an bilgilenme aşamasındayım,almak derseniz zaten 3-4 ay önceden birşey alamam.Muhtemelen yeni bir modelin çıkmasıyla diğer modellerde bir miktar ucuzlama olacaktır,takip edeceğiz... Canonun analog SLR modeliyle fırsat buldukça takım yıldızlarını çekmeye çalışıyorum(hava izin verdiği sürece),netlemeyi manuelde yapıyorum ancak zorluk çekiyorum,parlak yıldızlar bile vizörde sönük görünüyor netleme yapamk zorlaşıyor.Bende objetifi siriusa çevirip netleme yaptıktan sonra sabitliyorum,sonra çekmek istediğim yere çevirip fotoğrafı çekiyorum.
Dolayısıyla, netleme için LCD kullanılacaksa 10x büyütme bence bir lüks değil, bir zorunluluk.
dahada bekleyip Canon 40D'yi mi alsak?....
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Canon EOS-450D canlı ön izleme fonksiyonu ( live view ) sadece LCD ekranında değil, USB kablosu ile bağlı olduğu bilgisayarının ekranından da gerçekleşiyor. Birlikte verildiği CD/DVD Canon EOS utulity programını ihtiva etmektedir. EOS Utility programı ile bilgisayar ekranınız LCD ile paralel çalışıyor. Ayrıca bilgisayar ekranında oluşturulan kumanda paneli ile fotoğraf makinanıza bu kumanda panalinden kontrol edebiliyorsunuz. Özellikle netleme LCD ekranı ile fotoğraf makinasının manuel netleme halkasından çok daha etkili, hassas ve rahat. Teleskoba bağlı iken; netleme çemberine ve deklanşöre dokunmanın bile yarattığı olumsuzluklar bertaraf edilmiş oluyor. Canlı ön izleme; pozlama ve diyafram ayarları ile nasıl bir fotoğraf çıkacağını simüle ederek size daha fotoğraf çekilmeden görme şansı veriyor. Parlak gökyüzü cisimleri için canlı ön izleme fonksiyonu çok faydalı oluyor. Ancak karanlık gök cisimlerine gelince; canlı ön izleme ve simülasyon fayda etmiyor. Bu nedenle parlak bir gök cismi ile netleme ayarı yapıp, sönük gök cisminin yerine tahmini olarak yönelmek, poz süresini ayarlayıp sabırla sonucu beklemek gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Mehmet Bey makineniz çok harika. En çok hoşuma giden özelliği Canlı görüntüleme yapması.Netleştirme için çok faydalı bir özellik. Tabi canlı görüntüleme ile en keskin netleştirmeyi yakalamak biraz zor gibi düşünüyorum. Mükemmel keskinlik için pozlama yapmak şart. Ay ve gezegen çekimlerinde canlı görüntüleme yeterli olacaktır.

Makinenin tek rahatsız edici özelliği ekranın ışığının gözünüzü yaklaştırınca kapanması. Bilindiği üzere gece gözlerimiz karanlığa alıştıktan sonra en ufak bir ışık bütün ahengi bozar. Makinenin ekranından çıkan ışık okadar yoğunki insanı kör edebilir. :) Büyük ihtimalle bu özelliği kapatmak mümkündür. Vizördeki bilgi ekranı bir çok ayar için kafi.

Makineniz tekrar hayırlı olsun. Fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mahmut YILMAZ yazdı:...
Tabi canlı görüntüleme ile en keskin netleştirmeyi yakalamak biraz zor gibi düşünüyorum. Mükemmel keskinlik için pozlama yapmak şart. Ay ve gezegen çekimlerinde canlı görüntüleme yeterli olacaktır.
...
Parlak gök cisimlerini netlemek hem LCD'den ( 5 yada 10 kat büyüterek ) hemde bilgisayar ekranından ( 5 kat büyüttü, 10 kat büyütmeyi sağlayamadım ) hassas bir şekilde yapmak mümkün. Bilgisayar ile netleme sırasında fotoğraf makinasına fiziksel bir temas olmadan netleme yapılabildiği için titreşim sorunu da yok. Bence hassas netleme için ideal.

Gözlem sırasında şu denemeyide yaptım. Andromeda optik vizörden görülüyordu. Teleskop okülerinden göründüğünden biraz daha karanlık görünüyordu. LCD'den ise hemen hemen hiç seçilemiyordu. Ama Jüpiter'in ayları çok rahat LCD'de görünüyordu. Bu nedenle uygun bir yıldız ile netleme yapıp karanlık gök cismine yönelmek ve bir örnek çektikten sonra gerekli düzeltmeleri yapmak en uygun yöntem olacaktır.
Mahmut YILMAZ yazdı:...
Makinenin tek rahatsız edici özelliği ekranın ışığının gözünüzü yaklaştırınca kapanması. Bilindiği üzere gece gözlerimiz karanlığa alıştıktan sonra en ufak bir ışık bütün ahengi bozar. Makinenin ekranından çıkan ışık okadar yoğunki insanı kör edebilir. :) Büyük ihtimalle bu özelliği kapatmak mümkündür.
...
Evet LCD parlaklığı azaltılabildiği gibi, display tuşuna basıldığında sensöre ihtiyaç kalmadan LCD parlaklığı sıfır değere getirilebiliyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
EOS-450D fotoğraf makinasının ilgimi çeken diğer özelliği ise RAW modunda ardışıl çekim yapması. Deklanşöre bastıktan 10 saniye sonra çekime başlıyor. Manuel ayarladığınız poz süresi ve diyafram açıklığını kullanarak 2-10 pozu ( menüden sayısını seçebiliyorsunuz ) ardışıl olarak çekebiliyor. 2-10 değilde 2-1000 gibi bir aralık olsaydı çok iyi olacaktı. 30 saniyelik 10 poz başlangıç için yeterli. 15 saniyelik çok sayıda ardışıl çekim imkanı, kullandığımız kundakların çok daha etkin kullanılmasını sağlayacaktır.

BULB modunu bilgisayardan ilk fırsatta deneyeceğim. Deklanşörü kullanarak BULB modu ile karanlık gözk cismini çekmek imkansız görünüyor. Kablolu bir deklanşör almak bu sorunu çözecektir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Mehmet bey, makinanız hayırlı olsun güle güle kullanın.Canon 1000d ve 450d arasında kaldıysanız 450d'yi tercih edin diyecektimki makinayı aldığınızı okudum.Teleskop ve DSLR kullanıcı sayısı giderek artıyor ne güzel...
Mehmet bey fotoğraf birleştirme işi için hangi yazılımı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Bol fotoğraflı günler dileklerimle....
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,

Kameranız hayırlı olsun. Değerli deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Teşekkürler,

EOS-450D ile RAW formatında çektiğim ardışıl fotoğrafları registax programı ile işleyemedim. Çünkü registax programı 4096X4096 piksel limitli. RAW fotoğraflar ise 4272X2848 piksel boyutlarında. Daha küçük boyutta çekim opsiyonu yok. RAW formatındaki fotoğrafları, toplu olarak (batch) kırpan (crap) program varmı acaba?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]

Hire UI design designer

A strong digital experience includes a design that[…]

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]

Hd Film izle