Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Sağol Çağdaş,

Bu sıralar görüş çok güzel. İstanbul ışık kirliliğine rağmen, hele sabaha karşı, doğu gökyüzü çok hoş görüntü veriyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar ,Mehmet bey dürbünle dahi olsa gökyüzü fotografları çekilebilecegini gösterdiniz.Paylaştıgınız için teşekkürler.Bende pek kaliteli olmasada 20x60 lık bir rus dürbünüyle gözlem yapmaya çalışıyorum.Çalışıyorum diyorum çünkü gözlem için en büyük sorunum yer. İstanbulun ortasında oturuyorum,balkondan gözlem yaparken karşıda çaprazdakı apartmandan görünebilirsiniz..???
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
mehmet bey yeni gördüm neler yapmışsınız böyle elinize zekanıza sağlık ve sabrınıza
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Arkadaşlar Merhaba,

Çok geç te olsa ilginize teşekkür etmek istiyorum. Piyasada bulunan webcam, fotoğraf makinası, telelens hatta makro lensler ile ve dürbün ve tripodlar ile çok farklı şeyler yapılabileceğini düşündüm ve örnekler göstermek istedim. Aklınıza gelen, merak ettiğiniz farklı kombinasyonları üşenmeden kurup denemeler yapabilirim, sonuçlarını size iletebilirim. Yada yakın bir yerde iseniz verip denemenizi sağlamak için elimden geleni yaparım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Cüneyt Bey Merhaba,

İstanbul'un göbeği neresi merak ettim. Biraz daha somut ip uçları versen :) İstanbul o kadar büyük ki her yerine göbeği denilebilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Mehmet bey, Pardon İstanbul"un göbeği derken ben güngörende oturuyorum...Ekipmanlarınızla yaptığınız çalışmalar güzel...Gökyüzü fotoğrafları çekmek için teleskop şart değilmiş bunu gösterdiniz,teşekkürler...Ben uzun zamandır fotoğrafçılkla ilgileniyorum daha çok manzara çekiyorum... Şimdi bende neler yapabileceğimi düşünüyorum,en azından takım yıldızlarının geniş açıda fotoğraflarını çekmeyi deneyebilirim...Mesela analog Canon EOS10 ile tripod kullanarak yüksek ISO"lu 400 veya 800 film ile 28-105mm aralığında farklı odaklarda çekimler yapılabilir...Acaba bir dakika civarı poz süresi yeterli olurmu? Fazlası herhalde yıldız izlerinin ortaya çıkmasına neden olur,100-300mm objektifle de denemeyi düşünüyorum ama bunda kesin izler çıkar....hoşçakalın....
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Cüneyt Bey,

İstanbul gökyüzü geceleyin, 80 asa ile 1 dakikaya kadar izin veriyor. 400 asa ile 1 dakikalık pozlama tabir yerinde ise filmi yakıyor. Parlak beyaz noktalar halinde ki yıldız görüntüsü ile oldukça açık bir renge dönüşen gökyüzü siyahlığı (!) arasında bir fark kalmıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

Yukarıda gördüğünüz webcam ile çekilmiş resimlerin çoğu, konus-2110 dürbünden demonte edilen objektif + philips spc-900nc web kamera + tornacıda yaptırdığım birleştirici parçalardan oluşturulan düzenek ile çekildi.

http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1024
gönderen Uğur Çetin
Merhaba Mehmet Bey.
Dürbün ile astrofotoğraf çekmek ile ilgileniyorum.20x60 konus dürbünüm ile Ttec plus 129 webcam kullanarak bir kaç ay fotoğrafı çektim.Fotoğraflar tam istediğim gibi çıkmadı.Daha doğrusu beni tatmin etmedi.
Webcam'in merçek kısmına deodorant kutusu kapağından bir aparat yaptım ve dürbün göz merceğine sıkışarak geçmesini sağladım.Pratik kullanım açısından iyi oldu.Fakat siz dürbün göz merceği ile dürbün merceği ve tüpünü ayarmışsınız.Çekimlerinizi dürbün merceği ve tüpünü kullanarak yapmışsınız.Tabi ki ay ve diğer resimler benim istediğim gibi çok iyi çıkmış.( en azından benim için )
Bende bu yöntemimi kullanmalıyım? bilgi verebilirseniz sevinirim.
İyi günler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Uğur,

Mesajınız bir şekilde gözümden kaçmış.

Webcam merceğini sökmeden, gözünüzle baktığınız yere doğrudan webcam'i tutarak video görüntüsü alabilirsiniz. Önce dürbünden netleme yapınız. Daha hassas netleme webcam'in merceği ile yapılabilir. Webcam'in tutulacağı yer önemlidir. Çoğunlukla, webcam ve dürbün eksenleri çakışacak şekilde ve webcam merceğini dürbün merceğine dayayarak çekim mümkün oluyor. Webcamin sabit kalmasını bantlar ile yapıştırarak sağlamak mümkün. Bazı dürbünlerde webcam'i dürbün merceğinin biraz gerisinde tutmak gerekiyor. Bu durumda bağlantı elemanı gerekebiliyor. Bu yöntem kolay ve pratik bir yöntemdir. Büyütme dürbünün optik yapısı ile sınırlıdır. Renk bozulmalarına açıktır.

Webcam'in merceğini sökerek, Görüntüyü direkt ışık algılayıcısı ( CCD yada CMOS olabilir ) üzerine düşürerek video görüntüsü almak istersek, dürbünün objektif tüpünü okülerinden ayırmak gerekecek. Webcam ile Dürbün tüpü arasında mesafenin ayarlanabileceği bir bağlantı elemanı gerekecektir. Ben bir spoting scope'den söktüğüm netleyiciyi hem netleme hemde bağlantı elemanı olarak kullandım. Tabiki bu yöntemde daha net ve dürbünle görebileceğinizden daha büyütülmüş bir görüntü alırsınız. Renk bozulmaları kısmen daha az olur.

Webcam optik algılayıcısı, kızıl ötesi ışığa duyarlıdır. Bu nedenle, özellikle gündüzün ağaçlara tutulduğunda, ağaçların yaprak rengi daha açık çıkar. Çünkü yapraklar bol bol kızıl ötesi ışık yayarlar. Dürbün, kızıl ötesi ışığın etkisini daha da arttıran bir etki yapar.

Dürbünün optik kalitesine bağlı olarak, bazı renkleri netleme sorunları yaşayabilirsin. Örneğin yeşil renkli bir nesneyi netlediğinde, hemen yanındaki kırmızı nesnenin görüntüsü dağılır. Bu normaldir. Çünkü farklı dalga boyundaki ışığın odaklanma noktası da farklı olur.
gönderen Uğur Çetin
Teşekkür ederim.

Mehmet Bey, verdiğiniz bilgi ve öneriler doğrultusunda yapabileceklerim kafamda canlandı.
Çalışmalarımın sonucu olarak somut ve fiziki veriler elde ettiğimde, sizler ile paylaşmak bana keyif verecek.
gönderen Uğur Çetin
Merhaba
Dürbün ile mercekli webcam kullanarak, fotoğraf çektim.İyi olmadı.Vasat diyebilirim.
Dürbün ile (20x60 ) dürbün tüpünü ve merceksiz webcam kullanmam için netleyiciye ihtiyacım var.
Ayrıca dürbün göz merceğini çıkararak,merceksiz webcam ile çekim yapabilirmiyim.Önerirmisiniz.

Resim
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]