Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir Saban yazdı:...
Sıkıştırma algoritması malesef son derece kayıplı. İşte bu nedenle veri miktarını olabildiğince düşürmek gerek. USB 1 yaklaşık 1Mbit/saniye veri aktarımına imkan veriyor. Şayet saniyede sadece 5 resim çekerseniz hesap edin:

640x480=307200 x 5 resim/saniye= 1535000 x 3 renk =~4 500 000 x renk başına 8 bit =~ 36 M bit !

Bant genişliği sadece 1 Mbit !
10fps veya daha yüksek resim tekrarında durum daha da kötü.

Bildiğim kadarıyla ToUCam 24 bitlik (3 x 8bit) resim bilgilerini 10 bite sığdırıyor...
Gökyüzü fotoğrafçılığında 640x480 gibi küçük değerler ile iş yapıldığına hayret ettim. Mozaik dediğiniz olayla birleştiriyorsunuz demek ki. Bende çok yüksek çözünürlükler ile muhatap olmanız gerektiğini düşünür dururdum. Ama bu kadar küçük çözünürlüğe rağmen USB 1.1'in neden yetmediğini anlayamadım: Küçük bir hesap yaparsak:

Saniyede 12 Mbit=12.582.912 bit ettiğine göre,
Fotoğraf 24 bit = 925.696 byte (640x480) yer kaplar...

Hesap yapmadan önce veri transfer hızını byte çevirelim:
12.582.912/8 = 1.572.864 byte

Tabi bu tek poz için ama en az 30 saniye pozlandırsanız bile sonuçta saniyede veri aktarıldığından her halükarda yeter. Yetmiyorsa da bunun USB 2.0 olanı yok mu!

http://www.pc-cameras.philips.com/manua ... _730_740k/

Evet dediğiniz gibi yukarıdaki sitede USB 1.1 olduğu yazıyor. Ama 100 liraya Creative'in USB 2.0 olanı varmış:

http://us.creative.com/products/product ... ifications

Tabii pozlanma süresini arttırmak için araştırma yapmak lazım...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Salih Bey,

Derin uzay fotoğrafları için webcam kullanmıyorum. Ama uzun poza çevrilirse kullanılabilir tabi. Webcam pixelleri Canon'un pixelleri ile hemen hemen aynı büyüklükte. Sadece alan daha küçük. Uzun poz tadilatı yapılırsa bir DSLR den biraz daha ucuza bir CCD kamera elde edilmiş olur.

Webcam'ın veri bant genişliği 1,5M bit /saniye (USB 1.0 kullanılıyor, 12Mbit/saniye değil). Daha önce söylediğim 1Mbit/san yanlış.
Bu uzun poz için dediğiniz gibi yeterli tabi ama webcamlar gezegenler için de kullanılıyor. Hatta gezegen çekmek için bir Webcam pahalı bir CCD veya DSLR'e göre daha üstün. Bunun sebebi atmosferdeki çalkantılar. Webcam ile kısa zamanda birçok resim çekmek mümkün. Yani gezegenler için webcam kullanıldığında tabi uzun pozlu kullanılmıyor. Derin uzay için webcam alanı ne kadar küçük de kalsa gezegenler için tamamen yeterli (ay ve güneş için yine de küçük tabi). Bu resimler mesela Registax gibi bir yazılımla toplanırsa, yüzlerce resimden yüksek kalitede bir gezegen resmi oluşturmak mümkün! Yani burada iki ayrı konu var:

-Derin uzay (uzun poz tadilatlı)
-Gezegenler (kısa pozlu saniyede 5 veya 10 resim)

Bant genişliği daha yüksek olan webcam yok mu? Var tabi, ama dikkat! Piyasada satılan USB 2.0 webcamların çoğu gerçekte sadece USB2 copatible. Gerçekten de USB 1.1 veya 2 kullananların çoğu da chip özellikleri nedeniyle astronomi için hiç uygun değil. Aslında kullanılabilecek sadece birkaç model var onlar da Sony CCD chipini kullanan bazı Phillips ToUCam ve Quickcam modelleri. Gerisini unutun! Bunlar arasında da bant genişliği USB 1.0 dan büyük olanını bilmiyorum.

Pardon, bunlar 100 Dollar civarına webcam istiyorsanız böyle. USB2 kullanan ve verileri kayıpsız aktaran webcam lar var tabi ve bunlar başarılı olarak da kullanılıyor. Ama hepsi çok daha pahalı. Mesela "Skynx" (eskiden Lumenera) (yaklaşık 1000 EUR) veya "The Imaging Source" nın DMK 21AF ve 21BF modelleri (350 EUR) veya 31AF modeli (galiba 800 EUR) (bunların hepsi Firewire). Şahsen benim için ToUCam'la olan fark bunlar için o kadar çok para harcamayı makul göstermiyor ama herkezin ölçeği farklı tabi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Tahir bey,

Verdiğiniz son derce değerli bilgiler için teşekkürler.
Teleskopların hassasiyetleri ortalama 1 yay saniye civarında, atmosferin verdiği en iyi görüş ise çoğunlukla 2 yay saniye civarında. Çok nadir olarak atmosfer 1 yay saniyeden daha iyi görüş veriyor. Bu durum göz önüne alındığında CCD'nin kendi boyutları ve pixel boyutu önem kazanıyor. Örneğin 40 yay saniye büyüklüğündeki Jüpiterin görüntüsü, iyi atmosfer şartlarında 40X40 pixellik bir CCD alanına denk getirilirse optik ve CCD limitleri örtüşmüş olur. CCD üzerine düşürülen daha büyük görüntüde birden fazla pixele optik olarak ayırt edilebilen ( 1 yay saniye ) tek nokta düşecektir. Bu ise net olmayan, diğer bir deyimle detaylar arası geçişin çok yumuşak olduğu bir görüntü demektir. Yani CCD'nin pixel sayısının çok olması değil, kendisinin boyutlarının büyük olması daha avantajlı diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:...Yani CCD'nin pixel sayısının çok olması değil, kendisinin boyutlarının büyük olması daha avantajlı diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
Çok doğru ! Gerektiğinden fazla pixel (=over sampling) sonuçta sadece gürültüyü arttırır.

Nyquist teoremine göre 1 pixel'e teleskopun teorik çözünürlüğünün yarısı kadar bir açı düşmelidir. Yani teleskopun 1 yay saniye çözünürlüğü varsa, pixel başına 0,5 yay saniye düşüren bir çip idealdir.

Atmosfer genellikle bu teorik limite uzun pozda erişmemize imkan vermiyor ancak küçük çipli bir webcam ile (yani 640x480 bu durumda bir avantaj!) saniyede 5-10 resim çekilirse, iyi "seeing" de bir çok çözünürlük limitinde resim yakalanabilecektir! Hatta atmosfer çalkalansa bile 3-5 dakika içinde yine de en az birkaç düzine iyi resim çıkıyor. İşte bu sebeple webcam gezegenler için ideal ve 5000 Dollarlık bir CCD den daha iyi bir kameradır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Herhalde çoğunuz görmüştür ama konuyla ilgili olduğu için; aşağıdaki resim bir webcam ile neler elde edilebileceğini iyi gösteriyor

[url]http://www.bulutsu.org/ggg/?gun=070824[/url]

Belki fakretmeyen varsa, burada gösterilen Mars veya başka bir gezegen değil, Jüpiterin ayı Ganymed. Görünür çapı 1,7 yay saniye !!!

Kullanılan kameraya baktım, renk başına 8 veya 12bit kullanıyor ve kayıpsız bir sıkıştırma algoritması ile verileri Firewire üzerinden yollayabiliyor. Ama birkaç sene evvel ToUCam ile de buna benzer kalitede resimler görmüştüm.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Merhabalar,

Bir suredir forumu takip edemiyordum, konu ilerlemeye baslamis goruldugu kadariyla.Tahir Bey ve Mehmet Bey bilgilerinizi bizimle paylastiginiz icin cok tesekkurler, sizlerin anlattiklarindan sonra bu konuda ne kadar az bildiğimi fark ettim ve hemen araştırmaya daldım:)

Mehmet Bey,

Verilen linklerden ve kendi araştıdığım sitelerden okuduğum kadarıyla CCD long exposure modifikasyonu çok hassas bir çalışma gerektiriyor.(Özellikle pin'leri kesme ve hassas lehim işlemleri..)Açıkçası kendime güvenemiyorum becerip beceremeyeceğime dair, fakat bir SPC900NC ya da Philips 840 alıp okuldaki kulüp labaratuarımızda (daha becerikli arkadaşların da yardımıyla :) )denemeye kararlıyım. Yapılan modifikasyonun devre şemalarında bir problem yok fakat kamerayı çöpe atmak söz konusu olabilir..Bu çalışmayı sene başında İstanbul'a gittiğim gibi yapmayı planlıyorum, sizinle de burda paylaşırım.

Webcam + durbun ile fotograf denemelerim oldu demişsiniz, acaba elinizde çektiğiniz herhangi bir fotoğraf var mı? Sizin elinizdeki dürbünle bu işi denemeyi planladığımdan soruyorum(Tabi denemelerinizi 20x80 ile mi yaptınız bilemiyorum)

Saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Webcam + Dürbün yada fotoğraf makinası + dürbün ile çekilmiş fotoğraftan çok video dosyaları var. Çok yer tuttukları için ayrı disklere (2005 ve 2006 yılları birer harici IDE disk) kaydetmiş durumdayım. Hafta sonunda ancak 2005 yılı diskine bakabildim. Tekrar buluştuğumuzda beraber bakarız, seçtiklerini DVD'ye kaydederiz. Çekimlerde 20X80 hiç kullanmadım. 10-30X50, 9X63 dürbünleri, 65mm biri mercekli diğeri maksutov spoting scope'lar kullandım. Fotoğraf ve video çekimlerini ise philips 840K webcam, fuji S5000 ve panasonic FZ30 fotoğraf makinalarını kullanarak yaptım.
Akşam 20X80 dürbün ve SPC900 ile afocal cupling yöntemi ile en azından ay çekimi yapmak üzere hazırlandım. Ancak otorduğum binada dış cephe izolasyon işlemleri şu sıralar bizim katta yapıldığından sana örnek çekim yapamadım. İnşallah bu akşam bir engel çıkmaz :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Arif

20X80 Dürbün ile yaptığım çekim örnekleri ancak şimdi verebiliyorum. Dürbün göz merceği çıkarıldı, görüntü direkt CCD üzerine düşürüldü.

Farklı ayarlarda philips 840K ile Ay örnekleri.
Resim6.Eylül.2007 02:54
Resim6.Eylül.2007 02:59
Resim6.Eylül.2007 03:08
Resim6.Eylül.2007 03:13
Resim6.Eylül.2007 03:31
Resim6.Eylül.2007 03:37

Philips 900nc ile örnekler.
Varsayılan ayarları ile Ay ve Venüs.
Resim9.Eylül.2007 05:42
Resim9.Eylül.2007 05:45
Diğer ayarlar ile Ay ve Venüs.
Resim9.Eylül.2007 06:08
Resim9.Eylül.2007 06:10
Resim9.Eylül.2007 06:16
Resim9.Eylül.2007 06:19
Resim9.Eylül.2007 06:23
Resim9.Eylül.2007 06:25
20X50 Dürbün merceği ile bir örnek.
Resim9.Eylül.2007 05:37
20X80 Dürbün merceği ve 32mm gözmerceği arkasında 840K webcam ile ülker. Geniş açı çekimde 20X80 dürbün webcam ile iyisonuç vermedi.
Resim9.Eylül.2007 23:29
Resim9.Eylül.2007 23:37
Resim9.Eylül.2007 23:41
Teleskop ile örnek. Çap 130mm, Odak uzunluğu 130mm. 840K webcam.
Resim29.Mayıs.2007 20:55
Resim29.Mayıs.2007 20:59
Resim29.Mayıs.2007 21:07
8 Mega pixel Fotoğraf makinası ve Raynox DCR-2020 tele lens ile örnekler.
Kutup yıldızı ve etrafındaki yıldızlar.
Resim8.Eylül.2007 22:10 (Resized)
Resim9.Eylül.2007 04:14 (Resized)
Ay. Sabah gün ışığında, otomatik ayarlar ile ve elde çekim.
Resim9.Eylül.2007 06:25 (Resized)
Resim9.Eylül.2007 06:26 (Cropped)
Venüs. Sabah gün ışığında, otomatik ayarlar ile ve elde çekim. Manuel ayarlar ile ışıma engellenebilirdi.
Resim9.Eylül.2007 06:26 (Resized)
Resim9.Eylül.2007 06:26 (Cropped)
Şİmdilik bu kadar. Görüşmek üzere.
En son Mehmet Koyuncu tarafından 10 Eyl 2007, 20:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Işık kirliliği açısından soruyorum; acaba çekimleri İstanbul'un neresinde yaptınız? Saat kaçta yaptığınızı da merak ediyorum.

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Resimlerin aydınlık arkaplanını kasdediyorsanız bunlar bence ışık kirliliğinden ziyade webcam kazancının yüksek olmasından ve biraz da karanlık resim (dark frame) çıkarılmamasından kaynaklanıyor.

Resimleri webcam+dürbün için bayağı başarılı buluyorum. Demek kazanç ve enstante ayarlansa böyle bir optikle ay ve filtre kullanarak güneşi çekmek mümkün ama asıl ilginç olanı parlak yıldızlara da ulaşılabiliyor. Kutup yıldızı hoşuma gitti. Kutup yıldızı etrafındaki çizgiler lensin diyaframından kaynaklanıyor olsa gerek (bu tam yuvarlak değil de ondan). Paylaştığınız için teşekkürler Mehmet Bey.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Bey,

Çekimler Beylikdüzü (tatilya yanı) 14.kat kapalı balkondan yapıldı. Işık kirliliği ve türbülans oldukça yüksek. Çekim tarih ve saatlerini, resimlerin sağ altına düzeltme yaparak yazdım.

Tahir Bey,

Etrafı çizgili kutup yıldızı fotoğrafı:
Diyafram Açıklığı F11 (en dar),
Duyarlılık ISO 400,
Enstantane 60 saniye
Tele Lens çarpanı 2,2
Odak uzaklığı 190mm (2,2 * 89mm), 35 mm eşdeğeri 924mm (2,2 * 420 mm.).

Oldukça dar bir diyafram aralığı olduğu için, diyaframın görüntüsü çizgilere sebep olmuş olabilir. Bu konuda sizinle aynı fikirdeyim. Diğer fotoğrafta diyafram aralığı F3,7 (en geniş) olduğundan mercek etkisi ile çizgiler az. Ancak kenarlarda koma hataları belirgin.

Resimlerde görülen aydınlık arka planın oluşmasında, kazancın etkisi yanısıra, ışık kirliliğinin de etkisi büyük. Işık kirliliğinin çok az olduğu ( saman yolunun rahatlıkla görülebildiği ) köyümde yaptığım çekimlerde o aydınlık olmadı.

Tüm resimler işlenmemiş haliyledir. İlginiz ve yorumlarınız için teşekkürler.
gönderen Burak A. Dogu
3:37 ve 6:08'de çektiklerinizi çok beğendim. Maalesef İstanbul'daki ışık kirliliği korkunç boyutta. Ben de Kadıköy'deki balkonumdan aynı şekilde hissediyorum. Pazartesi sabahki satürn yakınlaşmasını yakalayabildiniz mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Burak merhaba,

Sadece hafta sonunda, sabaha karşı gözlem ve çekim yapabiliyorum. Hafta içinde ara vermek zorundayım. Ramazanın başlaması ile sabaha karşı gözlem ve çekimlere fırsat olacak. O zaman Satürn'e de dikkat edeceğim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Mehmet Abi,

Fotograflar icin cok tesekkurler. Durbun ve web kamerasi ile neler yapilabilecegini cok guzel ozetliyor aslinda.840K ile cekimleriniz cok guzeller! Bunlari gordukten sonra calismalarima bir an once baslamak icin sabirsizlaniyorum acikcasi. Bu hafta Istanbul'dan 20X80 durbunumu ve web kamerasını almayi planliyorum, ilk denemelerimi burda sizlerle paylasicam. Fotografcilik konusunda bilgilerimi arttirmaya devam ediyorum, burda sizden ogrenecegim cok seyler olacak.

Saygilar, Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Arif merhaba,

20X80 dürbünden sökülen merceklerin, birisi 840K ile diğeri 900NC ile monte edilerek bir tripod üzerine kuruldu. 900NC dar açı çekim, 840K ise geniş açı çekim için konfügüre edildi.
Resim
Aynı düzeneğin farklı görünüşü. Netleme için çıkma netleyiciler kullanıldı.
Resim

İstanbul'a geldiğinde alış veriş yapmadan önce görüşelim derim. Düşündüğün konfügürasyonu imkan dahilinde ise beraber deneyelim. Değil ise bendekileri al dene. Böylelikle satın alman daha bilinçle ve kolay olur.
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]