Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Merhabalar,

Yakın bir süredir araştırıyorum fakat internette pek tatmin edici bilgiler bulamadım burada sizlere sormak istedim. Durbun ile gökyüzü fotoğrafları çekmek istiyorum. Biliyorum teleskop ile cekilen goruntuler gibi muhtesem gorkemli goruntuler olmayacak ama bir denemek istiyorum. Durbun icin dusundugum dürbün Konus 20x80 ( http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1024) . Elimde konus'un 10x50'si var ve ışıktan temiz bir gökyüzünde beni etkilemeye yetecek görüntüler yakalayabiliyorum gözlerimle, x80 ile çok daha iyilerini bir kamera yardımıyla yakalayabilirim diye düşünüyorum. Uygun ,kaliteli bir webcam ile veya alabilirsem orta halli bir fotograf makinesi ile bu işe başlamayı planlıyorum. Dürbün ve tripod icin de bir kurgu yapıp basit bir takip mekanizması yaparsam pek problem yaşamam herhalde.

Düşüncelerimi sizlerle paylaşıp sizin fikirleriniz ve önerilerinizi öğrenmek istedim.

Saygılar Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Arif Bey,

İlginç bir fikir.

Genelde dürbün optiği kısa odaklı (f5 gibi) akromatik bir teleskop gibidir. Bence sizin de tahmin ettiğiniz gibi ideal olmayacak. Çünkü bu tür optiklerin odak alanları pek düz değil ve kromatik distorsyon yıldızlar etrafında çirkin mavi haleler oluşturacaktır. Ayrıca prizmaların olumsuz etkisi var. Anlayamadığım bir nokta fotoğraf makinesi veya webcamı nasıl monte edeceksiniz? Bu makineler kendi lenslerini mi kullanacaklar (yani afokal fotoğraf) ? Eğer öyleyse adaptör sorunu dışında iki optiğin uyuşması da gerekiyor, özellikle vignetting veya reflekselr olabilir. Ayrıca webcam ların plastik mercekleri çok kalitesiz, webcam ile iyi sonuç alanlar bu mercekleri söküp webcamı odağa yerleştiriyorlar. Bu da dürbünün gözmerceği kolay sökülemediğinden ve adaptör sorunun nedeniyle pek pratik olmayacak.

Kundak oarak herhalde "barn door mount" türü bir şey düşünüyorsunuz. Bana çok iyi bir fikir gibi geliyor. Bu tür basit takip sistemleri ile 1-3 dakikalık pozlar çekip bunları yazılım ile birleştirerek çok güzel fotoğraf çekenler var. Ayrıca genellikle piyasadaki basit teleskopların sallanan kundaklarından daha sağlam oldukları için fotoğraf için daha iyi. Üstelik ucuza üretilebilir. Tahminen (kalitesine göre) 300mm odak uzaklığına kadar kullanılabilir. Bunun üstünde bir sehpa olursa dürbünü bunun üstüne koyup sabitlemek mümkün olur herhalde.

Fakat belkide aynı şeyi daha basit olarak sadece bir fotoğraf makinesi alarak yapabilirsiniz. Şu aralar bizim burada ikinci elden uygun fiyata birçok eski lens var ancak dijital kameralara uygunluklarını almadan önce inetrnetden araştırmak lazım, bazıları sensörlerin kızıl ötesi hassaslığı nedeniyle iyi sonuç vermiyor. Bir Canon 350d yada Nikon 40d/50d alıp uygun bir lens taksanız (50mm/85-100mm/200-300mm) dürbünden daha kolay ve verimli bir sonuç alırsınız sanıyorum. Bu arada ben olsam bu saatten sonra filimle fotoğraf çekmeye başlamam, özellikle astronomi için arada ışık yılları mesafe var.

Onun dışında 20x80 lik bir dürbün ile karanlık bir yerden fevkalade çok derin uzay cismi görünür.
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Tahir Bey,

Cevabiniz icin tesekkurler.Aslinda sizin dediginiz gibi ideal bir sonuc almayi pek dusunmuyorum, istegim klasik bir yaklasimdan ziyade hem farkli bir yaklasimle neler yapabilecegimi gormek hem de elimdeki maddi imkanlarla bir seyler yapmaya calismak. Ugrastigim islerde genelde en ust seviyeden baslamayi hicbir zaman tercih etmedigimden dolayi bir gun gelip de astrofotogragrafi ile CCD veya SLR ile baslamaktansa hem kendi ugrasilarimla isin teknigi daha basit teniklerle ogrenebilmek hem de farkli bir uygulamasini gormek istedigim.

Bir suredir arastirma yapiyorum ve sizin de belirttikleriniz hakkinda fikirlerimi belirteyim. Fotograf makinesindense webcam'i tercih etmemin sebebi hem kullaniminin daha kolay olmasi hem de daha ucuz olmasi. Neden web-cam sorusuna cok guzel cevaplar buldugum bir site var sizinle paylasmak isterim : http://www.webcam-astrophotography.com/ ... raphy.html
Burdan okuduklarim ve arastirdiklarimla webcam'i baslangic icin deneme karari aldim. Webcam'i durdune monte etme konusunda ise adaptor kullanmayi planlıyorum.Hali hazırda satılan cesitli adaptorler mevcut (ornegin ScopeTronix'in cok guzel adaptorleri var - http://www.scopetronix.com) ve kullanmak istedigim yontem Afokal Kuplaj yöntemi. Uygun adaptorleri netten arastiriyorum ama kendim basit bir tasarim yapip durbun boyutlarina gore bir adaptor de yaptirabilirim.

Kundak olarak düşündüğüm tarz ise sizin de tahmin ettiğiniz gibi "barn door mount". Nette tam aklıma yatan ,mukemmel bir tasarım gordum(elektronik surus ozelligi cok hosuma gitti) ve onu yapma kararı verdim.Ilerde de kullanma imkanım olur hem.

Dijital fotograf makinesi konusunda ise simdilik almayı planlamıyorum, biraz daha basit duzeneklerle macera tarzı birşeyler denemek istiyorum.Bundaki en buyuk etkelerden biri de maliyetinin bir ogrenci icin cok daha uygun olmasi da var tabi:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Arif Bey,

Düşüncelerinizi anlıyorum. Linkini verdiğiniz sayfaya baktım. Aslında CCD chipli bir WebCam DSLR lardan daha hassas. Hele hele bu CCD bir siyah-beyaz chip ile değiştirildiği zaman hassaslık daha da artıyor. Bundan 2 sene evvel bir Phillips ToUCam 740 modelini uzun poz için modifiye ettim. Ancak yaparken epey zorlandım, modifikasyon için bir toplu iğne başı bile kaba geliyor, çok hassaslık isteyen bir iş. Galiba yeni Sp900 modeli daha kolay uzun poza çevrilebiliyor. Bazıları soğutucu da takıyorlar ve böylece küçük bir CCD elde etmiş oluyorlar. Bu arada iyi sonuç almak için "firmware" nin de değişmesi gerekiyor zira kamera çektiği her resimi otomatik olarak keskinleştiriyor (bu nedenle yıldızlar etrafında siyah halkalar oluşuyor). Web de bu konu ile ilgili çok bilgi var.

WebCam ın sizin için (yani dürbün optiği için) bir avantajı chipinin küçük olması. Bu sayede optiğin sorunları daha az veya hiç ortaya çıkmayacak.

En iyi kaynaklardan biri bence QUCIAG grubu

http://tech.groups.yahoo.com/group/QCUI ... =234376646

ve

http://www.megastronomy.150m.com/New-QCUIAG/
Kullanıcı avatarı
gönderen Arif Bayırlı
Merhabalar Tahir Bey,

Verdiğiniz bağlantılar için çok teşekkürler.Bu grup bir çok sorumu cevaplayacak gibi görünüyor. Gruptakilerin çalışmaları arasında kameraların firmware'lerini de modifiye etmek var sanırım.Linux üzerinde çalışan kodlarla kameraya arayüz yazabiliyorlar.Gruba katilim icin bir istek gonderdim, yakın bir zamanda eklerler.

Bunun yanında bir önceki mailde bahsettiğim "barn-door mount" için bağlantı vermeyi unutmuşum; o da şöyle bir şey :

http://www.astronomyboy.com/barndoor/
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Arif Bey merhaba,

Tesadüfen burada bir Phillips SPS900 kamerasının nasıl uzun poza çevrilebileceğini buldum. Bu kamera astrofoğrafçılık için uygun olan nadir modellerden biri (fiyatı 100dollar civarında)

http://www.home.zonnet.nl/m.m.j.meijer/ ... c900nc.htm
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Arkadaşlar, elektronik aksamların modifiyesi konusunda takıldığınız nokta olursa yardımcı olmak isterim. Beni aşan bir şey olursa meslektaşlarıma sorarım.

Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tahir Bey Merhaba,

Henüz yeni aldığım SPC 900 NC marka webcam'e, tecrübeli bir elektronikçi arkadaşım ile, bu tadilatı yapmayı planlıyorum. Verdiğiniz linki arıyordum. Bu nedenle size teşekkür ederim.

Arif Merhaba,

Bildiğim kadarı ile elektronik ile ilgilisin. PCVC 840K webcam'im de çalışır durumda. SPC 900NC yada PCVC 840K webcam'lerden birine yapılacak tadilata katılmayı düşünürmüsün? İsterseniz bu tadilatı önce 840K'da yapmayı deneyebiliriz. Tamamen bozsak bile hiç umurumda değil. Aslında webcam'e benzer hali kalmadı, defalarca bozuldu ama arkadaşım sağ olsun, hep tamir etti.

Bu webcam'ler için 12mm çaplı, 0,5mm hatveli bir adaptörü tornacıya yaptırdım. Ancak başarılı olamadık. Yaptığımız adaptör teflon bandı ile takviye edince zar zor kullanılabiliyor. İyi ve hassas olan bu gibi işleri seven bir tornacı bulduğumda inşallah adaptör sorununu tam olarak çözeceğim. 840K ve adaptör ile çekilmiş ay, jüpiter ve satürn videoları ve resimleri var. Dosya boyutları çok büyük olduğundan elektronik ortamda iletmem mümkün değil.

Dürbün arkası çekimlere gelince, webcam ve fotoğraf makinası ile farklı çekim denemelerim var.
1. Dürbün ön merceği + Dürbün Göz merceği + Webcam Merceği + Webcam CCD
Bu düzenek yerine, ben de zaten var olan, yüksek zumlu kamera ve tele converter kullanmak bana daha pratik geldi.
2. Dürbün objektifi + Webcam CCD
Dürbün merceklerinin kalitesi yetersiz geldi. Renk bozulmaları beni ayna kullanmak zorunda bıraktı.
3. 65 mm. İç bükey ayna + Dış bükey ayna + Webcam CCD
Çok uzun odak mesafesi nedeniyle yetersiz ışık, kötü kontrast ve çok dar açılı bir görüş alanı.
4. 130 mm. içbükey ayna + Dış bükey ayna + webcam CCD
1/5 saniye pozlama süresi yetersiz. Renk bozulması problemi yok. Kontrast kaybı önemsenmeyebilir. Keşke daha büyük bir CCD, daha uzun pozlama süresi olsa ve aynanın odak uzaklığı 2000 mm. değilde 800 mm. olsaydı dedirtiyor.
5. 130 mm. içbükey ayna + Dış bükey ayna + 8 diopter makro lens + DSLR like fotoğraf makinası
Bu düzenekte iki adet 90 derece diagonal kullanarak fotoğraf makinası teleskobun optik tüpü üzerine monte edildi. Teleskop oküleri yerine makro lens ve fotoğraf makinasının objektifleri kullanıldı. Resim ve videolardan bu optiğin 40 mm. okülere karşılık gelen bir görüş verdiği anlaşılıyor. Denge daha kolay sağlandı. Takip sırasında titreşim yada kesik kesik hareket yok. Makro lens nedeniyle netleme aralığı çok daraldı. Netleme aralığını genişletmek için diyaframı kısmak ( F 11 ) gerekti. Diyaframı kısınca ikinci ayna siyah bir daire oluşturuyor. Fotoğraf makinasının zum değerleri ile oynayarak bu problem kısmen giderilebiliyor. Arada ki çok optik cihaz nedeniyle oluşan ışık kaybı enstantane süresi ile giderilmeye çalışılıyor. Buna rağmen 40 mm. oküler kullanıldığında, gözün gördüğü tüm detayların fotoğrafa yansıdığını gördüm. Video için bu başarı ne yazık ki elde edilemedi.

Fotoğraf makinasını ( kamera takılacak ucu 52mm çap ve 0,75mm hatve, dürbüne takılacak ucu 6 metrik vida ile sabitlenebilen ) dürbüne bağlayacak adaptör yaptırdım. Webcam dürbüne, kameraya nazaran daha rahat monte edilebiliyor. Kamera / Fotoğraf makinasının ağırlığı dürbünün oküler düzeneğini çok yüklüyor. Gök cisimlerinin çekiminde takip sistemi kaçınılmaz hale gelince motorlu teleskop aldım. Kısacası bu işin sonu yok :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Mehmet Bey merhaba,

Gerçekten de tadilat için tecrübeli bir elektronikçi bulmakta fayda var. Ben beceriksiz olduğum için bir webcamı tadilat sırasında bozdum! Tadilat için daha önce dediğim gibi toplu iğne başı bile kaba kalıyor. İkinci tadilatımı iyi bir büyüteç, baskılı devreyi tutacak kıskaçlar, 7,5W lık çok ince bir havye, zil teli ve çok ince lehim kullanarak yaptım.

Ben sizin yerinizde olsam SPC 900 ü modifiye ederdim. SPC 900 iki baskılı devreden oluğuyor. Fotoğraflardan göründüğü kadar burada tadilat
baskılı devreler arasındaki konektörde yapılabiliyor. 840K/740K modellerinde SMD tekniği ile oturtulmuş bir IC nin bir bacağının kesilmesi lazım (ilk deneyimimde koptu!). Ayrıca son derece zor 2 lehim var.

Bu nedenle ben olsam 840K yı gezegenler için kullanır SPC 900ü modifiye ederim. 840K nın bir avantajı sürücüsünün 288x? modunda 640x480 lik alanın ortasından bir kısmı küçültmeden kesip çıkarabilmesi. Bu mod artık SPC 900 de yok. Avantajı, gezegenlerin tamamı bu küçük alana sığıyor. Alan küçük olunca USB1 bağlantısı kullanıldığından çok sınırlı olan bant genişliği nedeniyle veriler daha az komprime ediliyor. Böylece gezegen çekimlerinizin kalitesini arttırabilirsiniz!

Webcam adaptörü olarak eski bir filim kutucuğundan yararlanabilirsiniz. 1,25" lik odaklayıcıya çok güzel sığıyor. Daha profesyonel madeni bir adaptör Almanya'da Teleskop-Service den alnabilir (galiba 29 EUR)

Başarılar dilerim!
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Tahir Bey,

840K'yı tadilat için daha önce elektronikçi arkadaşım ile incelemiştik. Çok zor bir iş olacağını, webcam'i bozabileceğimizi söyledi. 900NC'yi henüz açıp birlikte incelemedik. Önerileri ve tavsiyeleriniz için teşekkürler. 840K zaten açık durumda, 900NC'yi de açıp inceledikten sonra, tavsiyenizi de göz önüne alarak, hangisini tadil edeceğimize karar vereceğiz.

640X480 içinden bir bölümün alınması işlemini daha önce bir yerde okumuştum. Ama hala tam olarak anlamış değilim. Bu konuyu daha ayrıntılı inceleyip anlamaya çalışacağım.

Adaptör konusuna gelince, Bir ucu 1,25 inch olan, diğer ucu C mount olan hazır adaptörüm var. Bir ucu 12mm çap ve 0.5mm hatve olup diğer ucu C mount olan adaptörü tornacı arkadaşım ile yapmaya çalıştık ancak webcam ucu istediğimiz gibi olmadı. Yine de kullanıyorum. Daha iyisini de yaptıracağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,

SPC 900 için isterseniz biraz yukarıda gönderdiğim linke bakın. Orada iç yapısının gösteren resimleri var. Tadilat konektör uçlarında yapılıyor. Bu IC ayaklarını kesmek vs. den çok daha kolay olsa gerek.

Webcam'ların bildiğiniz gibi birkaç çözünürlüğü var. 640x480 öz çözünürlük. 320x240 resmi küçülterek veriyor. 740K/840K sürücüsünde buna benzer düşük bir çözünürlük daha var ama bu bütün resmi küçültmüyor, 640x480 lik alanın ortasından küçültmeden bir dikdörtgen kesip çıkarıyor ve sade bunu bilgisayara yolluyor. Bu gezegenler için çok kullanışlı, çünkü hem resim detayları azalmıyor hem de bant genişliği düşürülmüş oluyor.

Buna karşın SPC 900 ın da bir avantajı var: YUV2 diye daha az kayıplı bir kompresyon algoritması var.

Tadilatda başarılar va yapacak arkadaşa sabır dilerim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
SPC900'un CCD'mi yoksa CMOS algılayıcıya mı sahip. Gerçi fan kullandıklarını görüyorum. Herhalde ısındığından CCD olsa gerek.

Çözünürlük modlarından bahsediyorsunuz; acaba bunların küçük çözünürlükteki çekimleri gerçek değerleri mi? Yani yüksek çözünürlüğe ulaşmak için interpolition kullanmış olmasınlar!
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Tahir Bey,

Yanlış anlamadıysam, 640X480 CCD'nin normal çözünürlüğüdür. 320X200'lük video görüntüsünü, 2 kat küçülterek elde ediyor. Muhtemelen bir birine komşu pixellerden ya birisini ( Tek yada çift gibi ) yada ortalama değerini seçerek yeni pixel oluşturuyor. Artık nasıl bir algoritma uyguladıysalar. Ancak 160X100 yada yakın çözünürlüğü elde etmek için 4 kat küçültme yerine ortada ki ve yarı boyutlarda ki dörtgeni alıp 2 kat küçültüyor. Ya da Ortadan 1/4 boyutlarındaki dörtgeni direkt bilgisayara gönderiyor olabilirler. Nasıl bir algoritma ile küçültme ve veri sıkıştırması yaptıklarını bilmek zor. Deneyerek anlamaya çalışacağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,

Evet dediğiniz gibi. Nasıl küçülttüklerini ben de bilmiyorum. Saydığınız bütün modlar resmi küçültüyor.

Küçültmeyen tek mod bahsetmediğiniz 352x288. Burada Windows XP işletim sisteminde ortadan bu büyüklükte bir kare küçültülmeden kesilip çıkarılıyor. Belki de bu bir "programlama hatasıydı" çünkü yeni SPC 900 de Phillips bu çözünürlükte de tüm resmi küçültüyor.

Bence küçülten bütün çözünürlükler bir işe yaramıyor. Gezegenlerde yüksek çözünürlük lazım.

Sıkıştırma algoritması malesef son derece kayıplı. İşte bu nedenle veri miktarını olabildiğince düşürmek gerek. USB 1 yaklaşık 1Mbit/saniye veri aktarımına imkan veriyor. Şayet saniyede sadece 5 resim çekerseniz hesap edin:

640x480=307200 x 5 resim/saniye= 1535000 x 3 renk =~4 500 000 x renk başına 8 bit =~ 36 M bit !

Bant genişliği sadece 1 Mbit !
10fps veya daha yüksek resim tekrarında durum daha da kötü.

Bildiğim kadarıyla ToUCam 24 bitlik (3 x 8bit) resim bilgilerini 10 bite sığdırıyor. Burada YUV algoritması kullanılıyor. O da kabaca şöyle çalışıyor: Luminans (yani monokrom parlaklık) nispeten az kayıpla yollanıyor. Renk bilgileri iki kanalda Mavi-yeşil ve yeşil-kırmızı (ama yanılıyor da olabilirim) hesaplanıp son derece kaba olarak transfer ediliyor. Göz renk hatalarına karşı daha duyarsız, dolayısıyla renk duyarlığının kötü olması göze alınıyor. Bilgisayarda bu veriler tekrar 640x480 lik (veya başka) bir resim haline getiriliyor ama bu arada birçok detay kaybolmuş oluyor.

Algoritma bildiğim kadarıyla kayıp miktarını veri/bant genişliğine göre otomatik ayarlıyor.

740k/840k da malesef ayrıca luminans kanalı otomatik keskinleştiriliyor. SPC 900 de sürücü kontrolunda bunu azaltmak ve tamamen durdurmak mümkün (hep öyle yapıyorum). 740K/840K da ise Martin Burri nin sunduğu programla firmware i değiştirip bu keskinleştirmeyi kaldırmak mümkün. Sayfası

http://www.burri-web.org/bm98/

Lütfen WcRmac programına bakın. Ama dikkat, bununla kamerayı bozmak da mümkünmüş. Benim bir sorunum olmadı. Uzun ve kısa pozlar için özellikle bu hi-pass (keskinleştirme) işlemini durdurmak gerek.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]