Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sevgili Sedat,
Gerçekten de çok kullanışlı ve mutlaka gerekli bir alet bu. Odaklama hem kısa zamanda, hem de kusursuz oluyor.

Yanlış hatırlamıyorsam bu konu daha önce konuşulmuştu.
Bunun üzerine sevgili Tayfun' a rica etmiştim ve bana 8 " teleskop için siyah pleksiden bir maske yapmıştı.
Ben de o maskenin ölçülerinden faydalanarak fotoğraf makinası objektifimin boyutlarına indirdim ve lazer de kestirdim.
Mutlu bir şekilde kullanıyorum. :)

Bu konunun tekrar açılması çok iyi oldu, geçmiş konular çok geride kaldığı için zamanla unutuluyor. Sevgili Cüneyt' in bu konuyu gözden kaçırmış olması buna en iyi örnek. :)

Teşekkürler...
Üstad çok büyük kolaylık gerçekten. Herkes kullanmalı. Ben neredeyse 4 senedir kullanıyorum. İlk yaptığım maske C9.25 maskesiydi. Artık Güven kullanacak onu :)

Reklamcının peşinde 2 gün dolanmıştım bunu kessin diye... sonra asetata yapıştırdım ve kanal olması gereken yerleri maket bıçağı ile kaldırıp ayıkladım... ortasını ve etrafını kesip, teleskoptan kaldırmak için bıraktığım kulaklarla birlikte maske ortaya çıktığında zevkten dört köşe olmuştum :)
Merhabalar,herkes memnun olduğuna göre teleskobum için bende bir tane bahtinov maskesi yapmayı yada bir şekilde edinmeyi düşünüyorum...

Teleskop bildiğiniz gibi 8'' çapında 800mm odak uzunluğunda ve f/4 olan bir newton.Buna uygun ölçülerde bir çıktı alıp bir reklamcı dükkanının yolunu tutmayı düşünüyorum.Bu ölçülere uygun bir çıktı nerden alabilirim?

Selamlar,
Cüneyt
Sedat abi'nin daha evvel paylaşmış olduğu bu linkte SVG formatında (vektör grafik) çizim hazırlıyor. Reklamcılar için en uygunu bu format olur diye düşünüyorum. http://astrojargon.net/MaskGenerator.aspx
Merhaba Güven o linkten değerleri girip sonucu kaydettim ama bir türlü çizimi görüntüleyemedim.Belki benim bilgisyardan kaynaklanıyor bilemiyorum.Neyse biraz uğraşayım bakalım...
Çizimi görüntüleyebilemk için Adobe Ilustrator, Corel Draw gibi bir vektör çizim programı kullanman gerekli. Tam bu iletiyi yazarken bir yandan da irfan view ile açmayı denedim ve o da açtı.
Merhaba Güven irfan view ile ben açamadım,belki çıktılarımız farklıdır.Şöyle yapalım benim için bir çıktı alıp dtcuneyt@mynet.com adresine yollayabilirmisin? Bende o dosyayı reklamcıya götüreyim...
Merhaba Cüneyt. Yaparım elbet yapmasına da bence senin sorununu çözelim de önce bir çıktıyı gözünle gör derim. http://www.adobe.com/svg/viewer/install/ adresinden SVG viewer'i indirip kurarsan büyük ihtimal irfan view dosyayı açacaktır. Ben yine de verdiğin ölçülere göre dosyayı hazırlatıp mail adresine göndereceğim.
Evet Güven'in teleskobuma uygun verdiği çıktı ile reklamcıya sert plastikten laser kesimi ile bir bahtinov maskesi yaptırdım.Maske gayet güzel iş görüyor,bu sayede netlemeyi hem daha hızlı hemde daha güvenli yapabiliyorum...
Teşekkürler,
Cüneyt
Teşekkürler,paketten iki tane maske çıktı.Kesimde ızgaralardan birinde kırılma olmuş o nedenle bir tane daha yapmışlar.Kırılan yer çok küçük onu japonla yapıştırınca elimde iki tane maske olmuş oldu... :D
Selamlar,
Cüneyt
Peki netlememizi güzelce yaptıktan sonra fotoğraf çekerken Bahtinov Maskesini çıkarmayı unutursanız neler olur hiç merak ettiniz mi? İşte bu oluyor... :lol:

Resim
Aslında daha dikkatli bakarsan biraz hatalı olduğunu göreceksin Başakcım, Sedat abi görse fırçalardı çekirgesini lenn sen böyle mi yapıyorsun netlemeyi?, Ben sana böyle mi öğrettim? diye :lol:
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]