Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Sevgili dostlar,

Aşağıdaki görüntünün ne olduğu hakkında fikri olan var mı acaba ?

Cevaplarınız geldikten sonra konunun başlığını değiştireceğim:)

Sevgiler

Sedat

Resim
En son Sedat Bilgebay tarafından 27 May 2010, 17:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Bravo :)

Bu konu forumda tartışıldı mı acaba ?

Benim gerçekten çok işime yarıyor Bahtinov maskesi...ne kadar teleskop ve objectifim varsa hepsi için bir tane yaptım...yapımı son derece basit, ilgilenenlere anlatabilirim.

Stiletto focuser diye bir başka odaklama aparatım var ama onu kullanmayı pek pratik bulmuyorum açıkçası.

Önce Bantinovla odaklıyorum sonra kullandığım Images Plus ile ince ayar yapıyorum... görüş(seeing) iyi olmadığı zamanlarda program çok değişken sonuçlar veriyor... o zaman da sadece Bahtinov ile hassas bir ayar yapıp devam ediyorum fotoğraf çekmeye..

Selamlar

Sedat
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Tebrikler Özkan sorunun cevabını hemen bulmuşsun,ben bu maskenin varlığını ilk defa duyuyorum.Sanırım forumdada geçmedi...

Bilgi için teşekkürler Sedat bey iyi bir netleme yapmak gerçekten çok önemli.Daha önce telelensim için bir hartman maskesi yapmıştm ama yeterince hassas gelmedi bana bıraktım...
Objektif ve teleskop için bunun hassasiyeti nasıl? Hartman maskesinden daha iyi sonuç veriyormu?

Hazır fotoğraf çeken birini bulmuşken sorayım,nem ile mücadeleyi siz nasıl yapıyorsunuz? Ekonomik bir çözümünüz varmı?
Benim şu an kullandığım yöntem plastikten bir huni yaparak objektifin önüne koymak şeklinde oldu şimdilik işe yarıyor ama yakında bu bölgede nem dahada artacak ve bu yol yetersiz gelmeye başlayabilir...

Daha önce Uğur bey elektrikli battaniye rezistansı kullanıp bunu kumaş bir kuşağın içinde objektifin etrafına sararak nemden kurtulduğunu belirtmişti.Gerçi bende ucuzundan bir elektrikli bataniye ( 16 TL ) alıp rezistans kablosunu söktüm ama zamansızlıktan oturup lens için henüz bir kuşak yapmadım...

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Sevgili Cüneyt,

Konunun işe yarayacağına sevindim... benim de maksadım bu idi zaten... en zor konulardan biri odaklama..parlak bir yıldız bulunursa kamera lensi ile bu maske sayesinde vizörden bile odaklama yapılıyor... teleskopta ise elbette daha fazla ışık toplandığında gayet kolay oluyor..büyüteç kullanmak da işe yarayabiliyor... ama Lieview özelliği olan makinalarda bir de zoom yapılınca inanılmaz kolay oluyor.... gözünüzün bozukluğu falan da etkilemiyor... sonuçta yapmanız gereken şey çarpı şeklinde görülen huzmelerin ortasına üçüncü huzmeyi tam ortalamak... buna ilişkin bir gif buldum http://www.njnoordhoek.com/wordpress/wp ... .gif[/img]

Konu ile ilgili biraz daha bilgi bir sonraki mesajla geliyor

Sedat
En son Sedat Bilgebay tarafından 27 May 2010, 14:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Eminim bunu yeni öğrenenler bayılacakar.

http://www.njnoordhoek.com/?p=339 adresinde çeşitli odaklama yöntemleri ve teleskoptaki görüntüleri anlatılıyor.

İngilizce bilenler konu ile ilgili tartışmaları aşağıdaki linklerde görebilirler:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... ll/fpart/1
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... art/1/vc/1

Maskeyi yapmak da hiç zor değil... önce bilgisayarda yapıp bir reklamcıya kestirdim ve asetat üzerine yapıştırdım.... Sonra Laser printer da direk kendim basmaya başladım.... bu bilgiyi yurtdışında kimseye vermedim :) memlekette kalsın bazı bilgiler...

Bu kolaylıklar sayesinde sahip olduğunuz her türlü objectif ve teleskop için bir tane yapabilirsiniz. Her objektife göre farklı bir tane yapmak gerekiyor... hatta en doğrusunu bulmak için 3-4 farklı maske yapmak gerekebiliyor... ama bir kere yapınca gayet güzel odaklama yapabiliyorsunuz.

E peki nasıl çizeceğiz bu mereti diyebilirsiniz.... sağolsunlar bunun için bir web sitesi yapmışlar....burada bir program var ... deneme yanılma yoluyla çok güzel sonuçlar elde edeceğinize eminim... adresi az sonra vereceğim :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Veeeeeee
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
evet şimdi geliyor :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Bu arada buğu konusunu unutmuşum...C925 için bir parasoley/dewshield yaptım.... aşağı yukarı 40 cm uzunlukta... çok yararı oldu... refraktörlerin zaten kendi koruyucuları var... bir de marmariste nadiren buğulanma oluyor... en azından şimdiye kadar ki tecrübem böyle... lensler için de hiç ihtiyaç olmadı şimdilik... ama eskiden tarabya/istanbulda ciddi sorun oluyordu...benim çözümüm saç kurutma makinası idi :) yarım saatte bir objektife fön çekince mesele kalmıyordu hiç :)

bu arada evde bir köşede zayıflamak için kullanılmak üzere alınmış bir ısı/terletme kemeri buldum... SCT için gerekirse onu kullanırım diye düşünüyorum... açıkçası bu tip şeyleri pek kullanmak taraftarı değilim... malzeme bir taraftan aşırı soğuk görürken diğer taraftan sıcaklık takviyesi yapmak malzeme yorgunluğuna neden olur gibime geliyor.

Fön makinası ile çok nazik bir şekilde, en düşük sıcaklıkta koskoca objektifi kısa sürede temizleyebiliyordum.

Selamlar

Sedat
Kavga gürültü arasında bu önemli konu kaynamasın... arada bir bunu yukarı atacağım, taki Onur kızana kadar :)

Sedat
Yoo niye kızayım.. Benim de gördüğüm ama ilgilenmediğim bir maskeydi bu, cloudynights'da çok popüler olduğunu görmüştüm.. Odağa bir şekilde varıyorum diye bakmamıştım ama çok etkiliyse ilgilenebilirim ben de..

Yine de arada hatırlatmak için yukarı atmaktansa, konuya ilgi çok olursa sabit başlık haline getirebiliriz böylece hep tepede durur.

Bu arada aramayı kolaylaştırsın diye başlıktaki harfleri bitişik yapıyorum.. Arama yaparken bahtinov yazan biri başlığı bulabilsin diye..
Sevgili Onur,

Başlık düzenlemesi için çok teşekkür ederim. Ben de arkadaşların ilgisini çeksin diye şimdilik öyle yapmıştım...hatta ilk başlık "Bu Nedir?" idi ama Özkan hemen bilince ben de açıklamalara başladım :)

Mikrometrik hassasiyette olmayabiliyor ama diğer yöntemlerden, hele gözle kestirmekten daha başarılı... öğrendiğime göre beynimiz %3 e kadar odak hatalarını telafi etme eğilimindeymiş... dolayısıyla göze güvenip odaklamak pek doğru olmuyor.. hele bir de gözlük vs gibi konular işin içine girerse resimler iyice hatalı olabiliyor... odak iyi olmayınca sadece yıldızlar şişmiyor, çektiğiniz nesnelerin detayları da buharlaşıyor...bu maske oldukça pratik bir yardımcı...

:) Bir de Onur kızmazsa derken bir başka Onur'u kastetmiştim...tatsız bir başlığın son mesajlarından birinde isyan etmişti de... ona gönderme yapmıştım :)

Sevgiler

Sedat
Cloudy Nights da benim transparana lazer yazıcı ile basarak imal ettiğim maskelerle ilgilenler oldu. Onlar için topluca bir fotoğraf çekmiştim, onu sizlerle de paylaşmak istedim. Sol baştaki C9.25 filtresi bu hafta Güven'e gidecek.

Resim

Resim
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]