Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Harun Bey,

Gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz bilgi için teşekkürler.
Plossl ( göz merceği / oküler ) yerine makro filtre ( lens / mercek ) kullanıyorum. Aşağıdaki makro filtreler ile deneme yaptım.
1. +4 Canon 250D, odak uzaklığı 250mm.
Fotoğraf makinasının zum ayarları ile oynanarak, 40mm. ve 25mm. göz merceği ile görülebilen görüntünün resmi çekilebildi. Göz ile gözlem için uygun değil.
2. +8 Raynox DCR-250, odak uzaklığı 125mm.
Fotoğraf makinasının zum ayarları ile oynanarak, 10mm. ve 17mm. göz merceği ile görülebilen görüntünün resmi çekilebildi. Fotoğraf makinasını çıkarıp gözle baktığımda ise karanlık gök cisimlerini izlemeye çok uygun bir geniş açı, bol ışık toplama kabiliyeti ve neredeyse 10 cm. mesafeden bakma rahatlığı elde edildi. Canon 250D ile birlikte daha hoş görüntü ve resim elde edildi.
3. +25 Raynox MSN-202, odak uzaklığı 40mm.
40mm. göz merceği gibi sonuç verdi. Gözle görünen görüntü aynen resme taşınabiliyor. Aynanın topladığı ışığın tamamı fotoğrafa etki edebiliyor. Ancak koma etkisi rahatsız edici boyutlarda olabiliyor.

Piyasadaki göz merceklerinin aynadan gelen görüntüyü düzeltme özelliği var mı? Bir de makro lensler ile yapılan çekimlerde netleme aralığının çok az olduğu dikkatimi çekti. Netleme aralığını arttırmak için çok dar diyafram ayarında çekim yapmak zorunda kalıyorum.

Meade teleskop üzerinde yapılan ek aparatların olduğu fotoğraf bana oldukça faydalı oldu. Fotoğraftaki ray yapısı oldukça basit. Hassas kontrol için, küçük boyutlarda kontrol elemanları eklemeye oldukça yatkın. Fotoğrafta, 80mm. konus refraktor teleskobun oraya monte edilme sebebini anlamış değilim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
mehmet bey ve diğer arkadaşlar iyi akşamlar

her bir mercek görüntüde 180c lik bir dönme sağlar plossl'lerde bu merceklerden 1-2-3-4 adet mevcuttur bazıları iç içe geçme mercek'lerden oluşur

Resim

Resim
üst resim açılmaz ise
http://www.telescope-optics.net/images/ep.PNG

konus 7112 80 mm spoting tarzı teleskop'un amacı odaklama dürbün'ü olarak kullanmışlar

diğer detaylar için bir araya gelince istişare yaparız

iyi akşamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
mehmet bey bir müşterim vardı
hayri mutluay benden konus 1798-veya 1796 tam hatırlayamıyorum almış idi üzerine odaklama dürbün yerine konus 7112 80mm monte etti

Resim

iyi akşamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Harun ağabey sonradan görünmeyen şekli düzenlemiş ama bende bu konuyu o sırada araştırmış ve aşağıdaki resmi bulmuştum. Paylaşmak ve boşa araştırmamak adına tekrar yapmış gibi olacağım ama bu daha kapsamlı. Örneğin önceki şekilde gösterilmeyen Panoptic ile Erfle'nin 5 ve 6 elemanlı olanları varmış.

Resim

Dip Not: Aşağıda arama motorlarında çıkması için ilgili kelimeleri yazdım. Malumunuz resim içinde sözcük aramaya henüz geçilmedi. Ama şu yazdıklarımız bile forum samanı içinde iğne olmaya aday. Belki dergimizin bir sayısında teleskop yapıları incelenebilir, ne dersiniz?

Anahtar Sözcükler: Plössl, Orthoscopic, Panoptic, Nagler, Kellner, Ramsden, 5&6-element Erfle
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Harun Bey merhaba,

Konus 7112'yi hedef bulucu dürbün yerine kullanmak düşüncesi bende de var. Keşke, 1796'yı alırken 7112'yide alsaydım diye düşünmüştüm. Bahsettiğin arkadaş Eren Mutluay olmasın? Arkadaşın konus 1798 için yorumlarını okudum. 1798 / 1796'yı alıp kullanmış kadar bilgilendim. Akabinde sizden 1796'yı aldım. Arkadaşa forumda tekrar rastlamak isterdim. Kullanım ve teleskobun kişisel tadilatında paylaşacağımız çok şeyler var.

1793 OTA için beklemedeyim.

0,9 inch göz merceklerinden birisini tamamen söküp iç yapısını gördüm. Hazır ticari göz merceği yerine makro lens yada fotoğraf makinası objektifi kullanarak kendimce deneyler yapıyor ve teleskop optiğini daha iyi anlıyorum. Aslında bu da benim eğlencem :) Çizimin olduğu adresten, o sitede daha neler var diye baktım. Beni ilgilendiren bir çok şey daha çıkacak gibi görünüyor :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Bey, Anahtar sözcükler için sağol.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
tekrar merhaba mehmet bey salih bey ve diğer arkadaşlar

mehmet bey eğer 7112 isterseniz sizin için bir tane bulmaya çalışırım
o arkadaş belki akrabasıdır hayri mutluay çok bilgili bir bey mekaniktende epey anlıyor
salih bey ilgine ayrıca teşekkür ederim

selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Harun Bey,

Almak isterim. Ama size çok sıkıntı yaratmayacak ise. Şu an için 20X80 dürbünü, objektifini söküp oküler ve çıkma bir netleyici eklemek suretiyle, 7112'nin yerine kullanıyorum. Umarım fiyatı ve ödeme şekli uygun olur.
gönderen Omer Ishakoglu
Merhaba Mehmet Bey,

Astronomiyle degil de fotografla ilgilenen bir uyeyim. Fotograftakin renklerinizin daha belirgin cikmasi icin sanirim OEVin biraz daha dusuk olmasi lazim. Goz karari olarak -0.8 OEV'i denerdim ben sizin yerinizde olsaydım. Bunu yaparken diyafram oncelikli olarak oldukca kisik enstanteneyi ayarlayarak cekmeniz daha iyi sonuc verecektir. Tabi lens sayisinin artisi ve kullanilan converterlar netligi yakalamanizda cetin bir engel olacaktir.

İyi gunler
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Omer Ishakoglu yazdı:...
Astronomiyle degil de fotografla ilgilenen bir uyeyim. Fotograftakin renklerinizin daha belirgin cikmasi icin sanirim OEVin biraz daha dusuk olmasi lazim. Goz karari olarak -0.8 OEV'i denerdim ben sizin yerinizde olsaydım. Bunu yaparken diyafram oncelikli olarak oldukca kisik enstanteneyi ayarlayarak cekmeniz daha iyi sonuc verecektir. Tabi lens sayisinin artisi ve kullanilan converterlar netligi yakalamanizda cetin bir engel olacaktir.
...
Merhaba Ömer Bey,

Az ışıklı ortama rağmen en kısık diyafram açıklığını seçiyorum. EV ayarına gelince hiç dikkat etmedim. Beyaz dengesi ayarı yapmadım, otomatik değerlerini kullandım. Düşük ışıklı ortamda fotoğraf makinası otomatik ayarlarını tam sağlıklı yapamıyor. Ancak ben de pek tecrübeli bir fotoğraf makinası kullanıcısı değilim.

Fotoğraf makinam DSLR Like bir makina. Objektifi sabit. Teleskop ile çekimlerde kullanabilmek için ara optik yapılara ihtiyaç duyuluyor. En iyi fotoğrafı çekmek değilde optik yapıların işleyişini anlamak adına bu tür düzenekleri ve çekimleri yapıyorum.

Gösterdiğiniz ilgi ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler :)
gönderen Omer Ishakoglu
Beyler artık bir sürü objektifi ardı ardına koyup converterlarla bağlamaya hepsine teker teker ayar vermeye son. KONUS adlı bir firma Minolta, Olympus, Nikon ve Canon makinalara uyumlu teleskopla makina arasında adaptör işlevi görecek bir halka üretti ve türkiye'de yalçınlar bunu satıyor.

Model ismi: KONUS 1585 T2 Ring

Hadi sağlıcakla kalın. İyi çalışmalar.
Ömer İshakoğlu
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Haklısınız. DSLR için T2 adaptöründen başka işe yarayan bir şey yok bence. Afokal çekince iyi bir fotoğraf elde etmek için hayat boyu uğraşmak gerekiyor :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Ozan Kanbertay yazdı:... İnşallah Canon A-1'ime uygun bir adaptör bulurum...
Geçen yıl http://www.makroptik.com/13.html adresinden canon EOS niyetiyle, sizin ihtiyaç duyduğunuz canon FD için T2 adaptörü almıştım. FD adaptörü iade ettim ve hatırladığım kadarı ile daha bir kaç adet vardı.

Ayrıca: http://urun.gittigidiyor.com/CANON-quot ... dZZ5387560
gönderen Omer Ishakoglu
Beyler ilgilendiginiz için teşekkür ederim ama Ozan Bey benim Canon AE-1 piyasadaki Canon standart Canon aksesuarların uyabildiği bir makine değil. Hakkında bilgi sahibi olan Mehmet Bey, günümüzdeki FD lenslerin hepsi her makineye uymuyor çünkü onların da yenisi eskisi var artık. AE-1 çok eski bir model ve şuan ki üretilen FDlerin onun için olduğunu hiç sanmıyorum. İlginize tekrar teşekkür ederim.

Bu da sanırım sizi bir an için gülümsetebilir Mehmet Bey: :)
http://www.rit.edu/~andpph/text-eos-to-fd-adapter.html
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]