Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...resimdeki bulutsu göbeğindeki 4 yıldız birleşiminden oluşan grubun ...
"Trapezyum"
... Zaten benim görebildiğim ise çoğunlukla göbek ve yakın çevresi...
Evet. Renk sadece çok parlak olan göbek kısmında belli oluyor. Benim bu güne kadar M42'de renk görebildiğim en küçük teleskop 12".
Tahir ağabey, acaba M42 göbeğindeki yıldızları görmek (ayırt etmek) için kaç milimetrelik teleskop ve gözmerceği kombinasyonunu kullanmalıyım? Sanırım bir de ayırma gücü diye bir şey var. Bu çok yakın cisimleri birbirinden ayırma ile ilgli bir mevzumudur?...
Merezdeki 4 yıldız (Trapezium) iyi kalite 70-80mm lik bir teleskopla ayrılabilir, belki daha da küçük bir optik yetebilir?
4 yıldız (A, B, C, D) yanında 2 yıldız daha var (E ve F). E'yi görmek 6" den başlar ancak ortalamanın üstü bir 6". F için 8" gerekir sanırım ama bu daha küçük bir teleskopla görünemez demek değil, aslinda atmosferin sakinliği teleskopun açıklığından daha önemli.
Olabildiğince yüksek bir büyütme kullanılmalı. Bu bölgede bahsettiğim 6 yıldızdan daha başka yıldızlar da var, bunları görmek için gerçekten büyük bir teleskop ve cam gibi bir atmosfere gerekiyor.

Daha ayrıntılı bilgi şurada var:

http://www.laughton.com/paul/rfo/trap/trap.html
En son Tahir Şaban tarafından 16 Kas 2007, 20:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tahir Şaban yazdı:Merezdeki 4 yıldız (Trapezium) iyi kalite 70-80mm lik bir teleskopla ayrılabilir, belki daha da küçük bir optik yetebilir?
Bu sözleriniz bana cesaret verdi. Bende şu an eski olsa bile parlak gösteren 90 mm.'lik Celestron var. Yapabileceğim en fazla büyütme kuramsal olarak 625x ama 2,5x katlayıcı (barlow) ışığı çok kesiyor. O yüzden 250x büyütme ile tekrar deneyeceğim...

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Bey merhaba,

O dört yıldız (trapezyum) konus-1796 ile (5 inch) ayrı ayrı seçilebiliyor. Ama bazen. Atmosferin çözünürlüğü her zaman bu yıldızları tam olarak ayırmaya yetecek çözünürlükte olmayabiliyor. Örneğin dün gece görüş iyi idi. 20X80'lik dürbün ile en azından tek yıldız olmadığı rahatlıkla anlaşılıyor idi. Atmosfer çözünürlüğü yetersiz ise, büyütmenin hiç bir faydası olmaz. Aslında bulunduğumuz yerin görüş hassasiyetini ölçmenin bir yolu olmalı. Bilen arkadaşlar mutlaka vardır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Hmm... :idea:

Kış için belki de görüş hassasiyetini ölçmenin yolu M42'den geçiyordur, ne dersiniz? En azından Sonbahar-Kış ayları için...

Düşünsenize, eğer M42'yi yıldızlarını seçebiliyorsanız, çevresindeki haleyi görebiliyorsanız ve bir de göbeğindeki yıldızları ayırt edebiliyorsanız, atmosfer çok temiz demektir.

Bakınız 'trapezyum'daki yıldız sayısına göre bir ölçü tayin edebiliriz. Hepsini ayırt ediyorsanız, hele Tahir ağabeyin bahsettiği ikili-üçlüyü görebiliyorsanız 1 numara. Eğer göbeği tek yıldız gibi görüyorsanız 5 numara. Yok M42'yi bir bütün olarak 2 veya 1 yıldız gibi görüyorsanız 10 numara olsun. Ne dersiniz?

Ama yaz içinde bir takımyıldızı veya Messier seçmemiz gerekecek. En azından kuzey yarımküredeki Türkiye için :?: :roll:

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...Düşünsenize, eğer M42'yi yıldızlarını seçebiliyorsanız, çevresindeki haleyi görebiliyorsanız ve bir de göbeğindeki yıldızları ayırt edebiliyorsanız, atmosfer çok temiz demektir.
Pardon, temiz değil sakinlik önemli burada.

Sönük bir gökadayı görmek için temiz (geçirgen) bir atmosfer gerekebilir ama yakın iki cismi ayırmak veya gezegenlerde ayrıntı görmek için sakin bir atmosfer gerekli. Bu iki özellik birbirinden bağımsız.
Bakınız 'trapezyum'daki yıldız sayısına göre bir ölçü tayin edebiliriz. ... Ne dersiniz?...
Evet, eskiden bu anlamda ve optik kalitesi için bir ölçü kabul edilmiştir Trapezyum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bu kaynama hadisesini, az önce düne göre belirgin bir şekilde yaşadım da sormak istediğim tek bir şey var:

Kaynamaya neden olan; acaba odamdaki hava akımları mı, yoksa dışarıdaki hava akımları mı?

Gözlemi dışarıya kapalı mekanda yaptım. Gözlem yaptığım cisim ise ay. Her ne kadar bulutlar olsa da parlak kenarındaki kaynama belli oluyor. Gözlem aletim ise ağzı kapalı bir Maksutov teleskop.

Dün ise balkon kapısı açık bir şekilde ama dışarıya çıkmadan gözlem yapmıştım. Bana doğru esen meltem benzeri ılık bir hava vardı. Ancak sanki kaynama hiç yok kadar azdı. Biliyorum önce balkona çıkıp teleskopu soğutmak gerekiyor ama sabredemedim n'apayım. Buna rağmen 255x büyütmeye rağmen kaynama en azından rahatsız edecek derecede değildi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:...Kaynamaya neden olan; acaba odamdaki hava akımları mı, yoksa dışarıdaki hava akımları mı?...
Uzaktan bilemeyeceğim. Sebebi:
  • dışarıdaki hava (alçakta veya atmosferin üst tabakalarında)
    Açık balkon kapısında oluşan girdaplar
    Soğumamış tüp içinde oluşan girdaplar
veya bunların değişik toplamları olabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhabalar,

130 mm açıklığı olan bir teleskop için 2 * 130 => 260X büyütme gözlem için üst limit oluyor. 32mm göz merceği ile ( 66X ) güzel görüntü alıyorum. Yarısı sayılabilecek olan 17mm gözmerceği ile ( 120X ) vasat görüntü alınıyor. Ancak 10mm ( 200X ) ile aldığım görüntü; karanlık, yeteri kadar net değil, gözümü doldurmayan bir görünür daire ve tabii ki gözünüzü rahatsız edecek ölçüde merceğe yakın bir göz - mercek yakınlaşması.

Salih bey, 90mm. teleskop ile pratik büyütmeniz 180X ve altı olması gerekiyor. 250X büyütmeler tatmin edici ise son derece iyi bir optik düzeneğe sahipsiniz demektir. Teleskobunuza ait bilgileri öm.'den bana verebilirmisiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mehmet bey,

Aslında özelliklerini daha önce "Teleskop Gözlemi Günlüğüm" başlığı altında açmıştım. Orada tek bir eksik nokta kalmış, o da başka bir kutuda 9 mm. göz merceği olduğu Şimdi sizin için diagonal, barlow ve otokip kullanmadan tüm merceklerle ay resmi çekeceğim. Bende sonucu çok merak ediyorum. Tabi her mercekte bir miktar kararma hissediliyor ama fotoğraf çekmek için sorun olduğunu düşünmüyorum.

Sevgiler, saygılar...
En son Salih Dinçer tarafından 17 Kas 2007, 21:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba,

Salih Bey, az önce ben de bir kaç Ay resmi çektim. Kıyaslarız :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Estağfirullah,

Sizin donanımınız yanında benim çektiklerimi kıyaslamak ne kelime...:)

Az önce "Celestron 90 mm. Denemeleri" başlığında ilk fotoğraflarımı aldım. Çok bulut olduğu için ve objektif bir test olması açısından, teleskopumu yaklaşık 80 metre uzağımdaki bir sokak lambasına doğrulttum.

Sonuçlar gerçekten çok güzel! Özellikle fotoğraf kenarındaki iki kapak dayanağı ilk üç resimde görülmekte. Resimde görülmeyen ama gözmerceğinden görebildiğim lambaya yapışmış kirler de var. Yani bunu zorlanmadan 4 mm. ile gördüm. Ama dikkat ederseniz 9 mm. öncekiler fazla parlak değil. İşin ilginci ilk defa bu gözmerceğini kullanma fırsatı buldum ve çok sevdim.

Bu arada size tam bu mesajı yazıyorken 9 mm. ve 18 mm. ile iki fotoğraf çektim. Bulutlar kapamasın diye hızlıca ve ayarlar ile uğraşmadan çektiğim bu resimleri, sizin çektikleriniz ile karşılaştırma açısından değil de parlaklık açıcısından değerlendirebilirsiniz:

Resim
9 mm. ile çekilen...

Resim
18 mm. ile çekilen...

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhabalar,

Salih Bey, fotoğraflar gayet güzel. Fotoğraf makinasını göz merceğine nasıl monte ettiniz?. Sakın elle tuttum demeyin!
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Çağdaş ve Mehmet bey teşekkürler...

2 MP'lik bir makineden ve 11 senelik bir teleskoptan bu kadar. Ama mozaik olayına taktım ama henüz kaliteli fotoğraflar çekemedim.

Evet çekimi elle gözmerceğine dayayarak yapıyorum. Aslında bazı avantajları yok değil! Bazen 90 derece değil de farklı açılarda tutarak ayrıntıları yakalayabiliyorum veya dolunay harici evreler için geniş açı yakalayabiliyorum. Hani görüntü mercek dışına taşar ya, ben karanlık bölümleri mercek dışına bırakıp biraz da kamera açısıyla oynayarak daha iyi sonuçlar mümkün oluyor. Bakalım webcam ile neler yapacağız?

Mehmet bey bu arada sizin orada ay çevresinde bir hale var mı? Sanırım yükseklerdeki ince bulutlardan kaynaklanıyor. Yoksa bulutlar dağıldıktan sonra bile baktım, şahane bir görüntü vardı. Ama uzun pozlandırma yapamadığım için bu doğal haleyi fotoğraflara yansıtamıyorum. Gerçi bir kere askerdeyken doğal olmayan bir hale pozlamıştım...:)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Arkadaşlar ben de İstanbul'dayım fakat bizim burada hava hep bulutlu. Nasıl iş anlayamadım. Kıskandım valla sizi.

Ben bir kaç kere fotoğraf makinasını el ile tutup fotoğraf çekmeye çalıştım fakat bir türlü gözmerceğindeki görüntüyü fotoğraf makinasıyla alamadım.
Hd Film izle

https://hdfreefilm.com/wp-content/uploads/2020/04[…]

Hire UI design designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]

https://www.netsaweb.com/resources/uploads/logo/2[…]