Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mehmet Koyuncu yazdı:Avcı bulutsusu. Yaklaşık 2 yay derece. FZ-30 + DCR2020.
Resim
Not: Kutup ayarı kabaca yapılarak çekim yapıldı. Balkonda ve kutup yıldızını görmeden hassas kutup ayarı nasıl yapabilir. Bilen varsa bilgi paylaşımını beklerim.
Sorunuzu bende çok merak ettiğim gibi yukarıdaki resmi çıplak gözle görüp göremeyeceğimi merak etmekteyim. O noktayı bulabileceğime ve takip sistemi olmadan çerçeve genişliğinde uzun bir süre bakabileceğimi düşünmekteyim. Bende şu an basit bir fotoğrafçı üç ayağı var. Bunu öyle bir ayarlıyorum ki (kısa mesafeler ve 18 mm. gözmerceği için) ekliptik yörüngeye paralel hareket ediyor. Yani elimle hareket ettirmekteyim.

İsterseniz kutup ayarı ve benzeri mevzuları ayrı bir başlık altında işleyelim ki bu başlıkta işlenen konu dağılmasın: http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=989

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Salih Bey,

Fotoğrafta görülen bulutsu çıplak gözle bakıldığında, yıldızdan farksız bir görünüm vermektedir. Dürbünle bakıldığında renksiz ( Beyaz ve tonlarında ) bir bulutsu olarak görülmektedir. Kutup hizalama ile ilgili olarak, gereken hassasiyete ulaşamadıysam da bazı yöntemler geliştirdim. Bu tecrübelerimi verdiğin linkte yazmaya çalışacağım. Avcı yıldız kümesi fotoğrafları, normal görünüme ( doğu ufkuna ) göre 90 derece sola yatık durumdadır. Avcı bulutsusu M42 olarak ta bilinir.
En son Mehmet Koyuncu tarafından 14 Kas 2007, 15:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Tahir Bey,

JPG formatında, geceleyin bir yer nesnesini konu alıp ardışıl çekim yaptım. Netlik, enstantane ve diyafram ayarlarını manuel olarak seçtim. Registax'ın bu ardışıl resimleri işleyip işleyemeyeceğini görmek maksadıyla deneme yaptım. Detayda kayıp olduğu doğru. Ama JPG ile TIF formatlı fotoğraflar arasında detay bakımından çok fark oluşmadı. Çünkü JPG formatı olmasına rağmen, kayıp yok denecek kadar az idi. Astronomi fotoğrafları özellikleri itibarı ile sıkıştırılmaya ( compress ) zaten yatkın oluyorlar. JPG formatında, sıkıştırma ile yeterli boyut elde edildiğinde, detay kaybına neden olan fonksiyonlar, devreye girmiyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Harun Bey Merhaba,

CD için teşekkürler. Bu yazıyı yazarken bir yandan da kurulumunu yapıyorum. Takviyeli düzeneğe gelince, zahmetli ve masraflı oldu ama değdi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet Bey,
Mehmet Koyuncu yazdı:Çünkü JPG formatı olmasına rağmen, kayıp yok denecek kadar az idi. Astronomi fotoğrafları özellikleri itibarı ile sıkıştırılmaya ( compress ) zaten yatkın oluyorlar. JPG formatında, sıkıştırma ile yeterli boyut elde edildiğinde, detay kaybına neden olan fonksiyonlar, devreye girmiyor olabilir.
Bu sevindirici. Ancak benim yaptığım denemelerde farkı kolayca görebildim. Toplanan resimlerdeki çok küçük kayıplar oluşan sonuç resim üzerinde büyük etki oluşturdu. Tabi ben çıkan resim üzerine "stretching" ve filtreler uyguladım. Bunu yaptığımda hassas detayların kaybolduğunu fark ettim. Ama sizin işlemleriniz için başka olabilir tabi.

JPG konusunda dediğinize katılıyorum, JPG in sıkıştırma=kayıp oarnı ayarlanabiliyor. 80% ile 95% arasında büyük farklar var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Tahir Bey,

Kayıp konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Yazdığınız gibi, JPG formatı nedeniyle kayıplar benim için tolerans dahilinde iken, daha fazla detay gerektiren, bir başka uygulama için, bu kayıplar rahatsız edici olabilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar, Mehmet bey fotoğraflarınızı burada paylaştığınız için teşekkürler,fotoğraflarda avcı nebulası hafif kırmızımsı,yedi kızkardeşler hafif mavimsi görünüyor...Dürbünle bunları bende benzer bir şekilde görmüştüm ama hepsi renksiz siyah beyaz....Demekki renkleri ancak fotoğraf çekerek fark edebiliriz,Mehemt bey pozlamayı ve ıso değerlerini hangi aralıkta kullandınız?....
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba Cüneyt Bey,
Kod: Tümünü seç
Fotoğrafların exif değerleri özetle şöyle:
Fotoğraf Açıklaması    Plaides (D.Açı)  Plaides (G. Açı) Orion Küme    Bulutsu
Enstantane (sn.)       6                30               60            10
Diyafram               F3,7             F3,7             F3,6          F3,7
Duyarlılık             ISO400           ISO400           ISO80         ISO400
Odak uzaklığı (mm.)    89               89               58            89
Tele lens              2,2X             -                -             2,2X
Orijinali (MegaPixel)  8                8                8             3
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Cüneyt Bey,
Cüneyt Şanlı yazdı:...fotoğraflarda avcı nebulası hafif kırmızımsı,yedi kızkardeşler hafif mavimsi görünüyor...Demekki renkleri ancak fotoğraf çekerek fark edebiliriz....
Büyük teleskoplarda her ikisini hafif renkli görmek mümkün. Renkler pastel renkler. İlginç olan, teleskoptan bakan 10 civarında kişi olsa, avcı bulutsusunda sarımsı yeşilden kırmızı ve mora kadar değişik renkler idrak edildiği ortaya çıkıyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba mehmet bey ve diğer arkadaşlar

alıntı
Kod: Tümünü seç
CD için teşekkürler. Bu yazıyı yazarken bir yandan da kurulumunu yapıyorum. Takviyeli düzeneğe gelince, zahmetli ve masraflı oldu ama değdi.
farkındayım görünce hemen çok emek ve zaman +para harcandığını farkettim bende son tamirde epey bir harcama yaptım iyi bir teleskop parasını neredeyse %30 geçti (tuzla tersanesinde gemi havuzu'nun kontrol odasındaki iki yöne bakan dürbün'mü teleskop'mu peliskop'mu ne desem bilmem )
o yüzden sizinde az emeğinizin olamdığını görüyorum nasılsa beni ziyaret edeceksiniz o zaman daha iyi inceleme ve resimlerini arşivleme imkanım olacak aynı zamanda resimleri konus italya'ya ulaştırmaya çalışacağım
benimde tamir ve bakımda çektiğim resimlerle birlikte iyi bir arşiv olacaktır

selamlar
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Teşekkürler Harun Bey,

Bu hafta sonu (17-18 Kasım 2007) hava muhalefeti olmaz ise akat grubu ile çatalca tarafında gözlem yapmayı planladığımdan size gelemiyeceğim. Daha sonraki hafta sonu ise, araba fuarı varmış. Oğlum araba fuarına beni mutlaka götürmek istiyor! İyi bir zamanlama yaparak, 24 Kasım günü gelmeye çalışacağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhabalar,

Dijital ( özellikle DSLR Like ) fotoğraf makinaları ile gece çekilen fotoğraflarda, poz süresi arttıkça kırmızı rengin etkisinin artması dikkat çekici. Örneğin siyah çıkması gereken gökyüzü yada yeryüzü nesneleri yine siyah çıkıyor ama kırmızı tonları ile. Görünür ışığı geçirmeyen, ama kızıl ötesi ışığı geçiren (IR72) filtre ile gündüzün aynı nesneye baktığımda gece çekilen fotoğrafına benzer görüntü ile görünüyor. Fotoğraf makinamda kızıl ötesi ışığı engelleyen filtre var. TV kumandasının ışığını göremiyorum. IR72 filtre ile fotoğraf makinasının çekmesi gereken görüntü: siyah bir resim olmalı. Ama öyle olmuyor. Gündüzün IR72 filtre ile çekilen resim ile gece çekilen uzun pozlama süreli resimlerin benzerliği dikkatimi çekti. Işık kirliliğinin olmadığı yerde kızıllık epeyce azalıyor.
gönderen Ziya Al
Bu konu açılması çok iyi olmuş.Elimdeki Dijital fotograf makinesiyle resimler çekmeyi düşünüyorum fakat elverişlimi degilmi bilmiyorum.Makinam bu linkte mevcut

http://www.sony.com.tr/view/ShowProduct ... ameras#tab

Sizce bu makinayla tatmin endici fotograflar çekebilirmiyim.Yardımcı olan herkeze şimdiden teşkkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Ziya Al yazdı:...Sizce bu makinayla tatmin endici fotograflar çekebilirmiyim.Yardımcı olan herkeze şimdiden teşkkürler...
Yanlış anlamadıysam en uzun poz süresi 1 saniye. Öyleyse oldukça az.
Astronomi için lensi sökülebilen DSLR'ler tercih edilmeli. Bunlar arasında da Canon en az gürültülü olan marka. Sonra Nikon.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhabalar, Mehmet bey fotoğraflarınızı burada paylaştığınız için teşekkürler,fotoğraflarda avcı nebulası hafif kırmızımsı,yedi kızkardeşler hafif mavimsi görünüyor...Dürbünle bunları bende benzer bir şekilde görmüştüm ama hepsi renksiz siyah beyaz....Demekki renkleri ancak fotoğraf çekerek fark edebiliriz,...
Cüneytciğim, dün gece M42'yi yıldız adeti, rengi ve parlaklığı olarak aynı aşağıdaki resim gibi gördüm. Kullandığım araçlar 90mm. Maksutov teleskop ve 7 mm. gözmerceği...

Resim
(Resim Mehmet beyin çektiği fotoğrafın düzenlenmiş halidir)
Tahir Şaban yazdı:Büyük teleskoplarda her ikisini hafif renkli görmek mümkün. Renkler pastel renkler. İlginç olan, teleskoptan bakan 10 civarında kişi olsa, avcı bulutsusunda sarımsı yeşilden kırmızı ve mora kadar değişik renkler idrak edildiği ortaya çıkıyor.
Haklısınız, her insanın renk ve netleştirme hassasiyeti fotoğraf makinelerinde olduğu gibi farklı farklı. Ama sanki M42 için parlak göbeğinden dolayı maviye yakın şeyler görmek daha olası geldi bana. Çünkü gökyüzü hafif kırmızıya çalıyor ve kırmızı ayrıntılar kaybolup gidiyor. Tek gördüğüm kırmızıya yakın cisim, resimdeki bulutsu göbeğindeki 4 yıldız birleşiminden oluşan grubun yanında çapraz duran üçlü grubun en sönük elamanı.

Tabi gözlem aracının niteliğine ve etraftaki ışık kirliliğine göre farklı renkler de görmek mümkün. Sonuçta bulutsunun göbeği, beyazdan başlayarak kırmızı hatta koyu bölgelere göre yayılmakta. Zaten benim görebildiğim ise çoğunlukla göbek ve yakın çevresi. Ama koyu bölgeleri de ayrıntısız ve karanlık olarak göremekteyim. Daha doğrusu görmemekteyim... :oops:

Tahir ağabey, acaba M42 göbeğindeki yıldızları görmek (ayırt etmek) için kaç milimetrelik teleskop ve gözmerceği kombinasyonunu kullanmalıyım? Sanırım bir de ayırma gücü diye bir şey var. Bu çok yakın cisimleri birbirinden ayırma ile ilgli bir mevzumudur?

Başarılar...
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]