Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Akın Özdemir
yıllardır astronomi ve uzaya karşı ilgim vardır,son günlerde bu ilgim giderek artıyor

internet üzrinden dürbün ,teleskop ne alabilirim araştırıyorum ama karar veremedim
hatta kendim de ,acaba yapabilirmiyim amatör bir gözlem aracı diyerek düşünüyorum

iyi bir dürbün de olsa yeterli olamayacağı kanısındayım
teleskopların fiyatları da yüksek
bu araştırmalarım sırasında karşıma dijital zoomlu kameralar çıktı
20x optik 700 dijital zoomlu vs,ve mantıklı geldi hem kayıt da yapabilmek açısından
şunuda biliyorum ki ne kadar güçlü bir araç ta olsa bu işin sonu yok,
çünkü uzayın sonu yok ,insan uzağın daha da uzağını görmek istiyor!!!

düüşüncelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürlerimi sunarım
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Optik zoom'a diyeceğim yok, dijital zoom yada interpolasyon görüntü kalitesinde kayıptan başka bir şey değildir. Optik te olsa sadece zoom yeteneği yetersiz. Işık toplama yeteneği de önemli. Kameranın optik düzeneği ile toplayabileceği ışık miktarı objektifinin optik kalitesi ve açıklığı ile ilgilidir. Ayrıca kullandığı ışık algılayıcısının (CCD yada Film) kalitesi ve ışığa hassasiyeti önemli. Günümüzde ki (video) kameraların çoğunun ışık alt eşiği insan gözünün alt eşiğinden çok çok kötü. Yani gözle görürsünüz fakat filme alamazsınız. Çok sönük gök cisimlerinin çekiminde ise objektif uzun süre açık kalır. Bunun içinde çok iyi bir takip sistemi gerekir. Dediğiniz gibi bu işin sonu yok.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Akın Özdemir yazdı:iyi bir dürbün de olsa yeterli olamayacağı kanısındayım
teleskopların fiyatları da yüksek
bu araştırmalarım sırasında karşıma dijital zoomlu kameralar çıktı
20x optik 700 dijital zoomlu vs,ve mantıklı geldi hem kayıt da yapabilmek açısından
Kamerayı ne için kullanacağınıza bağlı. Yazınızdan "dürbün, teleskop yerine kamera alayım hem de kayıt yapmış olurum" diye anladım. Eğer öyleyse yalnızca kamera ile gözlem yapamazsınız ancak bir gözlem aracına bağlayarak faydalanabilirsiniz. Yanlış anlaşılma olmasın da.
gönderen Akın Özdemir
dijital zoom da,görüntü kalitesinde düşme olacabileceğini tahmin etmiştim.ama yanılabilirim düşüncesi vardı.
kamerayı teleskop olarak kullanabilirmiyim acaba diyordum!!!
açıklama ve cevabınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Akın Özdemir yazdı:...20x optik 700 dijital zoomlu vs,ve mantıklı geldi hem kayıt da yapabilmek açısından
şunuda biliyorum ki ne kadar güçlü bir araç ta olsa bu işin sonu yok,
çünkü uzayın sonu yok ...
Astronomi için en önemli özellik optiğin açıklığıdır. Bndan sonra yeterli büyütme gelir.

Büyütme olarak sadece optik büyütmenin anlamı var, dijital büyütme CCD (veya CMOS) chipinde bulunmayan bir çözünürlüğü "icad" edemez. Yani 700x lük görüntünün 20x lık optik büyütmeden daha fazla detayı olmayacaktır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,.....Video kameralarda yazan digitaj zoomlara önem vermeyin önemli olan optik zoomdur... Bendeki kameradan size örnek vereyim...20x optik ve 400x digital zoomu var...Görüntü kaydı çoğunda olduğu gibi minidv kasete ve o,8 megapiksel çözünürlüğünde yapılıyor,bu 20x optik zooma kadar böyle,, devam ederseniz 2x digital zoomda 0,4 mpye 4x digital zoomda görüntü o,2 mp ye düşüyor iyice bulanıklaşıyor....Bu fotoğrafı 29 mart 2006 da istanbuldan parçalı olan tutulmada video kamerayı tripoda takarak çektim,önüne gazetenin verdiği jelatin güneş filitresini bantlamıştım http://img80.imageshack.us/img80/4178/imga01892jy1.jpg Video kamerala aya baktığımda kraterleri çok silik karıncalanmayla belli belirsiz görebildim,dürbünle ise daha net ve temiz görünüyor...Video kameranın açıklığı az olduğundan yıldızları hıç göremiyorsunuz....Anlayacağınız digital kamerayı yeryüzü için kullanın....hoşçakalın...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Birde HD kameralar çıktı. Küçük bir şey ve SD karta yazıyor. Bir fotoğraf kadar olmasa da yüksek MP'de görüntü kareleri çekiyor. Düşünsenize saniye onlarca kare. Herhalde 1 MP'den az değildir. Bu kareleri yazılım ile birleştirerek fotoğraf elde etsek gözlemlerde kullanamaz mıyız?

Resim
  • HDV 1080i kayıt sistemi
  • 2.96 Megapiksel Canon CMOS sensör
  • Yüksek çözünürlükte 16:9 gerçek geniş ekran video kaydı
  • Optik görüntü sabitleyici
  • 10x optik, 200x Dijital Zoom
  • DIGIC DV II görüntü işlemci
  • 2.7" 211.000 piksel geniş LCD ekran
Yukarıdaki cihazı bir teleskopa bağladığnızı düşünsenize. Ama iyi bir teleskop kadar pahalı. Yurt dışında ne kadar acaba?

Sanırım daha küçük modelleri var. Bunun yanına küçük DVD takılabilecek yazıcısı var galina. Onu çıkarın el kadar bir karış bir şey çıkıyor ortaya...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Salih Dinçer yazdı:... Düşünsenize saniye onlarca kare. Herhalde 1 MP'den az değildir. Bu kareleri yazılım ile birleştirerek fotoğraf elde etsek gözlemlerde kullanamaz mıyız?...
Burada püf nokta, saniye içinde çekeceğimiz resmin sinyal gürültü oranı yeterli olacak mı? Veya sinyal gökyüzü gürültüsünden (ışık kirliliği vs.) ayrılabiliyor mu. Ayrılabiliyorsa yazılımla dediğinizi yapmak mümkün olur. Kontrol edilmesi gereken, "historgram" a baktığınızda cismin sinyal eğrisinin sol tarafının, histogramın en solunda görünen gürültü seviyesinden kopup kopmadığıdır (kopması gerekiyor).
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhaba,

Zumlu bir fotoğraf makinasının, ne ölçüde fotoğraf çekebilen bir dürbün yada teleskop olabileceğini merak ettim ve fotoğrafları aşağıda görülen garip düzeneği oluşturdum ve denedim.

Düzeneğin optik özelliklerini şöyle özetleyebilirim:

FZ-30 değişen odak uzaklığı 7-89 milimetre arasında. Yani F=89mm.
DCR-2020 2,2x tele lens ile F=2,2 * 89 = 196 mm.
8 megapiksel yerine 3 megapiksel ile çektiğimde F=19 / 12 * 196 = 310mm.

DCR-2020 mercek çapı 80mm. F oranı=310 / 80=3.9 oldukça hızlı :)

Kısacası,
Çözünürlük: 3 megapixsel,
Işık hassasiyeti : ISO 80-400,
Azami enstantane : 60 saniye,
Ardışıl çekim : JPG formatında hafıza bitinceye kadar, deklanşör basılı olduğu sürece
F oranı : F/3.9
Odak uzaklığı : 310mm.
Açıklık : 80 mm.
olan bir teleskop yada dürbün elde etmiş oldum.
Uzayda yaklaşık 2 - 2.5 yay derece gösteriyor ve fotoğrafını çekiyor.
Resim
Not : Fotoğrafta görülen Hama 2x tele lens dijital kameralar için olanından değil. Netlik ve renk bozulmalarına neden oldu. Bu nedenle kullanmıyorum.

Teleskop üzerine bindirilerek takip sisteminden faydalanma imkanı var.
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Mehmet bey güzel bir düzenek tebrikler...Bu şekilde resim çektiğinizde bizimlede paylaşırsanız sevinirim....Yaptığınız hesapta odak uzunluğu sanki daha uzun çıkması gerekmiyormu?....2,2x tele lens ile f=196 mm buldunuz, bu 8 megapikselde çekim yaparsanız....Çözünürlüğü 3 megapiksele indirirseniz 8/3 x 196 = 522 mm gibi birşey çıkıyor,yada yanlışmı düşünüyorum....Mehmet bey fotoğrafta teleskobunuzun sanki çift oküleri varmış gibi görünüyor öylemi?....hoşçakalın
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Mehmet bey,

İlginç bir kombinasyon!
Mehmet Koyuncu yazdı:...Ardışıl çekim : JPG formatında hafıza bitinceye kadar, deklanşör basılı olduğu sürece...
RAW ya da TIFF formatı yok mu?
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Mehmet Koyuncu yazdı:Zumlu bir fotoğraf makinasının, ne ölçüde fotoğraf çekebilen bir dürbün yada teleskop olabileceğini merak ettim ve fotoğrafları aşağıda görülen garip düzeneği oluşturdum ve denedim.
Gariplikler güzeldir Mehmet Abi. Düzenek bence hoş görünüyor. Harika gökyüzü fotoğrafları bekliyoruz sizden.

Saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Merhabalar,

Cüneyt Bey, 8/3 ile çarpım yanlış.
3264x2448 --> 8 Mega piksel
2048x1536 --> 3 Mega Piksel

3264/2048=1,58. 1,58*196=310mm. olur. Diğer bir deyimle karekok(8/3) ile çarpılmalı.
Teleskobun çift oküleri var. Birisi teleskobun tam arkasında ve 45 düzeltici prizma iledir. Diğeri ise 90 derece diagonal aynalıdır. İkisinden birisini seçmek için bir seçim kolu var.

Tahir Bey, RAW ve TIF formatında ardışıl olarak en fazla 5 çekim yapıyor. Bu ise pek pratik bir sonuç vermiyor. Bunun yerine kablolu deklanşör ile elle ardışıl çekim yapmak daha pratik. Registax programı, JPG, TIF veya RAW formatında yapılmış ardışıl çekimleri işleyebiliyor. Webcam ile 640X480 pixel ve 1/5 saniye pozlama ile çekim yaparken, bu düzenek 2048x1536 pixel, 60 saniye poz süresi ve 80-400 iso hassasiyette, RAW, TIFF yada JPG formatında çekim bana daha cazip geldi.

Örnek resimler: Konus-1796 takip sistemi ile çekilmiştir. Orijinal fotoğraflar 3264X2448 pikseldir. 640X480 piksel boyutuna küçültülmüştür.
Yedi kız kardeşler yıldız kümesi (FZ30 + DCR2020)
Resim
Yedi kız kardeşler yıldız kümesi (FZ30)
Resim
Avcı yıldız kümesinin, kemer ve kamayı oluşturan kısmı. FZ-30.
Yaklaşık 5 yay derece. 7X50 dürbün ile bu boyutta ve bu detayda ( yıldız sayısı itibarı ile )görülmektedir. Hatta fotoğraf dürbün ile görülebilenden daha fazla yıldız içermektedir.
Resim
Avcı bulutsusu. Yaklaşık 2 yay derece. FZ-30 + DCR2020.
Resim
Not: Kutup ayarı kabaca yapılarak çekim yapıldı. Balkonda ve kutup yıldızını görmeden hassas kutup ayarı nasıl yapabilir. Bilen varsa bilgi paylaşımını beklerim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
mehmet bey yaptığınız takviyeli düzenek mükemmel görünüyor

çok şık durmuş az emek harcamamışsınız
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Mehmet Koyuncu yazdı:Tahir Bey, RAW ve TIF formatında ardışıl olarak en fazla 5 çekim yapıyor. Bu ise pek pratik bir sonuç vermiyor. Bunun yerine kablolu deklanşör ile elle ardışıl çekim yapmak daha pratik. Registax programı, JPG, TIF veya RAW formatında yapılmış ardışıl çekimleri işleyebiliyor....
Ama JPG kayıpsız değil ve hassas, görünme sınırında olan detayları yok ediyor. Bir kere de yok oldu mu Registax veya başka bir yazılım o detayları tekrar ortaya çıkaramaz diye düşünüyorum.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]