Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
840K CCD üzerindeki lekeleri, fotoğrafçıdan aldığım sıvı ve temizleme kağıdı ile temizlemiştim. Lekeden eser kalmadı. CCD üzerinde rahat çalışmak için tüm aksamı söktüm. Diğer entegrelere ( çiplere ) elle dokunmamaya çalıştım. Entegrelere sıvı yada ıslak bir şey ( terli bir el, parmak dahil ) değdirmemeli. Entegrelerin olduğu karta temasta ilk önce toprağa temas etmeye dikkat ediniz. Kamera çalışırken, kart ve elektronik aksama dokunmak söz konusu olduğunda topraklama kurallarına uyulmalı. Hatta kamerada elektrik yok iken bile önce toprağa temas edip üzerinizdeki statik yükü boşaltmalısınız.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Arkadaşlar vücuttaki statik elektriğin boşaltılması konusu gerçek çok önemli. NB. teknisyenliği yaptığım zamanlarda buna çok önem veriyorduk. Bir notebook ana kartı gerçekten çok hassas olabiliyor. O yüzden Mehmet Bey'in bahsettiği gibi elektronik ile ilgili tamir ve tadilatlarınızda kendinizi bilekten veya ayakkabınızdan topraklayın.

Her ne kadar teknik imkanları yüksek (özel zemin ve antistatik bilezik) yerlerde bulunmasak da basitçe musluğa dokunarak da vücudunuzdaki statik elektriği boşaltabilirsiniz. Tabi dönüş yolunda yürürken aynı elektrik yükünü tekrar almanız olası...:o
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Webcam temizliğini başarıyla yaptım.

Cumartesi günü Dikili'ye gittiğimde ilk iş steril bir ortam hazırlamak oldu. Önce hava üfürdüm yavaşça, baktım değişiklik yok (büyüteç ile bakıyorum) çok hafif ve yumuşak olduğu için çizmeyeceğini düşündüğüm lenspen benzeri şeyi kullandım. Lekelerin %80'i anında gitti fakat tam bir temizlik olmadığını görünce bu sefer okülerler için kullandığım sıvıyı uygulamaya karar verdim. Kulak temizleme çubuklarından 4 tane kadar aldım. Bunların iki tanesine, iki yönlü olarak (malum çubuğun iki tarafında da pamuk var) yani toplamda 4 yüzeyi bu sıvıyla nemlendirdim ve 4ünü de çipin üzerindeki camın üzerinde sağdan sola doğru yavaşça çektim (birbirinin üzerinden geçmeyecek şekilde tabi, çok kullanmanın amacı bu). Diğer 2 çubuğu da iki yönlü olarak üzerinden eğer sıvı kaldıysa alması için çok yavaşça gezdirdim, ve pırıl pırıl oldu. Yaptığım teleskop ve ışık denemelerinin hepsini tamamen geçti, en ufak bir leke kalmadı.

Tüm öneriler ve uyarılar için çok teşekkür ediyorum.

Yarın yada ne zaman uygun olursa tekrar bir Güneş denemesi yapacağım, sonuçları paylaşırım (o kadar pırıl pırıl oldu diyorum ama en detaylı görüntüyü yine Güneş vereceği için sonucu hala merak ediyorum, bakalım dediğim kadar "pırıl pırıl" mı yoksa çok ufak lekeler görünecek mi.. Sonuca her türlü üzülmeyeceğim çünkü beni asıl deli eden siyah belirgin lekeler idi)
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Baader astrosolar filtre kullanıyorum. Başka bir şey kullanmam zaten gözümün pekmez gibi akmasıyla sonuçlanmaz mı :)

Baader'in iki Güneş filtresi var, fotoğraf için değil de gözlem için olanı aldık topluca. Bir forum organizasyonu yaptık hatta, şurdan bakabilirsiniz:
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... &start=150

Bu arada Güneş videosu çekecektim ama şansıma ne kadar Güneş lekesi varsa bugün ortadan kaybolmuş ufak bir tane hariç. Yarına sakladım çekimleri. Sistemi kuracaksam bari elde ettiğim sonucun kaydedilmeye değer bir fotoğraf ortaya çıkarsın dedim. Gerekli çekimi yaptığımda animasyon olarak çipte leke var mı yok mu göstereceğim.
Kullanıcı avatarı
gönderen MURAT GÜRE
İyi akşamlar Onur bey,

Aslında fotoğraf veya film çekerken demek istemiştim :D Mesela ND 5 (0.00001geçirgenlik) bunların foto çekimlerinde daha iyi sonuç verdiğini duymuştum. Bu arada Baaderin kullandığınız folyo şeklinde değilmi. Gözle bakarken güvenlik açısından peşine mutlaka ND filitre takın diyorlar. Çünkü bunlarda küçük bir yarık veya çizik fark edilmeye biliniyormuş.

İyi akşamlar ve kolay gelsin üretken kardeşim :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Kusura bakmayın benim yanlış anlamam. Çok dikkatsizce okumuşum dikkat etmeden :roll:

Neutral Density filtre denince nedense anlamını hiç düşünmeden şu Ay gözleminde kullandığımız ND dediğimiz filtre kalıbı aklıma geliyor. Evet bizim de filtremiz ND, ND=5. Görsel olanı, yani daha az ışık geçireni, sizin dediğiniz gibi geçirgenliği 100000'de 1 olan. Diğeri ise ki yanılmıyorsam adı ND 3.8 gibi bir şey idi, daha parlak bir görüntü veriyor ve göze uygun değil, fotoğraf çekimi için daha uygun imiş. Onunla pek ilgilenmediğimiz için detaylarını bilmiyorum. Bizim aldığımızla da zaten gayet güzel fotoğraf çekimi yapılabiliyor, hiç yapılamıyor değil.

Filtre folyo şeklinde geldi ben de keserek yolladım.

20 civarında kişiye bu filtrelerden yolladığım için sorumluluk hissedip daha evvelinde işin güvenlik ayağını epey araştırmıştım. Çizik ve deliğe göre farklı sebeplerle güvenlik korunabiliyor.

Çizik olması ihtimaline karşı filtre önlü arkalı olarakkaplanmış durumda, dolayısıyla bir yüzeyin hasar görmesi durumunda aynı yüzey üzerinde karşıda da hasar oluşması lazım ki çizik gibi yüzey alanı çok ufak şeyleri düşününce milyonda bir ihtimal.

Tabi buradan diğer tehlikeye geliyoruz, iki tarafın birden çizilmesi, yahut komple delinmesi. Bu durumda bile güvenlik yüksek. İğne deliği yada biraz daha irice bir delik oluşması durumunda buradan Güneş ışığı tüm yoğunluğuyla teleskoba dolacaktır, fakat giren ışık, gözlem aracınızın açıklığına boylu boyunca yayılacaktır. 100mm'lik çapa sahip ufak bir teleskopta bile 2mm çapındaki irice diyebileceğim bir delikten dolan ışık çok geniş bir alana yayılacağı için tehlikeli diyebileceğimiz bir noktaya yine gelmiyor hiçbir zaman. Tabi filtrenin ışık geçirgenliği çok büyük zarar göreceği için kontrast mahvolacaktır ve filtre kimisi için kullanılmaz hale gelir ama sadece o kadar. Göze çok miktarda Güneş ışığı dolması için nerdeyse bozuk para büyüklüğünde bir delik oluşması gerekiyor ki bu konuda da artık kullanıcı hala bunu bile farketmiyorsa hiç gözlem aracı kullanmasın hayatının geriye kalanında daha iyi :), her kullanımdan önce filtreyi Güneş'e karşı elde şöyle bir tutup delik var mı diye kontrol edilmesini herkese söyledim, delinmemesi mühim, deliniyorsa bile siyah renkte minik bir bant, kağıt parçası vs gibi bişeyin yapıştırılması lazım ki içeri dolmamalı. Daha da büyük bir delik yada sorun varsa artık o filtreyi de fırlatıp atmak lazım neticede çok pahalı şeyler değil.
gönderen Arda Kıpçak
Evet bizim de filtremiz ND, ND=5. Görsel olanı, yani daha az ışık geçireni, sizin dediğiniz gibi geçirgenliği 100000'de 1 olan.
Merhaba şunu şöylemek isterim ki filtrenin geçirgenliği o kadar az ki güneş çok parlak olmadığı zamanlarda örneğin hava hafif bulutlu olduğunda bile güneşten neredeyse hiç gürüntü alamıyorsunuz.

Geçenlerde İstanbul' da hafif bulutlu bir havada gün batımı sırasında güneşi bir türlü yakalayamadım, filtreyi teleskoba takmadan güneşe doğru tutup gözümle baktığımda görmedim ki; ilk kullandığımda öglen vakti çok parlak güneşe filtreyi güneşe tutup teleskopsuz çıplak gözümle baktığımda güneşi görebilmiştim...
gönderen Ömer Sözer
Geçenlerde Vgear Talkcam Live modeli web kamerama bir adaptör yapıp teleskoba taktım, ilk önce görüntü alamadım ama odaklama yapınca görüntü düzeldi. Yalnız bir sorunla karşılaştım kamerada çok belirgin üç leke var. Görüntüyü ekliyorum
Resim

Bu lekeler sanırım çipten kaynaklanıyor. Bunları önlememin bir yöntemi var mıdır?
gönderen Ömer Sözer
O başlığı da okudum ama orada özel temizleyicilerden bahsedilmiş. Benim elimde o tarz maddelerden yok. Basit bir şekilde temizlenmez mi? Aslında film kutusunun kapağı var sürekli kapatıyorum ama ilk gece kapamayı unutmuştum sanırım o gün oluşmuş lekeler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Nacizene şöyle bir önerim var:

Herhangi bir kıldan 1 adeti bir çubuğa yapıştırın. Sonra bunu alkol içinde gezdirin ve biraz uçmasını bekledikten sonra kamera çalışır bir şekilde CCD üstünde gezdirin. Gezdirirken kılın yapısını da göreceğiniz için eğlenceli olabilir...:)
gönderen Ömer Sözer
Özkan TATLI yazdı:eğer elinde temizleme kitleri yoksa bence üflemekten başka bir şey kullanma ben temiz bir bez vurmama rağmen lekeleri dağıttı ve çip üzerinde iplikçikler birikti uzun vadeli olarak temizleme kiti almak en doğrusu...Yine ben küçük bir pamuk üzerine az kolonya dökerek temizler gibi oldu ama yinede tatmin edici bir sonuç vermedi denemeni de önermem...
hayırlı akşamlar...

Teşekkürler. Şimdilik üflemekten başka çare yok o zaman.
gönderen Ömer Sözer
Dayanamayıp pamuklu çubuk ve kolonya ile temizledim. İşe yaradı ve lekeler yok oldu. Temizlerkende bir yandan monitörden izledim gerçekten çok eğlenceli :)
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]