Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Arkadaşlar, birçoğunuz resimleri takip ediyorsanız biliyorsunuzdur, webcam SPC900NC sahibiyim. Gezegen fotoğraflarında hiç farketmediğim, Ay videolarında hafif bir leke olarak görüp beni kaygılandıran şey, bugün Güneş videosu yaparken karşıma tüm "pisliği" ile ortaya çıkıp beni sinir etti. Nasıl bir derdim olduğunu görmek isteyenler aşağıda yaptığım gif animasyonu izleyebilirler, bugün çektiğim Güneş lekesi videosunun bir parçasıdır:

4-5 MB dosya olduğu için kendisini forumda göstermiyorum, kota sorunu yaşayanlar olabilir diye link vereyim:

http://img715.imageshack.us/img715/2145/animasyon.gif

Edit: Görüntü kalitesi düşürülmüş ve birçok frame'i çıkarılmış bir animasyon daha yaptım herkes görebilsin diye, onu doğrudan yapıştırayım ufak bir dosya olduğu için:

Resim
(Yanlış link koymuşum kimse de uyarmıyor :) )

-----

Nasıl çözerim, nasıl temizlerim ben bu mereti?
Kullanıcı avatarı
gönderen Taner Cesur
Lenspen çare olabilir mi acaba? Ben eBay`den bir tane almıştım, üstelik orjinal Lenspen olduğundan bile şüpheliyim, ATY 2009 çalıştayında kullandığımız ve gözlem gecesi sonunda bariz bir yağ ve kir tabakasıyla kaplanmış olan gözmerceklerini kaplamada en ufak çizik yaratmadan tertemiz yapabilmişti. Bildiğim kadarıyla fotoğrafçılar arasında da popüler, onlar da yüzlerce dolarlık lenslerini temizlemek için kullanıyor. Sıvı bir temizleyici olmadığından da webcamin devrelerine akarak zarar verme ihtimali yok. Dediğim gibi gözmerceğini temizledikten sonra en azından gözle görülebilecek çiziklere neden olmuyor, ama CCD üzerinde yaratabileceği en ufak çizikler bile webcami kullanılmaz hale getirebilir, ne kadar güven olur bilmiyorum ama daha iyi bir çözüm bulamazsam ben de de şahsen ileride (temizlik gerektiğinde) lenspen ile temizlemeyi düşünüyordum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Lenspen benzeri bir şey bende de var ama kameranın çipine dokunmadan önce 15 kere düşünmek istiyorum, malum artık satışı da yok bu kameranın, berbat edersem uzunca bir süre tüm gezegen fotoğrafçılığına veda etmem gerekecek.

Oküler temizliğinden daha hassas olduğu kesin bunun. Oküleri çizsem bile berbat bir görüntü vermeyebiliyor, hissettirmez kendini belki de çiziğin yapısına göre ama bunda o da yok. Çip zaten o kadar ufak ki en ufak bir "nokta" bile görüntüyü berbat edebiliyor. Yukardaki resimde içi boş halkaların ben ölü deri parçası artık ona ne deniyorsa olabileceğini bile düşünüyorum, büyük siyah lekeler de herhalde sadece "toz parçası"dır. Bunları tek tek almam da mümkün değil hepsi görünmüyor, 3-4 tane nokta görünüyor çıplak gözle. İlla bir şeyi tüm çip yüzeyi üzerinde gezdirmem gerekecek tam temizlik için ki o şeyin de çizebileceğini düşününce tüm kameraya veda etmek anlamına gelecek..

Çekimlere bu kamera ile devam edeceğim, her şeye rağmen görüntüyü tam olarak engellemiyorlar, son yaptığım Ay mozaiğini kamera bu haldeyken yaptım mesela, sadece farkında değilmişim (Güneş'in beyaz yüzeyinde ortaya çıktılar, Ay'ı çekerken de hafif lekeler vardı ama görüntüye etkisi fazla olmadı, böyle gain'i vs düşürüp görüntüyü karartınca lekeler de tüm rahatsız ediciliği ile ortaya çıktı)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba sensör temizliği için bende lenspen kullanıyorum ama ince olandan,kullandığım lenspen kurşun kalem boyutlarında ve ucuda oldukça küçük.Ucunun çapı bir mercimek tanesinin çapı kadar.Sensörü temizlemeden önce makinayı ters çevirip aşağıdan yukarı doğru şöyle bir pompayla birkaç kez hava üfledikten sonra lenspeni kullanıyorum...
http://www.novafotograf.com/index.php?d ... ct&pid=497

İkinci lespenim ise mercek temizliğinde kullandığım lespenim,
http://www.hepsiburada.com/lenspen-orig ... 921#tablnk
Bunu sensör temizliğinde kullanmadım ucunun çapı daha geniş,aslında uçlarının yapısı benziyor belki kullanılabilir...
Kullanıcı avatarı
gönderen MURAT GÜRE
O zaman kulak temizleme çubuğunu toz bırakmayacak kadar metanol (zehirli) veya alkolle çok hafif ıskatıp etrafı ıslatmayacak şekilde sensore kibarca sürmeli. Kibarca diyorum eğer yüzeyde oksit koruyucu film varsa bunu çezebiliriz.
Veya önce biraz kuru hava üflemeli.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Elimde halihazırda şuna benzer bir şey var:

Resim

Soldaki iki parçanın bir karışımı var aslında, hava üfüren yer aynı zamanda bir fırça yani. İkisini gözünüzde birleştirin, çıkan sonuç çantamda duruyor. Acaba bu işe yarar mı?

Bu arada CCD'nin önünde cam olduğunu öğrendim. Bu iyi bir haber değil mi? Camı herhalde kolayca temizlenebilmesi için sağlam ve zor çizilir bir şeyden yapmışlardır?

Murat bey'in bahsettiği kulak temizleme çubuğu yöntemini başka yerlerde de az önce gördüm, metil alkol bir çözüm olacaksa bunu nerden bulabilirim acep? :roll: Bir de kamera için güvenli midir? Benim için de tehlikeli olduğunu biliyorum ama dikkatle yaklaşacağım o yüzden daha çok kamerayı düşünüyorum :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Murat Bey,

Ben kulak temizleyicisini denemiştim ve çok kötü bir sonuç aldım. Çünkü bu sefer daha büyük kıllar yapışıyor. Tabi biz bunları kulağımızda hissetmiyoruz ama CCD'e mikroskopla bakar gibi görünüyor. Hatta kocaman bir fırça ile ovalıyormuş gibi bizzat gördüm. Bakınız bu konuda sizin için bir vidyo yükledim:

Resim
CCD Temizleme (cleaning) - 2:11

Aslında CCD'nin ışık alan yüzeyine deney yapmak amacıyla bir çok şey sürdüm. Hiç biri çizmediğini garanti verebilirim. İlk başta plastik bir fırça sürmüştüm. Malumunuz bir diş fırçası ile keskin bir bıçak bile yapmak mümkün. Kıllar öyle büyük görünüyordu ki adeta her biri kocaman bir kalemdi ve üstelik uçları çok netti...:o

Bir ara da yukarıdaki deneyi yapmıştım. Alkol saf değil ama hızla buharlaşması dikkatinizi çekmiştir. Görüntüler birebir ve herhangi bir hızlandırma söz konusu değil. Sıvı buharlaşınca sıvı ile birlikte gelen toz da CCD üzerine yapışıyor.

Bahsedilen kalemleri hiç duymamıştım. Tabi fotoğrafçılığın f'sini bile yabancıyken bu doğal. Aslında son günlerde kalem şeklinde mobilya ve araba tamir aletler gözde (popular). Zannedersem bu da onun bir uzantısı. Ancak merak ettim de ucu değiştirilebiliyor mu?

Tam çözüm olur mu bilmiyorum ama bence en iyi çözüm statik elektrik. Tabi yapışan sadece toz ise. Eğer yağlı bir kir varsa o da çözüm olmayacaktır. Cüneyt Bey'in başlangıçta hava ile fazlalılığı uzaklaştırması çok akıllıca. Ancak siz sadece CCD yüzeyini temizlerseniz çok geçmeden CCD çevresindeki tozlarında devreye akım vermesiyle veya hava akımlarıyla tozun tekrar yüzeye yapıştığını göreceksiniz. Çünkü yapılan sadece CCD yüzeyinden tozu uzaklaştırmak.

Zannederem Canon'nun kapalı sistem dışında bu olaya kesin bir çözüm yok. Bizzat başka bir vidyoda kenarlardaki tozun (örneğin gözmerceği borusunun üzerindekiler) görüntü alıyorken CCD üzerine bir yağmur tanesi gibi düştüğünü gördüm. Aslında daha çok statik olarak yüklenmiş bir çubuğun toz tanelerini çekmesine benziyordu. Elbette bu durum siyah zemin fotoğrafı çekerken çok sıkıntı yapmıyor. Ama ay ve güneş fotoğraflarında midenizi bulandırabilir.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen MURAT GÜRE
Merhaba arkadaşlar,

Kulak temizlem çubuğu bulunabilir diye söylüyorum. Yoksa poliüratan köpükten swab (kulak temizleme çubukları) var. Hiç bir iz bırakmıyor bunları kullanacağız.

Onurbey önce cam varsa önce onu halledelim. Elinizdeki en işe yarar alet hava üfleyicisi. Fırça sert mi bu sorun yaratbilir. Kimyasal nedir göremedim.

Hiç iz bırakmadan bu işi yapmak için.
1. Hiç kullanılmamış kulaktemizleme çubuğunu çok az nemlendiriyoruz (metanol vb.). Böylece parçacık uçuşmaz.
2. Tek yönde iki üç hareket yapıp yüzeye temas sağlıyoruz.
3. Kullanılan temizleyici çok hızlı uçucu olmalı ama plastiğe zarar vermemeli. Yani ASETON ÖLÜM demek.
Bu nedenle en hızlı uçan metanol olmalı. İkinci tercih nispeten zararsız Isopropil alkol. Üçüncü tercih etilenglikol (tarımsal alkol). Bunları kimyasal satıcılarından belki Eczanelerden alacağız.
4. İşimiz bitince çok basınçlı olmayan kuru hava ile hemen üfliyeceğiz. Üflemeyi kurumadan hemen yaparsanız parçacık kalmaz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Anladığım kadarıyla iki farklı öneri söz konusu. Biri sadece lenspen tipi bir fırça ile hafifçe silip temizlemek, diğeri de bir kimyasalı da ayrıca devreye sokmak. İkincisi, bir ekstra adım içerdiği için ilkine göre ya daha güvenli, yada daha iyi temizlik yapıyor olmalı, hangisi?

Kameranın pırıl pırıl olması şart değil, mesela yukarıda gösterdiğim animasyonda minik benekler kalsa da olur, dobson kaydığı için zaten çektiğim herhangi bir cisim, ufacık olan lekenin üzerinden çok az bir süre için geçecektir. Animasyonda görülebilen şu siyah büyük lekeler kaybolsun ve şu simit benzeri içi boş halkaların çoğu kaybolsun bana yeter, o simitlerden 1-2 tane de kalabilir çok mesele değil. Tabi çok çok kolay bir şey ise kimyasal kullanımı, pırıl pırıl olmasını da isterim o ayrı :)

Elimdeki sıvı hakkında hiçbir bilgi yok, minik kırmızı plastik bir şişede ve şişenin üzerinde Cleaner Solution, 30 cc yazıyor. Başka hiçbir bilgi malesef yok, bu yazıyı bile ayrı bir yazı olarak değil kabartma olarak yazmışlar, yani her tarafı kırmızı olan minik bir şişe bu.

Bu arada internette ufak bir aramayla, biraz daha profesyonel bir gezegen kamerası olan DFK, DMK kameralarının çipinin nasıl temizlenecğeine dair bir site de buldum:

http://www.astronomycamerasblog.com/200 ... my-cameras

Benim elimdeki kamera ise şöyle görünüyor:

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Cam koruma zaten çipi koruyan bir mekanizma değil mi? toz ve lekelerin cam üzerinde olması gerekir, ben camı temizlemek yeterli olur diye düşünmüştüm.

http://www.astronomycamerasblog.com/200 ... y-cameras/

Bu adreste de aynı şey yazılmış:
Do not worry about touching the glass in front of the CCD chip. It is pretty robust. Only by rubbing glass, sand or diamond on the surface can it be scratched.
Tam da temizlik kolay olsun diye oraya konmuş gibi geldi bana..
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Temizlik aşamalarında dikkatlerden kaçan bir noktayı tekrar etme gereği duyuyorum. Bu kameralar plastik malzemeden üretildiği için tozu mıknatıs gibi çekmektedir. Öyleyse 1. aşama antistatik bir sıvı ile tüm iç ve dış yüzeyi temizlemek olmalıdır. Yoksa ne kadar akıllıca ve özene bezene temizleseniz de kamerayı teleskopa yerleştirdiğiniz sırada veya çalıştırdığınızda meydana gelen elektriksel yük değişimi tozların farklı yerlere uçmasına sebep olacaktır. Eğer inanmıyorsanız belgeliğimi (archive) araştırıp tozun uçtuğu ve CCD üzerine konduğu anı gözler önüne serebilirim...

Aşağıdaki fotoğrafta merceğin döndürülerek takıldığı yuva olduğu görülüyor. Bence bu da sökülmeli çünkü araya ışığı kıran başka bir nesne giriyor. Gördüğüm kadarıyla çaprazlama bir veya iki vida tutmakta. Logitech QuickCam 9000 Pro'da bu lehimlenmişti. Zannedersem çıkarmak çok zor olmayacaktır. Ama asıl mesele çıplak CCD'nin tozlardan muhafaza etmek. Bunun hala mümkün olmadığını düşünüyorum. Çünkü CCD üzerine yapışan herhangi bir şey çok belli oluyor. Oysa mercek ve aynalarda uzağa odaklanıldığı için önündeki bir dal bile görülmüyor. CCD'ler 0 noktasına odaklanıyor...

Resim

Ayrıca (-bknz. Philips SP 900 NC tadilatı)
DÜRBÜNÜM İLE YENİ BAŞLADIM

merhabalar yaklaşık 2 gün önce celestron[…]

Merhaba, Henüz herhangi bir gözlem aracı[…]