Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen İsmail Ödül Kaya
Selam arkadaşlar, cahilliğimi bağışlayın ama artık bir şekil de aydınlanmak istediğim bir konu var;

Elimde Pentax k20 fotoğraf makinesi var, gayet iyi bir makine sayılabilir normal kullanımda, bu makineyi astrofotografi amaçlı kullanmak istiyorum.

Resim

Merak ettiğim konu şu; anladığım kadarıyla makineye uygun t-ring denilen adaptörü aldığım zaman, makinenin objektifini ve teleskopun göz merceğini çıkararak, makineyi teleskopa bağlayabiliyorum. Peki objektifi çıkarmadan makineyi teleskopa bağlamamın bir yolu var mı? bu şekilde kullanmak daha avantajlı mı olur? yoksa objektifsiz direk bağlamak daha mı iyidir?

Diğer merak ettiğim konu da, hem objektifi hem de teleskopun göz merceğini çıkarmadan makineyi teleskopa bağlamak mümkün mü? mümkünse bu durum fotoğraf açısından avantajlı mı? ayrıca bu iş için bir adaptör satılıyor mu piyasada? biraz fikir verebilirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen RIZA ŞİMŞEK
Bende canon için t-mount arıyorum boş bi boruya teleskop parası ıstıyorlar.
Objektifi çıkarmanız gerekir diğer türlü ilkel kırık görüntüler elde edersiniz.
İki teleskopu birleştirmek gibi olur yada obkjektif önüne mercek koymak gibi.
Cam sayısı artacağı için ışık kırılması körelmesi olur.
K20 güzel makine cmos (benim tabirimle yeni nesil cmos lardan) sensörlü 14mp ve titreşim önleyicisi var.
Motorlu sensörüyle belkide bi nevi takip motoru görevide görebilir. teleskopla deneme imkanım olmadı ama aklıma ilk gelen bu olmuştu k20 kullandığımda.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
İsmail Ödül Kaya yazdı:...
Merak ettiğim konu şu; anladığım kadarıyla makineye uygun t-ring denilen adaptörü aldığım zaman, makinenin objektifini ve teleskopun göz merceğini çıkararak, makineyi teleskopa bağlayabiliyorum.
http://www.celestron.com/c3/product.php ... ProdID=222 adresindeki adaptör ne kadar uyar bilmiyorum ama http://www.pentaxforums.com/forums/pent ... scope.html adresinde size daha iyi fikir verecek mesajlar var. Objektifin arka kapağı ve objektifin kendisi bir tornacıya verilirse, tornacı adaptörü yapabilir. Tabiki yanında 1 1/4" oküler ve oküler yuvası da verilmeli ki teleskoba bağlayabileceğiniz bir adaptör yapabilsin.
Peki objektifi çıkarmadan makineyi teleskopa bağlamamın bir yolu var mı? bu şekilde kullanmak daha avantajlı mı olur? yoksa objektifsiz direk bağlamak daha mı iyidir?
Canon EOS DSLR fotoğraf makinalarından birisi söz konusu olsaydı, sakın obktif filtre dişlisinden teleskoba bağlamayın yoksa objektif içindeki dişli ve mikro elektrik motorlarını bozarsınız derdim. K20D'de durum farklı. K20D'de merceklerin ileri geri hareketi ile netleme yerine optik algılayıcı hareket ediyor. Bu nedenle objektif önündeki 67mm. filtre yivlerinden faydalanarak teleskop okülerine takılabilecek bir adaptör yapılabilir. Yine de çok dikkatli olmakta yarar var.

Benim yaptırdığım bu tarz bağlantı elemanları aşağıda ki gibidir.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Fotoğraf makinasının kendi objektifi doğrudan doğruya teleskop görüntüsünü alabilecek şekilde tasarlanmamıştır. Bu ndedenle objektif önüne kaliteli bir makro lens koymalısın. Teleskop türüne göre bu makro +4 diopter ile +25 diopter arasında değişir. Ben konus-1796 teleskobuma +6 diopter taktığımda sonuç alabiliyorum.
Diğer merak ettiğim konu da, hem objektifi hem de teleskopun göz merceğini çıkarmadan makineyi teleskopa bağlamak mümkün mü? mümkünse bu durum fotoğraf açısından avantajlı mı? ayrıca bu iş için bir adaptör satılıyor mu piyasada? biraz fikir verebilirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler...
Mümkün. Bunun için afakol bağlantı adaptörleri var. Mesela http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1492 http://www.makroptik.com/assets/images/ ... okuler.JPG gibi adaptörler fotoğraf makinasını ve teleskobu kendi orijinal parçaları ile kullanmanıza imkan verir.
gönderen İsmail Ödül Kaya
Teşekkür ederim detaylı anlatımınız için, gereken malzemeleri yavaş yavaş topluyorum, yalnız yeni bir sorum var bu malzemeleri almadan önce; fotoğraf makinesinin objektifini çıkardım, teleskoptan da göz merceğini çıkardım, sadece deneme amaçlı olarak makineyi teleskopa yaklaştırdım, yaklaşabileceği son noktaya geldiğinde yani dayandığında bile sadece yakındaki (20-30m) objelerde net görüntü yakalayabildim, daha uzak cisimler için sanki makinenin daha da içeri girmesi gerekiyor gibi görünüyor ve görüntü net değil. Bunun sebebi ne olabilir?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
İsmail Ödül Kaya yazdı:Teşekkür ederim detaylı anlatımınız için, gereken malzemeleri yavaş yavaş topluyorum, yalnız yeni bir sorum var bu malzemeleri almadan önce; fotoğraf makinesinin objektifini çıkardım, teleskoptan da göz merceğini çıkardım, sadece deneme amaçlı olarak makineyi teleskopa yaklaştırdım, yaklaşabileceği son noktaya geldiğinde yani dayandığında bile sadece yakındaki (20-30m) objelerde net görüntü yakalayabildim, daha uzak cisimler için sanki makinenin daha da içeri girmesi gerekiyor gibi görünüyor ve görüntü net değil. Bunun sebebi ne olabilir?
Göz merceğinin takıldığı yer çıkıyor olabilir. Benim 1793 teleskobumda EOS-450D kameramı takarken, göz merceği yuvasını söküyorum. Ve T adaptörü takabileceğim M42 vida hemen açığa çıkıyor.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]