Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Süleyman Malkoç yazdı:şöyle sorsam daha iyi olacak galiba, yeni nesil dslr makinalarda (CMOS) sensörün içinde IR filtre mevcut zaten. makineye herhangi bir modifikasyon yapmadan IR filtrenin yaptığı görevi sıfırlayacak bir filtre mevcut mudur?

("IR cut-off" filtreler bu işe mi yarıyor acaba? çünkü bir de "IR cut" filtreler mevcut)

IR cut-off yada kısaca IR cut. İkisi aynı filtre. Kızıl Ötesi Işığı Kesen filtredir. Gözlerimiz zaten kızıl ötesi ışığı görmüyor yada kesiyor. O halde neden bu filtreye ihtiyaç duyuyoruz? Sebebi: Dijital ışık algılayıcıları ( CCD yada CMOS ) kızıl ötesi ışığa duyarlıdır. Dijital ışık algılayıcılarına bu filtre takılmadığında çıkan fotoğraf ile gözümüzün gördüğü farklı olunca, o fotoğraf makinası bozuk zannedip çöpe atmayalım diye kızıl ötesi ışınları kesen filtre kullanılır.

Sadece kızıl ötesini geçiren ( IR pass filter ) filtre ile çekilen fotoğraf. Solunum yapan yaprakların yaydığı kızıl ötesi ışınlar, CCD tarafından siyah beyaz tonlarına çevrilip fotoğrafımıza yansıyor. Sadece görünür ışığı geçiren, kızıl ötesi ışığı kesen filtre (IR cut filter) çıkarılmış durumdadır.
Resim

Kızıl ötesi + görünür ışık ile çekilen fotoğraf. Sadece görünür ışığı geçiren, kızıl ötesi ışığı kesen (IR cut filter) filtre çıkarılmış durumdadır. Görünür ışık ile yeşil renkli olan yapraklar, kızıl ötesi ışığın bozduğu gri tonlama nedeniyle bozuk yeşil renktedir.
Resim
Yukarıdaki 2 fotoğrafta, netleme işlemini hassas yapamadım. Çünkü mercekleri elle tutmak zorunda kaldım. Çözünürlük 640X480 pikseldir. Aşağıdaki fotoğrafta netleme sorunum olmadı ve çözünürlük 8 mega pikseldir.

Sadece görünür ışığı geçiren, kızıl ötesi ışığı kesen ( IR cut ) filtre ile çekilen foroğraf.
Resim

Kızıl ötesi ışığı kesme filtresi ( IR cut ) bütün kameralarda bulunur. Web kameraların çoğunda bu filtre objektif üzerindedir. Objektif çıkarıldığında direkt ışık algılayıcısı ( CCD yada CMOS ) ile karşı karşıya kalırsınız. Fotoğraf makinalarının çoğunda bu filtre ışık algılayıcısı üzerine monte edilmiştir. Çıkarılması uzmanlık ve deneyim gerektirir.
RIZA ŞİMŞEK yazdı:Verilen link ve örnek fotolar için teşekkürler.

Compact makinelerde acaba sensördemi objektiftemi filtre bilmiyorum ama kullanmadığım canon a5 makınede deniycem bunu .
Siz denemelkeri hangi makinede yaptınız?
Ben bir Beko marka fotoğraf makinasını bu anlamda denedim. Piller çıkarılmış olsa bile elektriğe tutulmaya hazır olman gerekecek. Işık algılayıcısı önünde diyafram yaprakları var. Oldukça küçük boyuttalar. Kaybedilme ve yeniden yerleştirilememe riskleri var. Işık algılayıcısı bir web kamera gibi çalışmıyor. Zamanlama diyafram ile birlikte senkronize çalışmak zorunda. Canon A5 mutlaka farklılıklar gösterecektir.
Philps 840K + wista-80 (F=400mm. F/5 refractor) + Hoya R72 infrared filtre ile çekilen Ay ve Jüpiter fotoğrafları.
Görünür ışık filtre tarafından engellenmiş olup sadece kızıl ötesi ışınlar webcam ışık algılayıcısı tarafından siyah-beyaz tonlarına çevrilerek resim oluşturulmuştur.
Resim
Resim
Çekim yeri : Çerkezköy
Çekim tarihi : 29.Eyl.2009
Çekim zamanı : 18:50
Resim
Çekim yeri : Çerkezköy
Çekim tarihi : 29.Eyl.2009
Çekim zamanı : 19:30

Not : Jüpiter uydularının görünür yörünge büyüklüğünü, ay ile kıyaslayabilirsiniz.
Fotolar normal kalmamışmı?
Ben farklı yansımalar ışımalar hayal ediyordum.
A5i dağıttım ve dağıldım.
3kez çarpıldım ilki çok fenaydı kolumun nefesımın kalbımın sesi zangırtısı geçmek bilmedi.
Eski makine koca kondansitör varmış. 18.000volta bile tabi oldum kofra filan değiştirdiğim oldu daha lisedeyken ama böyle çarpıldığımı hatırlamıyorum.
Filtresi 3katmanlı mavimsi camları objektifin ilk tabakasıymış çıkardım topladım zorda olsa,
ama ne olduysa netlık yapmıyor artık.
1cm den ilerisini netlemiyor.Onuda halledersem denemelere başlıycam.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘