Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
1. Sadece Kızıl ötesi ışığı geçiren (IR pass) filtre:
Siyah renktedir. Arkasından çıplak gözle baktığınızda eğer çok kaliteli bir filtre ise hiç bir şey göremezsiniz. Bende ki filtre çok az da olsa kızıl bir görüntü (kaçağı !) yapıyor. Dijital Işık algılayıcıları (CCD /CMOS) kızıl ötesi ışığı algılarlar. Bu filtre ile çekim yaptığınızda, ağaçlar beyaz renkte çıkar.

2. Kızıl ötesi ışığı kesen (IR cut) filtre:
İnsan gözü doğal olarak bu filtreye sahiptir :) Çünkü kızıl ötesi ışığa duyarlı değildir.
Bu filtre CCD yada CMOS kullanan tüm dijital fotoğraf makinalarında var. Eğer bu filtre, dijital fotoğraf makinaları ve web kamaralarda kullanılmasaydı, gündüzün ağaçları çektiğinizde, fotoğraf / video da yaprakları yeşil değil de çok açık yeşil yada ciyan renkte çıktığını görürsünüz. Bunun sebebi, gündüzün solunum yapan yaprakların bol bol kızıl ötesi ışın yaymalarıdır.
Yeryüzü yada gökyüzü farketmez. Görünür ışığı geçirmediği için ve IR ışığı gözümüz görmediği için gözle hiç bir şey göremeyiz. Ancak bir çok dijital ışık algılayıcısı IR ışığa duyarlı olduğu için fotoğrafta farklı görüntüler tabi ki çıkar. Unutmamalı ki dijital görüntü alan tüm makinalarda kızıl ötesi ışığı kesen filtre mutlaka vardır. Bu filtre çıkarılmış ise ilginç yer ve gökyüzü fotoğrafları alırsınız. Mesela Uğur İkizler arkadaşımızda IR-cut filtresi çıkarılarak tadil edilmiş bir DSLR fotoğraf makinası var. Bu tadilatı web kameralarda yapmak kolay. Nasıl mı? IR-cut filtre lens tertibatına dahil edilmiş olduğundan lens çıkarılınca filtrede çıkarılmış oluyor. DSLR'lerde ise bu filtre direkt ışık algılayıcısı üzerine monte ( yapıştırılmış ) olduğundan çıkarılması uzmanlık gerektirir.
RIZA ŞİMŞEK yazdı:Mehmet bey teşekkürler ama ben yer yüzündeki etkilerini biliyorum.
Bende ır950 yani ışığı hiç geçirmeyen filtre var.
benim merak ettiğim samanyoluna nebulalara bakılsa neler görülebilir bu filtreyle nasıl bir görüntü oluşur.
Yer yüzünde nasıl etkileri var? Acaba filtreyi yanlış mı anladım :)
Tespitleriniz doğru örnek fotolardaki gibi.
Ama gökyüzüyle ilgili örnek bulamıyorum.
Resim

Resim

Burda açık renk oluşturan temalar kızılötesi ışık kaynaklarıdır.
Koyu renk olanlar ise kızılötesi ışığı yutan temalardır.
Su ışığı yutarken yapraklar bulutlar ışığı yayıyor.
Bu fotolar ır cutun kaldırılıp ır passın kullanılmasıyla oluşmuş.
Ama hangi dalga boyundaki filtreler bilmiyorum sanırım 700-800 arasıdır renk aydınlığına bakılırsa yani sizdeki gibi gün ışığınıda kısmen alıyordur.
Bendeki 950lik yani gözle hiçbişey göstermiyor kızılötesi ışığı geçiriyor sadece.
Logitech webcamın ır cut unu bende iptal ettım denemeler yaptım slr ve vıdeo kameraylada deneme yapıcam.
şöyle sorsam daha iyi olacak galiba, yeni nesil dslr makinalarda (CMOS) sensörün içinde IR filtre mevcut zaten. makineye herhangi bir modifikasyon yapmadan IR filtrenin yaptığı görevi sıfırlayacak bir filtre mevcut mudur?

("IR cut-off" filtreler bu işe mi yarıyor acaba? çünkü bir de "IR cut" filtreler mevcut)
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]