Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmed ULUCA
#40899
:merhaba bu dijital kamerayı 2 sene önce almıştık pek işe yaramadı ama ccd özelliği olduğunu farkedince herşey değişti pahalı bi makine anacak bilenler yada kullanmış olanlar deneyimlerini aktarabilirmi daha yeni başlıyorum ( hafta sonu ay,jupiter,mars ve andromeda yı çekmeyi deniycez) (33x optical zoom var) :?:
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmed ULUCA
#40901
buda fotoğrafı:
Resim
özellikler:
Mini-DV
Optik 33x,Dijital 1200x Zoom
800K Pixel (***CCD***)
2.5", 112K Pixel LCD Ekran
Dijital PCM Stereo Ses
Dijital Resim Sabitleyici
Renkli Gece Çekimi*****
IEEE1394 Çıkışı
DIS
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
#41079
33X optik zum ifadesi tabiki daha uzağı ve daha detayı görüntüleme imkanı demektir.


Optik açıdan önemli olan 3 özellik var.

1. Optik sistemin odak uzaklığı. Odak uzaklığı milimetre ile ifade edilir. Video kameranız için bu değer 78.2 mm. dir. Odak uzaklığı 78.2 mm olan bir mercekli teleskobum var diyebilirsiniz.

2. Açıklık oranı. En öndeki mercek çapının odak uzaklığına oranıdır. Filtre çapı 27 mm. olduğuna göre mercek çapı 25 mm. civarındadır. Bu durumda 25 / 78.2 hesaplanır ise F/3 gibi hızlı bir optik sisteme sahipsiniz.

3. Çözünürlük. Yay saniye olarak ifade edilir. Mesela insan gözünün çözünürlüğü 60 yay saniye yani 1 yay dakikadır. Video kameranızın optik çözünürlüğü hakkında hiç bir şey yazılı değil. Merceklerinin çok kaliteli olduğunu tahmin etmiyorum. Teleskoplarda çözünürlük standardı minimum L/4 kabul edilir. Yani görünür ışık dalga boyunun dörtte biri standart kalitede bir teleskop kabul edilir. L/16 kalite standardında olan smith tasarımlı teleskopların pahalı olma nedeni de kalite düzeylerindendir.Elektronik açıdan önemli olan 2 özellik vardır.

1. Işık algılayıcının, algılayabildiği minimum ışık seviyesi. Lüks olarak ifade edilir. Mesela philips 900NC yaklaşık 1 lüks düzyinde bir yeteneğe sahiptir. Karanlığa iyi adapte olmamış bir gözün eşik değeri 1 lüksten çok daha azdır. Kameranızda bu değer yanılmıyor isem 5 lüks.

2. Gürültü yapmadan ve sürekli açık kalarak yapabildiği çekim süresi. Philips 900NC 1/2 saniye pozlamalı video çekebiliyor. Elektronik devresine yapılan tadilat ile bu değer 30 saniyeye kadar verimli olarak çıkarılabiliyor. Video kameranızda bu süre gece çekim modunda dahi 1/2 saniyeyi bulmaz.

Elektronik özelliklere bakıldığında, Andromeda gök adasının fotoğrafını çekmek, optik açıdan sorun olmasa da, elektronik donanım ve yazılım yetersizlğinden, zor bir hedef derim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmed ULUCA
#41111
teşekkürler bu akşam bişeyler çekmeye çalışıcaz :arrow: fotoğrafları siteye koyuduğumda değerlendirmenizi tekrar alamak isterim :tap
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]