Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen Lütfü Çakmak
Herkese selamlar,

8" dobson teleskobumla ilk acemice bol titremeli resimlerin bazıları, fotoğraf makinasını göz merceğine tutarak.

Resim
Shot with KODAK EASYSHARE C743 ZOOM DIGITAL CAMERA at 2007-06-26

Resim

Ay batarken,

Resim

Resim

Resim
Shot at 2007-06-26

Fotoğrafçılık ayrı bir konu, bu konuda hiç bir tecrübem yok, afocal için öncelikle bir adaptor almam ya da uydurmam lazım herhalde, şimdilik motorlu takip sistemim olmadığı için webcam fotoğrafcılığı mümkün gözükmüyor.

Tahir bey, bu fotoları bir fikir verebilmesi amacıyla koydum. Ay fotoları kolimasyon hatası konusunda fikir verebilir mi? Göründüğü gibi jupiter çok parlak. Siz gezegenlere bir bino viewer ile baktığınızı söylemiştiniz, bunun avantajı nedir? , çift gözle izlemek oldukça rahat olsa gerek ama görüntünün kendisine bir etkisi var mı bunun? Ayrıca ben gözlük kullanıyorum ve üstelik 2 göz birbirinden farklı derecede miyop ve astigmat, ben kullanabilirmiyim bunu.

Belirttiğiniz m13 aradım, vega dan başlayarak fazla ayrılmadan büyük ayıya doğru giderken bir yıldız kümesi gördüm ama m13 olup olmadığını bilmiyorum, bugün sizin m13 fotoğrafınıza baktım, benim teleskoptan bu kadar net ve parlak görmem mümkün değil oldukça sönük bir yıldız kümesi gördüm bilmiyorum belkide gördüğüm m13 değildi. Benim finder scop 9x50 right angel, bununla gökyüzüne baktığımda o kadar çok yıldız görülüyor ki çıplak gözle baktığım objeleri zar zor bulabiliyorum. Herhalde benim daha bir fırın ekmek yemem lazım. :-)

Ben şimdi bu teleskopla, Mars, Uranüs ve Neptünü görebilir miyim, mars çok geç çıkıyor bu aralar , kadir farkından çıplak gözle ayırtedebilir miyim acaba?, uranüs ve neptünü ayırt etmek imkansız herhalde değil mi.

Ayrıca, laser collimator'lerin ayarsız olabileceğini belirtmiştiniz benimki;

http://www.oriontel.com/shopping/produc ... tID=259158

bunda ayar vidası göremedim, üst kapağı açtığınızda pil yuvası çıkıyor.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Sevgili Lütfü Bey,
Lütfü Çakmak yazdı:... Ay fotoları kolimasyon hatası konusunda fikir verebilir mi?
Malesef vermez. Kolimasyon kontrolunu foroğrafla yapacaksanız yıldızın ortada tutulması ve odaktan hafifçe (ikincil ayna gölgesinin iyice görününceye kadar) çıkarılması gerekir.

Lazer kolimatörünüz bu güne kadar hiç görmediğim bir tip, çok güzel bir şey almışınız. 45 derece kesik ekranı sayesinde aynanın arkasında kolimasyon yaparken hemen sonucu görmeniz mümkün.
Siz gezegenlere bir bino viewer ile baktığınızı söylemiştiniz, bunun avantajı nedir? , çift gözle izlemek oldukça rahat olsa gerek ama görüntünün kendisine bir etkisi var mı bunun? Ayrıca ben gözlük kullanıyorum ve üstelik 2 göz birbirinden farklı derecede miyop ve astigmat, ben kullanabilirmiyim bunu.
Binoviewer kullanabilenler için bence harika bir aparat. Kullanabilenlerden kastım, bazı arkadaşlar iki resmi üst üste getiremiyorlar. O zaman da binoviewer bir işe yaramıyor, tam tersine. Almadan evvel denemenin çok faydası var.
Şayet resimleri çakıştırma sorunu yoksa çok daha rahat ve yorulmadan bakıyorsunuz. Alsında her göz daha az ışık alıyor (ışık 2 kanala bölünüyor + prizma kayıpları var) ama beyin çift görüntüyü daha iyi işleyebiliyor ve daha çok görüyorsunuz. Bu tabi gezegenler için böyle. Derin uzay objelerinde Samanyolunu dolaşmak için yine harika, ama ışık kaybı belli oluyor ve zaten zor görünen bazı bulutsu ve gökadalar görünmez hale gelebiliyor.
Benim kullandığım Binovıewer 28mm lik prizmaları olan 'Zeiss-Baader Grossfeldbinokularansatz, Mark V'.

http://www.telescope-service.com/baader ... #BinoGross

Bu çok kaliteli bir ürün. Son zamanlarda piyasaya bir sürü daha ucuz binoviewer de çıktı, bunların hemen hepsinde prizma büyüklükleri daha küçük (22mm filan) ayrıca prizmaların kaplamaları daha basit. Fakat bunlar da gezegenler için iyi olsa gerek (benim deneyimim yok).

Denenecek bir diğer önemli nokta "bino viewer ile odak noktasına gelebiliyor muyum?". Çoğu teleskopun odak noktası odaklayıcının pek önünde değil, bino viewer uzayan optik yol ise epey uzun bir mesafeye ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla bir barlow lens kullanmadan odağa gelmek çoğu zaman mümkün değil. Bazı teleskoplarda 2x lık bir barlow bile yetersiz kalabilir.

Bir mahsuru daha var bino viewerin: Her okulerden 2 adet gerekiyor. Bu ciddi bir masraf kaynağı...
Belirttiğiniz m13 aradım, vega dan başlayarak fazla ayrılmadan büyük ayıya doğru giderken bir yıldız kümesi gördüm ama m13 olup olmadığını bilmiyorum, bugün sizin m13 fotoğrafınıza baktım, benim teleskoptan bu kadar net ve parlak görmem mümkün değil oldukça sönük bir yıldız kümesi gördüm bilmiyorum belkide gördüğüm m13 değildi. Benim finder scop 9x50 right angel, bununla gökyüzüne baktığımda o kadar çok yıldız görülüyor ki çıplak gözle baktığım objeleri zar zor bulabiliyorum.
M13'ü bulmak için teleskopla Vega'dan başlamak iyi değil. Vega epey uzakta. En iyisi çıplak gözle önce Hercules burcunu arayın. Şu sıralar gecenin ilk yarısı tam tepede bir yerde bulunuyor. Hercules burcunun ortasındaki dikdörtgen şeklindeki yıldızlar bu bölgeye biraz baktıktan sonra belli oluyor. Dikdörtgen kabaca Vega ile Arcturus arasında:

Resim

Dikdörtgeni bulduktan sonra M13 kolay çünkü diktörtgenin uzun kenarlarından Arcturus'a yakın olan kenar üzerinde, tam ortada değil, kenarın biraz kuzey kısmında. Hercules'de güzel bir küresel küme daha var: M92 bu da dikdörtgenin biraz kuzeyinde (5 derece kadar ).
Ben şimdi bu teleskopla, Mars, Uranüs ve Neptünü görebilir miyim, mars çok geç çıkıyor bu aralar , kadir farkından çıplak gözle ayırtedebilir miyim acaba?, uranüs ve neptünü ayırt etmek imkansız herhalde değil mi.
Evet, ama her üçü de çok küçük ve üzerlerinde pek görünecek bir şey yok. Mars inşallah Ekim-Kasım aylarında iyi gözlenebilir. Uranüs ve Neptünü bulucu ile aramanız gerekecek. Uranus neyse ama Neptün çok, çok küçücük bir diskten ibaret. Her ikisi de kendini bu işe vermis eksperler için bence...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhaba Tahir Bey,
Evet, ama her üçü de çok küçük ve üzerlerinde pek görünecek bir şey yok. Mars inşallah Ekim-Kasım aylarında iyi gözlenebilir. Uranüs ve Neptünü bulucu ile aramanız gerekecek. Uranus neyse ama Neptün çok, çok küçücük bir diskten ibaret. Her ikisi de kendini bu işe vermis eksperler için bence...
Her ne kadar da göz merceğinde küçük görünseler de ben yine de bunları, (disk şekillerinden) diğer yıldızlardan ayırt edebilirim değil mi? Bu hafta sonu kısmet olursa bunları aramakla geçireceğim.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
kmak...Her ne kadar da göz merceğinde küçük görünseler de ben yine de bunları, (disk şekillerinden) diğer yıldızlardan ayırt edebilirim değil mi?
Evet!

Tek korkum bunlarin sizi teleskopunuz konusunda tedirginliğe düşürmesi...
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar Tahir Bey,

Bu hafta sonu nihayet m13 ü bulabildim. Ancak görüntü son derece sönük ve gözlerinizi iyice alıştırınca yıldızları seçebiliyorsunuz. Sizin Vixen teleskobunuz da 8" değil mi, üstelik odak oranı benimkinden küçük fakat burada yayınladığınız resim çok net ve açısı geniş. Acaba kullandığınız göz merceğinden mi farkediyor? Yoksa gözle farkedilmeyen ayrıntılar resimde mi (bir de çekilen resimlerin işlenmesiyle) daha iyi belirginleşiyorlar, sizin fotoğrafta kaç x büyütme yaptınız acaba?. Ben M13 gördüğümde yapabildiğim en büyük büyütme ile (10 mm x 2x) 240x ile baktığımda m13 zaten ancak görüş açısına sığıyor bir de aynı görüntüde NGC 6207 yi görmek mümkün değil. Barlowu kullanmadan 5 mm'lik bir göz merceğiyle baksaydım acaba daha iyi bir sonuç alabilir miydim. Barlow kullanmadan daha büyük büyütmeler için mesela 300x - 400x 2,5 - 3 mm'lik göz mercekleri kullanmak daha iyi netice verir mi? Açıkcası ben 10 mm'lik göz merceğinin bile görüntüsünden pek memnun değilim 3 mm nasıl olur acaba?

Ay doğmadan ancak m13 kısa bir süre gözleyebildim, ay doğduktan sonra çıkan uranüs ve neptünü, doğu tarafında ayın parlaklığından bir şey görmek mümkün olmadığından arayamadım tabiki. Önümüzdeki günlerde deneyecek fırsatı bulurum umarım.

Teleskobum konusunda tedirginliğe düşmem merak etmeyin, henüz tecrübem çok az, zamanla teleskobumla daha çok şey görebileceğimi biliyorum.

Ancak Tahir bey, orion lasermate collimator maalesef fazla işime yaramıyor. Bu hafta biraz daha hassas colimasyon yapmak istedim. Orion'un gönderdiği collimation cap çok daha kullanışlı. Ortası delikli aparatın iç yüzeyi de daire şeklinde ışığı yansıtan parlak bir nesne ile kaplı. İkincil ayna ayarı ile oynayarak önce o parlak daireyi ikinci ayna ortasına hizlıyorsunuz sonra bu dairenin ortasına da birincil aynanın ortasında bulunan küçük daireyi, birincil ayna ile oynayarak ortalıyorsunuz. Bununla ayar yapmak çok kolay. Oysa laseri göz merceğine taktığımda çok hafif bir boşluk var ve bu yüzden doğru sonuç vermiyor. Göz merceği sıkılaştırıcı vidasını sıksanız bile laseri kendi ekseni etrafında çevirdiğinizde ışık aynı noktayı göstermiyor.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Bunları yazdığınız için çok teşekkürler Lütfü Bey, gözlem yapmaya başlayan bütün arkadaşların benzer deneyimleri olacaktır.

Herşeyden önce

Göz <> Fotoğraf makinesi

Gözle hiç bir zaman fotoğrafda görünen sönük detayları göremeyeceksiniz, malesef dünyanın en büyük teleskopu ile bile baksanız bu mümkün değil. Bunun basit bir sebebi var: Fotoğraf gerekirse birkaç saat için gelen fotonları toplayabiliyor, göz bildiğim kadar sadece 1/10 saniye. Eğer yeterince uzun poz verirseniz gökyüzünün en karanlık yerleri bile fotoğrafda beyaz çıkacaktır. Dolayısıyla bir derin uzay fotoğrafında her zaman bir objenin toplam fotonlarını görüyoruz, gözle ise birim zamandaki foton akımını görülüyor.

Bu göz için olumsuz gibi görünen girişden sonra gözün de birçok avantajı var. Bence gözle bakınca derin uzay hiç bir fotoğrafın veremediği bir derinlik ve heycan veriyor. Gözle parlaklık farkları, yıldızların renkelri (bazı teleskoplarda) hiç bir fotoğrafta bulamadığım kadar canlı oluyor, ayrıca gözle aynı teleskopla çekilmiş fotoğrafdan daha küçük detaylar görünebilir. Ayrıca fotoğraf birçok gerçekleri de çarptırıyor, yapılan işlemler bazı farkları büyütüyor, bazılarını da azaltıyor. Dolayısıyla aslında göz mükemmel bir gözlem aracı. Ancak -afedin- gözle derin uzayı görmeyi öğrenmek gerekiyor. Birçok ışık yılı uzakta bulunan bir objeyi televizyon seyreder gibi kolay görmek mümkün değil. Bunun sebebi gözümüzde ışığa hassas iki ayrı türden yapı var: Koniler ve çubuklar. Normal olarak bol ışık varken koniler kullanılır. Bunlar renk görür fakat hassaslıkları azdır. Gece çubuklar kullanılabilir, bunlar renk göremez ve çubuklarla bakılırken gözün çözünürlüğü ciddi olarak düşer fakat buna karşı çubuklar daha hassasdır. Malesef artık gecelerimiz gündüz gibi, çoğumuz geçinmek için gece ava filan da çıkmak zorunda değil, gece dışarıda dolaşırken aydınlatılmış kaldırımlarda geziyoruz. Dolayısıyla bizler bu gün çubuklarımızı kullanmayı unuttuk. Bu sebeple bunları atıl durumdan tekrar işlemeye almamız gerekiyor.

Neler yapabiliriz? Derin uzay gözlemi yaparken saptırılmış bakışı kullanabiliriz. Çünkü çubukların en yoğun olduğu, en hassas bölge gözün ortası değil. Yani bakacağımız objeyi gözün ortasına değil de ortası ile burnumuz arasında (biraz yukarı veya aşağı, kişiye göre değişebiliyor) yerde tutmalıyız. Yani gözle ortaya bakarken kenarda bazı detaylar belli olur ama o detaylara doğru gözümüzü o tarafa çevirirsek bunlar tekrar kaybolur. Dolayısıyla gözünüzü ortadan ayırmayın ama etrafda (peripheral vision) daha sönük detaylar görmeye hazırlanın. Saptırılmış bakışı (averted vision) ilk başta başarılı olarak kullanmak zor ama bu zamanla öğreniliyor.

Etrafda ışık kaynakları varsa bu derin uzay için zehirdir. Özellikle beyaz ışık çok kötüdür. Renk belli edecek kadar kuvvetli olan her ışık son derece zararlıdır çünkü bu konileri aktive eder ve çubukları artık kullanamayız. Ay da lamba gibi kötüdür, dolayısıyla derin uzay gözlemi ayın olmadığı zamanlarda yapılmalıdır. Işık olarak (haritaya bakmak için) sadece kırmızı ışık kullanmalısınız ve kırmızı ışığın gücü de rengi pek belli olmayacak kadar az olmaıl. Gözün karanlığa adapte olması en az 1 saat kadar sürer. Tam adapte olması daha da uzun sürer, hatta ve hatta gözünüzle limite erişmek istiyorsanız daha gündüzden güneş gözlüğü ile dolaşmanızda fayda var. Tabi bu sadece gerçekten çok karanlık yerler için anlamlı.

Bunları yaparsanız M13'ü 8" lik bir teleskopta çok parlak bulacağnıza inanıyorum (M13'ü çok karanlık yerlerden çıplak gözle görenler var!). Bazı objeler göze küçük bir teleskopta daha hassas detay gösterirken çoğu büyük teleskoplarda daha çok detay gösterecektir. M13 değişik boy teleskoplarda farklı görüntüler veren bir obje. Belki başka arkadaşlar da bakar ve ne gördüklerini çizerler diye fazla detaya girmek istemiyorum.

Benim fotoğrafım asıl odakta çekilmiş, dolayısıyla göz ile o kadar geniş bir açıyı kaplamak zor. Bunu başardığınızda da bazı detayları göremeyeceksiniz çünkü yeterince büyütmemiş olacaksınız. Dolayısıyla M13 ve NGC6207 yi ayrı, ayrı gözlemek daha anlamlı olacak.

Bence 200x civarında büyütme sizin teleskop için iyi, tabi gözmerceğinizi bilmiyorum.

Uranus ve Neptun ay olduğunda zor (ama olmasa da birşey görmek zor :) ). Mars'ı deneyebilirsiniz ama (sabah kuşluk vakti doğuyor) fakat henüz bize uzak olduğu için çok küçük (ama nispeten parlak).

Evet, oynayan bir lazer işe yaramaz tabi. O zaman o plastik tüple ayarlayın.

Burada Sky & Telescope dergisinin derin uzay gözlemleri konusunda ingilizce güzel bir yazısı var, belki ilginç olabilir:

http://www.skyandtelescope.com/howto/ba ... page=1&c=y
gönderen Lütfü Çakmak
Merhabalar,

Geçen haftasonu gözlemlerimden sonra buraya birşeyler yazmıştım, ama nedense sonradan kayboldu mesaj. Neyse tekrar yazmaya çalışayım.

Evet Tahir Bey, dergideki yazıyı okududum anlayabildiğim kadarıyla aynen sizin yazdıklarınızdan bahsediyor. Hafta sonunda epeyce gözlem yapma fırsatım oldu. Her nedenense akrep ve yay tarafına bolca toplanmış olan galaksileri gözlemlemeye çalıştım M4, M6, M7, M22 vs. çoğunu buldum, hatta 8 kadirden de olsa spica'dan hareketle sombrero'yu bile buldum, kazan kapağı şekli zor da olsa görülebiliyor. Sizlerin verdiğiniz önbilgiler ve gözlem yaparak gittikçe artan tecrübeyle nasıl bakılacağı öğrenildikten sonra daha rahat bulabiliyorsunuz galaksi ve yıldız kümelerini. Önce bulucuda; yıldızlardan farklı ve biraz büyükçe ve sönük olan bir bulut noktası şeklinde görülüyorlar. Benim gibi yeni başlayanlar önce bunları fotoğraflarındaki gibi gökyüzünde kolayca görebilecekleri beklentisi içerisinde oluyor, ancak çok dikkatli ve yavaşça bakılmadıklarında görülemeyebilirlerki burada "averted view" çok önemli. Bundan sonrası gözmerceğinden bakmaya ve büyütmeyi arttırmaya kalıyor.

Ancak yine de ben daha çok büyük ve parlak görmek istiyorum. Tahir bey, aynasını kendim yapmayı düşündüğüm 12" veya 14" lik bir teleskopla çok daha iyi görebilirim değil mi?

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Lütfü Çakmak yazdı:....Her nedenense akrep ve yay tarafına bolca toplanmış olan galaksileri gözlemlemeye çalıştım M4, M6, M7, M22 vs. çoğunu buldum, hatta 8 kadirden de olsa spica'dan hareketle sombrero'yu bile buldum, kazan kapağı şekli zor da olsa görülebiliyor.
tebrikler!
..Benim gibi yeni başlayanlar önce bunları fotoğraflarındaki gibi gökyüzünde kolayca görebilecekleri beklentisi içerisinde oluyor, ancak çok dikkatli ve yavaşça bakılmadıklarında görülemeyebilirlerki burada "averted view" çok önemli. Bundan sonrası gözmerceğinden bakmaya ve büyütmeyi arttırmaya kalıyor.
Evet. Tabi bu cisimlerin hepsi o kadar uzakta ki ancak bu kadar görünebiliyorlar.
... Tahir bey, aynasını kendim yapmayı düşündüğüm 12" veya 14" lik bir teleskopla çok daha iyi görebilirim değil mi?
Daha iyi görebilirsiniz ama korkarım çok daha iyi değil. Herhalikarda dergilerdeki gibi renkli resimleri görmek mümkün değil. Göz logaritmik bir araç, dolayısıyla karesel olarak büyüyren alanı epey büyütseniz bile göreli etkisi o kadar kuvvetli olmuyor. Birkaç yıl evvel değişik açıklıkta teleskoplarla aynı cisme bakarak bir deneme yapmıştım. Buna göre küçük bir teleskopdan "çok daha iyi" görüntü veren bir büyük teleskop açıklığı 2 kat olan teleskop. Yani sizin 16-18 inch gibi bir şey hedeflemeniz gerekiyor.

Bunun dışında derin uzay için çok önemli olan etrafın karanlıklığı. Yani 16" lik bir teleskopla aydınlık bir yerden baksanız, karanlık bir yerden 8" ile görebileceğiniz şeyleri bile göremeyebilirsiniz. Her halikarda gözünüzü beyaz ışıktan koruyun. En iyisi kırmızı bir cep lambası, fakat onun da parlaklığı renk pek belli olmayacak kadar düşük olmalı. Ayrıca gözün karanlığa adapte olması da epey sürer, bende birkaç saat alabiliyor. Tabi bu süre içinde de gözlem yapıyorum ama zaman geçtikçe karanlık olan etrafımda daha çok şeyler görebiliyorum. Etrafınızda başka ışık kaynakları varsa belki bir duvar veya paravan arkasında teleskopu kurabilirsiniz. Böylece en ayından gök kubbesinin yüksek kısımlarında bir iyileşme elde edebilirsiniz.
gönderen Lütfü Çakmak
Teşekkürler Tahir Bey,

Bu hafta sonu da sabah 3,30 kadar bekledim ve nihayet Mars'ı gördüm. Tabiki kızıl bir diskten başka birşey göremedim. Benim şanssızlığım gözlem yaptığım yerin hemen yakın doğu tarafında yüksek dağ bulunması beni o saate kadar bekletti. Ve hemen ufkun üzerinden baktığım için de olabilir belki Mars çok kızıl göründü, belki göğün ortalarına geldiğinde o kadar da kızıl değildir. Bir de dogu tarafında şehir bulunduğu için, direk görmememe rağmen, şehir ışıkları gökyüzüne yansıyor sanki. Yaklaşık jüpiterin 1/3 kadar görülüyor.

Ekim, kasımda biraz daha büyük ve yüzey ayrıntısı görebilir miyiz acaba?
Bu arada Uranüs ve Neptünü bulamadım, bunları bulabilmek için tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir de, ben banka müdürü iken bir md.yardımcım vardı. Şimdi Toronto/ Kanada'da oturuyor. Bu yaz gelecek. Size zahmet aşağıdaki linkteki göz merceklerine bir göz atabilir misiniz? İçlerinden bir kaç tanesini sipariş etmek istiyorum. Siz tabiki Televue Nagler diyeceksiniz, biraz da bütçeyi düşünürsek amacıma ve teleskobuma uyacak bir iki tanesini alabilirim.

Vixen lanthanum LV eyepieces 4, 5 yada 6mm (125 Canada Dollars)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 13154.html

Sky-Watcher long eye relief eyepieces 2 veya 5 mm (45 CD)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 11953.html

Sky-Watcher UltraWide eyepieces 6 mm (50 CD)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 11952.html

Meade series 5000 ultra premium plossl 5,5 mm (105 CD)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 11857.html

Celestron X-cel eyepieces 5 mm (80 CD)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 11644.html

TeleVue Nagler 4,8 mm (220 CD)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 10201.html

2" lerden

SkyWatcher 2" 35 veya 42mm (50 - 90 CD)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 11954.html

Meade series 5000 ultra premium plossl 2" 32 mm (175 CD)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 11857.html

Meade series 4000 QX wide angle 2" 36mm (115 CD)
http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... 11893.html

Ve Filtreler,

http://www.telescopes.ca/telescopes/REN ... W3052.html

Burada ışık kirliliği filtreleri var, Meade'nin nebula filter ve Orion'un broadband ve narrowband filter'leri var. Işık kirliliği ve nebulayı anladım ama broadband filter ne işe yarar. Birde foto için renkli filtreler var, bunların hangi rengi daha iyi acaba, Ay filtrelerinde de 13 ve 25 density gray, hangisi kullanışlıdır.

Yine sizi sorularımla bunaltıyorum Tahir Bey. :-)

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Lütfü Bey,
Lütfü Çakmak yazdı:..Benim şanssızlığım gözlem yaptığım yerin hemen yakın doğu tarafında yüksek dağ bulunması beni o saate kadar bekletti.
Ben gezegenlerin hep en azından 30 derece ufuktan yükselmelerini bekliyorum. Ufuğa yakın olduklarında görüntü kötü oluyor. Dolayısıyla aslında dağın olması belki de bir dezavantaj olmayabilir.
...Mars çok kızıl göründü, belki göğün ortalarına geldiğinde o kadar da kızıl değildir. Bir de dogu tarafında şehir bulunduğu için, direk görmememe rağmen, şehir ışıkları gökyüzüne yansıyor sanki. Yaklaşık jüpiterin 1/3 kadar görülüyor.

Ekim, kasımda biraz daha büyük ve yüzey ayrıntısı görebilir miyiz acaba?...
Evet, Mars yükseldikçe kızıllık biraz azalacak, ancak Mars yine de diğer gezegenlere göre çok kızıl. Dünyaya en yakın konumu bu defa Kasım sonu ve Aralık ayında olacak ve sonra hızla küçülecek. Malesef bu defaki en büyük çapı yine de epey küçük kalıyor: 16" den az. Fakat bizler için bir avantaj da var. Bu defa Mars Boğa burcunda olup çok yüksek duracak. Biliyorsunuz yükseklerde hem atmosferdeki "seeing" en iyi değerine ulaşıyor hem de geçirgenlik en yüksek oluyor. Dolayısıyla hava müsait olursa yüzey detayları görebileceğimizden eminim.
Bu arada Uranüs ve Neptünü bulamadım, bunları bulabilmek için tavsiyelerinizi bekliyorum.
En iyisi harita üzerinde yerlerini belirledikten sonra (en kolayı bir bilgisayar programı kullanmanız, birçok bedava seçenek var) bulucunuzla arayın. Bulucunuzun (sanırım 50mm) her ikisini de rahatça göstermesi gerekiyor. Uranus Aquarius, Neptün Capricornus burcunda. Uranus belirgin derecede Mavi/yeşil renkli, Neptun daha ziyade mavi ama daha sönük olduğu için rengi o kadar belli olmuyor.
...Size zahmet aşağıdaki linkteki göz merceklerine bir göz atabilir misiniz?
Vıxen'in LV (yeni NLV serisi çıkıyor!) hiç sevmiyorum. Özellikle gezegenler üzerinde sarımtrak bir renk brakıyor (bunlar hafif radyoaktif yüksek kırılmalı Lanthanum camı kullanıyor)

Sky-Watcher ve Celestron X-Cel'leri denemedim, birşey diyemeyeceğim.

Meade series 5000 ultra premium plossl'ler fena değil ama dar açılı. Sizin zaten birkaç Plösslünüz var sanıyorum, onlar gibi. Kısa odak uzaklıklı olanlarında gözle merceğe çok yaklaşmak gerekiyor, benim için pratik değil.

Evet haklısınız, Nagler'leri hararetle tavsiye ediyorum ama 10mm üstünde olanları. Evladiyelik gözmerceği fakat 10mm nin altında daha iyi ve ucuz seçenekler var. 4.8mm liği almayın bence, o çok eski bir tip ve özellikle gezegenler için ideal değil. Ayrıca yine gözle epey yaklaşmak gerekiyor. Type 6 serisini tercih edin. Bu arada göz merceklerini gezegenler için alacaksanız en iyisi ucuz Orthoscopic (fakat gözle merceğe çok yaklaşmak gerekiyor) veya bu sene yeni çıkan ve iyi yorum alan TMB Planetary serisinden alabilirsiniz (yine benim deneyimim yok). Okumadım ama burada bir yorum var:

http://www.astromart.com/articles/artic ... cle_id=464

TeleVue Radyan serisi de iyi bir seçim olur. Gezegenler için bu gün alınabilen en iyi gözmerceği TMB Monocentric'ler (200 Dollar civarında)

2" lerden Meade 4000 serisi ile kötü deneyimlerim oldu. Diğer bahsettiğiniz markaları denemedim. Daha doğrusu elimde Çin malı 32mm lik bir mercek var ve bu Skywatcher ile aynı üretim olabilir. Bu 32mm lik mercek f6.7 de kenarlarda yıldızları bozuyor. 31mm lik Nagler ile karşılaştırdığımda bununla arasında hem fiyat hem de performans bakımından dağlar kadar fark var.

Filtre konusunda en işinize yarayacak olanı 2" lik UHC filtresi. Bununla oksijen ve hidrojen beta emisyonu yapan bulutsuları çok, çok daha rahat görebileceksiniz. OIII filtresi alırsanız band genişliğini daha daraltmış olursunuz (fakat h-beta geçirmiyor) ama şu anda masrafı sınırlamak istiyorsanız UHC'yi tavsiye ederim. 2" liği tavsiye etmemin sebebi, birçik bulutsu bayağı büyük. Eğer 2"-1.25" adaptörünüzde filtre yivleri varsa 2" lik filtreyi 1.25" lik merceklerle de kullanabilirsiniz.

Diğer renk ve deep sky filtrelerinin pek bir faydası yok. Mars üzerinde bazı renk filtreleri hafif etkili olabiliyor ama bunlar daha ziyade işin 0,000 kısmını çıkarmak isteyen eksperler için. Mesela mavi bir filtre ile Mars üzerinde (şayet varsa) Cirrus bulutlarını görmek mümkün, keza kırmızı filtreler bazı topoğrafik özellikleri vurguluyor. Jüpiter için de bu filtreleri kullananlar var. Ben kullanmıyorum, çünkü fazla bir fark göremiyorum.
broadband ve narrowband filter'leri var. Işık kirliliği ve nebulayı anladım ama broadband filter ne işe yarar. Birde foto için renkli filtreler var, bunların hangi rengi daha iyi acaba, Ay filtrelerinde de 13 ve 25 density gray, hangisi kullanışlıdır.
Broadband filtreleri hemen hemen hiç bir işe yaramıyor. Işık kirliliğini filtre ile yok etmek pek mümkün değil zira çoğu gök cisminin ışık kirliliği gibi sürekli bir spektrumu var. Belki Amerika'da sadece sodyum lambası kullanan bir mahallede bir miktar işe yarar bunlar?

Hangi fotoğraf filtresini kastettiğinizi bilmiyorum ama o sayfadaki Violet filtre akromatik mercekli teleskopların renk hatasını azaltmak için, yani size lazım değil. Diğer filtreler (Astrodon) dar bantlı CCD fotoğrafları çekmek için.
Yine sizi sorularımla bunaltıyorum Tahir Bey
Rica ederim, yardımcı olabildimse sevinirim.
gönderen Lütfü Çakmak
Herkese Selamlar,

Sevgili genç gökbilimci arkadaşlarım, kusura bakmayın ama ben size biraz kızacağım. Buradaki mesajlar hep monolog veya diyalog şeklinde geçiyor. Dikkat ediyorsanız eğer, her ne kadar Tahir beyle karşılıklı görüşüyormuşuz gibi görünse de ; Sevgili Tahir beyin verdiği bilgiler herkese hitap ediyor. Ben de yeni yeni edindiğim naçizhane tecrübelerimi burada dile getiriyorum. AMA SİZLER DE KATILIP, kendi tecrübe ve deneyimlerinizi belirtebilirsiniz. Herkes tecrübesini ve deneyimini paylaştığında; hepimiz bundan çok faydalanırız. Kimse çekinmesin lütfen, herkes her başlığa o konuyla ilgili kendi deneyimleriyle ilgili, özellikle gözlem konularında birşeyler yazsın. Bunun, benim gibi aramızda yeni başlayanlara katkısı çok büyük olacaktır. Bizler yaşca her ne kadar da sizlerden büyük olsak da (sanırım formun en yaşlılarından biriyim, Tahir bey'i bilmiyorum ama ben 47) bilgi, tecrübe ve deneyimin yaşı yoktur. Sanırım bu görüşlerime Sevgili Tahir üstadımız da (üstad diyorum çünkü bu işe gönlünü ve yıllarını vermiş) katılacaktır ki zaten o her fırsatta sizleri gözlem sonuçlarınızı belirtmeye çağırıyor.

Saygı ve sevgilerimle,
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba Lütfü,

Şimdilik dinlemede kalıyorum! Çünkü gözlem yapacak bir çift göz ve bir de dürbünüm var. Sahip olduğum techizat arttıkça nacizane resim ve tecrübe paylaşımını elimden geldiğince yapmaya çalışacağım.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba Lütfü Abi,
Lütfü Çakmak yazdı:Herkese Selamlar,

Sevgili genç gökbilimci arkadaşlarım, kusura bakmayın ama ben size biraz kızacağım. Buradaki mesajlar hep monolog veya diyalog şeklinde geçiyor. Dikkat ediyorsanız eğer, her ne kadar Tahir beyle karşılıklı görüşüyormuşuz gibi görünse de ; Sevgili Tahir beyin verdiği bilgiler herkese hitap ediyor. Ben de yeni yeni edindiğim naçizhane tecrübelerimi burada dile getiriyorum. AMA SİZLER DE KATILIP, kendi tecrübe ve deneyimlerinizi belirtebilirsiniz. Herkes tecrübesini ve deneyimini paylaştığında; hepimiz bundan çok faydalanırız. Kimse çekinmesin lütfen, herkes her başlığa o konuyla ilgili kendi deneyimleriyle ilgili, özellikle gözlem konularında birşeyler yazsın. Bunun, benim gibi aramızda yeni başlayanlara katkısı çok büyük olacaktır. Bizler yaşca her ne kadar da sizlerden büyük olsak da (sanırım formun en yaşlılarından biriyim, Tahir bey'i bilmiyorum ama ben 47) bilgi, tecrübe ve deneyimin yaşı yoktur. Sanırım bu görüşlerime Sevgili Tahir üstadımız da (üstad diyorum çünkü bu işe gönlünü ve yıllarını vermiş) katılacaktır ki zaten o her fırsatta sizleri gözlem sonuçlarınızı belirtmeye çağırıyor.

Saygı ve sevgilerimle,
Emin olun ki bilgisi, deneyimi olanlar yazacaktır. Ayrıca Tahir Abi'nin deneyimlerinden bizlerde faydalanıyoruz. Tahir Abi profesyonel astronomlar sınıfına girdiği için bazen bizlerde sessiz kalabiliyoruz.

Sanırım Salih'in de dediği gibi forumda ki çoğu kişi dürbün kullanıyor ve henüz astrofotoğrafi çalışmaya başlamadı. Türkiye'de bu konuda deneyimli kişiler var, ancak onlarda bu foruma üye değiller.

Not: Bir genç olarak (26 yaşındayım) bize kızdığınız için :) kendimle ilgili kısmına cevap vermem gerekirse, ben teleskopla gözlem yapıyorum ancak astrofotografi çalışmaları çok fazla yapmıyorum. Sadece birkaç denemem oldu. Ben çoğunlukla değişen yıldız gözlemi yapıyorum.

Şimdilik hoşçakalın..
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]