Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Mehmet Koyuncu yazdı:F=300mm. F/5 teleskop ile alınan fotoğrafta; renk sapmaları ve kenarlarda koma hataları oldu. Ama netlik ve detay canon lenslere göre çok daha iyi oldu. Netlemenin çok iyi yapıldığını gösteren ışımaları resimde görebildim.

Fiyat olarak canon 100-300mm lens kaç liradır bilmiyorum ama kullandığım F=300mm F/5 teleskobu 112 liraya almıştım.
Mehmet Bey benim için fotoğraftaki kenar kararmaları çok problem değil hatta renk sapıncını da fazla dert etmem ama odakladığım objenin netliği ve özellikle görüntünün merkezi kısımlarındaki detayları görebilmem önemli.
Bu durumda galiba 300 mm lik bir lens hem alamayacağım hem de izlenimlerinizden sonra almayacağım :) Ama tavsiyeleriniz doğrultusunda şimdilik EOS 450D üzerinde karar kıldım..Yani Canon marka iyi bir body ve herhangi bir KIT lens olsun ilk etapta yeterli olacak anladığım kadarıyla..Teşekkürler.
Mehmet Koyuncu yazdı:
Mahmut YILMAZ yazdı:...
Maliyeti düşük bir telefoto lens olarak almayı planladığım William Optics Megrez 72mm teleskoba (teknik özellikleri linkte ayrıntılı bulunmakta) fotoğraf makinesi lenslerindeki zoom mekanizması gibi bir netleştirici yapabilirim diye düşünüyorum. Helisel çalışacak bir sistemle fotoğraf makinesi hızlıca odağa getirilebilir. Deneme yanılma yoluyla hem hızlı hemde hassas olan optimum bir hatve yapılıp hareketli cisim fotoğrafları kolayca çekilebilir.

Böylece Canon için 690mm odak uzaklığı olan f/9,6 , 2,2 kg lık bir telefoto objektif sahibi olunabilir. :)
Canon 100-300mm lens ve odak uzaklığı 300mm olan teleskopla yaptığım çekimde, resmi çekilen nesnenin piksel piksel boyutları aynı oldu. Bu deneme me dayanarak, megrez72 ile 432mm EOS lens ile aynı boyutlarda görüntü elde edeceğinizi, 690mm. telefoto görünütüsü elde etmeyeceğinizi söyleyebilirim.
Bu aslında daha iyi oldu. Böylece daha geniş bir alanı görebilir ve istenirse Powermate gibi bir odak uzaklığı arttırıcı mercekle daha uzun odağa ulaşılabilir.
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]