Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhabalar,

2 yıldır kullandığım Canon A570 ' satmaya ve yerine ( d-slr olmasada ) Canon PowerShot S5 almayı düşünüyorum!

makine hakkında
http://www.nebbu.com/index.php?p=show&p ... akce&v=1.8

http://www.letsgodigital.org/tr/14303/c ... shot_s5is/
_________

Aslında , Canon 350d veya bir üst modellerini kısacası canon d serisi d-slr makinelerden düşünüyordum,
fakat çoğunun sensör işlemcileri cmoos olduğu için uzak duruyorum hem bütçemi aşıyorlar!

_________

Şimdi, siz siz ustalardan bir tavsiye almak istedim.

Canon A570 satıp , yerine Canon PowerShot S5 almak ne kadar mantıklıdır bilinmez
kısacası gerek varmı _?

ve, canon S5 ile astro fotoğrafları alanında bir nebze de olsa kullanabilirmiyim_?

d-slr olmayıpta, d-slr 'yi aratmayacak nitelikte başka iyi bir kompak makine tavsiye edebilirmisiniz_?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.
Merhaba Şükrü bey almayı düşündüğünüz makinanın önemli dezavantajları var:

* Objektifi sabit olduğundan değiştirilemiyor,başka bir lens ile kullanamazsınız.Teleskoba D-SLR gibi birincil odaktan bağlanamaz...

* Sensör boyutu 1/2,5 inch buda özellikle gece fotoğraflarında gürültünün yüksek olacağını gösterir.D-SLR bu konuda daha avantajlı...

* Fiyatı yaklaşık 900 ytl olduğundan bence biraz daha bekleyip bir D-SLR'ye yönelseniz daha iyi olur...

Sonuç olarak kullandığınız canon powershot A570'i satıp bu makinayı almak bence çokta anlamlı değil.Pek çok D-SLR'de cosmos sensör kullanılıyor ve güzel fotoğraflar çekiliyor....
Başarılar...
Cüneyt bey,

tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Tabiki d-slr makine almak daha mantikli haklısınız,
ama herdefasında anlayamadığım konu şu!
çoğu d-slr makineler neden cmos sensör kullanırlar_?
ccd dururken :idea: cmos'lara sıcak bakmıyorumda

Peki tavsiye edebileceğiniz bir d-slr varmı_? marka ve model olarak_? 350d veya üstü düşünüyorum ama emin değilim parasından! + cmoss çoğu :kizgin

1000 ytl yi geçmeyecek şekilde :wink:

Teşekkürler
Şükrü Korkmaz yazdı:...
Tabiki d-slr makine almak daha mantikli haklısınız,
ama herdefasında anlayamadığım konu şu!
çoğu d-slr makineler neden cmos sensör kullanırlar_?
ccd dururken :idea: cmos'lara sıcak bakmıyorumda
...
Video kameralarda CCD halen CMOS'a üstünlüğünü devam ettiriyor. Çünkü ışığa CCD, CMOS'tan halen daha fazla duyarlı. İlerleyen teknoloji sayesinde bu fark hızla azalıyor. Uzun pozlamada CMOS ve CCD arasında cazip bir fark kalmadı. Aynı ışığı toplamak için CMOS algılayıcılı fotoğraf makinasında poz süresini uzatmak yetiyor. CMOS, az enerji tüketimi nedeniyle daha az gürültü ürettiğinden daha başarılı. CCD algılayıcılı bir fotoğraf makinasında, CMOS kadar uzun pozlama yapabilmek için, pahalı soğuma yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.
Merhaba Şükrü bey,
Peki tavsiye edebileceğiniz bir d-slr varmı_? marka ve model olarak_?
Sirkecideki hayyam iş hanında makinalarımı aldığım yere piyasayı öğrenmek için telefon açtım.Spot fiyatlar:
Canon 450D+18-55 IS (780 dolar)
Canon 40D+17-85 IS (1250 dolar)

Canon 350D,400D ve 30D gibi modeller artık üretilmiyor ama sıfır fiyatlarıda halen düşmüyor,bu modellerin ikinci el fiyatları oldukça uygun rakkamlara indi.
Sene başında bir ara canon 400D Teknosada kısa bir süre için 900ytl'ye satılmıştı.Bu kampanyalarıda takip edebilirsiniz.

DSLR alırken tercihiniz iki markadan biri olsun.Nikon yada Canon...
Başarılar...
Mehmet Bey, Cüneyt Bey,

Açıklayıcı bilgileriniz için çok teşekkürler.

o zaman, acele etmeden biraz daha araştırma yaparak başta Canon olmak üzere Nikon modelleri dahilinde kendime iyi bir d-slr makine temin etmem için biraz daha sabretmeliyim ki en sağılıklısıda bu olucaktır benim için.

Saygılar..
Ben 5 aydır Canon PS S5 IS kullanıyorum. Birçok konuda bir d-slryi aratmıyor. Her türlü ayarı yapmanıza izin veriyor, çok kaliteli makrolar çekebiliyorsunuz vs. Ama diyafram açıklığı 2.7/3.5 - 8 arasında ve pozlama süresi en fazla 30 saniye ayrıca deklanşör kablosu yeri bulunmuyor. Makinenizi teleskopa bağlamak isterseniz aparatlarla vs. uğraşmak gerekiyor. Teleskopsuz olarak 12x optik zoom sayesinde güzel ay fotoları çekebilir veya iyi bir netlemeyle Jüpiterin uydularını çekebilirsiniz.
Başarısız bir örnek :) : http://img380.imageshack.us/img380/8899/img03801kn1.jpg

Astrofotoğraf ile ciddi olarak uğraşmak istiyorsanız d-slr gerektiğini anladım. Cüneyt Bey'in yazdığı Canon 450d gibi modelleri inceleyebilirsiniz. Spotu 1265 liraya geliyor, garantilisi şu anda Teknosa'da tek çekim olarak 1500 taksitli 1600.

Başarılar..
Hüseyin bey,

Gayet iyi anlıyorum sizleri.

canon S5 düşünürken, daha doğrusu araştırırken, > birde Canon SX10 modeline rast geldim

S5'in bir üst modeli sanırsam yeni çıkmış! ccd sensör + 20x optik!

Resim
Resim
Resim
Resim

bakabilirmisiniz özelliklerine: > http://urun.gittigidiyor.com/CANON-POWE ... ZZ13815911

aslında bu modelide düşünmedim desem yalan olur, çok al benili duruyor :wink:

son sorum ise
siz bir canon S5 kullanıcısı olarak,

Canon SX10 özellikleri itibari ile S5'den üstün görünüyor! SX10 d-slr'yi her halukarda aratırmı_?

Teşekkürler.
Merhaba Şükrü bey,

Yeni çıkan bu model albenili görünüyor, zaten size http://forum.donanimhaber.com/m_27750823/printable.htm bağlantısında bilgi verilmiş...
Benim tavsiyem yinede bir D-SLR almaya çalışın çünkü:

* Bu makina fotoğraf kalitesi olarak şu anda kullandığınız canon powershot A570'den pekte farklı sonuçlar vermeyecektir.Artısı birkaç özellik ve yüksek zoom olması.Ayrıca fiyatı 1000 ytl'nin üzerinde değmez...

* Sensör boyutu 1/2,3 inch halbuki D-SLR'de sensör boyutu çok daha büyüktür ( 22x15,8mm) .Buda fotoğraf kalitesinin daha iyi olması ve gece fotoğraflarında gürültünün daha az olması demek...

* En uzun pozlama 15'' ile sınırlı, D-SLR'de 30'' ve deklanşör kablosu alınırsa saaatlere varan uzun pozlamalar yapılabilir.Ayrıca bu makinanın objektifi çıkarılamadığından teleskoba birincil odaktan bağlanamaz...

Başarılar...
Cüneyt bey,

Peki, :) fazla ısrar etmeden ve sizleride fazla yormadan kararımı d-slr makineden yana verdim.
Sanırım 350d veya 400 d almak kısmetimizde var anlaşıldı. ne deseniz haklısınız :oops:

Tabiki şuan bütçem kısıtlı olduğu için d-slr satın alma işini biraz ertelemek zorunda kalacağım

yardımlarınız için çok teşekkürler.
Merhaba.
Bende makine almadan önce bu siteye başvurmuştum. http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=1753
Bana önerilenlerden Canon 350D'yi almak isterdim o zaman ama küçük, kullanışlı ve 350D'nin fiyatından az olduğu gerekçesiyle SX100 IS modelini almıştım.
350D güzel makine ama internette gezinirken bazı dezavantajlarına rastladım:
1.İso seviyesinin bakaçtan hiç görülmemesi ve bilgilendirme ekranında seviye değiştirilmediği sürece görülmemesi
2.Lcd'nin imajları bir parça daha parlak göstermesi
3.Cf kart kapağının açılması durumunda makinenin kapanması ve ara bellekteki fotoğrafların kaybedilmesi
4.Düşük ışık altında otomatik beyaz ayarının biraz başarısız olması
5.Spot ölçüm olanağı tanımaması
6.Flaş senkronizasyonun 1/200sn olması
7.Kelvin cinsinden manuel olarak beyaz ayarının yapılamaması
Aslında sadece dezavantajlar 350D'de değil. Diğer makinelerdede var.
SX10 IS astronomi fotoğrafçılığı açısından eksileri:

. Pozlama süresi azami 15 saniye.
. Bulb özelliği yok. Kablo kumandası varmı bilmiyorum.
. RAW formatını desteklemiyor. Ardışıl çekimler yapıp, registax gibi programlardan faydalanma imkanı vermiyor.
. Filtre, makro lens yada oküler takmak için yeri var ( http://www.dpreview.com/reviews/specs/C ... sx10is.asp  Lens thread     
yazan satır ). Ancak bu aparatların takılacağı tüp yok. Tüpe ait teknik ve detay bilgi belki kullanma kılavuzunda olabilir. Tüp, objektifin ileri geri hareketi nedeniyle, önüne konulan oküler, filtre yada makro gibi aksesuarlara çarpmasını önlemelidir.
. Dijital zum 4 kat ve maunuel netleme var. Ancak manuel netleme sırasında büyütme varmı bilgi edinemedim. Gök cisimlerini otomatik netlemek imkansızdır. Manuel netlemek içinde LCD ekranında 5, 10 kat büyütülmüş görüntü olması çok faydalı oluyor.
. Gece çekim opsiyonlarından, yıldız çekimi yapıp yapmadığı hakkında bilgi yok. LCD tazeleme hızı 1/2 saniyeye kadar düşürülebilmeli ki, karanlık nedeniyle gözle görülemeyen cisimler ( mesela Jüpiterin ayları ) LCD ekranından görülebilsin.
. LCD ekranı keşke 3 inch yada daha büyük olsaydı. LCD ekranının her yöne dönebilmesi, teleskoba bağlandığında çok faydalı oluyor.

Kompakt fotoğraf makinası olarak ben Lumix FZ30 kullanıyorum. Zum ve netleme için objektifi ileri - geri hareket etmiyor. Filtre / makro lens bağlantı yeri hazır. Tornacıda, oküler bağlayacak basit bir aksesuar yaptırdım. Aşağıda fotoğrafta <adaptör> yazan bol vidalı aksesuar, vidaları sayesinde eksen hizalaması yapılabiliyor. Fotoğraf makinasında dişi filtre dişlerine uyan erkek filtre dişlerine sahiptir.

Resim

Birde 12X, 20X gibi ifadeler, doğru fikir vermiyor.
Astronomi fotoğrafçılığı açısından önemli kriterler kabaca:
. CCD hücre boyutları, (FZ30 : 2,2 mikron. SX-10 : 1,7 mikron. EOS-450D : 5,2 mikron. SPC-900NC : 5,7 mikron ) Küçük hücre boyutu daha yüksek çözünürlük demektir. Bu çözünürlüğü kaldıracak derecede kaliteli lens demektir. Küçük hücreli ışık algılayıcıları; parlak gök cisimlerini çekmede daha başarılı iken, büyük hücreli ve büyük ebatlı ışık algılayıcıları ( mesela EOS-450D ) geniş açılı, uzun pozlama gerektiren karanlı uzay cisimlerinde, daha başarılıdır. SX-10, FZ-30'a göre Ay görüntüsünü 2,2/1,7==> %30 daha büyük çekecektir.
. Lensin azami odak uzaklığı, ( FZ30 : 7,2 - 89mm. SX-10 : 5 - 100mm.) Bu durumda, Ay fotoğrafı çektiğinizde SX-10, FZ30'dan; 100/89==> %12 daha büyük fotoğraf çekecektir. 5-100 yerine, 2,5- 50 mm objektifi olsaydı ( bu da 20X'tir ) Ay fotoğrafının yarı yarıya küçük çıkacağını yazabilirdim.

Toplamda: SX-10, FZ30'a göre Ay görüntüsünü 1,30 * 1,12 ==> %46 daha büyük çekecektir. SX-10 20X iken FZ-30 12X olmasına rağmen, Ay fotoğraflarındaki oran 20-12==>8 Kat, yada 20/12 ==> %66 olmayacaktır.
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]