Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
benım bı konuda yardıma ıhtıyacım var
acaba neden Canon dslr ler diğer dslrlerden ustun tutuluyor? cmos sensorle ccd sensor arasında ne gibi farklar bulunuyor? birde nikon canona gore daha mı kullanıssızdır gokyuzu fotograflarında? Ben filmli konıca mınolta kullanıyorum bundan da cok keyıf alıyorum ama ileride dslr ye gecmek istiyorum ne gıbı farkların oldugunu merak edıyorum. iyi calısmalr gokyuzunuz acık olsun
Merhaba,

Gökyüzü fotoğrafçılığı için kesinlikle Canon. Bana inanmayan arkadaşlar, internet sitelerini gezip DSLR ile çekilen başarılı resimlerin hangi marka ile çekildiğini araştırabilirler. Eminim ki en az 50 ye 1 Canon çıkacaktır.

Bu arada (eski bir Nikon hayranı olarak) Canon'un Nikon (ve diğer markalardan) üstün olduğundan emin değilim. Canon'un başarısı bence şu iki önemli ayrıntıya dayanıyor:

1-Az gürültülü CMOS sensörleri. Eskiden Nikon CCD kullanıyordu, ama son zamanlarda Nikon da CMOS a geçti. Yani bu bakımdan fark kalmıyor.

2-Canon'da gerçek bir ham (RAW) format mevcut, Nikon'da bu yok. Nikon'un NEF formatı gerçek bir ham format değil. Sensörden gelen veriler bir medyan filtresinden geçiriliyor. Bu filtre gürültüyü azaltmakla beraber, ne yazık ki sönük ve hassas ayrıntıları da siliyor. İşlenmemiş ham veriler ise, sönük ayrıntılar ile uğraşan bizler için son derece önemli. Birçok kare birleştirirsek, sönük şeylerin sinyal gürültü oranlarını iyileştirebiliriz. İste burada hiç dokunulmamış verileri kullanmak çok önemli. Bu bakımdan Nikon gökyüzü için Canon kadar uygun değil. Gerçi parlak Messier objelerini çekerseniz, Nikon ile de iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Peki diğer markalar? Sony, Pentax,.... vs. ? Gökyüzü için hepsi Nikon'dan da çok daha kötü. Yapılan testler bunu açıkça gösteriyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Özgür bey,
Ben filmli konıca mınolta kullanıyorum bundan da cok keyıf alıyorum ama ileride dslr ye gecmek istiyorum
Malesef bende yıllarca filmli makina kullandıktan sonra dslr'ye geçtim.Bence dijital fotoğraf filmli makinanın kalitesine ulaşmış durumda, anında çektiğiniz fotoğrafı görebilmeniz ki bu gökyüzü fotoğrafçılığı için önemli ve fotoğrafların saklanması,paylaşılması,işlenmsi ayrıca birim maliyet olarak düşünürseniz dslr'ye geçiş kaçınılmaz oluyor...

Geçende bir arkadaşım Pentaxk100d aldı, birkaç gece fotoğrafı çektik ve makina 6.1 MP olduğu halde iso 200 de bile fotoğraflarda gürültü belli oluyordu...İnterneti dolaşırsanız astronomiyle ilgili fotoğrafların çoğunun büyük oranda Canon olmak üzere Canon ve Nikon ile çekildiğini görürsünüz.Bu iki markanın lens yelpazeside çok geniş lens seçiminde sıkıntınız olmaz....
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Unuttuğum bir şey eklemek istiyorum. Son zamanlarda bazı amatörlerden Canon 40D nin gürültüsünün hoöujen olmayıp, paralel bantlar içinde değiştiği konusunda mesajlar almaktayım. Aramızda 40D ile fotoğraf çeken arkadaş var mı? Yeni çıkan 50D, 450D ve 1000D de de bu problem var mı?
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Kemal Sürmeneli
Canon'un Nikon'dan üstün tutulduğu fikrine katılmıyorum. Yani en azından genel anlamda katılmıyorum. Elma ile armut. Her biri kendi alanında mükemmel. Diğer rakiplerinden çok öndeler. Gece fotoğrafları çekecekseniz ve bu iki marka arasında seçim yapmak istiyorsanız sensöre bakmalısınız. CCD'nin renk doygunluğu daha iyi ancak ışık hassasiyet performansı daha düşüktür. Bu yüzden gece fotoğrafçıları CMOS'u tercih ederler.

Gece ve Uzay fotoğrafları için Canon derim. Ya da Nikon D300 ve üstü. Ancak gündüz de çekim yapmak istiyorsanız ve makinenizin tüm parametrelerine hükmetmek istoyorsanız Nikon'u öneririm. Canon'da kullanıcıya fazla bir seçenek verilmez iken Nikon'da menüler oldukça zengindir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tahir Şaban yazdı:Merhaba,

Unuttuğum bir şey eklemek istiyorum. Son zamanlarda bazı amatörlerden Canon 40D nin gürültüsünün hoöujen olmayıp, paralel bantlar içinde değiştiği konusunda mesajlar almaktayım. Aramızda 40D ile fotoğraf çeken arkadaş var mı? Yeni çıkan 50D, 450D ve 1000D de de bu problem var mı?
450D ile bir dakikadan uzun pozlamalarda, alt tarafta yeşil bir alan oluşuyor. İshak bey, bu durumun fotoğraf makinası içindeki ledlerin ışığının iyi izole edilemediğinden kaynaklandığı kanısına vardı. Gürültünün, homojen değilde bantlar halinde ve değişken olduğu benimde dikkatimi çekti.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar, ben bir dakikayı geçen pozlarda gürültüde bir bantlaşma görmüyorum ancak sağ üst tarafta bir kırmızılık beliriyor,bu kırmızılık kısa gece çekimlerinde ve gündüz çekimlerinde görülmüyor......
http://farm3.static.flickr.com/2147/247 ... b298_b.jpg

Nikonda menüler biraz daha zengin olabilir,ama Canonda'da fotoğraf makinasına ve fotoğrafa ait tüm parametrelere hümedebilirsiniz....

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Kemal Sürmeneli
Cüneyt Şanlı yazdı:..sağ üst tarafta bir kırmızılık beliriyor,bu kırmızılık kısa gece çekimlerinde ve gündüz çekimlerinde görülmüyor......
http://farm3.static.flickr.com/2147/247 ... b298_b.jpg

Nikonda menüler biraz daha zengin olabilir,ama Canonda'da fotoğraf makinasına ve fotoğrafa ait tüm parametrelere hümedebilirsiniz....

Başarılar...
acaba aşırı ısınmadan olabilirmi bu kırmızılık. çok garip bir durum.

fotoğrafın parametrelerine tüm slr ve dslr makineler ile hükmedilir elbette. ancak benim söylediğim makinenin parametreleri. örneğin flash. bazen flaş kullanmak zorunda kalınabiliyor ve Nikonda flaş için çok detaylı ayarlar mevcut. ens. frekans, şiddet gibi. Tabi burada sadece gökyüzü fotoğrafçılığı açısından bakmıyorsak. ayrıca üstüste çekim seçeneği mevcut. 2-3 fotoğraf çekiyorsunuz ve bunları üstüste bindirip tek fotoğraf yapıyor. ayrıca tümleşik HDR desteği var. filtreleri de oldukça zengin. Nikon reklamı yapmayayın daha fazla. herkes kendisi için en doğru makineyi bulur.

Saygılar, kolay gelsin.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘