Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
selamlar

teleskobuma webcam baglayıp ay ' a sabitledim.dolunay evresi olduğu için heralde aşırı parlaktı ve webcamın tum ayarlarıyla oynamama ragmen bir türlu parlaklıgı gıderıp vıdeo cekemedım teleskobun fokus ayarı vs oynamadıgım deger kalmadı dıyebılırım sankı bır sokak lambasına bakıyor gıbı parlaktı.sonra web camın merceğini cıkardım fakat bu durumdada goruntuyu bır turlu netleştiremedim sureklı puslu bır goruntu vardı.gunduz mercegı cıkmıs webcam ımdanda bulanıklık harıcı goruntu alamadım .acaba atladıgım bır seylermı var?
saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Merceksiz webcam teleskoba okulersiz takılmalı (arada Barlow lens bulunabilir).
Kullanıcı avatarı
gönderen can karaot
tahır bey tesekkurler

fakat benım kullandıgım tekelskop konus 7138 mercegı sanırım sabıt .demekkı mercegı cıkarılmıs bır web cam kullanamayacagım :(
gönderen Dugun
Düzeneğe bir ND6 veya polarize filtre koymak fazla ışığı azalatacaktır. Filtre takabileceğiniz bir yer varsa (okülerinzin üstü vidalı ve filtre takmaya müsaitse) denemenizde fayda olabilir.

Demir
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
can karaot yazdı:fakat benım kullandıgım tekelskop konus 7138 mercegı sanırım sabıt .demekkı mercegı cıkarılmıs bır web cam kullanamayacagım :(
Yazık! çünkü webcamların genelde plastik olan mercekleri son derece kötü.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
can karaot yazdı:... aşırı parlaktı ve webcamın tum ayarlarıyla oynamama ragmen bir türlu parlaklıgı gıderıp vıdeo cekemedım teleskobun fokus ayarı vs oynamadıgım deger kalmadı dıyebılırım sankı bır sokak lambasına bakıyor gıbı parlaktı.
Bence tüm ayarları ile oynamamış olmalısınız. Exposure ve Gain ayarlarını düşürmek etkili sonuçlar doğuracaktır. Diğerleri sadece bir ayrıntı. Belki web kamerası sürücüleri yeterli ayarlara sahip değildir ya da ne bileyim hepsi otomatik ayardadır.

Size tavsiye en yakın zamanda Logitech QuickCam 9000 Pro kamerasına sahip olmanız. Madem merceksiz kullanamayacaksınız bu durumda en kaliteli ve otomatik odaklama mekanizmasın sahip Carl Zeiss mercekli web kamerası ile çok iyi neticeler alabilirsiniz. Çünkü bu yazılımın ayar bölümü bir uzay aracı gibi! Bir çok gelişmiş ayarın yanı sıra yazılım yoluyla netleştirme ve yakınlaştırma yapabiliyor.

Başarılar...
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘