Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
http://www.yalcinlar.com.tr/product.asp ... &P_ID=2830

Arkadaşlar,
Yakında Canon 400d almayı düşünüyorum da yanında bu battery grip dediğimiz şeyden de almalı mıyım?Ne işe yarar?Fotoğraf forumlarından birinde bulduğuma göre "Battery grip, SLR makinelerin altı kısmına takılan ekstra batarya ilave etme aparatı. Bunun amacı da daha uzun süreli batarya değiştirmeden cihazın kullanılması. " demiş fakat normalde makine ne kadar süre dayanıyor ki?Yoksa bu battery gripe fazladan piller mi ekliyoruz :?

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
semih çakmak yazdı:http://www.yalcinlar.com.tr/product.asp ... &P_ID=2830

Arkadaşlar,
Yakında Canon 400d almayı düşünüyorum da yanında bu battery grip dediğimiz şeyden de almalı mıyım?Ne işe yarar?Fotoğraf forumlarından birinde bulduğuma göre "Battery grip, SLR makinelerin altı kısmına takılan ekstra batarya ilave etme aparatı. Bunun amacı da daha uzun süreli batarya değiştirmeden cihazın kullanılması. " demiş fakat normalde makine ne kadar süre dayanıyor ki?Yoksa bu battery gripe fazladan piller mi ekliyoruz :?

Teşekkürler...
Ek batarya ünitesi olduğunu düşünüyorum. Fiyatı al beni diye bağırıyor adeta. Ben de 450D için araştırma yapıyordum. 450D, BG-E5 modelini kullanıyor. 2 adet kendi pilinden yada 6 adet AA kalem pil kullanma imkanı veriyor. Bu avantajları yanında, ağırlığın artacağını ve dez avantaj olacağını düşünüyorum. Tabiki teleskop ucuna takıp yapacağımız çekimlerde.
Günlük fotoğraf çekimleri için bu ek üniteyi olmazsa olmaz olarak yazan kullanıcılarıda var.

Ben 450D ile yedek pilini de aldım. Bu iki pili gündüzün dolduruyorum. Bütün gece kullanıyorum. Sürekli ON konumunda olmasına rağmen bir gecede ikisinin bittiğini daha görmedim. Evde çekim yaptığımda ise biri kullanılırken, diğeri dolumda oluyor. Tecrübeme dayanarak yazıyorum: Ek ünite ile ağırlaşmış olan fotoğraf makinasını ben teleskobuma bağlamam. Zaten hafif hali ile bile, netleyicide çökme oluyor. Yatay durumlarda, Fotoğraf makinasının optik algılayıcısını ( CMOS ) teleskobun optik ekseni ile tam ortalamak ve aynı hizada tutmak ( çakıştırmak ) çok zor. Ek ünite bu sorunu daha da arttıracaktır.

Bence ek üniteden önce, kablo deklanşör almak daha önemli. Bilgisayar her zaman her yere götürülemiyor, götürülsede çalıştırılamıyor. Örneğin perseid çekimlerinde sadece Tripod + 450D + 18-55mm lens + Kablo deklanşör kullandım. Bilgisayarım ve teleskobum yanımda olmasına rağmen açmadım bile. Çünkü, Samanyolunun bile gölge oluşturduğunu gördüğüm o ortamın sihri kaçmasın istedim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

Aslında bu BG (Battery Grip) yedek güç ünitesi olarak kullanıldığı gibi, Pilsiz boş olarakda kullanılmak amacı ile üretilmiş... Sebebi günlük kullanımlarda veya yarı profesyoneller cihaz tam eline otursun , ağırlıktan dolayıda fazla sallanmasın istedikleri zaman; bu BG işe çok yarıyor... Bunun dışında çok uzun süre çekimlerde asıl görevi yedek güç ünitesi olması.

Ben 450D 'yi ilk elime aldığım zaman ilk olarak bir BG ihtiyacım olduğumu hissettim. Bir de ek olarak TelephotoZoom lens... Çünkü kit lens çok yetersiz kalıyor kendi çalışmalarımda.

Yani anlıyacağın Semih bu işin başlandınmı sonu yok :) ...

Bir de önerim 400D 'yi kullanmadım ama alırken 450D'yi incelemeden geçme (karar vermeden) derim...Hatta Mehemt Bey geçen gün yeni 1000D modelinin spot olarak üklemize girdiğini yazmıştı. İstersen onuda bekle...Biraz daha ucuz olacak gibi çünkü...

Ben 450D ile yedek pilini de aldım. Bu iki pili gündüzün dolduruyorum. Bütün gece kullanıyorum. Sürekli ON konumunda olmasına rağmen bir gecede ikisinin bittiğini daha görmedim. Evde çekim yaptığımda ise biri kullanılırken, diğeri dolumda oluyor. Tecrübeme dayanarak yazıyorum: Ek ünite ile ağırlaşmış olan fotoğraf makinasını ben teleskobuma bağlamam. Zaten hafif hali ile bile, netleyicide çökme oluyor. Yatay durumlarda, Fotoğraf makinasının optik algılayıcısını ( CMOS ) teleskobun optik ekseni ile tam ortalamak ve aynı hizada tutmak ( çakıştırmak ) çok zor. Ek ünite bu sorunu daha da arttıracaktır.

Mehmet Bey aslında çok haklı. Eğer teleskoba bağlanacaksa BG yerine yedek pil almak daha mantıklı. Ayrıca 450D'nin pili için benimde deneyimlerim ve bir çok yerli yabancı forum sayfalarımda okuduğum yüksek performanslı bir pil olması. Çok övgü almış bu konuda...

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Mehmet Bey bu arada BG-E5 modelini Türkiyede satan bir yer varmı. İnternet üzerinden olsada olur. Ben bir türlü bulamadım. Büyük bir ihtimalle yeni alacağım lens le birlikte sipariş vereceğim...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Mücahit KÖMÜR yazdı:Mehmet Bey bu arada BG-E5 modelini Türkiyede satan bir yer varmı. İnternet üzerinden olsada olur. Ben bir türlü bulamadım. Büyük bir ihtimalle yeni alacağım lens le birlikte sipariş vereceğim...
BG-E5 satan sitelerden bazıları:
http://urun.gittigidiyor.com/CANON-BG-E ... ZZ11788652
http://www.tripodfoto.com/urun.php?PID=2477
Fiyatı bana yüksek geldi.

Canon EOS-1000D satışa çıktı. Yeni DSLR fotoğraf makinası alacaklar, bu kamerayıda incelesinler derim. Fonksiyonları en az 450D kadar ama fiyatı 500-600 YTL. daha az.
http://urun.gittigidiyor.com/Canon-EOS- ... ZZ11928332 .
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Mehmet KOYUNCU yazdı:Mücahit KÖMÜR demiş ki:
Mehmet Bey bu arada BG-E5 modelini Türkiyede satan bir yer varmı. İnternet üzerinden olsada olur. Ben bir türlü bulamadım. Büyük bir ihtimalle yeni alacağım lens le birlikte sipariş vereceğim...

BG-E5 satan sitelerden bazıları:
http://urun.gittigidiyor.com/CANON-BG-E ... ZZ11788652
http://www.tripodfoto.com/urun.php?PID=2477
Fiyatı bana yüksek geldi.

Canon EOS-1000D satışa çıktı. Yeni DSLR fotoğraf makinası alacaklar, bu kamerayıda incelesinler derim. Fonksiyonları en az 450D kadar ama fiyatı 500-600 YTL. daha az.
http://urun.gittigidiyor.com/Canon-EOS- ... ZZ11928332 .
Teşekkürler...
Oldukça pahalı imiş...

Saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Cevaplarınız için teşekkür ederim :)
Bir de önerim 400D 'yi kullanmadım ama alırken 450D'yi incelemeden geçme (karar vermeden) derim...Hatta Mehemt Bey geçen gün yeni 1000D modelinin spot olarak üklemize girdiğini yazmıştı. İstersen onuda bekle...Biraz daha ucuz olacak gibi çünkü...
Evet aslında 400d ile 450d arasında fiyat olarak pek bir fark yok (yaklaşık 100ytl) ve o aklıma daha yattı fakat 1000d çok çok daha uygun geldi.450d ile gözüme çarpan farklılıkları;
*Birisi 9 noktaya diğeri 7 noktaya netleme yapıyormuş
*Birisi 10.1 diğeri 12.2 mp'miş
başka da gözüme belirgin fark çarpmamdı.Aradaki fark da sanırım 400YTL kadar ve aklıma daha çok yattı.Beni şimdilik fazlasıyla idare eder 8) Fakat piyasaya ne zaman çıkacak acaba?Ben Yalçınlar Mağazasından almayı düşünüyorum ama...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
semih çakmak yazdı:Cevaplarınız için teşekkür ederim :)
Evet aslında 400d ile 450d arasında fiyat olarak pek bir fark yok (yaklaşık 100ytl) ve o aklıma daha yattı fakat 1000d çok çok daha uygun geldi.450d ile gözüme çarpan farklılıkları;
*Birisi 9 noktaya diğeri 7 noktaya netleme yapıyormuş
*Birisi 10.1 diğeri 12.2 mp'miş
başka da gözüme belirgin fark çarpmamdı.Aradaki fark da sanırım 400YTL kadar ve aklıma daha çok yattı.Beni şimdilik fazlasıyla idare eder 8) Fakat piyasaya ne zaman çıkacak acaba?Ben Yalçınlar Mağazasından almayı düşünüyorum ama...
450D 12 mp. ve standart görüntü işleme yazılımlarının çoğu ile görüntüleme ve görüntü işleme yapılamıyor. 1000D'de 10 mp. olması, bir avantaj aslında.
9 noktaya yada 7 noktaya netleme, günlük fotoğraflar için anlamlı olabilir. Gök cisimleri fotoğraflarında, objektif yerine teleskop kullanılacağından, netleme teleskobun netleyicisinden yapılacaktır. Bu nedenle 9 yada 7 nokta hiç önemli değil.

Gök cisimleri fotoğrafçılığı açısından bence önemli özellikler şöyle olmalı:
1. RAW formatında çekim.
2. Hafıza yada pil bitinceye kadar RAW formatında ardışıl çekim.
3. Görüntü işleme programlarına uygun standart ve formatta resim üretmek.

1000D bu özellikleri sağlıyor. 450D 2 ve 3. maddelerde ara işlemler yapmak zorunda bırakıyor.

Canlı ön izleme benim için çok önemli ve güzel bir özellik. Bilgisayarımın ekranını, fotoğraf makinasının LCD ekranı gibi kullanmak ve piksel detayında görüntü alıp hassas netleme yapabilmek çok ihtiyaç duyduğum bir imkandı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhabalar,
Mehmet Koyuncu yazdı:... Bu iki pili gündüzün dolduruyorum. Bütün gece kullanıyorum. Sürekli ON konumunda olmasına rağmen bir gecede ikisinin bittiğini daha görmedim...
Ben kışın 0 derece civarında gözlem yaptığımda, 350D ile genellikle 2 aküyü bitirip 3. süne başlıyorum.
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]