Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Merhaba,
Uzay fotoğraçılığı ile yeni ilgilenen bir arkadaşınızım.
siteye de yeni üye oldum. Bu konuda tüm arkadaşların yardımına desteğine gereksinimim olaacak.
Bu konuda başlangıç aşaması bilgilerine ulaşmaya ihtiyacım var.
Şu an elim de sadece Canon EOS400D mevcut. İlave ekipmanlar neler olabilir?
Herkese saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Oğuz Aydın yazdı:Merhaba,
Uzay fotoğraçılığı ile yeni ilgilenen bir arkadaşınızım.
siteye de yeni üye oldum. Bu konuda tüm arkadaşların yardımına desteğine gereksinimim olaacak.
Bu konuda başlangıç aşaması bilgilerine ulaşmaya ihtiyacım var.
Herkese saygılar
Öncelikle foruma hoş geldiniz Oğuz bey.

Astronomi fotoğrafçılığını ben dört gruba ayırırım.

1. Gökyüzü fotoğrafçılığı:
Gündüz yada gece olabilir. Gece çekimleri için tripod gerekebilir. Fotoğraf makinasının kendi büyütmesinin yeterli olduğu fotoğraflardır. Gündüzün görülen gökyüzü fotoğrafları ( Güneş, Ay, bulutlar vb. ) elde çekilebildiği halde, gece görünen gökyüzü ( Ay, Samanyolu, yıldız kümeleri ve yıldız izleri ) basit bir tripod ile çekilebildiği gibi vasat bir takip sistemi ilede çakilebilir. Uzun pozlama ile çekilebilen; kayan yıldız ve şimşek fotoğrafları ile normal pozlama ile çekilebilen gök kuşağı fotoğraflarını bu grupta düşünebiliriz.

2. Parlak gök cisimleri fotoğrafçılığı:
Ay, Gezegen, uydu ve gözle görülemeyecek kadar dar açıda ama parlak olan yıldız kümeleri fotoğraflarını örnek olarak verebilirim. Yüksek büyütme ve orta kalitede takip sistemi gerektirir. Bazen büyütme için kompakt fotoğraf makinalarının zum ile büyütmeleri yeterli iken genelde büyütme için teleskop kullanılır. Gezegen çekimlerinde webcam ile çekimler yazılım ile işlenince daha olumlu sonuç vermektedir. Ay yüzeyi meteor çarpması, kayan yıldız ve uydu fotoğraflarını da bu grupta sayabiliriz.

3. Derin uzay fotoğrafçılığı:
Görünüş açıları gözle rahatlıkla görülebilecek büyüklükte olsa bile, yetersiz ışıkları nedeniyle görülemeyen, ama uzun pozlamalı fotoğraflar ile görülebilen gök cismi fotoğraflarıdır. Mesela Andromeda, 3X7 Ay boyutlarında görünür büyüklükte olmasına rağmen, 2 milyon ısık yılı uzaklıktan gelen az ışığı nedeniyle uzun pozlama ve büyükçe açıklığa sahiğ dürbünler ile görünür hale gelmektedir. Geniş açı çekimlerinde sadece orta kalitede bir takip sistemi + fotoğraf makinası yeterli iken hem sönük hemde küçük görünen gök cisimleri için, iyi bir takip sistemi + teleskop + fotoğraf makinası gerekebilir.

4. Güneş ( leke ve fışkırmalar ile doğal ve yapay uydu geçişi ) fotoğrafçılığı:
Yüksek zumlu kompakt fotoğraf makinalarına uygun filtre takmak ve gerekli tedbirleri almak kaydıyla kullanılabilir. Güneş gözlemi için özel yapılmış teleskoplar ile daha profesyonel fotoğraflar çekilebilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Oğuz Aydın
Mehmet Bey,
İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim. Sizin sıralamnıza göre benim ilgilendiğim
derin uzay fotoğrafçılığına giriyor. Bu konuda daha detaylı ,özellikle ekipman konusunda
bilgi yardımında bulunabilirseniz çok memnun olacağım.
saygılar
Merhaba Oğuz Bey.

Foruma hoşgeldiniz.
Oğuz Aydın yazdı:Şu an elim de sadece Canon EOS400D mevcut. İlave ekipmanlar neler olabilir?
Elinizde güzel bir kamera var. Bence bu kamera özellikle derin uzay çekimleri için uygun. Üzerindeki lens ile çekime başlamak için aslında "Ahır Kapısı Kurgusu" (=Barn door mount) denen basit bir düzenek ilk başta yeterlidir. İnternetde bu konuyu ararsanız, bir çok plan ve örnek bulabilirsiniz. Böyle bir kurguyu ahşaptan kendiniz yapabilirisniz. Hatta motora bile gerek yok, elden çevrerek de başarılı fotoğraflar çekenler var.

Başarılar!
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Oğuz Aydın yazdı:Mehmet Bey,
İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim. Sizin sıralamnıza göre benim ilgilendiğim
derin uzay fotoğrafçılığına giriyor. Bu konuda daha detaylı ,özellikle ekipman konusunda
bilgi yardımında bulunabilirseniz çok memnun olacağım.
saygılar
Geniş açı çekimler ile başlangıç yapabilirsiniz. Geniş açı çekimlere en kolay hedefler:

1. Saman yolu.
Balık gözü lens bile kullanmanız gerekebilir. Orta kalitede bir kundak ve üç ayak ( tripod ) teçhizat olarak yeterlidir. Kundak üzerinde optik tüp var ise sökmek zorunda değilsiniz. Optik tüp üzerine fotoğraf makinasını sabitlemeniz yeterlidir. Kablolu deklanşör kullanmak avantaj sağlar. Çünkü: BULB modunu kullandıracak kadar uzun pozlama yapmanız gerekebilir. Özetlemek gerekirse; Takip sistemi + fotoğraf makinası + 18-55mm ( var ve gerekirse balık gözü ) geniş açı lens yeterlidir.

2. Gökada ve bulutsu yanısıra takım yıldız, Jüpiter + uyduları ve Ay çekimi.
75-300 mm. lens ile 2 yay dereceye kadar yıldız kümelerini ve 2 yay dereceyi bulan aşağıdaki fotoğrafları çekebilirsiniz. Takip sisteminin artık önemi artmaktadır. Takip sistemi + Fotoğraf makinası + 75-300 mm dar açı lens yeterlidir.

Gök adalara örnek olarak Andromeda, Triangulum vb...
Bulutsulara örnek olarak Avcı bulutsusu,
Takım yıldızlara örnekler : Avcı, Yedi kız kardeşler vb...
Gezegen ve uydularına örnek olarak Jüpiter ve Satürn
En yakın komşu gök cismi: Ay.

Yaptığım denemelerden gördüğüm: 300 mm. lens ile 300mm odak uzaklığı olan teleskop aynı görüntü ve detayı veriyor. 400-600 mm. ve olabildiğince açıklığı büyük ve mercekli teleskoplar bu tür çekimler için idealdir.

Örnek teleskoplar :
http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1703 ( Kendi optik tübünü söküp yerine
http://www.teleskobum.com/pinfo.asp?pid=108 optik tüpü kullanmak derin uzay fotoğrafları çekmek için daha uygun hale gelir. )

http://www.hepsiburada.com/productDetai ... pormeade25
http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1705
Yukarıda bahsettiğim ( 1 ve 2. Maddeler ) fotoğraf çekimlerine uygun ( ilk akla gelen mercekli ve takip sistemli ) teleskoplardır.

3. Sönük gök cisimleri çekimi:
İyi bir takip sistemi + Teleskop + DSLR Fotoğraf makinası bu grupta başlangıç için yeterlidir. Bu grupta DSLR fotoğraf makinası yerine biraz daha fazla masrafa girip CCD almak daha doğru olur. Tabiki ciddi bir teleskop ve takip sistemi neredeyse zorunlu denebilir.

Bu aşamaya geldiyseniz, kendi teleskobunuzu kendiniz seçersiniz. Bu nedenle örnek teleskop adresleri vermiyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Oğuz Aydın
Mehmet Bey,
zahmetiniz için çok teşekkür ederim.
sanırım sizin görüşlerinize yine ihtiyacım olacak.
öncelikle verdiğiniz bilgileri biraz inceledikten sonra anlamadığım
hususlar için yine sizi rahatsız edeceğim
saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Oğuz Aydın
Tahir Bey,
sizin tavsiyenizi de araştırıyorum.
Zorlandığım yerde sizi de rahatsız edeceğim
saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba Oğuz Bey;

Öncelikle aramıza hoş geldiniz...

Başlangıç için en az 30 kat büyüten bir optik birim çok iyi olacaktır. Çünkü gün geçtikçe daha yakınını fotoğraflamak isteyeceksiniz. Eğer telelens alabilecek bütçeniz yoksa 90 mm'lik basit bir maksutov çok hoşunuza gidecek. Hafif olmasına rağmen size çok fazla büyütme (100x'i bulabilir) sağlayacak. Bir nevi telelens gibi kullanacaksınız.

Ancak optik birim ne yazık ki tek başına yetmiyor. Cisimlere yakınlaştıkça, hassasiyet büyütme oranın karesi kadar artacak. Dolayısıya iyi bir motorlu kundağa ihtiyacınız var. Kalitesini siz belirleyin! Yani ne kadar yakınları fotoğraflamak istiyorsunuz? Biz de ona göre kundak önerilerinde bulunalım.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Oğuz Aydın
Merhaba Salih Bey,
İlginiz için çok teşekkürler. Öncelikli olarak doğru malzeme ve aksesuar almak istiyorum.
Bu sebeple biraz yardıma ihtiyacım var. Aslında uzay fotoğrafçılığına yeni merak duymaya
başladığımdan bir çok terim dahi bana yabancı. Tüm arkadaşlardan ricam bana mesaj yazarken lütfen hiç bir şey bilmediğimi göz önüne alırlarsa sevinirim. Biraz zahmetli
olacak ama sanırım bilgi de paylaştıkça güzelleşiyor.
size ve tüm arkadaşlara gösterdikleri yakın ilgiden dolayı tekrar teşekkür ederim.
saygılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Oğuz bey foruma hoşgeldiniz,iki haftalık tatilden sonra mesajları yeni yeni okuyorum...
Bence öncelikle Tübitak yayınlarından ''Gökyüzünü Tanıyalım'' kitabını edinin,yıldız haritasıda içeriyor.Ayrıca bir dürbün ve fotoğraf makinanızı takabileceğiniz bir tripod ile başlayabilirsiniz...
(Tripod+DSLR+18-55mm objektif) ile makinayı bulb konumuna getirerek geniş alan çekimleri yapabilirsiniz...Bende bu şekilde denemeler yapıyorum.
http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... c&start=30
Daha sonra başka ekipmanlara yönelebilirsiniz,...
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Oğuz Aydın
Tavsiyeniz için çok teşekkür ederim,
sizin bu şekilde çektiğiniz bir iki fotoğrafınızı göndermeniz mümkünse çok sevinirim.
Fikir almak açısından bana yardımcı olacağını düşünüyorum.
saygılar
gönderen Recep CAN
benim elimde kodak easyshare c713 dijital fotoğraf maknem var
ve ufak bir teleskobum var 40x30(optiği iyiymiş) ben bunlarla nelerin fotoğrafını çekebilirim
Kübra Altın yazdı:merhaba arkadaşlar benim bu konuyla ilgilipek bi bilgim yok ama bende öğrenmek istiyorum özellikle nebula ları çekmek :) makinelerden anlamadığım için henüz almadım. ilk defa alıcam ne önerirsiniz? hem teleskop hem fotoğraf makinesimi mi lazım? ayrıca ikisini birleştiren bir şey var sanırım?
Yazdığınız başlığı bile okumuyorsunuz anladığım kadarıyla.

Nebulalar çok sönüktür, uzun pozlama yapmanız gerekir, uzun pozlama yaptığınızda ortada kalması için de takip motoru kullanmanız gerekir. Dolayısıyla uzun pozlama yapabileceğiniz bir kameranız ve gökyüzünün hareketini takip edebilen bir "takip motorunuz" varsa nebulaları çekebilirsiniz.

İçimden bir ses yolun çoooooook başında olduğunuzu söylüyor. Bence ilk olarak fotoğraf makinelerinin özelliklerini öğrenin, ardından da uzay hakkında bilgi sahibi olmaya bakın.
Öncelikle, daha önce yazdığınız bir yazıyı kaldırmanız hoş bir davranış değil. "Edit" mekanizması, ekleyecek bir şeyiniz varsa ayrıca tekrar bir mesaj yazmış olmamak için yazdığınız yazıyı değiştirmeniz için var, siz yazılarınızı silin diye değil.

İkincisi, ben kaba bir şekilde cevap verdiğimi zannetmiyorum. Kaba olan nedir? Uzay hakkında bilgi sahibi olmaya bakın demem mi, yolun başında olduğunuzu söylemem mi, yazdığınız başlıktaki yazıları okumadığınızı söylemem mi?
ne kullanıldığını nasıl çekim yapıldığını sordum
Sorunuz bu, cevap da yukarıda var zaten, yukarıda Mehmet bey'in ilk yazısı fazlasıyla açıklayıcı. Ne kullanmanız gerektiği yazıyor. Daha sonra Tahir bey teleskop olamadan ahır kapısı kurgusu ile nasıl çekim yapılacağını göstermiş. O da yetmiyorsa, Mehmet bey'in yukarıdaki ikinci yazısında hangi kamerayı hangi ayarlarla hangi lenslerle kullanabileceğiniz yazılmış. Yardım edenler kervanına geniş açı çekimleri nasıl yapılır, ne ile başlanmalıdır konusuna cevap veren Cüneyt de katılmış. Siz bunların üzerine ne kullanıldığını, nasıl çekim yapıldığını soruyorsanız elbette yazılanları okumuyorsunuz demektir, bunun size söyleniyor olması mı "konuşmayı bilmemek" oluyor?

Yoksa teleskobunuz var, kameranız var da kamerayı nasıl takacağınızı mı merak ediyorsunuz? Eğer mesele oysa onu belirtmeyi denemelisiniz.

Biz burda sizlere yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Buna rağmen hem yazılanları okumayarak işleri zorlaştırıyorsunuz, bir de bunu söyleyince hem kaba biz oluyoruz hem konuşmayı bilmeyen. Nasıl iş bu ben anlamadım. Bu forumda 2200 iletim var, bunların en azından yarısı, belki daha fazlası, yani 1000'i aşkın yazı ve bu uğurda harcanan zaman, sizin gibi yeni başlayan, bir şeyler öğrenmek isteyen insanlara yardım etmek için tahsis edilmiş durumda, ona rağmen nasıl konuşulacağını öğrenemeyen insan ben oluyorum. Eh yani bravo.
Merhabalar,

Dün gece gözlem yapıyordum. satürnün görüş alanıma girdiğini görünce sevindim ve hemen teleskobu çevirdim birkaç ayar ve oküler sonra Satürnü çook küçük ama halkalarını görecek kadar netleştirdim. bu güzel görüntüyü dakikalarca seyrettikten sonra fotoğrafını çekeyim dedim. Elimde Nokia N73 vardı. Ama bir türlü okülerde tutamıyordum kamerayı anca ve zorla şu görüntüyü çektim ; http://www.resimupload.com/ds746617406_saturn.html (Aslında halkalar filan gözüküyordu ama fotoğrafta çıkmadı :( )

Daha iyi nasıl çekebilirim?? birde elimde şu makineler var : Nikon coolpix 7.2 MP VR & ISO 1600 ( http://www.resimupload.com/ds936824278_ ... olpix.html ) , birde kamera var Sony Handycam 12x optical zoomlu. nasıl düzgün fotoğraf çekebilirim?
Teşekkürler, saygılarımla...
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]