Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Teşekkürler Salih Abi fakat durum senin söylediğin şekilde değil de Onur Abi'nin söylediği şekilde gerçekleşmekte.Evet Eğer odaklayıcı dışa kadar uzanmıyor olsaydı takviye bir şey yapmak kolaydı lakin tüpe dayanıyor ve hala netleşmiyor...

Evet,benim de tek umudum gözlem şenliği...O kadar astronom,fotoğrafçı ve teleskop yapımcısı bir aradayken bir çözüm bulabiliriz herhalde :shock:
Ben de kendi SPC900NC'mi getireyim, onu da senin teleskopta da deneriz, en azından sorunun kameranda olup olmadığı ortaya çıkar.

Bu arada eğer yeni aldıysan o tarihe kadar değiştirilebilir olup olmadığını mutlaka öğren. Hani atıyorum ancak cumaya kadar değiştirilebilir ise ve sorun kameradaysa sonra elde kalmasın.
Çok iyi olur abicim,
Aslında aldığım kamera sanırım iade üründü ama mercekli iken hiç bir sorunu yoktu,önceki sahibinin de merceği söktüğünü sanmıyorum ama...Bakalım cloudynights'a da sordum ama oradan da pek cevap çıkmıyor :roll:
evet 15 gün iade süresi var...
Onu da denedim ama olmadı :hasta Bakalım 1 hafta sonra beraber çözelim :roll:
Bir yanlış anlaşılma var sanırım.
Dslr makinelerdeki cmos sensörle kompakt veya webcamlardaki Cmos sensörü ayırmak gerekir.
1. nesil cmos ve 2. nesil cmos diyebiliriz aslında.
ccd sensör ışığa daha duyarlı gece çekimleri daha iyi ama kirliliği yüksek.
dslrdeki cmos uzun geliştirmeler sonucu çıkmış yeni nesil cmos lardır.
Canon nikon ve pentaks daki slr modellerindeki cmoslar yeni nesildir .
Eski nesili zaten hiç kullanmadı sanırım bu markalar.
Ucuz cihazlardaki cmosları bunlarla karıştırmaktanda korkmayın.
Zira 200-300 tl ye satılan cmos sensörlü peak mp li bir makinede sadece sensörü 200-300 dolar tutan bir cmos zaten olamaz.
spc900 ve seben 114-1000 teleskopu bırlestırdım.ama netlık alamıyorum.yeryuzu goruntusundede keskınlık yok.nerde hata yapıyorum?
webcamın mercegı sokuk barlov yok okuler yok.
okuler yuvasının ayna tarafındakı mercegıde soktum dahada kotu oldu?
teleskopa lazerle ayardan bahsedılmıs bu nedır aletsız yapılabılırmı yada ayarımı kontrol edebılırmıyım
Pes etmek üzereyim..
Net olmasada video çekıp işlemeyi denemek istedim ama philipsin vlonge programında çektiğim videolar acılmıyor.
picasa ve amcap ile denedim onlarıda izliyebiyor ama registara atamıyorum.
cam studıo ıle vıdeonun vıdeosunu cekmek ıstedım ve farkettımkı vıdeolar kopyalamaya korumalı.
yanı cekılen vıdeoya işlem yaptırmıyor camstudıoda sıyah ekran cıkıyor oynattıgım fareden baska goruntu vermıyor.
siz hangi programda kayıt yapıyorsunuz 900nc ıcın hangı ayarları kullanıyorsunuz?
Netlik alamıyor oluşunuzun sebebi odaklayıcıdaki tüpün uzunluğunun yetmemesi mi? Yani netleme yaparken çeviriyorsunuz, bir tarafa doğru netleşiyor netleşiyor fakat sona kadar geldiğinde hala yeterince iyi görünmüyor mu?

Eğer mesele bu ise, net görüntü içerde mi kalıyor dışarda mı? Yani dışarıya çevirirken netleşir gibi oluyor da odaklayıcı daha fazla dışarı çıkmadığı için mi netleşemiyor, yoksa içeri çevirirken netleşiyorsa webcam tüpe kadar dayanıyor ve hala netleşememe sorunu mu oluşuyor. Birincisiyse extension tube denilen şeylerden almanız yada yapmanız gerekir, ikincisi ise malesef yapılacak fazla birşey yok, yukarda Semih'in problemi var, onu okuyabilirsiniz sorun ve cevaplar açısından.

Lazerli ayar, kolimasyon için gerekir, bu fotoğrafçılıkla ilgili değil (tabi fotoğraf çekecekseniz o da şart o ayrı), eğer oküler takıp gözlem yaparken odaklama sorunu yaşamıyorsanız kolimasyon sorununuz yoktur zaten. Kolimasyon yaptıysanız fotoğraf için ayrıca birşey yapmanıza gerek yok.

Çekim yapmak için Philips'in Vlounge programı çok kalitesiz ve yanlış hatırlamıyorsam sadece mpg formatında çekim yapıyor, bunu Registax 5 ile açabilirsiniz ama önceki versiyonlar bu formatı tanımıyorlar. Ya registax 5 yükleyin ve videoları bununla açın yada QCFocus veya K3CCDTools adlı programı kurun. Ben QCFocus kullanıyorum ama porttalk adı verilen bir takım abuk sorunlar nedeniyle K3CCDTools'a geçmek üzereyim. Size de tavsiye ederim, yine de bu program hakkında bir tecrübem olmadığı için yardımcı olamayabilirim, porttalk adı verilen driverı internetten bulup kurarsanız QC Focus kullanabilirsiniz buna kefilim, iyi programdır. Bu iki programdan birini kurmanın ayrıca şöyle bir önemi de var. Avi formatında kayıt yapabiliyorlar, avi kayıpsız bir formattır ve resim kalitesi artar, bunu diğer taraftan da yorumlayabilirsiniz tabi, Philips'in programı kayıplı formatta çekim yapar ve kalitesi daha da düşer.

Pes etmeyin, yeni başlayan biri için çok zahmetli oluyor başlangıç ama başlangıcı yaptıktan sonra, temel gereksinimleri kavradıktan sonra gerisi çok kolay.

QCFocus adlı program çok basittir. Çalışmak için dediğim gibi porttalk adlı bir driver'a ihtiyaç duyabiliyor, sizde de aynı sorun çıkarsa bu dosyayı bu dosyayı kullanabilirsiniz, sys uzantılı dosyayı windows/system32'de drivers klasörüne koyun, ardından reg uzantılı dosyayı çalıştırın, daha sonra yeniden başlatın, QCfocus çalışacaktır. İlk kullanımda program fransızca başlıyor gerçi, tepeden dili ingilizce yapmanız gerekebilir, bu konuda sıkıntıya düşerseniz söyleyin ben nerden İngilizce'ye çevrileceğini gösterebilirim. Ha siz niye bu programdan uzaklaşıyorsunuz derseniz, ben Windows 7 kullanıyorum ve ne yaptıysam çalıştıramadım. XP'de sorun çıkarmıyor tepede söylediklerimi yapınca, XP yüklü olan bir başka bilgisayar kullanmaktan, yani zırt pırt bilgisayar değiştirmekten sıkıldım, siz böyle bir sorun yaşamayacaksanız pekala işinizi görebilir.

Bu anlatılanlarla uğraşamam ben derseniz K3CCDTools'u yükleyin, 3 numaralı versiyonu paralıdır, belli bir süre kadar kullanabilirisiniz, 1 numaralı sürümü ise bedava. Sadece 3 ayda bir düzenli olarak sitede verilen key'leri girmeniz gerekiyor, bu sürüm de bedava olmasına rağmen içeriğine bakılırsa bir hayli zengin, 3 numaralı sürümün zaten çok ileri fotoğrafçılığı destekleyen özellikleri var, beni sizi aşıyor gibi görünüyor çok da gerek olmaz herhalde.

İlk iş netlik elde etmektir, bu ayarı sabah yeryüzü gözlemi için yapmaya çalışın gece çok zor olur. Gerekli odağa varamıyorsanız zaten başka bir program yüklemenizin anlamı kalmaz, odaklayıcıdan netleme yapmak şart.

Kolay gelsin.
Tüp yetersizliği yok görüntü ortalarda toparlanıp uclarda dagılıyor yanı okulerle baktıgım noktanın 1 cm kadar altında en belırgın halını alıyor fazla yaklastırınca tekrar dağılıyor.
netleyicide bulunan mercek her teleskopta varmıdır görevi nedir?
Okülerle aya bakınca oldukça net.
Jupitere bakınca yanındaki çok belirsiz noktalar uyduları sanırım.
ama jupiterde hiçbir ayrıntı yok ve yıldız gorunumden farkı yok.
Bu normalse kolımasyon sorunu yok dedıgınz gıbı.
Qcfocus ve detaylı anlatımını buldum ama nedense focus kısmına gırınce hata verıp kapatıyor.
Sanırım bu sadece video kaydetmek için registra ayrıca ıhtıyacım olucak gibi.
Şimdi bir örnek kayıt yapıp paylaşayım nerde eksikler var fikir vermeye devam edebilirsiniz belki.
Teşekkürler Onur Bey.
Netleyicide bulunan mercekten kastedileni tam anlamadım. Bende böyle birşey yok. Sanırım adını forumda da hep duyduğumuz dahili barlow o olsa gerek. Eğer öyleyse odak uzunluğunu artırmaktan başka bir işe yaramıyordur diye tahmin ediyorum. Eğer onla daha net görünüyorsa bırakın kalsın, muazzam fark yaratacağını sanmıyorum.

Ay çok net görünüyorsa kolimasyon sorununuz yok, kamerayı taktığınızda da odaklama sorunu yaşamıyorsanız düzgün fotoğraf çekememek için bir sebebiniz olmaması gerekir.

Odaklamayı kamera takılıyken bilgisayara bakarak yapmaya çalışın, illaki net bir konuma varması gerekir, ama yine de çok çok net olmasını beklemeyin, mesela bizim videolar da bulanıktır, registax alırız o net bir görüntü ortaya çıkarır.

Lekeler bana daha çok ccd'denmiş gibi geldi.
Bugün şu linkte geçtiğimiz günlerde çektiğim bir videonun linkini koydum. Görüntüyü kendi kaydettiğiniz görüntülerle kıyaslamanız için değil de (aynalar arasında büyük fark var), video ile o videodan çıkan sonuç arasındaki büyük farkı görmeniz için gösteriyorum. Bulanık görünen bir görüntü işlendiği zaman çok ilginç sonuçlar çıkabiliyor, genel de biz de bulanık videolarla uğraşıyoruz yani.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]