Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Herkese selamlar

Bu http://www.youtube.com/watch?v=9khTIkwNmW8 Video'yu izleyince ben de yaparım bunu dedim , ve basit web cam'i söküp , merceğini çıkarıp fotoğraf filmi kabıyla teleskopa bağladım . Çalışma odamın balkonundan da görüş alanımda ve yaklaşık 100 metre uzaklıktaki bir sokak lambasına sabitleyip görüntü almayı başardım :) Tabii ki odağı tutturmak ve sabitlemek bayaa vaktimi aldı ...

Şu an için görüş alanımda ne bir gezegen ne de Ay var . Belki Venüs'ü yakalarım . Sistemi oturtabilirsem lap-top la beraber dağ tepe dolaşmaya da başlayabilirim :)

Eğer iyi bir şeyler yakalayabilirsem videosunun linkini yakın zamanda buraya da koyacağım .

Herkese kolay gelsin :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mustafa Erol
selam özgür,

çalıştığın parçlar ve teleskopun hakkında da bizi bilgilendirirsn çok sevinirim. Ayrıca çekeceğin görüntüleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Konu ile ilgili olarak herzaman yardıma hazırım. Aklına takılanları ve merak ettiklerinide çekinmeden sor.

Şimdiden başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Taylan Salman
merhaba Özgür Bey verdiğiniz linkten ben de bahsetmiştim birkaç gün önce. ama benim denemeye fırsatım olmadı. siz görüntü almayı kısmen başarmışsınız çok sevindim demekki oluyo gibi. ben de görüntüleri merakla bekliyorum. çalışmalarınızda başarılar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Evet webcamı ben de denedim; ay güneş ve gezegenler için çok iyi sonuçlar alınıyor. Bu konuda edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım fazla karıştırmadan anlatabilirim ama açık olmayan noktalar varsa lütfen sorarsınız:

- En uygun webcamlar gerçek bir CCD chipi kullananlar (CMOS'ların hassaslığı oldukça az). Ne yazık ki şu günlerde pek az model CCD ile üretiliyor. Benim bildiğim sadece Quickcam'ın bir türü ve Phillips'ın SPC-900 modeli. Bulursanız artık yapılmayan Phillips ToUCam 740K ve 840K modelleri de çok iyi (740K ve SPC900 kullandım). Ama dikkat, Phillips'in de birçok modeli CMOS lu.

- Webcamlar gezegenler konusunda en pahalı fotoğraf ve astronomik CCD kameralarından daha iyi sonuç veriyor. Belki bu nasıl olur diyeceksiniz? Aslında gürültü oranı yüksek ve resim transferi kayıpsız olmayan bir webcam ile nasıl bu kadar iyi resimler çekilebilir? Evet ama bunlara rağmen webcam'ın büyük bir avantajı var, o da: kısa zamanda çok resim çekmek ve bu sayede atmosferdeki distorsyonu atabilmek. Çünkü gezegen resimlerinin en büyük amansız düşmanı atmosferdeki türbülanslardır.
Dolayısıyla webcam ile video çekilse bile bunu sadece bir "ara ürün" olarak görmek gerekir. Bu videolar resimlere ayrılırsa aralarında atmosferdeki distorsyondan etkilenmemiş, kalitesi yüksek olanlar seçilir ve bunlar sinyal/gürültü oranını iyileştirmek için toplanırsa çoğunuzun inanmayacağı kalitede bir resim elde edebilirsiniz.

İşin güzel tarafı yukarıda anlattığım işlemi elden yapmaya gerek yok. İnternetden ücretsiz indirilebilen ve bu işlemi otomatik yapan programlar var. Ben bunlardan kolay kullanımı ve kapsamı bakımından en çok "Registax" programını tavsiye ederim:

http://www.astronomie.be/registax/index.html

Bunun dışında Giotto, Astrosnap ve K3CCD (35dollar) ı da tavsiye ederim, herbirinin bazı üstün fonksyonları var.

- Çekim sırasında dikkat edilecek noktalar:
Amplifikatör kazancı mümkün olduğunca düşük (daha az gürültü için), beyaz ayar (white balance) gündüze ayarlı, gamma maksimum, saniyedeki resim sayısı (frame) en fazla 5 veya 10 olmalı. Phillips'in web camını kullanıyorsanız orada iki güzel fonksyon var. Birincisi 640x480 olan çözünürlük içerisinde 288x200 (civarında) bir pencereyi kesip çıkarabilmek. Bunun ne avantajı var? En büyük gezegen Jüpiter'i bile teleskopunuzun odak uzaklığını barlow kullanarak 4m ye bile getirseniz bu küçültülmüş alana kolaylıkla sığdırıabilirsiniz. Dolayısıyla etrafdaki alan israf ediliyor. Bu alanı çekmemekle videonun bant genişliğini düşürmüş oluyorsunuz. Bu çok önemli, zira bu bahsettiğim Webcamların hepsi USB1.1 protokoluyla veri aktarımı yapıyorlar. Bu durumda da kapasite saniyede 1Mb civarında oluyor. Eğer tüm alanı kullanırsanız 640x480=307200x3 renk x saniyede 5 resim=4,600,000 ediyor. Görüldüğü gibi bu veri aktarımı kapasitesini birkaç kat aşıyor. Bu durumda ne oluyor? Webcam veriyi komprime ediyor. Ne yazık ki bu algoritma kayıpsız değil ve zaten gürültülü olan resimler daha fazla kalite kaybediyorlar. Aslında veriler her halikarda (daha küçük bir alan kullanma durumunda bile) komprime ediliyor ama bu durumda kayıp daha az oluyor çünkü kamera bant genişliğini kullanıyor. Bu kayıbın az olması sonra sentezlenecek resmin kalitesi için önemli. Sade Phillips SPC-900'de bulunan ikinci güzel fonksyon da "YUV2" adyla kayıp oranı daha az olan yeni bir algoritmanın kameraya entegre edilmiş olması. Dolayısıyla bu kamerayı hepsinden daha çok tavsiye ederim (100 Dollar'ın altında). Bu arada resmin gerektiğinden büyük olmamasının bir avantajı daha var: Resimleri toplarken bilgisayarınızı biraz daha az yormuş olacaksınız.

- Hızlı dönen Jüpiter gezegeninde video uzunluğu 2 dakikayı geçmemeli (küçük teleskoplarda belki biraz daha uzun olabilir). Yoksa resim kalitesi dönmeden dolayı hassas detaylarda bir netsizlik sebebiyle düşüyor. Özellikle mercekli bir teleskop kullanıyorsanız kızılötesini kesen bir filtre kullanmakta büyük fayda var, zira bu kameralar kızıl ötesinde çok hassas ve özellikle mercekli teleskoplar (çoğu) bu dalga boyunda odaktan iyice çıkmış oluyorlar.
Bu arada sadece kızıl ötesini geçiren bir filre edinebilirseniz şu ilginç şeyi yapabilirsiniz: Kızılötesinde ışınlar atmosferdeki distorsyondan daha az etkilenir. Dolayısıyla bir videyoyu normal, bir videyoyu da kızıl ötesinde çekerseniz ve bunu "luminans" kanalı olarak kullanırsanız resminiz daha da keskinleşecektir. Bunu 2003 yılında Mars üzerinde denedim ve çok iyi sonuçlar aldım.
Peki, bu filtreler nerede bulunur? Astronomi ürünleri satanlarda vardır, bulamazsanız Almanya'da "Teleskop Service" den alabilirsiniz:

http://www.telescope-service.com/baader ... .html#uvir

Buradan filim kutusundan daha sağlam ve presizyonlu metal bir adaptör de edinebilirsiniz.

- Webcamlar gezegen ve aydan başka işler için de kullanılabilir:
Herşeyden önce webcamı modifiye edip uzun poz süresi elde edebilirsiniz. Biliyorsunuz video chipleri normal olarak en uzun 1/25 saniyelik poz çekebilirler (Phillips kameralarında bir hata nedeniyle bu 1/5 saniye). Ama kamerayı modifiye ederseniz bunu istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Bazıları bir soğutucu da ekliyor veya renkli chipi daha hassas olan bir siyah/beyaz ccd ile değiştiriyorlar. Böylece çok uygun bir fiyata astronomi için kullanılabilecek bir CCD kamerası yapılmış oluyor. Webcam deyip geçmeyin, kullanılan chipler pahalı dijital fotoğraf makinelerinden çok daha hassas! Modifikasyonu yapmak için internet de sayısız örnekler var. Biraz malzeme dışında bol miktarda sabır, çok sakin bir el ve vapur halatı kadar sağlam sinirler gerekiyor (bunu deneyimimden söylüyorum)

Bunun dışında webcam normal veya modifiye edilmiş olarak klavuzlama için kullanılabilir. Ben normal bir SPC-900 ile uzun pozlu resimlerimi klavuzluyorum ve bedava olan "PHD Guiding" yazılımını kullanıyorum.

Geçen sene "Luminera", "DMK21" gibi piyasaya normal webcam'a alternatifler çıktı. Bunlar genellikle aynı veya benzer bir CCD chipini kullanmakla beraber Firewire veya USB 2.0 protokollerini kullanarak kayıpsız resim transferine imkan sağlıyorlar. Bazıları 8-bit yerine 12 veya 16 bitlik analog dijital çeviricilerle techiz edilmiş. Malesef fiyatları epey yüksek. Dünyanın gezegen ustalarının çoğu bu modellere geçti. Benim için halen Phillips SPC-900 yeterli ve güzel bir alternatif olmaya devam ediyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Sevgili Tahir Abi,
Bu başlığı daha önce görmemiştim ki -zaten terk edilmiş gibi bir görüntüsü var :) - yeni gördüm.Üzerinden yaklaşık 1.5 sene geçmiş fakat aslında bizim hemen hemen her gün konuşup tartıştığımız şeylerin özet bir şekilde sunumu şeklinde...Vermiş olduğun bu değerli bilgiler için teşekkür ediyorum.Aslında bu başlık sanki sabit olsa bayağı yararlı olur gibi geldi bir an ama... :roll:

Bir de ne zamandır aklıma takılan bir şey var!
Tahir Abi yazdı:-En uygun webcamlar gerçek bir CCD chipi kullananlar (CMOS'ların hassaslığı oldukça az). Ne yazık ki şu günlerde...
Peki neden SLR makinelerde (gözüme çarptığı kadarı ile) CMOS sensör kullanılıyor :shock: Mesela bakınız devamlı önerdiğimiz ve de baş tacı makinelerimizden Canon 350d'nin tanıtım yazısından bir kuple;
...8.2 megapiksellik bu dijital fotoğraf makinesi CMOS görüntü sensörü, DIGIC II görüntü işlemcisi gibi özellikleri, yüksek hızda...
Yukarıda alıntıda da yaptığınız açıklamada En uygun webcam gerçek bir CCD çipi kullananlar demişsiniz.Acaba sadece webcamlerde mi CCD önemli yani SLR'ler için böyle bir zorunluluk yok mu?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
B@tuhan DERELİ yazdı:Ben 1 hafta önce web cam ile güney doğuda herhangibi bir gökyüzünden kesiti videoya aldım.QCFOCUS programının video ayarlarıyla oynadım ve böyle ilginç bir video ortaya çıktı.Bunun nasıl bir görüntü olduğu aklıma yatmadı.

http://img532.imageshack.us/my.php?image=kyildizel5.flv
Bana pek gökyüzündeki doğal yıldızlar gibi gelmedi. Bunlar kameradaki sıcak veya ölü benekler olabilir. Yani sen gökyüzüne yöneltmişsindir. Orası karanlıktır ama CCD üzerinde algılanamayan noktalar vardır. Bir de kemaranın önünü ışık girmeyecek şekilde kapayarak veya karanlık bir odada aynı çekimi tekrarlayarak denemelisin. Muhtemelen yine aynı görüntüyü alacaksın.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Sevgili Semih,
semih çakmak yazdı:...Peki neden SLR makinelerde (gözüme çarptığı kadarı ile) CMOS sensör kullanılıyor :shock: Mesela bakınız devamlı önerdiğimiz ve de baş tacı makinelerimizden Canon 350d'nin tanıtım yazısından bir kuple;
...8.2 megapiksellik bu dijital fotoğraf makinesi CMOS görüntü sensörü, DIGIC II görüntü işlemcisi gibi özellikleri, yüksek hızda...
Yukarıda alıntıda da yaptığınız açıklamada En uygun webcam gerçek bir CCD çipi kullananlar demişsiniz.Acaba sadece webcamlerde mi CCD önemli yani SLR'ler için böyle bir zorunluluk yok mu?
Evet, DSLR lerde de CCD, CMOS dan daha hassas olurdu. Aslında Nikon uzun zaman bu yolu tercih etti, çoğu DSLR'i Canon'un aksine CCD kullanyor.

Ancak CCD nin CMOS a göre bir dezavantajı da var, ki o da gürültü seviyesinin daha yüksek olması. Biz gökseverler karanlık kareler çekerek statik gürültüyü resimlerimizden çıkarabiliriz (bu CCD li webcam ile de yapılabilir). Ancak normal kullanıcılar bir DSLR de bunu yapmayacaktır. Fotoğraf dergilerinde yapılan testlerde kameranın gürültü miktarı olumsuz bir özellik olarak dile getiriliyor. Canon DSLR leri o kadar düşük gürültüye sahip ki, en son Nikon da CCD yi terk edip CMOS'a geçti. Özellikle gündüzleri CMOS'un daha düşük hassaslığı fazla bir sorun oluştırmuyor.

Şayet Nikon kameralarında gerçek bir ham (RAW) format kullanmış olsaydı (NEF formatı malesef RAW değil), büyük bir olasılıkla CCD li Nikon modelleri, Canon 350D'den daha iyi bir seçenek olacaktı.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
O halde çoğu web cam'e nazaran DSLR'lerde CCD olmaması bir sorun teşkil etmiyor.Çünkü web cam'lerde uzun pozlamalar (eğer tadilat yapılmadıysa) pek de mümkün olmuyor.Dolayısıyla kısa bir süre içerisinde ışıktan en fazla yararı sağlayabilmek için CCD'li olmaları gerekiyor.Ama DSLR'lerde pozlama süresi gibi bir sorun omadığından dolayı CMOS kullanmak pek de bir zarar getirmiyor.Ayrıca zarar ne kelime,gürültü oranı görece düşük olduğundan dolayı yarar bile sağlıyor...Umarım doğru anlamışımdır?
Tahir Abi yazdı:Biz gökseverler karanlık kareler çekerek statik gürültüyü resimlerimizden çıkarabiliriz (bu CCD li webcam ile de yapılabilir). Ancak normal kullanıcılar bir DSLR de bunu yapmayacaktır.
Burada normal kullanıcılardan kasıt,günlük güneşlik çekimler yapan kişiler mi?
Eğer kasıt onlar ise;gündüz çekimlerinde gürültü o kadar da kendini belli eden bir faktör mü?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
semih çakmak yazdı:Burada normal kullanıcılardan kasıt,günlük güneşlik çekimler yapan kişiler mi?
Eğer kasıt onlar ise;gündüz çekimlerinde gürültü o kadar da kendini belli eden bir faktör mü?
Evet, gündüz sorun değil, ama gece çekilen resimlerde karanlık kısımlar gürültülü oluyor CCD kullanan kameralarda.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Tahir Abi,çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Orite'ı unut, Creative belki ama Logitech QuickCam 9000 Pro ile Philips SPC 900NC WebCam işinizi görecektir.
gönderen ömer dörtkol
teşekkürler cevap için . logitech aldım şimdi camı modifiye ettikten sonra program ile mi çekim yapıyoruz yoksa video olarak kaydedip programa mı aktarıyoruz ilk denemem de biraz acemeiyim :) yardımınız için şimdiden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
ömer dörtkol yazdı:... logitech aldım şimdi camı modifiye ettikten sonra program ile mi çekim yapıyoruz yoksa video olarak kaydedip programa mı aktarıyoruz ilk denemem de biraz acemeiyim :) yardımınız için şimdiden teşekkürler
Video olarak çekiyorsunuz, sonra Registax veya benzeri bir program ile direkt videoyu işleyip resimleri tek tek topluyorsunuz.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]

BMW service center

Munich Motor Works provides one of the best Indepe[…]