1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Kodak Easy Share C613 ile nasıl gökyüzü resmi çekebilirim?

Gönderilme zamanı: 09 Haz 2008, 10:40
gönderen aşkın çelik
Merhaba:

Bende kodak easy share c613 var.bu fotograf makinesi ile gökyüzü fotograflarını cekebilirmiyim_? nasıl cekicem biri yardım etsin.bi dergide okudum işte bu güneş resmi 400 ıso da 40 sn ışıklama suresiyle cekilmiştir vs. bu ışıklama suresi nedir? bunu nasıl yapabılırım.ayrıca ıso ayarı nasıl olacak _?bıde ayın resmını cekmısler işte 8 tane fotografı birleştirmişler süper görüntü ortaya cıkmış yalnız 32sn arayla felan bişiler diyordu anlamadım.benimde böle 8-9 resim cekip birleştirmemmi lazım böle bişey gerekirse nasıl bir program kullanmalıyım. ÇOK ACIK BİR ŞEKİLDE ANLATIN BANA BU FOTOGRAF MAKİNESİ İLE BUNLARI YAPABİLİRMİYİM Bİ ARASTIRIN BU FOTOGRAF MAKINESİNİ ONA GÖRE YARDIM EDİN BANA... CEVAP VERENLERE COK TEŞEKKÜRLER

ASTROA

Gönderilme zamanı: 09 Haz 2008, 13:32
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Bilim ve Teknik dergisinin bu ayki sayısında bu konuya yer verilmiş okumanı tavsiye ederim.

Gönderilme zamanı: 09 Haz 2008, 17:57
gönderen aşkın çelik
Adem abi bu sayıyı okudum fakat anlamadım bişey bana ışıklama suresi ne_? ıso ayarı nasıl yapılır_?uzayı cekıp fotograflarını birleştiripmi bi tek foto elde edılıyor ben cekıyorum hiç bi yıldız gözükmüyor.bu fotoraf makınesiyle bu dediklerim olurmu onu merak edıyorum

Gönderilme zamanı: 09 Haz 2008, 18:50
gönderen Mehmet Koyuncu
aşkın çelik yazdı:Merhaba:

Bende kodak easy share c613 var.bu fotograf makinesi ile gökyüzü fotograflarını cekebilirmiyim...
Hemen acele ile yazdığın fotoğraf makinasının teknik özelliklerini inceledim.

Dürbün yada teleskop gibi bir optik cihaz kullanmadan, yıldızları çekmeye çalıştığını var sayıyorum.

C613'ün poz süresi en fazla 2 saniye. Bu süre gündüz çekimleri için yeterlidir. Gece ise Ay gibi parlak cisimleri çekebilir. Benim fotoğraf makinam ile 30 saniye ve daha fazla sürelerde yıldızlar fotoğrafta görünür hale gelebiliyor.

Fotoğraf makinanı manuel çekim moduna al,
Enstantane süresini azamiye (2 sn.) al, Tripod kullanman yada fotoğraf makinası sabit bir yere koyman gerekecek,
Işık hassaiyetini ( ISO değerini ) en büyük değere al,
Azami zum yap,
Var ise manuel netlemeyi seç,
Zaman ayarını 10 saniyeye getir,
En parlak gök cismini çekmeye çalış. Ay, Venüs, Jüpiter gibi. Sonra daha az parlak olanını çek. Aldığın sonuca göre daha sonra yıldız kümelerini çekmeyi denersin.

Fotoğraf makinası ile çektiğin RAW yada JPG formatındaki bir çok fotoğrafı registax yazılımı ile üstüste bindirerek, sanal olarak 2 saniye olan süreni arttırmak ( en azından teorik olarak ) mümkün. Ben denedim. 60 adet 1 saniyelik pozu birleştirerek tek resim elde ettim. Bir de 60 saniyelik tek resim çektim. 60 adet 1 saniyelik pozdan oluşan tek resim; 60 saniye pozlu tek resmin yanına bile yaklaşamadı.

Gönderilme zamanı: 09 Haz 2008, 19:21
gönderen aşkın çelik
sağol MEHMET ABİ

DEDİKLERİNİ YAPICAM TEŞEKKÜRLER....