Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
gönderen aşkın çelik
USTA FOTOGRAFCILAR
Fotoğraf makinası : Canon 350D, Canon 20D veya Canon 20Da gibi dijital 35mm format makinalar, Pentax 6×7 gibi 35mm format klasik SLR’lar, SBIG STL-11000M, StarlightXpress SXV-MX-25C gibi 35mm film formatına eşit çipi olan soğutmalı CCD kameralar

Teleskop: Takahashi FSQ-106, Televue NP-101 Apokromatik Refraktörler veya Epsilon E180 f/2.8 Astograf gibi düz alan teleskoplar, Schmidt kameralar, Ritchey-Cheretian tarzı düz alan Schmidt Cassegrain teleskoplar, Borg, Vixen, TMB gibi firmaların Apokromatik Refraktörleri

Kundak: Software Bisque Paramount 11000, Astro-Physics 1200, 900 veya 400, Takahashi EM-400, NJP, Losmandy G-11 veya GM-200, Parallax ve Mountain Instruments MI-200 gibi yüksek taşıma kapasiteli kundakları.

İLERİ SEVİYE FOTOGRAFCILAR
Fotoğraf Makinası: Canon 350D, Canon 20D veya Canon 20Da gibi dijital 35mm format makinalar, Olympus OM-1, tüm Canon ve Nikon serisi gibi 35mm format klasik SLR’lar, SBIG STL6303E, ST-!0XE, StarlightXpress SXV-H9 gibi 35mm film formatına eşit çipi olan soğutmalı CCD kameralar ve filitre kutuları.

Teleskop: Meade ve Celestron firmalarının polar üçgene oturtulmuş çatallı Schmidt-Cassegrain tarzı teleskopları.

ORTA SEVİYE FOTOGRAFCILAR
Fotoğraf Makinası: Canon 350D gibi dijital 35mm format makinalar, Olympus OM-1, tüm Canon, Nikon, Pentax, Minolta serisi gibi 35mm format klasik SLR’lar.

Teleskop: Ekvatöryel Kundağa oturtulmuş Newtonian Reflektörler, ufak polar üçgene oturtulmuş çatallı Schmidt-Cassegrain tarzı teleskoplar. İyi yapılmış ağır kapısı düzenekleri.

BAŞLANGIC SEVIYESİ Üçgen ayak üzerine osi
turtulmuş klasik 35mm fotoğraf makinaları ile geniş açı her türlü gökyüzü fotoğrafları çekilebilir. Yine çok basit bir ekvatöryel kundağa veya direkt tripoda oturtulmuş 60-90mm çapındaki teleskoplara afokal kuplaj ile bağlanmış ucuz dijital kameralar ile ay ve gezegenler çekilebilir.

Gökyüzü fotoğrafçılığında tecrübe arttıkça daha iyi ekipmana olan ihtiyaç artmakta bu da bütçeleri yukarı çekmektedir. Yukarıdaki dört kategori bir şekilde bu bütçelere göre yapılmış bir sıralamadır. Bilgi ve sabrı birleştiren, görüntü çekme ve işleme tekniklerini internet gibi ortamlarda öğrenen bir gökyüzü fotoğrafçısı çok ucuz aletlerle mükemmel resimler çekebilir. Örneğin Bobby Middleton ekvatöryel kundağa bağlı Newtonian teleskopu ile mükemmel sonuçlar alabilmektedir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Selamlar,

Gökyüzü fotoğrafçılarını bu şekilde sınıflandırmak bence doğru değil. Elinde ki kısıtlı malzeme ile nice fotoğraflar çekmiş tutkunlar var.
Kullanıcı avatarı
gönderen B@tuhan DERELİ
Başka yerlerden aldığınız yazılar için kaynak göstermelisiniz.

http://turkastro.ussakli.net/wordpress/?page_id=10
Mahmut Abi'nin dediğine katılıyorum.

Kendimi övmek istemem ama elimdeki imkan kısıtlılığına rağmen çektiğim resimler bana göre güzel.Forumdada bu resimlere onay veren büyüklerim var.İlla bu aletlerle başlamana gerek yok.Bence azdan başla ve yüksel.Ben bu yolla güngeçtikçe birçok şeyi keşfediyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,

Ben de Mehmet Bey ve Batuhan'a tamamen katılıyorum. 20000 Dollar harcamak iyi bir fotoğraf için şart değil, ayrıca garanti de değil!
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Tahir ŞABAN yazdı:20000 Dollar harcamak iyi bir fotoğraf için şart değil, ayrıca garanti de değil!
Evet... Ayrıca bu iş "Sevgi" ile ilgili....Mesela işinizi sevmek... Doğayı sevmek... Gökyüzünü sevmek... gibi...

Saygılar
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]