Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Bu haberi otobüste görmüştüm ve Kamilkoç'un içler acısı internet bağlantısı nedeniyle yaşlı gözlerle bir bir gittiğini gördüm kameraların, eve gelip baktım kaldıysa alayım ben de bir tane diye, ve evet, kalmamış.. Artık önümüzdeki "elindeki kameranın kimler tarafından talep edildiğini bilmeden ucuza satışa çıkaranlara" bakacağız..
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Evet, ben de bu haberi duyunca hemen baktım bir yedek alayım diye ancak ürün kalmamıştı.
Fiyatı da çok uygundu. Ben bu webcamı geçen sene 100 tl ye almıştım. :)

Belki de Burak bir sürpriz yapıp hepimize birer tane yedek almış ve bu yüzden ürün tükenmiş olabilir.
Aslanım Burak... :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Uğur İkizler
Burak' cığım,
Çok teşekkür ederim, ben de senin gibi yedek alacaktım. Bir sorun olursa çekinmeden isterim. Merak etme. :lol:
Kullanıcı avatarı
gönderen Andrea Del Mastro
PİRANHA'nın bir modeli var adını unuttum şimdi 10.0 megapixel yada

MICROSOFT 7ND-00003 LIFECAM HD-5000 WEBCAM özellikleri:
Sensör : CMOS
Video Çözünürlük : 1280 x 720
Mikrofon Desteği : 30 fps
Görüntü Kaydetme : 2 MP
109TL teknosada.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Piranhayı bilmiyorum ama Microsoftu sanırım Tayfun kullanıyor. Ama yine de en iyi seçenek SPC 900 ya da TouCam diye biliyorum. Uzman arkadaşlar daha doğru bilgi verecektir Andrea :aah
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Merhaba Andrea.. Megapiksel değerlerinden ziyade ışığa karşı hassasiyeti önemli bizler için, o nedenle SPC900NC ve Toucam öneriliyor.. Bu kameraların diğerlerinden daha çok önerilmesinin sebebi de modifiye etmenin (daha doğrusu teleskoba hazır hale getirmenin) çok kolay olması, ve kullanıcı deneyimlerinden daha fazla faydalanabilme imkanı (çünkü herkes bunları kullanıyor).
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Andrea Del Mastro yazdı:PİRANHA'nın bir modeli var adını unuttum şimdi 10.0 megapixel yada

109TL teknosada.
Interpolasyon tekniği ile çözünürlüğü 10 MP yapıyorlar ama görüntü kalitesi de aynı oranda düşüyor. Önemli olan ışık algılayıcısının ( sensor CCD yada CMOS ) çözünürlüğü ve ışığa olan duyarlılığı ve hücre boyutlarıdır.

Işığa, CCD algılayıcı CMOS algılayıcıya göre, her zaman daha duyarlıdır. CCD daha pahalı bir teknoloji olduğundan yerini eksiklerini her gün biraz daha fazla tamamlayan CMOS teknolojisine bırakmaktadır. Her iki teknolojide de kazanç ayarı yapmak suretiyle ışığa hassasiyet arttırılmaktadır. Ancak aynı oranda gürültü de artmaktadır. Pozlama süresi de önemlidir. 900NC ve Toucam kameralarda uygun tadilatlar ile bu süre 10 saniyenin üzerine dahi çıkarılabilmektedir. Tadilat denemesi yaptık ancak başarılı olamadık. 900NC ve 840K kameralarda poz süresi 1/2 saniyeye kadar düşürülebilmektedir. Pozlama süresi ve kazanç ayarlarının manuel yapılabilmesi çok önemlidir. Piyasada bu imkanı veren kamera sayısı çok azdır.

Hücre boyutları 5-7 mikron arasında değişmektedir. Logitech'in yeni kameralarında hücre boyutları bu değerlerin de altına düşürülmüş olarak kullanılabiliyor. Ancak görüntü kalitesi de aynı oranda düşüyor tabi. Algılayıcı yüzeyindeki pürüzlülük çok önemli. 840K, 900NC ve C910 kameraların, algılayıcı yüzeyi oldukça düzgündür.

Kameraların efektif çözünürlüğü vardır. Bu genellikle 640X480 pikseldir. C910 kamerada bu ölçü 1600X1200 boyutlarına taşınmış görünüyor. C910 algılayıcısı daha yüksek çözünürlüğü ( 5 MP ) destekliyor. En iyi kalite 800X600 yada 1280x720 piksel çözünürlükte elde edilebiliyor. 1/2 saniyeye kadar pozlama süresi manuel olarak verilebiliyor. Sonuçta CMOS sensör kullanıyor. CCD sensörlü 900NC'yi çok zorladığını söyleyebilirim.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan yazdı:Merhaba Andrea.. Megapiksel değerlerinden ziyade ışığa karşı hassasiyeti önemli bizler için, o nedenle SPC900NC ve Toucam öneriliyor.. Bu kameraların diğerlerinden daha çok önerilmesinin sebebi de modifiye etmenin (daha doğrusu teleskoba hazır hale getirmenin) çok kolay olması, ve kullanıcı deneyimlerinden daha fazla faydalanabilme imkanı (çünkü herkes bunları kullanıyor).

işte onu düşünemedim :) o zaman ben lafımı geri alıyorum :D
Kullanıcı avatarı
Mehmet Koyuncu yazdı:
Andrea Del Mastro yazdı:PİRANHA'nın bir modeli var adını unuttum şimdi 10.0 megapixel yada

109TL teknosada.
Interpolasyon tekniği ile çözünürlüğü 10 MP yapıyorlar ama görüntü kalitesi de aynı oranda düşüyor. Önemli olan ışık algılayıcısının ( sensor CCD yada CMOS ) çözünürlüğü ve ışığa olan duyarlılığı ve hücre boyutlarıdır.

Işığa, CCD algılayıcı CMOS algılayıcıya göre, her zaman daha duyarlıdır. CCD daha pahalı bir teknoloji olduğundan yerini eksiklerini her gün biraz daha fazla tamamlayan CMOS teknolojisine bırakmaktadır. Her iki teknolojide de kazanç ayarı yapmak suretiyle ışığa hassasiyet arttırılmaktadır. Ancak aynı oranda gürültü de artmaktadır. Pozlama süresi de önemlidir. 900NC ve Toucam kameralarda uygun tadilatlar ile bu süre 10 saniyenin üzerine dahi çıkarılabilmektedir. Tadilat denemesi yaptık ancak başarılı olamadık. 900NC ve 840K kameralarda poz süresi 1/2 saniyeye kadar düşürülebilmektedir. Pozlama süresi ve kazanç ayarlarının manuel yapılabilmesi çok önemlidir. Piyasada bu imkanı veren kamera sayısı çok azdır.

Hücre boyutları 5-7 mikron arasında değişmektedir. Logitech'in yeni kameralarında hücre boyutları bu değerlerin de altına düşürülmüş olarak kullanılabiliyor. Ancak görüntü kalitesi de aynı oranda düşüyor tabi. Algılayıcı yüzeyindeki pürüzlülük çok önemli. 840K, 900NC ve C910 kameraların, algılayıcı yüzeyi oldukça düzgündür.

Kameraların efektif çözünürlüğü vardır. Bu genellikle 640X480 pikseldir. C910 kamerada bu ölçü 1600X1200 boyutlarına taşınmış görünüyor. C910 algılayıcısı daha yüksek çözünürlüğü ( 5 MP ) destekliyor. En iyi kalite 800X600 yada 1280x720 piksel çözünürlükte elde edilebiliyor. 1/2 saniyeye kadar pozlama süresi manuel olarak verilebiliyor. Sonuçta CMOS sensör kullanıyor. CCD sensörlü 900NC'yi çok zorladığını söyleyebilirim.

ben CCD algılıyıcıyı araştırdım bulamıyorum ama CMOS kolay bulunuyor o yüzden :)
Kullanıcı avatarı
gönderen SinanGozcu
Merhabalar uzun süredir spc900nc arıyodum ancak bu konuya uzun süre bakmadım meğersem 6 tanesi birden bitmiş. :oops:
Acaba fazladan alıpta satmak isteyen varmı hemen alıcağım ...

Birtane buldum ancak bu şekilde 2. el almalımıyım bilemiyorum.http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 909/detay/?
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]