Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Her ikisi de 2 MP algılayıcıya sahip olan Trust WB-8200B ve Philips SPC1330NC kameralardan birer adet aldım.

WB-8200B kameranın lens bağlantı vidaları philips SPC900NC ile aynı. 12mm. çapında ve 0.5mm hatveli. 900NC ile kullandığım webcam - teleskop adaptörünü, WB-8200B ile hemen kullanabildim. WB-8200B vidalı bağlantı silindirinin boyu, SPC900NC'ye göre fazla uzun. 1600X1200 piksel (2 MP) algılayıcı boyutları da 640X480 piksellik 900NC CCD algılayıcısına göre daha büyük. Her iki nedenle WB-8200B kamera kenarlarında kararma oluyor. CMOS algılayıcısı 2 lükslük ışık duyarlılığı ile CCD algılayıcıyı aratıyor. Ama yüksek çözünürlük ve neredeyse yarı yarıya daha küçük olan hücre boyutları ile daha fazla detay çekme imkanı veriyor. Leblebi büyüklüğünde çıkan Jüpiter resmi yaklaşık 2 kat daha büyük çıkabiliyor.

SPC1330NC ışık duyarlılığı SPC900NC'ye göre kötü. WB-8200B'ye göre renk ve ışık duyarlılığı daha iyi. Henüz demonte edemedim. Teleskop ile bağlantı için kullanmakta olduğum adaptörler uyarmı? Kamerayı sökünce öğreneceğim !
Kullanıcı avatarı
gönderen Taner Cesur
Mehmet bey araştırdığınız ve paylaştığınız için teşekkürler, SPC900NC`nin artık piyasada bulunmaz olduğu şu günlerde artık yeni alternatifler aramanın vakti de gelmişti, eğer vaktiniz olursa daha detaylı ve karşılaştırmalı bir test yazınızı okumaktan zevk duyardım, eminim çok yol gösterici olacaktır, selamlar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Taner bey,

Haklısınız. 900NC için alternatif aramanın zamanı geldi. Logitech pro 9000 şu an için en güçlü alternatif. Ancak fiyatı oldukça yüksek. Piyasada bulunma olasılığı da hergün azalıyor. http://ghonis2.ho8.com/Pro9000mod7.html adresinde bu kamera ile ilgili astronomi amaçlı tadilatlar hakkında çok detaylı ve resimli bilgiler var. Pozlama süresinin manuel ayarlanabilir olması benim için önemli. Trust markalı kameramda pozlama süresi elle ayarlanamıyor. SPC1330NC kamerada ayarlanabilir olduğu kullanma kılavuzu dahil sürücü menülerinde yazılı. Ancak ayarlanamıyor. Benzer problemin pro-9000 ile yaşandığı http://ghonis2.ho8.com/Pro9000mod7.html adresinde yazılı. Kopyası aşağıdaki gibidir.
Kod: Tümünü seç
The exposure slider here does not provide numerical values but the range is 1/1000 second to 1/5 second. I have been unable to get the Pro 9000 to do longer exposures than 1/5 second using third party softwares that are able to enable longer exposures for the Logitech Fusion.

There is a problem if the Logitech Quickcam Version 11.0 driver is kept active at the same time as a video capture program is controlling the webcam via the standard video capture driver. When switching from the standard video driver to the Quickcam driver, the Quickcam driver re-starts in the default mode which is set at auto exposure and auto "RightLight2". This causes any manual settings for exposure and gain to be lost. To avoid this, I have been using the Quickcam driver to set the webcam's "video noise" adjustment and the "LED Control" to OFF initially and with these adjustments set in the webcam, I then switch to the standard video driver to adjust the other controls. It would be nice to find third party driver software that would control all the available functions of the Pro 9000.
Yukarıda yazılı bilgilerden faydalanarak, SPC1330NC pozlama süresinin elle ayarlanması için çalışıyorum. Bu kameranın demontajı da oldukça zor görünüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Logitech'in web kameralarında Trust'daki (güvenilir mi!) gibi bir sorun yok. CCD önündeki ayarlanabilir lens, yandaki LED ve mikrofon dahil her şeyi elle ayarlayabiliyorsunuz. Ama arkadaşın bahsettiği gibi sürücü sürümlerde bazı farklılıklar var. Örneğin ben şu an sürüm 12'yi kullanıyorum ve her şeyi Türkçeleştirmişler. Sanki eski sürümü biraz daha iyidi. Yani sürüm 11'in ilk halinden bahsediyorum. Ama o da Vista'da sıkıntı yaşanıyordu. Şu an çok kararlı bir sürümde ve yaklaşık 1 seneyi aşkındır kullanıyorum.

Evet, 1/5 üzerinde uzun pozlama yapamıyorsunuz ama bunu wxAstroCapture ile zaten yapabiliyoruz. Tabi bu CCD'nin daha çok ısınmasına sebep oluyor. Aslında yazılım yoluyla pozlama arttırıldığı (görüntü bindirmeden dolayı yoğun işlemci gücü harcıyor) için donanım yoluyla yapılandan biraz farklılıkları var. Yine de donanımsal olarak kısıtlandırılmış bir şeyi daha çok çalışmaya ikna etmek ne kadar doğru bilemiyorum. Sonuçta bunlar sıvı azot içinde soğutulan ve aşırtma (overclock) yapılan işlemciler (CPU) değil. Onun için yarış otomobili olarak tasarlanmamış bir arabadan çok şey beklememek lazım.

Bu arada Logitech, 9000 Pro'ya alternatif olarak C905 ve C600 modellerini çıkardı. C905 NB.'ler için ve diğerinden en ufak farkı yok. C600 ise 20$ daha ucuz. Çünkü otomatik netlik yapan Carl Zeiss lenslere sahip değil. Zaten gerek de yok o yüzden bulunabilirse 80$'a sabit cam lensli C600 alınabilir. 9000 Pro'nun ise hala tuttan satışı (aynı zamanda pahalı satılmasının nedeni) sağlam ve kaliteli bir ürün olduğunu göstergesi sayılabilir. İlk aldığımda Türkiye'de 160 TL. civarıydı. Mehmet Ağabey'in söylediğinde göre 200 TL'yi fazlasıyla geçiyor. Belki de geçen sene yaz aylarında yapılan ÖTV ile alakalı olabilir. Hatırlarsanız Bir Casio F1 o zamanlar 1.400 TL civarındaydı. Şimdi 2.000 TL'ye zor buluyorsunuz.

Son bir not, Casio F1'in lensi sabittir ve ancak garanti dışı tadilat gerektirir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih bey,

SPC1330NC kamerayı demonte ettim. Geçmeli bir yapısı var. 2 bacak ile ana karta bağlı bağlı olan objektifi söktüm. Bilgisayara taktığımda ledleri yanıyor. Yazılım olarak hiç bir hata mesajı yok. Ancak oluşan bembeyaz görünütüyü bir türlü değiştiremiyorum.

CMOS sensörler hızla gelişiyor. Ama CCD sensörler hala çok önde. Logitech Pro 9000 sensörü, CMOS mu? CCD mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Logitech Quickcam Pro 9000 web kamerasının algılayıcısı CMOS yapıdadır. Devre üzerinde yanan LED varsa ve yazılım tarafından kapatamıyorsanız bunları sökmelisiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Dinçer yazdı:Logitech Quickcam Pro 9000 web kamerasının algılayıcısı CMOS yapıdadır. Devre üzerinde yanan LED varsa ve yazılım tarafından kapatamıyorsanız bunları sökmelisiniz.
Led var. Yazılım ile kontrol edilemiyor. Ancak adaptör, led ışıklarının ışık algılayıcısına ulaşmasını engelliyor. Ledlerin yaydığı ışık nedeniyle oluşan problemleri dışında, neden olabilecekleri başka bir problem olabilir mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bir kaç fotoğraf rica etsem; hem CCD'den aldığınız hem de de-monte halde çalışıyorken farklı açılardan (özellikle havya değen yerlerden net makro görünümler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Dinçer yazdı:Bir kaç fotoğraf rica etsem; hem CCD'den aldığınız hem de de-monte halde çalışıyorken farklı açılardan (özellikle havya değen yerlerden net makro görünümler...
Malzemeler Çerkezköy'de. Bu sıralar işim Avcılar'da. Çerkezköy'e gittiğimde fotoğrafları çekip buraya erişim adreslerini yazacağım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
size acil bir sorum olucak.Bugün Teknosa'ya gittim.spc900nc stokları bitmiş.spc621nc diye bir model var yine philips in.Sensör tipi C mos acaba bu web kamerası astrofotoğrafçılık için uygun mu?Gerçi üstünde mars resmi vardı ama ben yine de güvenemedim.Stok sorunu olduğu için acil cevaplarınızı bekliyorum.

not:Bu yazıyı yazarken aklıma geldi.Çözünürlük VGA olduğundan sanırım çok kötü.Ama yine de yorumlarınızı bekliyorum.

saygılar..
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
yardımlarınız için çok teşekkürler!!!

saygılar!
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
SPC900NC 640X480 piksel CCD sensöre sahip ve pozlama süresi 1/2 saniyeden 1/2000 saniyeye kadar manuel olarak ayarlanabiliyor. Tadilat yapmak suretiyle pozlama süresini 20 saniyeye kadar yükseltenler olmuş. Astronomi için son derece uygun bu kameradan sonra gelenler SPC1030, SPC1300 ve SPC1330 modelleridir. Tüm modeller CMOS sensör kullanıyor. Işık hassasiyetleri astronomi için yetersiz. Denemesini yaptım. El yapımı bir optik sisteme, SPC900NC taktım. 8 kadir parlaklığındaki yıldızlar dahi göründü. Ama aynı optik sisteme SPC1330 taktığımda 5. kadir yıldızlar bile görünemedi. Üstelik poz süresi manuel ayarlanamıyor. El kitaplarında ve sürücü ekranlarında ayarlanabilir görünmesine rağmen. ( Belki de vistanın suçu ) SPC1330 modeli 2 MP sensöre sahip iken, SPC1030 ve SPC1330 1.3 MP sensöre sahipler. SPC1330 lensi, elektrik motoru ile netleme yapıyor. Motoron karta bağlantı bacaklarını sökerken, kartı bozduk. SPC1030 ve SPC1300 modellerinin lenslerinin ve lens yuvalarının 900NC ile ne kadar uyumlu olduğunu ben de merak ediyorum. Tust marka web kameranın 2 MP CMOS sensörlü modelini aldım. Işık hassasiyeti astronomi fotoğrafçılığı ve video çekimine uygun değil. Trust markanın Lens yuva çapı ve vida adımları SPC900NC ile tam uyumlu.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Salih Dinçer yazdı:Bir kaç fotoğraf rica etsem; hem CCD'den aldığınız hem de de-monte halde çalışıyorken farklı açılardan (özellikle havya değen yerlerden net makro görünümler...

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Resim

Teleskoplara bağlamak üzere adapte ettiğim kameralar.
Soldan sağa:
Creative NX ultra
Philips 840K
Philips 1330 ( 2 MP ) arka planda kalan.
Trust 2 MP ön planda kalan
Philips 900NC

1330 hariç hepsi, sağ ön planda ki (75-300 EOS lensin arkasında kalan ) webcam - teleskop adaptörü ile kullanılabiliyor.

EOS lensin arkasında EOS - web kamera adaptörü monte edilmiş halde görülüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Mehmet bey yaptığınız denemelerde başarılar dilerim,son duruma göre SPC900NC en iyi tercih seçeneği olarak güncelliğini koruyormu?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12
Celestron C8-SGT

İyi bayramlar. Olur görüşmek üzere[…]