Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tan Tuncag yazdı:"Low Profile" netleştirici tam olarak nedir acaba?

Başka forumlarda da bu yönde bir çözüm gördüm.

T
Tan bey,

Kullandığınız teleskobu oğlum da kullanıyor. Uygun bir ara parçayı tornacıda yaptırdım. Ancak ölçüler, tornada kurtarmayacak derecede olduğundan, tam istenen parça olmadı. Yinede iş görecek durumda. Şimdi test edecek fotoğraf makinam da var. İlk fırsatta örnek çekim yapıp sonucu size yazacağım. Doğru çalışırsa, o parçayı akrilik gibi malzemeden yapmayı düşünüyorum.

EOS Adaptörün takıldığı siyah parça sökülebilir durumdadır. 1-2 cm. boylarındaki bu ara parça yerine, 3-5 mm. tutacak bir ara parça belki sorunu giderebilir.
Resim
Tornada yaptırdığım ara parça:
Resim
Ara parçanın, EOS adaptöre takılmış hali.
Resim
EOS adaptör ve ara parçanın teleskoba takılmış hali.
Resim

Mahmut bey,

Verdiğiniz adreslerdeki netleyiciler o kadar güzel ki... Ama, edinmek istediğimde, tanesi kullandığım teleskop maliyetine gelir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tan bey merhaba,

Canon EOS-450D fotoğraf makinasına sahip olunca, yaptırdığım ara parçayı deneme imkanım oldu. Ne yazık ki, tam netleme olmadı. Ama çok yaklaştı. Mahmut beyin yazdığı gibi, aynayı ileri ( 1 cm. kadar ) almaktan ( yaptırdığım parça ile olmasına rağmen ) yada yeni tüp yapmaktan başka çare kalmadı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
Ben o parçadan yaptırdım. Atatürk sanayide bir adam var. Bu tip parçaları çok büyük ustalıkla yapıyor. Daha çok sinema endüstrisi için lens adaptörleri yapıyor. Biraz pahalı oldu oldu (150ytl) ama çok kolay takıp çıkarılan bir ek parça yaptı. Ama ben ne olur ne olmaz diye bir yandan da okülerin girdiği (metal renkli hareketli olan değil) siyah bölümü 1 santim civarında kestirtmiştim, dolayısıyla tam netleme yapabiliyorum. Bkz.

Resim

Bunu Canon450 le primary focus ta çektim.

Adaptörün kendisi de şöyle

Resim

Bence aynayı yakınlaştırmakla uğraşmayın hiç. Böylesi daha kolay.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
İşte bu çok güzel olmuş :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tan Tuncag yazdı:Ben o parçadan yaptırdım. Atatürk sanayide bir adam var. Bu tip parçaları çok büyük ustalıkla yapıyor. Daha çok sinema endüstrisi için lens adaptörleri yapıyor. Biraz pahalı oldu oldu (150ytl) ama çok kolay takıp çıkarılan bir ek parça yaptı. Ama ben ne olur ne olmaz diye bir yandan da okülerin girdiği (metal renkli hareketli olan değil) siyah bölümü 1 santim civarında kestirtmiştim, dolayısıyla tam netleme yapabiliyorum.
...
Bence aynayı yakınlaştırmakla uğraşmayın hiç. Böylesi daha kolay.
Netleyicinin sabit bölümünü 1 cm. kadar kısaltabilirsem tam netleme sağlayabilirim.

Netleyici, fotoğraf makinasının ağırlığını kaldıramıyor. Yerçekimi kuvveti etkisiyle, yavaş yavaş çöküyor. Netleyici tamburunun altındaki 2 vidayı sıkmak çözüm gibi görünüyor. Bu sefer motorla netlemede durum ne olur? Denediyseniz tecrübenizi paylaşırmısınız?
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
Teleskobu, fotoğraf makinası hep yan kalacak şekilde tutmaya çalışıyorum yoksa netleyici çöküyor gerçekten. ona göre baktığınız objenin yerine uygun olarak teleskobu tutan halkaları gevşetip, fotoğraf makinası yere paralel gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. zaten sonuçta bir objeyi fotoğraflamak uzun ve zahmetli olduğu için, benim açımdan bunu her obje için yapmak çok problem olmadı. motorlu netleyiciyle hiç denemedim. fena fikir de değil gibi...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tan Tuncag yazdı:Teleskobu, fotoğraf makinası hep yan kalacak şekilde tutmaya çalışıyorum yoksa netleyici çöküyor gerçekten. ona göre baktığınız objenin yerine uygun olarak teleskobu tutan halkaları gevşetip, fotoğraf makinası yere paralel gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz. zaten sonuçta bir objeyi fotoğraflamak uzun ve zahmetli olduğu için, benim açımdan bunu her obje için yapmak çok problem olmadı. motorlu netleyiciyle hiç denemedim. fena fikir de değil gibi...
Netleyiciyi yere paralel hale getirip, yerçekiminin netleyici üzerine dikey etkisini sıfırlamak çökmeyi engelliyor, gözlem anında netleyici ucundaki oküler yada LCD'yi kolayca görebilme imkanıda tanıyor. Ancak denge ekseni, teleskobun ekseninden uzaklaşıyor. Denege bozulması sallantıları kolaylaştırıyor. Dün akşam; netleyici tamburunu tüpe bağlayan iki vidayı sıktım. En zor pozisyonda bile fotoğraf makinası, netleyicinin çökmesini sağlayamadı. Ancak netlemek için tamburu çevirmek güçleşti. Çevirmek güçleşti ama daha hassas netleme imkanıda doğdu. Sıkılaştırılmış netleyicide elektrik motoru ile netlemeyi denemedim. Elektrik motoru ile netlemede, ileri-geri hareketlerde boşluk var. Bu boşluk, tambur içindeki girinti ile ile motorun kavrama ucundaki çıkıntının tam uyuşmamasından kaynaklanıyor. Aradaki boşluğu sonradan sertleşen, hamur türü bir madde kullanarak aşmayı düşünüyorum.

Laser bulucu açma-kapa düğmesi bende halk tabiri ile yalama oldu. Yapıştırıcı kullanarak, durumu geçeci olarak çözdüm. Laser bulucunun pilini hiç çıkardın mı? Bende ki teleskobun pilinin zayıfladığını ve değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Siz bu değişimi yaptıysanız, nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum.

2X barlow + Canon 450D fotoğraf makinası ile yaptığım denemede hiç bir tadilata ihtiyaç duyulmadı. Ancak görüntüye girmeyen ama yanlarda kalan daha parlak cisimlerin ışığı yayılmış olarak görüntü oluşturuyor. Bu ise görüntü ortasında parlaklaşma yada beyazlama olarak fotoğrafa yansıyor. Etrefında daha sönük nesnelerin olduğu bir cismin gözlem ve fotoğraf çekimlerinde bu sorun olmuyor. Teleskobun önüne uzunca bir siperlik koymak bu sorunu çözermi?
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Herkese tekrar merhaba...

Gözlem etkinliğim rezalete döndü. :aah Bendeki Sony A100 DSLR'yi m42 ve t2 ile Celestron C5'e bağlayıp görüntü almaya çalıştığımda aynı netleme sorununa denk geldim. Netlik daha içerilerde bir yerlerde oluşacak sanki. C5'e takılı olan f/6,3 reduceri çıkarıp direkt olarak C5'e bağladığımda da sorun değişmiyor. Buna uygulanabilecek yöntem ne olaki...? :(
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
İlker bey merhaba, diagonal ile denemiştim olmadı ben de hem reducer'i çıkarıp hem de DSLR'yi direkt C5'e bağlamıştım yani arada herhangi bir eleman olmadan. buna rağmen olmayınca ya benim DSLR'de sorun var ya da doğal olarak uygulamada. Bir iki gün içinde Bendeki AT65EDQ ile de deneyecem.
Bu arada yaklaşık 2 dakikalık pozlamalar yapmıştım. Sensördeki ölü piksellerle tanışma şansım oldu. Çekim sonunda herhangi bir şey çıkmayınca sonuçları zoom yapayım dedim hemen ortaya çıktı mavi yeşil ve kırmızı noktacıklar hem de her çekimde farklı bölgelerde yani Dark çekimlerin önemini daha fazla anladım.

Buradan da anlaşılan bir problemle uğraşırken başka bir konuda soyut gibi görünen bazı kavramların nasılda somutlaştığı ortaya çıkıyor. yani bu problem benim başka bir konuda bilgimi artırdı şükürrrr... :D
gönderen Bahadır Kuruçay
Merhaba arkadaşlar bende 10"newton var ve canon u direk bağladığımda makine odağın gerisinde kaldığını gördüm ve arkadaşlarla çözüm üretik oldu bir aparat yaptık yarın paylaşacağım sadece 100tl mal oldu süper bir aparat oldu , aynısında ihtiyacı olan arkadaşlarada seve seve yardımcı olurum.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]