Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Sanırım bu başlık diğer başlıklarımız gibi dolup taşmayacak. Özellikle Ay Fotoğrafları başlığı kabarıp taşmaya müsait bir yapı oluşturdu. Bu HDR (-bkz. Wikipedia'da ne denmiş?) olayı yeni olduğu için çok kısır kalabilir ama bu bizim elimizde! Mesela ay fotoğraflarında veya ileriki başlıklarda vereceğim örneklerde bu tekniği kullanırsak çok etkileyici resimler ortaya çıkarabiliriz.

Nedir bu HDR?
Gerçi Wikipedia bağlantısını takip ederseniz çok fazla bilgiye erişebilirsiniz. Ama bakınız aşağıda çok güzel Türkçe özetlenmiş:
Dynamic Range - Dinamik Kademe, bir fotoğraftaki karanlık yüzeyle, aydınlık yüzey arasındaki ışık farkıdır. Eğer çektiğiniz an, en az 3 pozunuz olsa (daha fazla da olabilir). Aynı (f) diyafram açıklığında ilki az pozlanmış (koyu tonlu karanlık görünür) ikincisi normal pozlanmış, bir de aşırı pozlanmış (çok parlak ışıklı, beyazlamış görünür) sonra bir program ile bu 3 fotoğrafı tek fotoğraf haline getirseniz ne olur?

________Resim________Resim________Resim

Fotoğraf içindeki beyaz ve siyah arası ışık değerleri olağanüstü geniş, müthiş net görünen bir fotoğrafınız olur. Yüksek dinamik alanlı bir fotoğrafınız olur.

Resim

Bu tekniğe HDR deniyor. High Dynamic Range. Kanal derinliği renk başına 32 bit olduğu için 3 renk için toplamda 96 bit renk oluyor (normal jpeg resimlerde bu 24 bit) monitorunuz bile tam olarak bunu gösteremiyor. Ekran derinliği yetmiyor. Baskıda sonuç daha net görünüyor.
Fazla söze gerek yok sanırım. Eiffel kulesi durumu özetliyor. Bundan sonra gökbilim örnekleri verelim.

Sevgiler, sayglar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba,

HDR güzel bir teknik, fakat fotoğrafa dijitallik, sanallık, fantastiklik katıyor. Gerçek ve doğal bir fotoğraf olmadığı hemen anlaşılıyor.

Eğer yukarıda verdiğiniz fotoğraflar HDR tekniği kullanılarak oluşturulmuşlarsa bence oldukça başarılılar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Salih Bey, merhaba...

Yanılmıyorsam Tahir Bey bizi bu teknikle daha önce tanıştırdı. Bulutsu fotoğrafları başlığı altında M42 fotoğraflarımda bir sorun vardı. Soluk olan dış bölgeleri görünür hale getirirken merkez kısımlar aşırı doygun hale geliyor, tüm detaylar kayboluyordu. Tavsiyelerine uyup, farklı poz sürelerini birleştirmiş, epeyce düzeltme imkanı bulmuştum. HDR galiba bu farklı poz sürelerini birleştirmeyi kolaylaştıran bir yazılım. Deneme sürümünü indirdim. Şimdi, birleştirecek fotoğrafları çekmek için iyi havaları beklemek lazım.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba bilgi için teşekkürler, HDR fotoğrafı doğallıktan uzaklaştırsada insanda değişik bir etki yapıyor. Özellikle reklam sektöründe geniş kullanım alanı bulabilir, HDR ile bir manzara fotoğrafı çekip evimizin duvarına asabiliriz, misafirlerimizin mutlaka ilgisini çekecektir.Denemek lazım,tabii önce şu havaların açması gerekiyor....

İshak bey HDR'de fotoğraflar nasıl birleştiriliyor?.. Daha önce M42 fotoğrafınızda güzel sonuç verdi,yeni fotoğraflarınızı takip ediyorum...

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Bey, merhaba...

M42 denemelerine girişmeden önce, nette bu konu ile ilgili biraz araştırıp aşağıdaki siteyi buldum. Örneklerle anlatılmış olduğundan uygulaması kolay oldu. Daha iyi görünen M42 leri talimatları uygulayarak elde ettim. Bir göz atın derim...
Compositing 2 Different Exposures
Salih Bey'in bahsettiği programı henuz kullanmadım. Çalıştırdıktan hemen sonra sizinle deneyimlerimi paylaşırız.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Ishak Benbanaste yazdı:Salih Bey, merhaba...

Yanılmıyorsam Tahir Bey bizi bu teknikle daha önce tanıştırdı. Bulutsu fotoğrafları başlığı altında M42 fotoğraflarımda bir sorun vardı. Soluk olan dış bölgeleri görünür hale getirirken merkez kısımlar aşırı doygun hale geliyor, tüm detaylar kayboluyordu. Tavsiyelerine uyup, farklı poz sürelerini birleştirmiş, epeyce düzeltme imkanı bulmuştum. HDR galiba bu farklı poz sürelerini birleştirmeyi kolaylaştıran bir yazılım. Deneme sürümünü indirdim. Şimdi, birleştirecek fotoğrafları çekmek için iyi havaları beklemek lazım.
İshak bey, HDR diye bir yazılım var mı bilmiyorum ama çektiğiniz fotoğrafları Photoshop ile birleştirebiliyorsunuz. CS3'de kesin vardır ama belki CS2'de de olabileceğini tahmin ediyorum. Ama CS2'de Windows Vista'da çalışmadığı için kullanamıyorum.

Ek yazılım (plug-in, tools) kullanmadan Photoshop ile HDR resim birleştirmek için Adobe Bridge ile resimleri seçip Tools\Photoshop\Mege to HDR yapmanız yeterli. Sonra tek tek resimleri açıp birleştiriyor. İçlerinden çıkartmak ve düzenlemek istediklerinizi de önizleme olarak getiriyor. En son onayladığınızda 32 bit bir HDR'niz oluyor. Neden renk derinliği az demeyin...:)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
Merhaba Çağdaş...

IRIS, türünde yazılmış en iyi programlardan biri. Hemen hemen her işlemi yapabilme kabiliyeti var. HDR bunlardan birisi. Tek sorun, IRIS'in kullanılmasının oldukça zor olması. HDR fotoğraflar olduşturmanın en basit bir yolu Photomatix Pro. Bir-iki deneme yaptım. Beklediğim kadar etkileyici bir sonuç almadım ama belki tüm parametreleri iyi değerlendiremedim.
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
Salih'in yazısını görür görmez fotoğraf makineme atladım, zaten ders çalışmasam da naapsam diye aranıyordum, iyi oldu:). Fotoğraf makinemi bu yaz aldım, FinepixS9600, ben çok seviyorum ama hakkını verebildiğimi hiç zannetmiyorum, fotoğraflarda da göreceksiniz bunu zaten.

Her ne kadar hem astrofotoğraf hem de manzara, makro vs. çekmeyi istesem, denesem, sevsem de bu konuya gereken vakti ayırmadığım için bildiğim bu konudaki cehaletim büyük. Bu nedenle, bildiğim tüm bilgileri yazmamın en iyisi olduğunu düşünüyorum, böylece hatanın nerde olduğunu daha kolay görebiliriz sanırım.

İlk denememde durum şöyleydi;
ISO: 400, Quality: (9M)N, F: 11
ve shutter hızları (1/x olmak üzere);x= 1, 10, 100,200,400,800,1200
bunların arasından 1/100, 1/400, 1/1200 olanları seçtim ama pek de hoş bir görüntü elde ettiğim söylenemez:
Resim

Zaten camlar kirli, camın önünde bir yığın ıvır zıvır var ki onları kenera itip camı açamıyorum bile. Bir de benim komik tripodum titreyince... Evet biliyorum, bi zahmet dışarı çıksam daha iyi olacak ama pillerimin şarjı bitmiş, şarj olmalarını bekliyorum (bahaneye bak!).

İkinici denemede ise;
ISO: 100, Quality: 5M, F:11 (çünkü iso ve kalitenin yüksekliği nedeniyle camımın pisliğinin göründüğüne karar verdim) :lol:
ve shutter hızları (1/x); x=1200, 1000, 400, 100, 50, 25
Bunların arasından ilk takımda 400, 100 ve 25'i, ikinci takımda sadece 1200 ve 25'i ve üçüncü takımda da hepsini seçtim. Sonuçlar;
Resim
resimleri tek tek görmek isteyen olursa da durum şöyle;

Resim

İlk denemeler böyle... şimdi biraz ders çalışmak gerek ama sanırım gün içinde denemelere devam edeceğim yine...

Katkılarınızı ve yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar... benden de bir fotoğraf becerisi çıkarsa ancak gökbilim ekibi sayesinde çıkar zaten :wink: hem belki bu çalışmadan sonra sizlerin çalışmaları yanında komik kalan astrofotoğraflarımı da koymaya cesaretim olur, pek verimli çalışmalar olmasa da bakıp bakıp güleriz artık birlikte "ne beceriksizliker varmış" diyerek :lol:
Sevgiler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Estağfirullah,

Önemli olan paylaşma inceliğini göstermek. Yoksa burada kimseyle yarışmıyoruz. Belki kendimizle ama o da daha iyi resimler çıkarmak için şart. Yoksa yerimizde sayarız, öyle değil mi?

Bende bu sabah minicik makinam ile bir deneme yaptım. Ama ISO yerine EV değeri ile oynadım. Mesela üst değer olarak +2 çekerken, alt değer olarak -2 fotoğraflarını, Photoshop'da normal çektiğim (otomatik ayarlar) fotoğrafla harmanladım. Şu an şirkette olduğum için paylaşamıyorum. Ama Photoshop işimi kolaylaştırdı.

Az önce Photomatix ile bir deneme (hemen alttaki) yaptım. Orijinalinden (ikinci fotoğraf) güzel olduğunu söyleyemem. Çünkü otomatik değerleri seçerek yaptım. Ancak çekilen resmin değerlerine göre ince ayar yapılabilirse daha iyi neticeler elde edileceğine eminim. Tabii çekilen resimler yeterli değilse yazılım da bir şey yapamayacaktır...:)

Resim

Resim

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
Pencenin önünü açmak konusunda büyük başarı sağlayarak daha güzel görüntüler elde edebildim ama yine de son görüntüde oluşan garip piksellerden nasıl kurulabileceğimi bilemiyorum. Acaba aşağıdaki nedenle olabilir mi?
Salih Dinçer yazdı:En son onayladığınızda 32 bit bir HDR'niz oluyor. Neden renk derinliği az demeyin...:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Bilemiyorum, son yaptığınız bir örneği gönderirseniz daha net cevap verebiliriz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Az önce bir resim ile karşılaştım ve nutkum tutuldu. M42 üzerine yapılmış en iyi HDR çalışma diyebilirim:

Resim
Büyüğü için üzerine tıklayınız...
M42 using T1i at iso 3200 on 6" Schmidt Newtonian. Autoguide by Pictor on CGEM mount
HDR processing by Rob , 0306=13s, 0307=78s, 0304=-2
Çırak Gökbilen (amateur astronomer) hakkında yorumlar ve diğer çalışmaları...

Dip Not: İlk defa 'astronot' karşlığı olarak gökgiden veya göğegiden, 'astronom' olarak gökbilen önermekteyim.
Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu rahat ve modern bebek ayakka[…]

Bebek Ayakkabısı Tercihim

Uzun arayışlar sonucu bebeğim için kaliteli[…]

Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]