Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Tan Tuncag yazdı:Mesaji simdi gordum, tesekkurler :)

Peki Barlow icin ne diyorsunuz?

Yani aslinda soyle de sorabilirim...

Ornegin Avci bulutsusunu goruntulemek istiyorum. Barlow hic takmadan kamerayi bagladigimda fotografta cok kucuk kalmayacak mi?

T
Barlow (katlayıcı) hiç tavsiye etmiyorum. Teleskopun doğal büyütmesini kullanmak bence en sağlıklısı. Barlow kullanınca netlik zor ayarlandığı gibi ışık şiddei düşüyor.

Orion çok küçük olacağını sanmıyorum. Hesabını tam olarak bilmiyorum ama gözmerceksiz en az 100 kat büyütmesi lazım. Örneğin benim 15 cm.'lik teleskop Burhan Denizi'ni (-bkz. Mare Crisium) iki tane sığdıracak kadar büyütebiliyor. Varın buradan hesaplayın.

Bu arada makineyi aldınız mı?

Başarılar...
En son Salih Dinçer tarafından 24 Mar 2008, 21:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tan Tuncag yazdı:Mesaji simdi gordum, tesekkurler :)

Peki Barlow icin ne diyorsunuz?

Yani aslinda soyle de sorabilirim...

Ornegin Avci bulutsusunu goruntulemek istiyorum. Barlow hic takmadan kamerayi bagladigimda fotografta cok kucuk kalmayacak mi?

T
Hesaplayalım:
EOS-400D CMOS hücreleri 6,45X6,45 mikron boyutlarında. Konus-1786 odak uzaklığı ( içindeki gizli barlow mercek sayesinde ) 1000 mm.dir ... Orijinal ayna odak uzaklığını 450mm. olarak ölçtüm. 1000 mm. odak uzaklığında bir teleskopta 4.85 mikron yaklaşık 1 yay saniyeyi karşılar. EOS-400D hücresi 1,32 yay saniyeye karşılık gelir. Yani her pixel 1,32 yay saniyeye denk gelir. Yedi-kızkardeşler yıldız kümesi resme tam tamına sığar. Orion kemerini çekmek için, içindeki gizli barlow hücresini sökmeniz bile gerekebilir. Ay ortalama 1800 yay saniye olduğuna göre 1800/1,32=1363 piksellik bir daire içine sığar. Bu durumda ek barlow akla yatkın görünebilir. Ama gizli barlow + ek barlow, aradaki optik eleman sayısı arttıkça görüntüde netlik vb. sorunlarda artacaktır. Ek barlow'u tavsiye etmem. 3888 x 2592 olan en büyük çözünürlükte yatay 1/3 dikey 1/2 oranında bir daire içine sığan bir ay görüntüsü elde edersiniz. Crop ( kesme ) işlemi yaparak Ay'ı tam ekran yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
Hesaplayalım:
EOS-400D CMOS hücreleri 6,45X6,45 mikron boyutlarında. Konus-1786 odak uzaklığı ( içindeki gizli barlow mercek sayesinde ) 1000 mm.dir ... Orijinal ayna odak uzaklığını 450mm. olarak ölçtüm. 1000 mm. odak uzaklığında bir teleskopta 4.85 mikron yaklaşık 1 yay saniyeyi karşılar. EOS-400D hücresi 1,32 yay saniyeye karşılık gelir. Yani her pixel 1,32 yay saniyeye denk gelir. Yedi-kızkardeşler yıldız kümesi resme tam tamına sığar. Orion kemerini çekmek için, içindeki gizli barlow hücresini sökmeniz bile gerekebilir. Ay ortalama 1800 yay saniye olduğuna göre 1800/1,32=1363 piksellik bir daire içine sığar. Bu durumda ek barlow akla yatkın görünebilir. Ama gizli barlow + ek barlow, aradaki optik eleman sayısı arttıkça görüntüde netlik vb. sorunlarda artacaktır. Ek barlow'u tavsiye etmem. 3888 x 2592 olan en büyük çözünürlükte yatay 1/3 dikey 1/2 oranında bir daire içine sığan bir ay görüntüsü elde edersiniz. Crop ( kesme ) işlemi yaparak Ay'ı tam ekran yapabilirsiniz.
Harika...

T
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar bugünlerde Canon 400D+(18-55mm lens) Teknosada 999 TL'ye satılıyor.....
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]