Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Evet, yanlış duymadınız! Ama pazartesi gününü beklemek zorundasınız:
http://www.gedikgross.com/ps

Bilemiyorum, 450D'yi mi beklmek lazım. Ekranı da büyük, çözünürlüğü de. Herhalde daha pahalı olacaktır. Kendisi de büyük zaten. Ama 1000 YTL altı bu kadar kaliteye de ancak yurtdışında erişebiliriz. Ama vidyo çekmek de istiyorum. Nasıl olacak bu iş...:)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Bu harika bir fiyat. ABD fiyatı bile 589USD+kargo ücreti

http://www.amazon.com/Canon-Digital-10- ... 906&sr=8-1

Fakat bu ürünü alabilmek için hem aceleci davranmak hem de bonus kart sahibi olmak gerekli.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhabalar,evet çok iyi bir fiyat...DSLR'ler giderek ucuzluyor, yaklaşık bir ay kadar sonra canon 450d satılmaya başalayınca diğer modellerin fiyatları dahada uygun olacak. Canon 40d'nin fiyatıda bir miktar düşecektir, zira 1-2 ay içinde kendisini alabilecek duruma geleceğim...

Şu ana kadar incelediğim DSLR makinaların hiçbirinde video kayıt özelliğine rastlamadım, DSLR sadece fotoğraf için özelleşmiş.....

Bir kampanya daha var elektroworld mağazalarında Olympus E410 ,10.1MP DSLR makina 14-42 mm objektif ile 699 ytl + canlı ön izleme özelliği var, gayet iyi ,pazar son...(Benim kişisel tercihim yinede Canondur...)
Başarılar...
En son Cüneyt Şanlı tarafından 21 Mar 2008, 17:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
gönderen Onur Kaya
Merhaba,

Bence de Canon 450D çıkınca 40D' nin fiyatı önemli bir düşüş yaşayacaktır, onun 1 ay daha beklemek mantıklı olabilir. Mesela benim Sony A200' ün gövde fiyatı 1 ayda 90 Pound (= $180) düşmüş. :shock: Ama, ne olursa olsun almak istiyorum diyenler için çok güzel bir fiyat. Eğer almayı düşünenler varsa ellerini çok çabuk tutmalı çünkü stokları birkaç dakikada tükeniyormuş.

Bu arada 3 Şubat' ta 40GB Playstation 3'ü 399 YTL' ye satmışlar, yani piyasa fiyatının yarısının da altında bir fiyata. Keşke haberim olsaydı...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
Selamlar, 2 saat gibi birsey kaldi. ben bu kamerayi almayi dusunuyorum acikcasi ama emin olamadigim tek sey, 400d yi benim konus 1786 ya T adaptoru (barlow da koymak gerekiyor araya sanirim) ile monte edince olusan denge bozuklugu, takip motorunu etkileyecek mi? Cozum olarak ters tarafa agirlik nasil eklenebilir merak ediyorum. Teleskobun resmini koyuyorum gene.

Resim
gönderen Onur Kaya
Tan Tuncag yazdı:Selamlar, 2 saat gibi birsey kaldi. ben bu kamerayi almayi dusunuyorum acikcasi ama emin olamadigim tek sey, 400d yi benim konus 1786 ya T adaptoru (barlow da koymak gerekiyor araya sanirim) ile monte edince olusan denge bozuklugu, takip motorunu etkileyecek mi? Cozum olarak ters tarafa agirlik nasil eklenebilir merak ediyorum.
Merhaba, makina teleskopa yaklaşık yarım kilo daha ekleyecektir. Bunun çok sorun olacağını sanmıyorum. Belki karşı ağırlık eklemene bile gerek kalmayabilir; var olan karşı ağırlığının yerini değiştirip yeniden dengeleyebilirsin. Ama ek ağırlık bile gerekse, garantisite.com dan temin edebilirsin.

Hoşça kal...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
garantiside den ek agirlik almistim. onunla bir problem olmaz, ota nin toplam agirliginin artmasindan cok, otanin kendi icinde dengisinin bozulmasini kastedmistim aslinda.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
tüpün ekseninde ek bir moment oluşturuyorsunuz.Bunu dengelemeniz gerekli bence.Kameranın tam karşısına momenti sıfırlayacak bir ağırlık eklerseniz daha dengeli bir hareketi olur cihazın.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
Anladım, yanlış hatırlamıyorsam Mehmet (Koyuncu) Bey bunun nasıl yapılacağına ilişkin bir şema da çizmişti.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba,
Tan Tuncag yazdı:... ama emin olamadigim tek sey, 400d yi benim konus 1786 ya T adaptoru (barlow da koymak gerekiyor araya sanirim) ile monte edince olusan denge bozuklugu, takip motorunu etkileyecek mi?...
İlave ağırlık takmaya filan gerek yok bence. Tüp halkalar tarafından tutuluyor. Baş taraf kamera nedeniyle ağırlaşınca, tüpü birazcık halkalar içinde aşağı itmek gerekecek, o kadar. Tekrar denge sağlanıncaya kadar. Diğer eksende, ben fotoğraf makinasını karşı ağırlık miliyle paralel olacak şekilde ve karşı ağırlık miline doğru takıyorum (bunun için tüpü halkalar içinde döndürüyorum). Böylece, diğer eksende de kameranın etkisi en aza indirilmiş olacak ve denge ağırlığı sadece birazcık dışarı itilmekle iş çözülecektir. Tabi bu konum görsel gözlemler için ideal olmayabilir...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Tan Tuncag yazdı:Selamlar, 2 saat gibi birsey kaldi. ben bu kamerayi almayi dusunuyorum acikcasi ama emin olamadigim tek sey, 400d yi benim konus 1786 ya T adaptoru (barlow da koymak gerekiyor araya sanirim) ile monte edince olusan denge bozuklugu, takip motorunu etkileyecek mi? Cozum olarak ters tarafa agirlik nasil eklenebilir merak ediyorum. Teleskobun resmini koyuyorum gene.

http://www.portecho.com/astro/images/konusmotor.jpg
1786'da oküler yuvasının hemen önünde M42 yivleri var. Sadece EOS-T adaptörü almanız yeterlidir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Kurgu - optik tüp doğrultusu ile optik tüpün ağırlık merkezi çizgisini çakıştırmak dengeyi sağlamak için yeterlidir. Bu şekilde dengeyi sağlamanın dezavantajı; okülerden bakabilmek için biraz canbazlık yapmak zorunda kalırsınız. Yada tam karşı tarafa dengelemek için ağırlık monte edecek şekilde tadilat yapılabilir. Tadilattan sonra Oküleri istediğiniz her pozisyona doğrultur ve rahat gözlem yapabilirsiniz.
Resim

Konus-1786 ve 1793 oküler yuva başlarında M42 vida yivleri mevcuttur. Buraya fotoğraf makinasının M42 adaptörünü kullanarak, fotoğraf makinasını takabilirsiniz.
Resim

M42-EOS adaptörünü taktıktan sonra EOS fotoğraf makinanıza objektifini taktığınız gibi teleskoba takarak kullanabilirsiniz. Her SLR / DSLR fotoğraf makinasının modeline has T2 adaptörü vardır.
Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
T-adaptoru derken, t2 halkasi mi almam gerekiyor sadece? yani tupe gerek yok mu?

fotografli bir link gonderebilirseniz sevinirim...

Peki Barlow da takmak gerekmez mi acaba? Su primary fotograf isini tam olarak anlayamadim hala.

bu arada siteden 400D yi alamadim, kilitlendi...

ama onumuzdeki ay tokyo ya gidecegim. oradan 450D almayi dusunuyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tan Tuncag
Mesaji simdi gordum, tesekkurler :)

Peki Barlow icin ne diyorsunuz?

Yani aslinda soyle de sorabilirim...

Ornegin Avci bulutsusunu goruntulemek istiyorum. Barlow hic takmadan kamerayi bagladigimda fotografta cok kucuk kalmayacak mi?

T
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=1496 adresinde fotoğrafta görülen yuvarlak metal cismi, yani T2 adaptörü alman yeterlidir. Bu adaptör ile teleskop aynasından gelen görüntüyü direkt olarak fotoğraf makinasının görüntü algılayıcısına ( CMOS sensor ) düşürürsünüz. Yine aynı fotoğrafta görülen tüpe gelince tek başına sadece uzatma tüpü olarak işe yarayabilir. Tüpün içine oküler konulur. Böylece gözümüzün okülerden gördüğünü çekme imkanı doğar. Adreste yazılı fiyatın satece T2 halkasına ait olduğunu sanoyorum. Bildiğim kadarı ile tüp bu fiyatın bir kaç katı daha pahalıdır.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘