Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

Birkaç gündür uzay gözlememim için havanın düzelmesini bekliyordum. Sonunda hava tam istediğim gibi oldu. Nem oranı biraz yüksek olsada havanın soğukluğu ( Soğuk dediysem 15-17 C bizim buralarda soğuk) tam istediğim gibiydi.Havanın geçergenliği görüş açısından da iyi görünüyordu. Böylece Konus 1795 ile eksik kalan uzay gözlemimide sizlerle paylaşma imkanı bulmuş olacağım. Gözlem Notlarım;

* Gözlem yeri İskenderun ( 36°42'27.01"N / 36°11'42.40"E Google Earth) Denize sıfır.
* Saat 21.00
* Tarih 15.03.2008
* Ekipman
Konus 1795 Motormax 90
Sony Cyber-Shot DSC-V1
El yapımı Tripod (Fotograf makinası için)
El lambası (Sarı ışık) vs...
* Gözlem Hedefleri
Ay
Satürn
Geniş açı takım yıldızları (gözle)
* Unutulmuş ekipmanlar
Mobil bilgisayar (Stellearium için)
Ay haritası -Konusla birlikta gelen (ilk gözlem acemiliğinden sanırım)
Küçük masa ve sandelye vs..
Konus 1795 ile Ay gözlemimiz gerçekten çok hoş oldu... Gerçi çok fazla gözlem yapamadık ama ilk gözlemimiz adına (Yanımda gökyüzü meraklısı bir arkadaşımla birlikte) ay'ın görünen yüzeydeki (YARIM AY safhasında) hemen hemen bütün detayları görebildik. Gerçekten Çok zevkli idi. Ben bu işi daha önce yapmamış arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Ayın gördüğümüz detaylarına kısaca göz atalım, eğer hatam olursa lütfen düzeltiniz. 17 mm gözmerceğiyle başlangıç gözlemimizde oldukça detaylı inceleme yaptık. İlk olarak Mare Imbrium ( İsimler Ay haritasından) düzlüğü ve çevresini inceledik . Kraterler ve düzlükler gayet güzel ve net görünüyordu. Benim gördüğüm kadarıyla biraz mavi renk veya - göz yanılgısı - hissedilebiliyordu. Daha sonra o bölgedeki bir sıra dağ gözlemi ( Montes Karpatus) ve Archimedes krateri. 10mm göz merceği ile gözlem daha zevkili hale geldi çünkü detaylar artık daha güzel ve belirgin ve yüksek ışık biraz azalmıştı. Bu arada belirmem gerekirki ay filrtesini hiç kullanmadık. İlk olarak evde ki gözlemimde de kullandığım bu filtre sarı renkte ve bana verdiği görüntü iyi gelmediği gibi kalitesi de sanırım biraz düşüktü. Ay filtresi kullanmadığımız için ay gözlemi gözü oldukça yoruyor yüksek ışıktan dolaya. Buna dikkat etmek gerekir bence. Yani ay filtresi göz sağlığı için aslında kuulanmak gerekli diye düşünüyorum. Bu gözlemi maalesef takip motorsuz yaptık. Bu gerçekten iyi birşey değil çünkü olukça cansıkıcı bir durum sürekli el ile takip yaptık. Aslında teleskop ve motorda bir problem yok daha önceki yazılarımda bunu belitmiştim...
Asıl sorun EQ kundağa ayın dönüş çizgisinin açılarına doğru girmek gerek. Yoksa takip bir işe yaramıyor. İnternet üzerinde yaptığım aramalarda bununla ilgili bir çok faydalı ingilizce amatör siteler gördüm. Polar ayarlar konsunda. Bu uğraşıma devam edip bu sorunu çözeceğim inşallah. Bu diğer gezegen ve gök cisimleri gözlemimde de ihtiyacım olacak önemli bir şey...

Satürn gözlemimizde tam bir hüsrana uğradık :). Çünkü gezegeni bir türlü bulamadık . Ben eğer bulsaydık halkalarını bu teleskopla görebileceğimize inanıyordum. Gerçi takibi zor olacaktı ama... Ama olsun gökcismi bulma konusunda biraz deneyim kazandık. Yani aslında bir şey kaybetmedik. Bir de bulucu dürbünü gayet iyi bir şekilde ayarlamıştım ama taşıma esnasında (Konusun Bir taşıma çantası yok maalesef) bozulmuş. Tekrar ayarlama bana zor geldi doğrusu. Stellarium programına çıkmadan bir göz attım satrünün yeri için Regulus yıldızının yanında idi. Görüş olarakda iyi bir gündü ama işte acemilik olsa gerek bulamadık. Laptopu yanıma almayı unutmuştum Belki gözlem esnasında Stelarium programı ile kullanışlı oludu diye düşündüm...

Çıplak gözle Takımyıldızı gözlemide yaptık. Tespit ettiklerimiz kısaca şöyle Güney-Güney doğuda Avcı , Büyük köpek olçukça belirgindi. Enparlak yıldızlardan biri sirrus gayet iyi görünüyordu. Ay ışından dolayı bu yönde daha fazla takım yıldızı gözlemi yapamadık. Kuzey kuzey-Doğu tarfında ise Büyük ayı ve küçük ayı oldukça belirgin idi...

Biraz sohbetle gözlemimizi tamamladık. Bir başka gözlem günü içinde sözleşmeyi unutmadık tabiiki...

Gözlem esnasında yanımda getirdiğim fotograf makinası ve el yapımı üç ayakla bir kaç geniş açı resim çekmeyide ihmal etmedim. Forumda bu konuyu gerçekten çok iyi bilen insanlar var. Ben daha fotograf makınasını elimde tutmayı bile beceremem.( onun için Tripod yaptım :) ) Bu resimler için kendimi sınamak istedim biraz doğrusu. Geniş açı içinde uzun pozlama tekniği gerektiğini yine forum sayfalarındaki ustalardan öğrendim. Birde Canon'un bende astrofograf için hazırladı bir pdf formatında el kitabı var (Profesyonel makinlar için gerçi ama) birazda ondan faydalandım...Resimleri aşağıda görebilirsiniz...

Sonuç olarak gerçekten ilk gözlem günüm ve gözlem günlüğümü burada büyük bir zevkle
anlatmış bulunmaktayım... Konus 1795 konusunda açmış olduğum bu başlıkta ağer bu teleskobu almak isteyen arkadaşlar olursa onlara bir fikir vermek maksadı konunun ana başlığı ama gökyüzü sohbeti ve gözlemler bu konun ayrılmaz bir parçası...
Arkadaşlara ,benim gibi bu işe yeni başlamış biri olarak fikir verdiysem bu tamamen kendi deneyimlerim sonucudur. Amatörün de Amatörü olarak sizleri yanıltmak istemem. Dolayısıyla ustalara her zaman sormak fayda var diye düşünüyorum...

Saygı ve Sevgilerle...

Resim

Sirrus ve vcı Takım yılzıdı Güneyden...

Resim

Kuzeyden Gözlem yaptığımız noktadan

Resim

Ay ışığını azda olsa görebiliyoruz.. (Avcı ve Sirrus) Sahildeki korkuluk görüntüye girmiş
(Fotograflar 30 sn poz süreli ve ISO 400- Canonun el kitabı ve forumdaki arkadaşlardan)
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
merhaba mücahit bey paylaşımınız için teşekkür ederim elinize sağlık yorumunuz ve resimler için
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Mücahit bey gözleminizi ne güzel anlattınız,fotoğraflarınız güzel çıkmış...Tebrikler

Yeni paylaşımlarınızı bekliyoruz,gözlem yapabilmek için fırsat bulabilmek gerçekten önemli ben bu konuda biraz şanssızım.

Başarılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Merhaba Mücahit Bey,

Gözlem notlarınızı bizimle paylaştığınıza çok memnun olduk. Unuttuğunuz eşyalar ya da bulamadığınız Saturn hiç önemli değil. Bunlar size hep deneyim kazandıracak ve ileriki gözlemlerinize tam teçhizat çıkabileceksiniz.

Çektiğiniz fotoğraflar için de sizi tebrik ederim. Aşağıda çizmeye çalıştım, kış üçgenini (Procyon-Sirius-Betelgeuse bu üç yıldız eşkenar üçgen oluşturur.) Orion ve Büyük Köpek takımyıldızlarını fotoğrafınıza sığdırmışsınız. Bu arada sayenizde ben de ilk defa bir takımyıldız çizimi yapmış oldum.

Resim

Sarı yuvarlağın içerisinde M41 açık yıldız kümesi bulunmakta. Bulması oldukça kolay. Çıplak gözle ya da dürbünle zar zor farkedebileceğiniz bölgeye teleskobunuzu çevirdiğinizde onlarca yıldızla karşılaşıyorsunuz.

Resim
http://seds.org/messier/m/m041.html

Gördüğünüz gibi gökyüzü süprizlerle dolu. Sabırla ve araştırarak bunları birer birer keşfedebilirsiniz. Bir dahaki gözleminizde Saturn'ü bulduğunuzda "Neden ben bu teleskobu daha önce almamışım" diyeceğinizi şimdideden duyar gibiyim :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

Harun Bey , Cüneyt Bey Teşekürler...

Gülhan Bey çalışmanız çok hoş olmuş. Teşekkür ederim. M41'i ilk gözlem yapacağım zaman bulmaya çalışacağım. Gerçekten merak ettim...Doğrusu geniş açı resim çekmeyi çok seviyorum. İnşallah diğer gözlemlerimide burada sizinle paylaşmak isterim.
Bu arada internette dolaşır iken maksutov tipi teleskopların çalışma prensibini anlatan hoş bir animasyona rastladım. Ama hangi siteden aldığımı kaydetmemişim. Tekrar aradım ama bulamadım. Bunuda sizinle paylaşmak istedim...

Resim

Saygılarımla...
M.K.
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]