Gökyüzü Fotoğrafçılığı için Teleskop, Fotoğraf Makinesi, aksesuar incelemeleri, tavsiyeleri...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

Bu ilk mesajım. Yazım ve imla hatalarım için şimdiden özür diliyorum.
Bu başlığı www.garantisite.com 'dan yeni almış olduğum Konus 1795 Motormax 90 (http://www.garantisite.com/site/page.asp?dsy_id=677) marka teleskopla ilgili ilk izlenimlerinimi paylaşmak ve teleskop almak düşüncesinde olan arkadaşlara için bir bilgi olsun diye açtım.
Bu benim ilk teleskobum. Aslında amatör gözlemlerimi 7x35 Tasco marka bir dürbünle yapıyorum. Benim içinde doğrusu yeni bir tecrübe olacak. Amatör gökbilimi üzerine bilgim çok az. Ancak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Yerli ve yabancı kaynaklar özellikle internet gerçekten benim için çok faydalı oluyor.
Aslında teleskopu alırken bir korkum vardı. O da Kargo da bir problem ile karşılaşırmıyım diye. Ama Allahtan bir problem olmadı ve yaşadığım bölge olan İskenderuna sağ salim ulaştı. Paketi açtığımda oldukça sağlam bir şekilde paketlenmişti.
Konus 1795 özelliklerini yazmadım çünkü yukarıda verdiğim linkden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Kurulumu bana oldukça basit geldi. Yarım saat içinde tüm parçalarını takmış gözleme hazır hale getirdim. Ama garantisite.com 'da resimli bir kurulum anlatımı var. İstenirse faydalanılabilir.

İlk dikkatimi çeken şey üç ayak (Tripod) oldu. Doğrusu bana oldukça basit ve hafif geldi. Aliminyum malzemeden yapılmış. Ama telekopun ağırlığı çok olmadı için sanırım sorun teşkil etmeyecek. Belki daha güçlü bir tripod olsa daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Çünkü sağlam bir yere iyice sabitleyemezseniz titremelere sebeb oluyor. Bu titreme genelde teleskopun aslında heryerinde var. Onun için tripod ayak vidaları hariç diğer tüm vidaları iyice sıkmakta fayda var. Bir diğer sabitleme problemide teleskopun kendisini kundağa bağlayan teçhizatta yaşadım. Teçhizat dediysem iki plaka birbirine iki adet kelebek vida ile bağlanıyor. Bağlandıktan sonra bu vidaları iyice sıkmama rağmen teleskop sağa sola hareket etti. Bunu bir türlü çözemedim. Vida boyları biraz uzun olsa belki busorun olmayacak . Çünkü gördüğüm kadarıyla kısa kalıyorlar.

Bulucu dürbün oldukça iyi (8x21). Ayarlamasıda çok kolay ve de çok işe yarıyor. Yalnız oda biraz kısa kalıyor. Çünkü dürbünle bakarken teleskoba çok yaklaşmak gerekiyor. Dikkatli değilseniz. teleskobun ayaranı azda olsa bozabilirsiniz.

Kundağın kurulumuda oldukça basit arkaşlar. Yalnız ordada şöyle bir şey gördüm : Ölçü göstergelerinin üzerine birer küçük sivri plakayla açının veya neyi gösteriyorsa gösterge plakası var, gördüğünüz değere fazla güvenmeyin. Çünki bu küçük sivri plakalar iki küçük vida ile sabitlenmişler. Bunlar kundağı yerine monte etmemeden elimde iken baktığımda gevşek idiler. Dolayısyla onlarını iyice montajdan önce sıkıp kontrol etmekte fayda var. Sonra montaj bittikten sonra bir daha değerleri gözden geçirmek gerekiyor. Çok ciddi bir şey değil ama dikkat etmek gerikir diye düşünüyorum.

Titreme probleminin bir kısmınında denge ağırlığında olduğunu düşünüyorum. Ağırlık yeterli ama çok küçük dokunmalarda titremeye engel olamıyorsunuz. Ama ben bunun normal olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda anlattıklarım aslında çok önemli problemler değil. Asıl sorunum motorda oldu. Çünkü çalışıp çalışmadığı konusunda emin değilim. İki adet kutudan çıkan pili taktıktan sonra kundağa monte etmeden boşta denedim önce. İkaz ışığı yanıyor. Ama bir dönme olayı göremiyorum. Hızlı modda tekrar deniyorum yine aynı. Acaba dönüyorda benmi göremiyorum (yavaş döndüğünden dolayı) çözebilmiş değilim. Montajını yaptıktan sonra birde kundakta deneyeyim dedim çok iyi takip etmeme rağmen yine bir hareket göremedim. Ayrıca motorun kundaktaki sonsuz dişli miline bağlantısı çok ilginç. Motorda dönme hareketini ileten kısım mil şeklinde perdeli ve plastik ayrıca elastik. Yani eğilip bükülebilyor. Sonsuz dişlinin milinde küçük bir fatura var. yani milden biraz enine kesmişler. Plastik kısmın vidası (sanırım setiskur deniliyor bu küçük sabitleme vidasına) bu faturaya geliyor ve iyice sıkılıyor. Tabi uzun bir şekilde anlatıklarımı yapmama rağmen yinede bir dönme göremedim. Neden olduğunu anlar gibiyim ama biraz zamana ihtiyacım var . İnşallah çözerim bunu. Motordaki plastik iletme mili dışında kundak kısmında hoşuma gitmeyen bir şey olmadı. (Motorun devri ne kadar bilmiyorum).

Konusun paketten çıkan detaylı bir montaj bilgisi yok arkadaşlar. Çok yüzeysel olarak ingilizce birşeyler görebilirsiniz. (motorun devrini bulamadım mesala -teknik özelliklerinide)
Aslında bununda faydası daha çok öğreniyorsunuz tanıyorsunuz teleskobunuzu.

Bu anlatıklarımı resimlerini daha sonra sizlere bu başlık altında göndereceğim mutlaka...

Kurulum bittikten sonra teleskobun kullanımına gelirsek eğer ;
Teleskobun iki adet göz merceği var. 17mm (73x) ve 10mm (120x). Maksutaov Cassegrain tipi bir teleskop. Objektif merceği 90 mm. (Yanılmıyorsam teorik olarak 180x büyültme yapıyor). El kumandaları (çubuğu) iki adet eksenel olarak hareket ettiriyor. Bunlardan biri direk olarak sonsuz dişlinin birine bağlı. Yani bu dişli milinin bir tarafına el kumandası bir tarfına motor bağlı. Bunlarla teleskoba hareket vermek kolay ve kullanışlı. Gözmerceklerini yerleştirdikten sonra objektifin yani teleskobun önünde koruma toz kapağı var onu alıp gözlemlere başlayabilriz. (Bu kapağı gözlem bittikten sonra hemen takmak gerekir bence).
Birde 45 derece prizma -adı zannedersem var. (doğa gözlemleri için). Teleskop tüpünün üstündeki gözmerceği yuvası uzay için, 45 derece prizma tarafı doğa gözlemleri için kulanılıyor sanırım. her ikisinide hem uzay hemde doğa gözlemleri için kulanabilriz . (Bana öyle geldi). Havalar kapalı olduğundan dolayı (sanırım bu her yeni teleskop olan kişinin başına geliyor) gözlemlerimi iskenderun körfezindeki görüş alanım içerisindeki gemilere çevirdim (45 prizmadan). 17mm gözmerceğiyle odaklama yaptım ( Doğa gözlemi için taktığımız prizma nın yanındaki beyaz ayar düğmesi sağa sola dönerek ayarlanıyor yani odaklıyor). Gemiler orta büyüklükteki yük gemileri idi. Tahmin ediyorum 5-6 km. uzakta . Ama görüş çok harikaydı (gündüz).Renk seçimlerini gayet iyi yapabildim.Gemide çalışan insanları rahatlıkla görebiliyordum. 10mm (120x) gözmerceğiyle baktığımda ise Konstrat azalıyordu yani biraz karanlık oldu. Buda sanırım küçük çaplı objektif ve fazla büyütmeden kaynaklanan normal bir sonuç olsa gerek. (Bu tip bir teleskop için forum sayfalarında okuduğum gibi acaba soğuk hava gözlem için iyi olurmu. Zira gözlem yaptığım zaman hava 24 C civarında sıcak idi.)Yani Doğa gözlemlerini başarıyla tamamladım. Zaten burda takip motoruna ihtiyacım olmuyor. Aslında çokda zevkli. (Bu teleskopda 6.3mm 159x bir gözmerceğiyle görüntü nasıl olur acaba merak ediyorum)

Uzay gözlemlerim için malesef havanın düzelmesini bekleyeceğim. Ama umarım çok iyi olur.
Bu başlıkta sizlerle bunu mutlaka paylaşacağım. Tabi hareket motorunda tekrardan gözden geçirmiş olacağım. Onuda mutlaka denerim.

Şimdi doğrusu bu ekvatoryal kundağı ilk kez görüyorum ve kulanıyorum. Belki uzay gözlemlerimde bu konuda zorlanabilirim. Yukarıda bahsetiğim açıların kulanımını yani.

Sonuç olarak teleskop fiyat performans (doğa) olarak beni tatmin etti . Belki biraz daha ucuz olabilrdi veya daha iyi bir tripod kullanılabilirdi. Ama yinede Türkiye şartlarına göre oldukça iyi bence.

Daha detaylı bilgi ve gözlemlerimi -bu teleskop hakkında sizlerle paylaşmaya devam edeğim inşallah.

Saygılar

M.K.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Anlatımınız çok güzel. Yaklaşık iki yıldır elimdeki teleskobu forumda bu şekilde anlatmayı istediğim halde bir türlü anlatamadım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

1795 almak üzere gittiğim fuardan, 1795 kalmadığı için 1796 almıştım. Ve nasıl bir şey diye hep merak ettim. Ta ki Harun beyin dükkanında görünceye kadar. Oldukça küçük bir kundağı var. Daha dolgun bir kundak bekliyordum. 1786 kundağını göz doyurucu bulunca oğluma 1786'yı aldım. Amacım 1786'nın kundağına doğrudan kullandığım fotoğraf makinasını monte etmekti aslında. Elektrik motorunun 1786 ile çok benzer olduğunu düşünüyorum. En hızlı hareketi dahi yavaş sayılır. Kundağı kilitten kurtarıp, optik tüpe elle istediğiniz doğrultuyu verdikten sonra, kilitletip motoru devreye alınız. Motoru sadece hassas hareketlerde hassas ayar çubuklerı yerine ve dünyanın dönüşünü takipte kullanmak üzere tasarlanmış olmalı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Mehmet Bey Teşekkür ediyorum.

Aslında bende bu konularda yeniyim. Hatalarım olursa beni affedin. Mesleğim Makine Mühendisliği. Dolaysıyla bu tip mekanik aksamlara çok yabancı değilim. Çok da severim böyle şeylerle uğraşmayı. Takip motoru hakkındaki önerinizi dikkate alacağım. Mesajımdaki motor dönüyormu -dömüyormu sorunumu çok iyi anlamışsınız. 1795 in kundağınada veya bu tip başka kundaklara fotograf makinası bağlamak kolay diye düşünüyorum. Basit bir ara parça yaptırılarak bu olabilir. Benim gördüğüm öyle idi çünkü. İleride belki fotograf konusunda çalışmam olursa denemekten asla geri kalmam. Ama şimdilik gözlem bana yetiyor. Fotograf konusunda çok az bilgim var.

Teleskop ile ilgili anlatımlarıma devam edeceğim. Hemde resimli olarak. Paylaşımda herzaman faydası olur.

Teşekkürler, Saygılar...
M.K
Kullanıcı avatarı
gönderen Ishak Benbanaste
Mücahit Bey, merhaba...

Takip motorunun çalışıp çalışmadığını gündüzün de anlamanız mümkün. Teleskopunuzu uzakça bir nesneye (ağaç, bina vs...) yönlendirip netlik ayarını yapın ve motoru çalıştırın. Eğer cisim kısa bir süre sonra görüş alanında yer değiştiriyorsa motor çalışıyor demektir. Ancak anlattıklarınızdan çalışmadığı sonucuna varıyorum. Motordan ve hareket dişlilerinden ayırıldığında, optik tüp düzeneği (OTA) hafif bir el teması ile kolayca hareket etmelidir. Etmiyorsa nedenini arayın. Takip motorları oldukça zayıftır ve en ufak bir sıkışıklık varsa tüpü çeviremezler. Pil yerine de bir adaptör kullanmakta fayda var.
Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Mücahit Bey,

Aramıza hoş geldiniz ve yeni teleskobunuz hayırlı olsun. Hem askerliğimi İskenderun'da yapmıştım hem de üniversitedeyken Osmaniye'de bulunan bir asker arkadaşımı ziyaret sonrasında İskenderun'u görme fırsatı yakalamıştım. Oldukça şirin bir yer.

Teleskobunuzu kurduktan sonra dengeleme işini yapıyor musunuz? Eğer dengeleme sorunu varsa motorlar teleskobu döndüremiyor olabilir.

Teleskobun küçük dokunmalarda bile titremesi çok normal. Önemli olan bu titremenin ne kadar sürede geçtiğidir. Genel olarak titremenin 3 sanide geçmesi normal kabul edilir.

Satılan teleskoplarda pek Türkçe kullanma klavuzu olmuyor. İngilizceleri bile yeterli gelmiyor. Genelde deneme yanılma yöntemiyle öğrenmek gerekiyor.

Yer gözlemlerinde atmosferik hareketler nedeniyle belli bir büyütmenin üzerine çıkılamıyor. Özellikle yazın sıcak havalarda büyütmeyi daha da azaltmak gerekiyor. 24 derece yüksek bir sıcaklık diyebiliriz. Sanırım sizin oralarda pek kar kış soğuk olmuyor :D Fakat yüne de şanslı sayılırsınız zira arkanızda güzel dağlar var. Buralara çıkıp karanlık bir bölgeden güzel gökyüzü gözlemleri yapabilirsiniz. Fakat dikkat edin de sınırı gözlediğinizi sanmasınlar :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

İshak Bey dediğiniz gibi iş çıkışı hava kararmaya yakın iken yine körfezde bir yük gemisine odaklandım (10mm gözmerceğiyle). Daha sonra takip motorunun dönüş milini sonsuz dişlinin miline bu sefer daha dikkatli bir şekilde sabitledim. Yani iyice sıktım bu vidayı. Çok sağlam oldu. Diğer tüm eksenel hareketleri durduran kelebek vidalarını iyice sıktım ve kontrol ettim. Kundaktaki Sonsuz dişlinin karşısında bulununan el kumandasıyla hareket vermek istedim ama olmadı çünkü motor buna engel oldu. Dolayısıyla iyi bir sabitleme yapmamışım öncesinde. Zira motor bağlı iken el kumandasıyla hareket verebiliyordum. Sonrası Motoru çalıştırdım ve bir süre sonra gemi gözlerden kayboldu.(Aslında biraz boşluk vardı galiba dişli vida arasında yani motor çok azda olsa boşluğu dolduruyor dönerek ve böylece biraz süre geçiyor. O esnada sanki motor dönmüyormuş hissi veriyor...) Bu süreyi tutmadım yani nekadarlık bir hareket kaç saniyede gerçekleşti. Ama bir ara bunuda ölçerim. Motoru en hızlı modda çalıştırdım. Sonuç olarak motorda bir problem olmadığını anladım. Ay takibi yaparak tam bir test sonucu elde etmiş olacağım. Ben bir sorun olacağını düşünmüyorum artık. Teşekkür ederim...

Gülhan Bey Teşekkür ederim...

Evet yaşadığım bölge gerçekten çok güzel bir yer. Gözlem için yüksek yerleşim yerleri (yaylalar) mevcut. Buralarda ışık kirliliği çok az. Gözlem için ideal yerler.
Titremelerin süresi hakkında 3 sn yazmışsınız. Benimkide 3-5 sn arasında bir değer. Demekki normal. Çünkü Teleskobu gözlem için bir yere koyduğunuzda iyice sabitlemek dengelemek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu sabitlemeden sonra bu süre 3 sn. civarında kalır. Birde daha önce belirmiştim güçlü bir tripod değil konusla gelen. Biraz da ondan kaynaklanıyor sanırım. Sıcaklık konusunda şansızım. Çünkü burası yazın Türkiyenin en sıcak ve nemli bölgelerinden biri oluyor. Nem konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız sevirim gözlemleri ve teleskobu nasıl etkiliyor gibi...

Saygılar
M.K.
Kullanıcı avatarı
Mücahit Bey, merhaba...
Bulunduğum yerde de nem çok yüksek oranda olabiliyor. Bu problemin üstesinden gelmek için bir kaç yol var:

1 - Teleskopunuz bir Maksutov olduğundan sorun ön düzeltici mercekte oluşacaktır. Ev çok bilinen yöntem her evde bulunan saç kurutucusu ile biraz sıcak hava üflemektir. Ilık havayı belirli bir mesafeden üflerseniz nem kaybolacaktır. Ne yazık ki nemin geri dönmesi uzun sürmez.

2 - Nem kalkanı iyi bir çözümdür. EVA dan yapılmış bir levhayı teleskopunuzun etrafına sarıp yoğuşmayı epey azaltabilirsiniz. Bu levhanın içinin yansıtıcı olmaması ve olabildiğince koyu renkli olması faydalıdır. Kalkanı, yaklaşık olarak teleskopun boyunun yarısı kadar dışarı taşırın.
Resim
Kaynak : http://www.thefirmament.nl/
Burada alüminize bir EVA levha kullanılmış. Öndeki iki çubuk odaklama sırasında kullanılabilir veya fotoğraflarda yıldızların çevresinde artı şeklinde dört ışın oluşmasını sağlar. Bazıları bu efekti çok beğenir. Ben hiç hoşlanmıyorum. Bu çubuklar bence tamamen lüzumsuz.

3 - 12 V luk bir kaynakla beslenen ~0.5 wattlık direnç serilerini mercek çevresine yerleştirip ısıtabilirsiniz. İnternette bununla ilgili pek çok kaynak var. Örneğin:
http://www.beevo.com/Dew_Heater.htm

4 - Uzun zaman eski bir elektrikli battaniyeden söktüğüm rezistans teli ile yaptığım bir nem kovucu kullandım. 1m lik parçasını alıp 12V DC ye bağlamıştım ve çok iyi çalışmıştı. Zaten amaç teleskopun merceğini 1-2 derece ısıtmaktır. Fazla ısıtmak mercekte eğrilmelere neden olur ve görüntüyü bozar.

5 - Her teleskop çapına uygun "Dew Zapper" adı verilen şeritler satılıyor. Bunlardan bir tane edinebilirsiniz.

6 - Teleskop kullanımda değilse mutlaka kapağını kapatın. Hem tozdan, hem de nemden korursunuz.

Nemlenmiş bir merceği asla gelişigüzel bir bez veya kağıtla silmeyin.

Merceğin üzerinde nem oluşmuşsa, teleskopu kapalı bir mekana alın ve kapak açık halde, tamamiyle kuruyuncaya kadar bekleyin. Sonra kapağı kapatın. Uzun zaman ıslak kalan merceğin kaplaması bozulur ve özelliğini yitirir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Aramıza hoş geldiniz...

Biraz geç cevap olduğu için kusura bakmayınız. En kısa zamanda takip ve titreme sonuçlarını bizimle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca kundaktaki boşluğu (kaymayı) ölçebilirseniz sevinirim. Örneğin şu başlıkta bir boşluk ve denge testi uygulamıştım: http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic ... 8&start=60

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

İshak Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Gerçekten benim için çok faydalı oldu.Özellikle http://www.thefirmament.nl/ sitesi gerçekten çok ilginç. Sanırım kişisel bir web sitesi.Ama içerik olarak oldukça faydalı bilgiler var özellikle do it yourself başlığı altında. Bahsettiğiz Dew Zapper adlı malzemeyi internetten araştırdım. Sanırım türkiyede satılmıyor veya ben bulamadım. Amazon.com 'da Orion marka var ancak benim teleskop çapına göre büyük teleskoplar için tasarlanmış ve satışa sunulmuş. Kendi başımıza yapabileceğimiz ısıtıcı (Rezistans) konusunda biraz tedirginim. Zira bu ısıtıcının ayarını iyi yapamaz isek söylediğiniz gibi merceğe zarar verebilme ihtimalimiz var. Bu tür bir şeyi denemek için tecrübe gerekli olduğu kanısındayım. Sİzin bu tecrübeye fazlasıylada sahip olduğunuzu düşünüyorum. Ama alüminize bir EVA levha konusu doğrusu başlangıç açısından benim için en iyisi gibi görünür . Oldukça basit ve uygulanabilir. Mutlaka deneyeceğim. Zaten havalar artık giderek ısınıyor. Paylaşımınız için teşekkürler.

Salih Bey Teşekkür ederim.

Yapmış olduğunuz testleri inceledim. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Ben doğrusu sizin kadar olmasada kendi çapımda bir kaç denge ve titreme testi yaptım. Titreme konusunda 3 sn civarına kadar indim. Buda teleskopla yaşadığım deneyimimim artığından dolayı. Yani biraz teleskoba ısınmak gerekli. Ama bu titreme süresini sıfırlamak bana biraz zor geliyor bu tür bir sistemde kurulu teleskop için. Belki 1-2 sn civarna kadar iyileştirme yapabilirim diye düşünüyorum. Dengeleme konusunda ise başlangıçtaki sıkıntılarım artık kalmadı. Teleskobun tripodunu iyice sağlam bir yere sabitlediğimizden emin olmak gerekli. Sonra kendiliğinden artık olay çözülüyor. Biraz uğraş gerekli sadece bence. Kundaktaki boşluk derken ben takip motunun bağlandığı sonsuz dişlilin milindeki boşluğu kastetmiştim. Bu boşluk süresi başlangıçta 6 sn civarında idi ama burakam çok hassas değil dolayısıyla siz bu rakama güvenmeyin. Sonra biraz daha uğraşarak ; sonsuz dişlinin diğer tarafında bağlı bulunan el kumandasını sağa sola hareket ettirirken bir yandanda takip motorunun mile bağlantı vidasını dahada sıkarak iyice sabitledim. Süre 1-2 sn civarına kadar düştü. Yalnız bu işlem oldukça zor. Yani 1-2 san arasında bir süre motor boşta dönüyor. Ne derece başarılı oldum bilemiyorum. Fakat bu süreyi de sıfırlamak bana mümkün değilmiş gibi geldi. Çünkü mtorun tahrik mili plastik ve elastik. Dolayısıyla bir esneme payı var. Bunu engellemek çok zor gibi. Bu konuda başka bir gelişme olursa sizleri bildireceğim...

Saygılar
M.K.
Kullanıcı avatarı
Mücahit Bey, merhaba...

Havalar ısınıyor demişsiniz. Bu, nem sorununuzun gittikçe artacağının müjdecisi. Hava ısındıkça nem taşıma kapasitesi artar. Bu nedenle, yaz geceleri gözlem yapmayı düşünüyorsanız hemen hazırlıklara girişin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

Teleskopla ilgili bir kaç resim çektim. Fotograf konusunda da beceriksizliğim böylece ortaya çıktı... (İshak Bey Doğru söylüyorsunuz... Hemen birşeyler yapmak gerekli...)

Resim

Ayarlaması zor olan kısım...

Resim

Açısal göstergelerin olduğe yer. Burayla ilgili bir sorum olacak. Bu açısal değerlerin ayarlamasını Stellarium programındaki değerlerle nasıl bir uygulama yapabiliriz ?

Resim

Bu sivri gösterge plakaları ilk başta gevşek idi...

Birkaç resimde gözlem mekanım evimden ...

Resim

Akşam gün batımı olduğu için biraz karanlık...Körfezde yalnız bir yük gemisi...

Resim

Görüntüye ayda girdi...

Resim

Akşam saatleri arka planda iskenderun ışıkları...

Resim

Buda tek başına ay...

Saygılar

M.K.
Kullanıcı avatarı
Mücahit Bey, tekrar merhaba...

Bu tip kundakla ilgili soruları forumda en iyi cevaplayacak olanlardan birisi Mehmet Koyuncu. Bu mesajı okuyunca eminim sizi en iyi o aydınlatacaktır.
Yeriniz çok güzelmiş. Hem bol gökyüzü var, hem de ışık kirliliği pek fena değil gibi. Ama denize olan yakınlığınız özellikle nem konusunda biraz olmusuz. Her güzelin bir kusuru var...
"Tek başına Ay" fotoğrafınız çok güzel çıkmış. Resim çekmeye başlarkan en iyi alıştırma konusu Ay. İyi kötü demeyin, bol deneme yapın (sonuçları da paylaşın tabi).
Hemen bir öneride de bulunayım. Gökyüzü fotoğraflarınızı çekerken kameranın tarih fonksyonunu kapatın.... :wink:
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Mücahit bey,güzel bir yerde yaşıyorsunuz,şanslısınız...Ben koşullar gereği İstanbulun göbeğinde yaşıyorum en azından şimdilik...
Stellarium pogramında sol alt bölümde ekvatoryal izdüşümü kısmını tıklarsanız gökyüzünde oluşan parselleme size açı konusunda fikir verebilir...başarılar
Kullanıcı avatarı
gönderen Mehmet Koyuncu
Elastik tahrik milinin bir ucunda düz tornavida ile sıkılıp gevşetilebilecek bir vida var iken diğer ucunda alyan ile sıkılıp gevşeltilen bir vida var. Bu vidaları iyi sıkmama rağmen elektrik motorunun iç mekanik aksamından gelen bir boşluk var. Kundağın boşluğunu gayet iyi bir şekilde aldığınızı düşünüyorum. O kadarlık boşluk ve bu boşluk nedeniyle bir kaç saniyelik geç takip yada hareket olması bence normaldir. Dişliler arasında biraz boşluk kalmalı. Çok sıkı irtibatlanmış mekanik aksamlar bir birine zarar verebilir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mücahit K.
Merhabalar

Birkaç gündür uzay gözlememim için havanın düzelmesini bekliyordum. Sonunda hava tam istediğim gibi oldu. Nem oranı biraz yüksek olsada havanın soğukluğu ( Soğuk dediysem 15-17 C bizim buralarda soğuk) tam istediğim gibiydi.Havanın geçergenliği görüş açısından da iyi görünüyordu. Böylece Konus 1795 ile eksik kalan uzay gözlemimide sizlerle paylaşma imkanı bulmuş olacağım. Gözlem Notlarım;

* Gözlem yeri İskenderun ( 36°42'27.01"N / 36°11'42.40"E Google Earth) Denize sıfır.
* Saat 21.00
* Tarih 15.03.2008
* Ekipman
Konus 1795 Motormax 90
Sony Cyber-Shot DSC-V1
El yapımı Tripod (Fotograf makinası için)
El lambası (Sarı ışık) vs...
* Gözlem Hedefleri
Ay
Satürn
Geniş açı takım yıldızları (gözle)
* Unutulmuş ekipmanlar
Mobil bilgisayar (Stellearium için)
Ay haritası -Konusla birlikta gelen (ilk gözlem acemiliğinden sanırım)
Küçük masa ve sandelye vs..
Konus 1795 ile Ay gözlemimiz gerçekten çok hoş oldu... Gerçi çok fazla gözlem yapamadık ama ilk gözlemimiz adına (Yanımda gökyüzü meraklısı bir arkadaşımla birlikte) ay'ın görünen yüzeydeki (YARIM AY safhasında) hemen hemen bütün detayları görebildik. Gerçekten Çok zevkli idi. Ben bu işi daha önce yapmamış arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim. Ayın gördüğümüz detaylarına kısaca göz atalım, eğer hatam olursa lütfen düzeltiniz. 17 mm gözmerceğiyle başlangıç gözlemimizde oldukça detaylı inceleme yaptık. İlk olarak Mare Imbrium ( İsimler Ay haritasından) düzlüğü ve çevresini inceledik . Kraterler ve düzlükler gayet güzel ve net görünüyordu. Benim gördüğüm kadarıyla biraz mavi renk veya - göz yanılgısı - hissedilebiliyordu. Daha sonra o bölgedeki bir sıra dağ gözlemi ( Montes Karpatus) ve Archimedes krateri. 10mm göz merceği ile gözlem daha zevkili hale geldi çünkü detaylar artık daha güzel ve belirgin ve yüksek ışık biraz azalmıştı. Bu arada belirmem gerekirki ay filrtesini hiç kullanmadık. İlk olarak evde ki gözlemimde de kullandığım bu filtre sarı renkte ve bana verdiği görüntü iyi gelmediği gibi kalitesi de sanırım biraz düşüktü. Ay filtresi kullanmadığımız için ay gözlemi gözü oldukça yoruyor yüksek ışıktan dolaya. Buna dikkat etmek gerekir bence. Yani ay filtresi göz sağlığı için aslında kuulanmak gerekli diye düşünüyorum. Bu gözlemi maalesef takip motorsuz yaptık. Bu gerçekten iyi birşey değil çünkü olukça cansıkıcı bir durum sürekli el ile takip yaptık. Aslında teleskop ve motorda bir problem yok daha önceki yazılarımda bunu belitmiştim...
Asıl sorun EQ kundağa ayın dönüş çizgisinin açılarına doğru girmek gerek. Yoksa takip bir işe yaramıyor. İnternet üzerinde yaptığım aramalarda bununla ilgili bir çok faydalı ingilizce amatör siteler gördüm. Polar ayarlar konsunda. Bu uğraşıma devam edip bu sorunu çözeceğim inşallah. Bu diğer gezegen ve gök cisimleri gözlemimde de ihtiyacım olacak önemli bir şey...

Satürn gözlemimizde tam bir hüsrana uğradık :). Çünkü gezegeni bir türlü bulamadık . Ben eğer bulsaydık halkalarını bu teleskopla görebileceğimize inanıyordum. Gerçi takibi zor olacaktı ama... Ama olsun gökcismi bulma konusunda biraz deneyim kazandık. Yani aslında bir şey kaybetmedik. Bir de bulucu dürbünü gayet iyi bir şekilde ayarlamıştım ama taşıma esnasında (Konusun Bir taşıma çantası yok maalesef) bozulmuş. Tekrar ayarlama bana zor geldi doğrusu. Stellarium programına çıkmadan bir göz attım satrünün yeri için Regulus yıldızının yanında idi. Görüş olarakda iyi bir gündü ama işte acemilik olsa gerek bulamadık. Laptopu yanıma almayı unutmuştum Belki gözlem esnasında Stelarium programı ile kullanışlı oludu diye düşündüm...

Çıplak gözle Takımyıldızı gözlemide yaptık. Tespit ettiklerimiz kısaca şöyle Güney-Güney doğuda Avcı , Büyük köpek olçukça belirgindi. Enparlak yıldızlardan biri sirrus gayet iyi görünüyordu. Ay ışından dolayı bu yönde daha fazla takım yıldızı gözlemi yapamadık. Kuzey kuzey-Doğu tarfında ise Büyük ayı ve küçük ayı oldukça belirgin idi...

Biraz sohbetle gözlemimizi tamamladık. Bir başka gözlem günü içinde sözleşmeyi unutmadık tabiiki...

Gözlem esnasında yanımda getirdiğim fotograf makinası ve el yapımı üç ayakla bir kaç geniş açı resim çekmeyide ihmal etmedim. Forumda bu konuyu gerçekten çok iyi bilen insanlar var. Ben daha fotograf makınasını elimde tutmayı bile beceremem.( onun için Tripod yaptım :) ) Bu resimler için kendimi sınamak istedim biraz doğrusu. Geniş açı içinde uzun pozlama tekniği gerektiğini yine forum sayfalarındaki ustalardan öğrendim. Birde Canon'un bende astrofograf için hazırladı bir pdf formatında el kitabı var (Profesyonel makinlar için gerçi ama) birazda ondan faydalandım...Resimleri aşağıda görebilirsiniz...

Sonuç olarak gerçekten ilk gözlem günüm ve gözlem günlüğümü burada büyük bir zevkle
anlatmış bulunmaktayım... Konus 1795 konusunda açmış olduğum bu başlıkta ağer bu teleskobu almak isteyen arkadaşlar olursa onlara bir fikir vermek maksadı konunun ana başlığı ama gökyüzü sohbeti ve gözlemler bu konun ayrılmaz bir parçası...
Arkadaşlara ,benim gibi bu işe yeni başlamış biri olarak fikir verdiysem bu tamamen kendi deneyimlerim sonucudur. Amatörün de Amatörü olarak sizleri yanıltmak istemem. Dolayısıyla ustalara her zaman sormak fayda var diye düşünüyorum...

Saygı ve Sevgilerle...

Resim

Sirrus ve vcı Takım yılzıdı Güneyden...

Resim

Kuzeyden Gözlem yaptığımız noktadan

Resim

Ay ışığını azda olsa görebiliyoruz.. (Avcı ve Sirrus) Sahildeki korkuluk görüntüye girmiş
(Fotograflar 30 sn poz süreli ve ISO 400- Canonun el kitabı ve forumdaki arkadaşlardan)
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]